Bir İlk: AB Benchmark Uyumlu Endeksinde Kripto Varlıklar ve Altın

Dijital varlık yönetimi firması CoinShares Group, kurumsal yatırım alanında dijital varlıkların varlığını belirleme konusunda bir adım daha attı.. 

CoinShares Yeni Dijital Varlık Endeksini Başlattı

CoinShares Group, Coinshares Gold ve Cryptoassets Endeksi (CGCI). Bu, dijital bir varlığa maruz kalan ve aynı zamanda AB Kıyaslama Düzenlemeleri (AB BMR) ile uyumlu olan ilk endekstir..

Genellikle bir varlık sınıfı olarak altının dijital versiyonu olarak lanse edilen Bitcoin, dijital varlıklara maruz kalmaya çalışan kurumsal yatırımcılar için bir finansal ürünün ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden, kripto varlıklar için büyük bir dönüm noktası.

Dahası, bu endekste altınla eşleştirme, kripto varlıkların yüksek volatilitesi ile değerli metalin düşük volatilitesinin birleştirilmesi için yapılır. CoinShares Group’a göre, altın ile Bitcoin arasında yüksek bir korelasyon olmadığı düşünülerek endeksin risk profili yumuşatıldı..

Endeks metodolojisi, altın karşısında ağırlıklandırılmış 5 eşit ağırlıklı kripto varlıktan oluşan bir sepet tutar. Dahil edilmeye uygun sabit bir kripto varlık listesi yoktur, ancak kriterler 6 aylık piyasa değerine dayanmaktadır ve herhangi bir ERC-20 jetonunu ve gizlilik odaklı kripto varlıkları hariç tutar.. 

Finansal ürün, yeniden dengeleme zamanı itibariyle ilk 5 uygun piyasa değeri ağırlıklı kripto para birimini içerecek şekilde kripto varlık sepeti yeniden dengelemeleri ile aylık olarak gerçekleşen bir yeniden dengeleme sürecinden geçer. Endeksin hesaplanması, dijital varlık alanında önde gelen iki veri sağlayıcısı olan Messari’nin tedarik verileriyle birlikte Kaiko kripto para birimi piyasa verilerine dayanır..

Bu arada, kripto varlık sepeti ile altın arasındaki ağırlıklar, ağırlıklı risk tahsis şemasına göre belirlenir..

CGCI’nin gelişimi, CoinShares ile Imperial College London arasında yapılan araştırmanın sonucu olarak 2019’da yayınlanmıştır ve altın ve kripto varlıkların eşleştirilmesinin, her ikisini de tek başına tutmaktan daha üstün bir risk ve getiri profili sunduğunu tespit etmiştir..

Daha İyi Risk-Ödül Profili için Altın ile Eşleştirilmiş Kripto Varlıklar

Endeks metodolojisi, sağlam ve kıyaslama uyumlu bir endeks sağlamak için AB’ye kayıtlı kıyaslama yöneticisi Compass Financial Technologies ile yapılan araştırma ve deneylerden oluşturulmuştur. İlk AB BMR uyumlu endeks olan CoinShares Gold ve Cryptoassets Endeksi, Bloomberg Terminal ve Refinitiv gibi popüler finansal veri sağlayıcılarında da yayında..

Kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara maruz kalmaları için halihazırda birkaç seçenek var, ancak piyasanın yüksek volatilitesi nedeniyle yatırımcılar taahhüt vermekten çekinebilirler. Düşük oynaklığa sahip olduğu bilinen varlıklardan biri olan altın ile bu yeni ağırlıklı eşleştirme, yatırımcıların volatilite riskine maruz kalmalarını en aza indirirken dijital varlık alanına girmelerine ve daha yüksek getirilerden yararlanmalarına olanak tanır.. 

CoinShares Group, kripto para birimi alanında, ilk düzenlenmiş Bitcoin hedge fonu ve ilk borsada işlem gören Bitcoin ürününü içeren birkaç finansal ürünle zaten harika bir geçmişe sahip..

CoinShares’in İcra Kurulu Başkanı Daniel Masters, bunun, emtiaların kurumsal olarak benimsenmesiyle paralellik gösteren dijital varlık alanı için ileriye doğru büyük bir adım olduğuna inanıyor:

“Güçlü bir şekilde araştırılmış ve belgelenmiş endeks ürünleri, Goldman Sachs Emtia Endeksinin gelişiyle 90’ların sonlarında emtiaların kurumsal olarak benimsenmesi için katalizör oldu. Bu kripto ve altın endeksi, en katı yatırım komiteleriyle bile bir araya gelmek için akademik araştırmayı ve kıyaslama düzenlenmiş statüsünü kullanarak aynı şeyi yapmayı hedefliyor. “

Dijital Varlıkların Gelişen Alanı

Dijital varlık alanı bir süredir kurumsal yatırımcıların ilgisini çekiyor. Son birkaç yılda büyük kurumlar tarafından kripto varlıklara yönelik birkaç saldırı gerçekleşti. Fidelity veya ICE gibi köklü geleneksel finans kurumları, o zamandan beri dijital varlık endüstrisi için ayrı varlıklar kurdu..

Bununla birlikte, kripto alanının en önemli mücevheri, varlığın ayrı kategorisindeki yerini sağlamlaştıracak olan SEC tarafından onaylanmış bir Bitcoin ETF’si olmaya devam ediyor. Yine de bu hedef iki yıl önceki kadar zor görünüyor..

Farklı varlık yönetimi firmalarından çeşitli uygulamalar düzenleyici otorite tarafından reddedildi ve her biri kripto para piyasasının arz tarafıyla ilgili nedenlerden bahsediyor – cansız saklama seçenekleri, yanlış fiyat verileri ve döviz hacimleri üzerindeki belirsizlik..

O zamandan beri kripto para birimi alanı gelişmiş ve kurumsal yatırımcılar için daha fazla saklama çözümü ortaya çıkmış olsa da ve veri sağlayıcıları daha sağlam fiyat endeksleri oluşturmuş gibi görünse de, bir Bitcoin ETF’nin onaylanmasına yönelik bir ilerleme söz konusu değil..

Belki anahtar talepte yatıyor – dijital varlıklar için yeterince yüksek bir kurumsal talep olduğunda, düzenleyiciler ayarlarını hızla değiştirebilirler..

CoinShares, dijital varlık finansal ürünleri için altyapıyı iyileştirmek için çalışan bu şirketler grubunun bir parçasıdır. Bu yeni ürünle şirket, yalnızca kripto varlıklar için kurumsal talep yaratma potansiyeline sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda alandaki diğerleri için daha fazla ürün yeniliği için bir yol açıyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map