Altın vs Gümüş – Yatırımcılar için Temel Farklılıklar

Bir yatırımcı olarak, değerli metal alım satımına başlamak için şimdi ideal zamanın geldiğini düşünüyor olabilirsiniz. Mevcut belirsiz ekonomik koşullarda hem altın hem de gümüş fiyatları yükseliyor. O zaman soru, hangisinin satın alınmasının en iyisi olduğu ve bu iki değerli metal arasındaki gerçek farklar haline gelir..

Burada, sizi bir ticaret ve yatırım açısından nasıl etkileyebileceklerine özel olarak odaklanarak ikisi arasındaki bazı temel farklılıklara daha yakından bakacağız..

Gümüşün Satın Alınabilirliği

Gümüş spot fiyatlarına baktığınızda doğal olarak ilk fark edeceğiniz şeylerden biri budur. Altından oldukça ucuzdur. Bu düşük fiyat, aslında bir altın veya diğer değerli metaller satın alırken bulacağınız faydaların birçoğuyla birlikte gelir..

Gümüş, tıpkı altın gibi bir değer deposu olarak çalışır ve oluşabilecek birçok ekonomik belirsizliğe karşı koruma sağlar. Bu içsel değerin yanı sıra, diğer bazı yatırım biçimlerinden farklı olarak onu görebileceğiniz ve dokunabileceğiniz maddi bir varlıktır. Gümüş ayrıca tutmak için çok özel ve güvenli bir fiziksel varlıktır..

Bu nedenlerden ötürü, gümüşe yapılan bir yatırım size aynı temel faydaların birçoğunu ancak çok daha düşük ve daha uygun bir fiyata sağlayabilir. Bu satın alınabilirlik, aynı zamanda değerli metallere ilk kez yatırım yapanların gümüş talebinin çok yüksek kalmasının ana nedenlerinden biridir..

Silver için Gerekli Depolama Alanı

Az önce de belirttiğimiz gibi, gümüşe yapılan bir yatırım, düşük fiyat nedeniyle büyük bir uygunluk getiriyor. Şu anda, aynı ons altın için 1.900 $ ‘a kıyasla ons başına yaklaşık 24 $’ a gümüş satın alabilirsiniz..

Bu bir sorun gibi görünmeyebilir, ancak bu gümüşü hesaba katmanın da altından çok daha düşük bir yoğunluğu vardır ve kıymetli metalinizi saklamak söz konusu olduğunda pratiklikle ilgili bazı sorunlar olduğunu görebilirsiniz. Basitçe söylemek gerekirse, elinizde bulunan gümüşü altından daha fazla saklamak için daha fazla alana ihtiyacınız olacak. Bu depolama zaten fiziksel altın satın alırken önemli bir sorundur, ancak gümüş ile çok daha fazla artan bir şey.

Altın depolamakla altın depolamak söz konusu olduğunda, alt satırda, gümüşün kapladığı alan miktarı nedeniyle depolamada size daha pahalıya mal olacağıdır. Kalitede herhangi bir bozulma olmaması için gümüş ayrıca kuru bir yerde saklanmalıdır. Bu sadece altın konusunda sahip olmadığın bir endişedir.

Gümüş-Altın Fiyat Oynaklığı

Miktar açısından, yıllık gümüş arzı, yıllık altın arzından çok daha fazladır. Bu aynı zamanda daha sonraki farklılıklara da katkıda bulunabilir, ancak volatilite söz konusu olduğunda, mevcut fiyatları göz önünde bulundurarak altın piyasasına kıyasla gümüş piyasasının değerine bakmalıyız..

Bu değer eklendiğinde, piyasaya sunulan altın arzının değeri, gümüş piyasasına arz edilen toplam değerin 12 katından fazladır. Bu, gümüşün oynaklığını nasıl etkiler??

Daha küçük bir arz değeriyle gümüş, pazardaki herhangi bir değişiklikten daha fazla etkilenebilir. Bu, çok yüksek piyasa değeri olan bir şirkete karşı daha düşük bir piyasa değeri olan bir şirket örneği ile genel olarak borsa ile karşılaştırılabilir. Fiyatları daha düşük değerde hareket ettirmek için daha az işlem gerekir.


Bu oynaklık noktası, bir tüccar olarak her iki açıdan da görülebilir. Muhtemelen, piyasaların düştüğü kötü bir günde gümüşün altından daha fazla düşebileceği anlamına gelir, ancak aynı zamanda fiyatlar yükseldiğinde gümüş aynı nedenlerle orantılı olarak daha fazla yükselebilir..

Gümüş Sanayide Daha Fazla Kullanılıyor

Gümüş arzının çok daha yüksek bir yüzdesi sanayide kullanılmaktadır. Birçok sektörde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Gümüş, iletkenliği nedeniyle elektronikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda birçok tıbbi uygulamada, pillerde, yenilenebilir enerjide ve diğer alanlarda kullanılmaktadır. Altın ise sanayide neredeyse hiç kullanılmamaktadır. Bu bize bu değerli metaller hakkında ne söylüyor??

Bir yandan, talebin çoğu sanayiden geldiği için gümüşün genel ekonomik ortama çok daha fazla maruz kaldığını gösteriyor. Bu endüstriler her türlü krizden çok etkilenebilir. Böyle bir olayın gümüş fiyatlarının düşmesine neden olabileceğini düşünebilirsiniz. Bu her zaman böyle değil.

Hem gümüş hem de altının ortak noktası, her ikisinin de büyük bir değer deposu olarak kullanılmasıdır. İkisi de ekonomik sıkıntı dönemlerinde oldukça popüler güvenli liman yatırımlarıdır. Geçmişte ve şu anda gösterildiği gibi, altın ve gümüş gibi değerli metaller, ekonomik belirsizlik dönemlerinde en çok yükselebilir, çünkü daha fazla yatırımcı, sermayelerini korumak için her ikisini de satın alır..

Çok Daha Fazla Altın Stoklandı

Hükümet ve diğer büyük kurumlar genellikle birçok değerli metalin büyük stoklarını tutarlar. Bir noktada gümüş, dünyadaki birçok kişi tarafından yedekte tutulan baskın metaldi. Bugün olsa da durum kesinlikle böyle değil. Şu anda dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından stoklanan gümüşten çok daha fazla altın var..

Bunun birkaç nedeni var, en azından gümüşün artık madeni para yapmak için çoğunlukla kullanılmaması değil. Bu, herhangi bir endüstriyel ihtiyaç veya ekonomik durumdan kaynaklanan ani bir gümüş talebinin olması durumunda, değerli metal fiyatlarının çok hızlı bir şekilde yükselebileceği bir durum yaratır..

Öte yandan, dünya çapında hükümetler tarafından milyonlarca ons altın rezerv olarak tutulmaktadır. Bu holding sadece yıldan yıla artmaktadır. Sonuç olarak, arz kesintileri veya gümüş için benzeri görülmemiş bir talep olması durumunda, bu talebin en azından kısa vadede arzdan hızlı bir şekilde ağır basması, halihazırda biraz daha dalgalanmaya eğilimli bir değerli metalde fiyatların yükselmesine yol açabilir..

Altın veya Gümüş Alış

Bu iki firmaya altın veya gümüş almalarını tavsiye ediyoruz:

  1. Altın Broker
  2. Külçe Kasası
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map