Altını Bu Kadar Değerli Yapan Nedir?

Altın fiyatları bu yıl boyunca tüm zamanların en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Grafiklere bakarsanız, altının fiyatı da yıllar içinde önemli ölçüde artarak şu anda ons başına yaklaşık 2.000 dolardan işlem gördüğü bir noktaya geldi. Bu, sadece beş yıl önce ticaretinin neredeyse iki katı. O halde, fiyattaki bu artışı göz önünde bulundurarak, altının fiyatını gerçekten bu kadar değerli bir meta haline getiren şeyin ne olduğunu merak etmeye başlayabilirsiniz..

Altın fiyatlarını etkileyen ana faktörlere ve altının diğer bazı yatırımlarla karşılaştırıldığında uzun vadede nasıl ilerlediğine daha yakından bakacağız..

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Diğer herhangi bir piyasada olduğu gibi, altının fiyatını etkileyebilecek pek çok şey vardır. Bunlar doğası gereği temel ve psikolojik olabilir, ancak yine de piyasayı hareket ettirirler. İşte oyundaki ana faktörlere ayrıntılı bir bakış.

Para Birimi Gücü

Para gücünün altın fiyatları üzerindeki etkisine değinmek, ABD Dolarının gücünün altın fiyatları üzerindeki etkisini daha spesifik olarak kabul etmektir. Altın, küresel olarak USD cinsinden fiyatlandırılır ve bu nedenle, doların zayıflamasına yönelik herhangi bir hareket, diğer para birimlerine göre altının fiyatını artıracaktır..

ABD Doları ile altın fiyatının ters bir ilişkisi var. Bu, Dolar zayıfladıkça altının fiyatının yükseleceği ve bunun tersi olduğu anlamına gelir. Bu noktaya da bağlı olarak, Dolar zayıfladığında başka bir para birimi ile alınabilecek altın miktarını artırmasıdır. Bu talebi artırma eğilimindedir ve bu nedenle fiyat da yükselir. Düşen ABD Doları ile birlikte yükselen altın fiyatlarını görmemizle bu nokta 2020’de belirgindir..

Maliye Politikası

Devlet maliye politikası altının değerinde büyük bir belirleyici olabilir ve kesinlikle onu her iki yönde de yönlendirmeye çalışır. Para politikasının burada işleyen en önemli aracı faiz oranlarıdır..

Temel olarak, tutarlı bir şekilde düşük bir faiz oranı, geleneksel yatırım biçimlerinden elde edilen getirilerin yatırımcılar için kabul edilebilir belirli bir düzeyin altına düştüğünü görebilir. Bir alanda daha düşük potansiyel getiri ile, yatırımcılar daha yüksek getiri elde etmek için diğer alanlara doğru itilir. Altın piyasaları genellikle yatırımcıların bu gibi durumlarda akın ettiği yerlerdir. Benzer şekilde, faiz oranlarını artırma göstergesi verilirse, yatırımcılar daha faizle ilişkili piyasalara doğru ilerledikçe altın fiyatı düşme eğilimindedir..

Enflasyon veya Hiperinflasyon

Tipik olarak “enflasyona karşı bir koruma” olarak görülen ve söz konusu olan altın fiyatları, ekonomideki enflasyonla birlikte yükselme eğilimindedir. Bunun nedeni genellikle artan enflasyonun bir sinyal veya ekonomik büyüme olması ve buna genellikle artan bir para arzının eşlik etmesidir..

Para arzındaki herhangi bir artış, esasen bir kağıt para biriminin değerini azaltarak, altın gibi güvenli liman mallarına sahip olmayı daha pahalı hale getirir. Bu faktör aynı zamanda diğer maliye politikası noktalarıyla da iç içe geçmiştir çünkü artan enflasyon aynı zamanda tipik olarak düşük faiz oranlarının bir yan ürünü olabilir ve ABD Doları değerinde bir düşüşe eşlik edebilir..

Hiperenflasyon, bir ekonomide aşırı ve kontrol dışı genel fiyat artışlarına neden olan para basımının aşırı üretimini tanımlayan bir terimdir..


Arz ve talep

Tutulan (halihazırda çıkarılmış) altın miktarının herhangi bir zamanda yeni arzdan büyük ölçüde ağır bastığı gerçeği nedeniyle, arz ve talep faktörü genellikle göz ardı edilir ve çoğu, altının diğer piyasalar ile aynı şekilde etkilenmediğine işaret eder. Bu saygı. Bu bir dereceye kadar doğrudur, ancak küresel talep hala fiyat üzerinde bir etkiye sahip olabilir..

Altın elbette mücevher endüstrisinin büyük bir özelliğidir ve elektronik sektöründe çok talep görmektedir. Bu bölgelerden gelen talep artışı, altın fiyatlarında en azından belirli bir miktar artış görecek ve bunun tersi de geçerlidir..

Ekonomik performans

Küresel olarak genel ekonomik ortam, altın fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu faktör, bahsedilen tüm önceki faktörlerin birçok unsurunu gerçekten kapsar. Altın her şeyden önce, belki de dünyadaki bir numaralı güvenli liman varlığıdır. Bu, ekonomik olarak belirsizlik dönemlerinde insanların altın almaya doğru yöneldiği anlamına gelir..

Doğal olarak, bu talepte bir ani artış yaratır ve bu da fiyatta bir artışa neden olabilir. Bu, birçok yatırımcının ileride bir ekonomik belirsizlikle karşı karşıya kalması nedeniyle 2020 altın fiyatlarının yükselmesine neden olan en önemli faktördür..

Altın Satın Almanın Riskleri

Herhangi bir pazara yatırım yaparken olduğu gibi, her zaman dikkate alınması gereken bazı riskler vardır. Altın fiyatlarını yükseltmek için hareket eden aynı faktörler tersine dönebilir ve aşağı yönde aynı etkiye sahip olabilir..

Yıllar içinde geriye dönüp baktığımızda, altın getirileri son derece tutarlı oldu. Emtia iyi ve kötü yıllar geçirdi, ancak son yıllarda kesinlikle en büyük piyasaları geride bırakan istikrarlı bir getiri oranı sağlama eğiliminde. Uzun vadede, kümülatif büyüme arıyorsanız, hisse senetleri altının kazançlarını çok geride bırakırdı..

Altın satın alma sürecine dahil olmanın, risklerinizi daha da korumaya yönelik birçok yolu vardır. Altınla ilgili hisse senetlerine ve ETF’lere yatırım yapmayı sevenler, altın fiyatlarına doğrudan maruz kalmanızı, altın külçeleri veya madeni paralar satın almaktan daha iyi yönetmek için çalışacaktır. Ayrıca daha likittirler ve altın fiyatı düşmeye başlarsa kolayca satılabilirler..

Son düşünceler

Genel olarak, altın, yatırımcıları defalarca ilgilendiren tek varlıktır. Değerinde ve bunun nasıl belirlendiğinde belli bir gizem barındırır. Altın fiyatlarını gerçekten neyin yönlendirdiği konusunda bir farkındalığa sahip olmak, portföyünüze altın eklemek söz konusu olduğunda iyi eğitimli bir yatırım kararı vermenizi sağlayabilir..

Eğer ilgileniyorsanız, Altına Yatırım Yapmak hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz veya bu iki firmaya altın almalarını tavsiye ederiz:

  1. Altın Broker
  2. Külçe Kasası
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map