Değerli Metallere Yatırım Yapmak – Bilmeniz Gereken Her Şey

Altın fiyatları bu yıl istikrarlı bir şekilde yükselirken, dünyadaki diğer piyasalar en azını söylemek için çalkantılı bir zaman geçirdi. Bu hareket, birçok insanın altına ve diğer değerli metallere yatırım yapmayı tercih etmesinin arkasındaki temel faktörlerden birini vurguluyor. Bunlar genellikle piyasa dalgalanması dönemlerinde bir değer deposu, güvenli bir sığınak türü yatırımdır. Bu, onları herkes için çok çekici bir yatırım türü haline getirir..

Burada, en popüler değerli metallerin her birinin etrafındaki bazı temel bilgileri, değerlerini neyin değiştirdiğini ve en önemlisi, nasıl kolayca yatırım yapmaya başlayabileceğinizi ve diğer değerli metal varlıklarını inceleyeceğiz..

Değerli Metal Türleri

Tipik olarak, değerli metallere yatırım yapmaktan bahsettiğimizde, altın genellikle tek seçenek olarak düşünülür. Kesinlikle en popüler seçim olsa da, tarzınıza bağlı olarak ideal yatırım fırsatları sunabilecek birkaç önemli değerli metal pazarı vardır..

Altına Yatırım Yapmak

Altın elbette bu pazarlara gelince kraldır. Yatırım yapabileceğiniz herhangi bir varlıkta en güvenli değer depolarından biri olarak kabul edilmektedir. Ekonomik çekişme zamanlarında güvenli bir cennet olmasının nedenleri büyük ölçüde altın piyasasının aynı şekilde etkilenmemesinden kaynaklanmaktadır. diğer birçok varlık gibi arz ve talep. Elbette, endüstride birçok pratik uygulamaya sahip ve elbette mücevher, mevcut mayınlı tedarik, çıkarılmakta olan yeni arzı büyük ölçüde aşıyor..

Bu, özellikle bugün piyasada gördüğümüz gibi fiyatı daha yüksek gönderebilecek ekonomik belirsizlik olduğunda, varlığı elinde bulunduranların fiyatı üzerinde büyük bir kontrol sağlar. Faiz oranlarının düşük olduğu ve diğer varlıkların genel piyasa getirisinin yüksek olmadığı dönemlerde, altına doğru güçlü bir hareket göreceksiniz..

Gümüşe Yatırım Yapmak

Değerli metallere yatırım yaparken gümüş en popüler seçeneklerden biridir. Elektrikli cihazlarda ve devrelerde çok sayıda kullanımı vardır ve bu nedenle bu alanlardan gelen talebe bağlı olarak daha uçucu olma eğilimindedir..

Bu amaçla, gümüş, endüstrinin emtia talebinin yüksek olduğu güçlü performans gösteren bir ekonomiye çok daha fazla bağımlı olabilir. Yine de çok daha yüksek oynaklığına rağmen, ABD Dolarının zayıf olduğu zamanlarda ve yükselen enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor. Bu faktörlerin her ikisi de şu anda Dolar zayıflarken ve enflasyonla ilgili yönergeler gevşetilirken rol oynuyor..

Platinum’a yatırım yapmak

Bu, birçok tüccarın değerli metallere yatırım yaparken genellikle dikkate almayabileceği üçüncü bir tercihtir. Gerçek şu ki, Platinum’un daha önce altından bile daha yüksek fiyatlarla işlem yaptığı biliniyordu. Bu kısmen platinin nadir olmasından kaynaklanıyor.

Otomobil endüstrisinde, katalitik konvertörlerde temel bir bileşen olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Yine de bu, otomobil endüstrisine bir miktar maruz kalma unsurunu beraberinde getiriyor. Bu teşhir, güvenli liman altın ve gümüş fiyatları yükseldikçe şu anda platin için zıt servetler gördü. Yine de, sektördeki bir geri dönüş, kesinlikle servetin hızlı bir şekilde tersine döndüğünü görebilir..

Değerli Metaller Ticaretine Nasıl Başlanır

Buraya girişin önündeki engeller, tüccarların bazen hayal ettikleri gibi değil. Gerçekte, altın, gümüş, platin, paladyum veya diğerleri gibi çoğu değerli metalle ticaret yapmak, herhangi bir hisse senedi veya başka bir varlıkla ticaret yapmak kadar basit olabilir. Burada, bu değerli metallere doğrudan çoğu büyük komisyoncu aracılığıyla ve büyük miktarlarda gerçek metalleri kendileri satın alıp depolamak zorunda kalmadan yatırım yapabileceğiniz yollara bir göz atacağız..

Emtia CFD’lerinde alım satım, kıymetli metallerin değerlerinin alım satımına dahil olmak istiyorsanız, kısa vadede çok popüler bir yöntemdir. CFD’ler ile, dayanak varlığın kendisini satın almıyorsunuz, ancak sözleşmenin açılması ve kapanması arasındaki fiyat hareketine dayalı olarak işlem yapıyorsunuz. Pek çok yönden emtialar üzerinde alım satım opsiyonlarına veya vadeli işlemlere benzerdir ve gerçek varlığın teslimini diğer türev sözleşmelerinde yaptığınız gibi asla riske atmamanız faydalıdır. Ayrıca, forex ticareti sunan çoğu büyük brokerin de ticaret için mevcut bazı büyük emtia CFD’lerine sahip olacağından, dahil olmanın en erişilebilir yollarından biridir..

Bu değerli metallerden herhangi birine yatırım yapmak için daha muhafazakar yöntemler arıyorsanız, emtia ETF’leri her zaman mükemmel bir seçimdir. Bunlar, fonlarınızı daha geniş bir değerli metal ile ilgili şirket yelpazesine etkin bir şekilde yatırabilir. Yalnızca portföyünüzü geniş bir şekilde çeşitlendirmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ETF kendi içinde oynaklık risklerine karşı daha da fazla önlem alabilir. Seçtiğiniz değerli metal ile ilgili firmalarda kendi tek hisse senedi yatırımlarınızı da seçebilirsiniz. Bunlar madencilik şirketleri veya metallerin üretimi veya işlenmesiyle ilgili veya bunlara bağlı olabilir. Bunlar, özellikle fiziksel altın veya diğer değerli metalleri doğrudan satın almaktan kaçınmak istiyorsanız, yatırım yapmanız için en popüler ve erişilebilir yöntemlerden sadece birkaçıdır..

Diğer bir seçenek de doğrudan değerli metalleri satın almaktır, bu durumda öneriyoruz:

Ödevi atlamayı tercih ederseniz, bu iki şirketi tavsiye ederiz:

  1. Altın Broker
  2. Külçe Kasası

Değerli Metallere Yatırım Yapmak Riskli mi?

Tıpkı diğer varlıklara veya piyasalara yatırım yapmak gibi, değerli metallere yatırım yaparken her zaman belirli bir risk söz konusudur. Genellikle “durgunluğa dayanıklı” olarak tanımlanan altın bile uçucu olabilir. Bu, gümüş ve diğerleri için daha da fazla geçerli.

Bu düşünceyi akılda tutarak, yatırım yapmadan önce araştırma yapmak ve riskleri bilmek çok önemlidir. Ayrıca, bu varlıklara yatırım yapacak bazı araçların ne kadar riskli olduklarına göre değişiklik gösterebileceğini de hesaba katmalısınız. Bu aynı zamanda işlem yaptığınız varlıkların her birindeki herhangi bir ücreti veya spread’i kontrol etmek anlamına gelir. Bu adımları takip ederseniz, değerli metal yatırımlarınız söz konusu olduğunda kendinizi potansiyel başarıya hazırlamış olacaksınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map