Bugün Bitcoin Fiyatı: BTC / USD Döviz Kuru Değer Kılavuzu

Contents

BTC / USD cinsinden Canlı Gerçek Zamanlı Bitcoin Fiyatı Döviz Kuru Değeri

Günümüz kripto para ekosisteminde en çok sorulan soru şudur: Bitcoin’in fiyatı nedir.

Bu bitcoin fiyat kılavuzu, BTC / USD döviz değeri oranının nasıl çalıştığını anlamak için dört ana analize ayrılmıştır. Birincisi, yukarıdaki canlı gerçek zamanlı BTC fiyat grafiği, ardından aşağıdaki üç temel bileşen:

 • Bitcoin döviz kurunun anlamı (BTC’nin USD cinsinden fiyatlandırma formülü nasıl güncellenir)
 • Bitcoin fiyatını artıran (veya aşağı çeken) en popüler ekonomik kripto piyasası faktörleri
 • kronolojik tarihler ve USD cinsinden BTC ile olayların tarihsel bitcoin fiyatı zaman çizelgesi

Bitcoin (BTC) Fiyatının USD Döviz Kuru Ne Anlama Geliyor??

Geçen ayın bitcoin fiyatının bitcoin grafik analizine baktığımızda, döviz kurlarının döviz ticaretinde çok önemli bir rol oynadığını bilmek son derece önemlidir..

Ancak, bazı insanlar döviz kurlarının nasıl çalıştığını tam olarak anlamayabilir. Bugün, bitcoin döviz kurlarının nasıl çalıştığı ve bitcoin fiyatının nasıl belirlendiği hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz..

Bitcoin ağı, açık kaynaklı eşler arası BTC blok zinciri yazılımı başladığından beri yaklaşık 4.000 gündür (tam olarak 17 Aralık 2019) çalışıyor..

On yıl önce, bir bitcoin bir kuruştan daha düşük bir değere sahipti. Bugün, bir bitcoin yaklaşık 10.000 $ değerindedir ve tüm zamanların en yüksek seviyesi 19.900 BTC / USD’nin biraz altındadır. Açıkçası, bitcoin’in döviz kuru yıllar içinde çılgınca dalgalandı, çünkü oynaklık bir değil, iki değil, üç farklı% 80 dezavantajı bile gördü..

Cevap vereceğimiz en zorlu sorular şunlardır:

 • BTC / USD gibi bir döviz kuru nasıl hesaplanır??
 • Döviz kuruna ne tür faktörler girer??
 • Döviz kurları neden değişiyor??
 • Bitcoin döviz kurunun volatilite ile çılgınca dalgalanmasına neden olan şey?
 • Bitcoin döviz kurunun artıp azalmayacağını ne belirler??
 • Bitcoin’in döviz kurunu ve USD hesaplamasını kim belirler??
 • Diğerleri dalgalanırken neden bazı fiat döviz kurları sabitlenir??
 • 2009’dan 2019’a kadar bitcoin’in geçmiş geçmiş fiyatı neydi?
 • Bitcoin döviz kuru değer kazançları ve kayıpları her ay, yıldan yıla nedir?
 • USD değeriyle ölçülen bitcoin fiyatıyla ilgili en yaygın sorular nelerdir?

Kripto para topluluğunun bu türünün tek örneği Bitcoin fiyat kılavuzuna hazır olmasını umuyoruz.

İşte basit bir bitcoin fiyatı – USD çevirme hesaplayıcısı ve BTC’yi USD ile takas etmenin kolay bir yolu.

Döviz Kuru nedir? USD Değişim Değerlerinde BTC Nasıl Çalışır??

İster kripto para birimi döviz kurlarından ister fiat döviz kurlarından bahsediyor olalım, döviz kurlarının tümü hemen hemen aynı şekilde çalışır.

Döviz kuru, bir para biriminin değerini diğerine ifade etmenin bir yoludur. Bir yabancı para biriminin ne kadar değerinde olduğunu size söyler.

Örneğin, ABD Doları (USD) ile Kanada Doları (CAD) arasındaki cari döviz kuru yaklaşık olarak 1 USD = 1,30 CAD’dir. Bu, 1 USD’nizin 1,30 USD’ye eşdeğer olduğu anlamına gelir.

Döviz kurlarını tersi şekilde de ifade edebilirsiniz. 1 CAD = 0,76 USD diyebilirsiniz. CAD ile USD alışverişi yapıyorsanız, karşılığında 0,76 USD almak için 1 CAD ödemeniz gerekir..

Kasım 2019 itibarıyla, Bitcoin ile ABD Doları arasındaki döviz kuru kabaca 1 BTC = 9.400 ABD Dolarıdır..

Döviz kurlarını anlamanıza yardımcı olmak için, başka bir para birimi satın almak için kendi para biriminizde ödemeniz gereken fiyat olarak bir döviz kurunu düşünmek yardımcı olabilir. Örneğin, BTC / USD döviz kuru 10.000,00 ise, bu, 1 BTC satın almanın 10.000 USD’ye mal olduğu anlamına gelir. Döviz kuru her zaman ilk para biriminin (BTC) bir birimini satın almak için ikinci para biriminin (USD) ne kadarına ihtiyacınız olduğunu gösterir..

Döviz Kuru Çiftleri Nasıl Çalışır?

bitcoin döviz kuru nedir

Bazen döviz kurlarının bir çift olarak ifade edildiğini de görüyoruz. Döviz çifti, döviz (forex) veya kripto para piyasalarında işlem gören iki farklı para birimi için döviz kurunun fiyat teklifidir..

Bir döviz çifti için bir emir verildiğinde, ilk listelenen para birimi veya temel para birimi satın alınırken, çiftteki ikinci listelenen para birimi – teklif para birimi – satılır.

EUR / USD döviz çifti, dünyadaki en likit döviz çiftidir. Bu çiftle, ​​bir taraf USD için EUR satarken, diğer taraf USD için EUR satın alıyor..

Bazen döviz çiftleri şu şekilde ifade edilir: EUR / USD = 1.200. Bu, listelenen miktarda ikinci para birimini (USD) almak için ilk para birimini (EUR) satabileceğiniz anlamına gelir. 1,2 USD’ye 1 EUR satabilirsiniz.

Dünyadaki para birimleri kadar çok döviz çifti vardır. USD ve JPY gibi büyük döviz çiftlerinden Kuzey Makedonya Dinarı (MKD) ve Arnavutluk Lek (ALL) gibi daha küçük döviz çiftlerine kadar bugün satın alabileceğiniz ve satabileceğiniz para birimlerinin sayısında sınır yoktur.

Döviz Kurları Nereden Geliyor??

Döviz Kurları Nereden Geliyor?

Çoğu yabancı para birimi ve kripto para birimi, haftanın 7 günü, günde 24 saat işlem görür. Dünya çapında her gün 5 trilyon dolardan fazla itibari para birimi el değiştiriyor.

Güncel döviz kurunu belirlemek için bu işlemlere bakıyoruz. Birisi USD’yi BTC ile satın almak için ne kadar ödedi? Birisi USD satın almak için CAD cinsinden ne kadar ödedi??

Tüm para birimlerinde fiyatlar sürekli değişir. Örneğin, Meksika Pezosu sürekli olarak ABD Doları ile alınıp satılmaktadır. Euro sürekli olarak Rus Rublesi ile değiştiriliyor. Bu döviz işlemleri sürekli gerçekleşir ve bu işlemler döviz kurunu belirler..

Değişken Döviz Kurlarına Karşı Sabit

Çoğu büyük dünya para birimi bir dalgalı döviz kuru. Döviz kuru arz ve talebe göre her an değişir. Ancak bazı ülkeler şunu kullanır: sabit döviz kurları. Bu para birimlerinin döviz kurları değişemez. Oran sabittir veya bir şeye sabitlenmiştir.

Dalgalı döviz kuru altında, sınırsız sayıda faktör döviz kurlarını etkileyebilir. Örneğin Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı aldığında, İngiliz Sterlini’nin (GBP) değeri Euro, ABD Doları ve diğer büyük dünya para birimlerine göre düştü..

Döviz kurları sayısız faktörden etkilenebilir, bu nedenle çoğu döviz kurunun gün içinde dalgalanması.

Ancak bazı ülkelerde dalgalı döviz kurları yoktur. Sabit döviz kurları vardır. Bu ülkeler para birimlerini ABD Dolarına veya benzer şekilde istikrarlı bir para birimine sabitleyecek ve daha sonra bu oranları uzun süre koruyacaklar..

Örneğin Suudi Arabistan Riyali sabit bir döviz kuruna sahiptir. Sadece hükümet değerini değiştirmeye karar verdiğinde değer değişir.

Bu arada Çin, Yuan ile uzun süredir benzer bir sisteme sahipti. Çin mallarını ihracatçılar için daha cazip hale getirmek için Yuan’ın değeri ABD Doları karşısında yapay olarak düşük tutuldu. Bugün, Yuan’ın hala tam olarak yüzmesine izin verilmese de, Çin bu sistemden uzaklaştı. Bunun yerine, Yuan’ın küçük bir bant içinde hareket etmesine izin verilir.

Hükümetler veya Merkez Bankaları Döviz Kurlarını Kontrol Ediyor mu??

Hükümetler veya Merkez Bankaları Döviz Kurlarını Kontrol Ediyor mu?

Günümüzde çoğu büyük ülke esnek veya dalgalı döviz kurları kullanmaktadır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, USD’nin döviz kurunu diğer fiat para birimleriyle doğrudan değiştiremez. Döviz kuru bilerek dalgalanıyor.

Çoğu merkez bankası döviz kurlarını doğrudan değiştirmez. Ancak, merkez bankaları döviz kurlarını uzun vadede dolaylı olarak etkileyecek politikalar yayınlayabilir..

Merkez bankaları faiz oranlarını ayarlayabilir ve enflasyonu etkileyebilir, örneğin her ikisi de bir para biriminin döviz değerini küresel para birimleri karşısında etkileyebilir..

Bazı Hükümetler Döviz Kurlarını Doğrudan Kontrol Eder

Bazı Hükümetler Döviz Kurlarını Doğrudan Kontrol Eder

Çoğu ulusal hükümet döviz kurlarına doğrudan müdahale etmez. Bununla birlikte, bazı ülkelerdeki hükümetler döviz kurlarını doğrudan etkiler.

Örneğin Suudi Arabistan Riyali, küresel para birimleri karşısında nadiren dalgalanır çünkü Suudi hükümeti sabit bir döviz kuru kullanır. Bu döviz kuru yalnızca hükümet değiştirmeye karar verdiğinde değişir.

Bu arada Çin yuanı, on yıllardır sabit bir döviz kuruna sahipti, ancak Çin hükümeti şu anda esnek bir döviz kuruna geçiş yapıyor. Bugün, Yuan’ın döviz kuru esnek bir döviz kuruna sahip para birimlerinden daha az değişiyor, ancak sabit döviz kuru olan para birimlerinden daha sık değişiyor.

Bir hükümet sabit bir döviz kurunu koruduğunda, bu döviz kuru genellikle ABD Dolarına sabitlenir. Örneğin Singapur gibi bazı ülkeler, para birimlerinin değerini, ABD Doları ve diğer büyük para birimleri veya küresel varlıklar dahil olmak üzere bir varlık sepetine sabitler..

Bir Para Biriminin Döviz Kurunu Ne Etkiler??

Tüm döviz kurları aşağıdakilerden etkilenir: arz ve talep – Bitcoin, ABD Doları ve diğer para birimleri için döviz kuru dahil.

İnsanlar bir bitcoin için ne kadar ödemeye razı? Kaç tane bitcoin var? Bu iki sorunun cevabına göre Bitcoin fiyatı yükselecek veya düşecek.

Tabii ki, arz ve talep karmaşık bir şekilde binlerce farklı faktöre bağlıdır..

geleneksel para birimi dünyasında döviz kurunu üç faktör etkiler:

Faiz oranı: Çoğu ülkenin faiz oranı ödeyen bir merkez bankası vardır. Daha yüksek bir faiz oranı, para birimini daha değerli kılar çünkü yatırımcılar, paralarını o ülkenin para birimine çevirerek yüksek faiz oranlarından faydalanarak o ülkeye yatırım yapmak ister. Yatırımcılar, para birimlerini daha yüksek faiz ödeyen para birimiyle değiştirecek ve ardından bu yüksek oranlardan yararlanmak için o ülkenin bankasına kaydedecek.

Para arzı: Çoğu merkez bankası aynı zamanda para arzını da kontrol eder. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Gravür ve Baskı Bürosu, yaklaşık 541 milyon dolarlık nominal değerle günde 38 milyon kağıt para basıyor. Daha fazla para basıldığında dolaşımdaki paranın değerini zayıflatır. Çok az mal ve hizmetin peşinde koşan çok fazla para var. Parası olan insanlar mal ve hizmetlerin fiyatlarını artıracak ve enflasyon yaratacak. Çok fazla para basıldığında, 1920’lerin Almanya’sında veya modern Zimbabwe’de gördüğümüz gibi hiper enflasyon görürüz..

Ekonomik Büyüme ve Finansal İstikrar: Güçlü, büyüyen bir ekonomiye sahip bir ülke yatırımcıları çekecektir. Bu yatırımcılar ülkenin mal ve hizmetlerini satın alacak. Bunu yapmak için ülkenin para birimini satın almaları gerekir, bu da o para biriminin fiyatının yükselmesine neden olur. Aksine, ülkenin ekonomik büyümesi ve finansal istikrarı zayıflarsa, yatırımcılar varlıklarını satmak isteyecek, para birimi üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacak ve fiyatların düşmesine neden olacaklardır..

Bu faktörlerin üçü de fiat döviz fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Daha sonra, belirli faktörlerin bitcoin fiyatını nasıl etkilediğine bakacağız..

Kripto Döviz Kurlarını Neler Etkiler?

Kripto Döviz Kurlarını Neler Etkiler?

Yukarıdaki faktörlerin tümü, itibari para piyasalarında döviz kurlarında çok önemli bir rol oynar. Peki ya kripto piyasaları?

Kripto piyasalarında döviz kurları öncelikle aynı iki geniş faktör tarafından yönetilir: arz ve talep.

Arz: Satın alınabilecek kaç adet jeton var? Her yıl arz ne kadar hızlı büyüyor? Kaç jeton kilitlendi? Borsalar aracılığıyla veya halkın elinde kaç adet token mevcut?

Talep: Bir kişi her bir jeton için ne kadar ödemeye istekli? İnsanlar belirli bir jetonu ne kadar çok satın almak istiyor? Para biriminde başka hiçbir para biriminde bulunmayan ne tür çekici özellikler vardır??

Talep ve arz eşit olduğunda, bir kripto para biriminin değeri eşit kalır. Bu arada talep arzı geçtiğinde fiyatlar yükselir. Bunu son on yılda bitcoin ile gördük: Bitcoin’in 21 milyonluk sabit arzı var ve periyodik olarak azalan sayıda token çıkıyor. Bitcoin için talep arttıkça ve arz aynı kaldığından, bitcoin başına fiyat kaçınılmaz olarak yükseldi..

Elbette arz ve talep, binlerce farklı faktörden oluşur..

Örneğin, güçlü bir geliştirici topluluğu, harika uygulama desteği ve çok sayıda yutturmaca içeren bir kripto para biriminin güçlü talebi olacaktır. Binlerce faktör talebi etkileyebilir.

Bitcoin’in Döviz Kuru Nasıl Çalışır??

Bitcoin'in Döviz Kuru Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in döviz kuru, geleneksel ulusal para birimlerinden farklı bir şekilde çalışır.

Elbette, bitcoin’in döviz kuru aynı faktörlerden bazılarından etkilenir.

para arzı (veya toplam bitcoin arzı) bir rol oynar, örneğin, bitcoin’in enflasyon oranı (emisyon oranı veya blok ödülü).

Bununla birlikte, ulusal para birimlerinden farklı olarak, bitcoin’in döviz kuru herhangi bir ulusal ekonomiden etkilenmez. Örneğin, bir ülkenin merkez bankası, bitcoin’in döviz kurunu etkilemek için faiz oranını değiştiremez. Daha fazla bitcoin bırakmayı seçebilecek bir bitcoin merkez bankası yok.

Bitcoin’in döviz kuru da finansal döngülerden gerçekten etkilenmez. Bir ülkenin üç aylık GSYİH büyümesi, ne Bitcoin’i ne de doğal durgunluk ve enflasyon döngülerini etkilemez..

Yukarıda, iki basit faktörün dünyadaki her döviz kurunu nasıl etkilediğinden bahsettik: arz ve talep. Tıpkı fiat para birimleri gibi, kripto para birimi döviz kurları, arz ve talebi oluşturan binlerce alt faktörden etkilenir..

Hangi Ülkelerde Sabit Döviz Kurları Var? İyi mi Kötü mü?

Hangi Ülkelerde Sabit Döviz Kurları Var? İyi mi Kötü mü?

Bazıları döviz kurunu kontrol etmenin iyi bir fikir olduğuna inanıyor. Açıkçası, son birkaç on yılda Çin ve Suudi Arabistan için iyi gitti..

Çoğu kişi sabit bir döviz kuru duyduğunda, Çin Yuanı ve Suudi Arabistan Riyali hakkında düşünürler..

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri ve çoğu büyük ülkenin geçen yüzyılın büyük bir bölümünde sabit bir döviz kuruna sahip olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz..

1800’ler ve 1900’ler boyunca, Amerika Birleşik Devletleri yavaş yavaş dünyadaki altın arzının çoğunu biriktirdi. ABD hükümeti, 1900 Altın Standart Yasası ile altının fiyatını ons başına 20,67 $ olarak sabitledi..

Bu fiyat 1934’e kadar aynı kalacaktı, Altın Rezerv Yasası ne zaman özel altın mülkiyetini yasakladı ve Başkan Franklin Delano Roosevelt’e ABD Dolarının değerini düşürme yetkisi verdi. Hükümet bir gecede altının fiyatını ons başına 20,67 dolardan ons başına 35 dolara çıkardı. Hükümetin altın rezervlerinin değeri bir gecede 0,033 milyar dolardan 7,348 milyar dolara yükselmesine rağmen dolar% 60 değer kaybetti..

Diğer şirketlerin çoğu istikrarlı bir para biriminin değerinin farkındaydı ve Amerika Birleşik Devletleri hızla küresel bir süper güç haline geliyordu. Böylece, 1944’te, dünyanın çoğu ülkesi Bretton Woods Anlaşması’nı imzaladı ve böylece para birimlerini ABD Dolarına sabitlemeyi kabul etti..

Bu altın standardı, Başkan Nixon’un ABD Dolarını altın standardından çıkardığı 1971 yılına kadar sürdü. Bu noktadan sonra, ABD Doları dalgalı veya esnek bir döviz kurunu korumuştur..

Sabit Döviz Kurunun Artıları ve Eksileri

Sabit Döviz Kurunun Artıları ve Eksileri

İster itibari para birimleriyle ister kripto para birimleriyle ilgilenin, sabit döviz kurları iyi veya kötü olabilir. Sabit bir döviz kurunun bazı artıları ve eksileri şunlardır:

Artıları

İstikrar: Sabit döviz kurunun ilk ve en önemli avantajı istikrar yaratabilmesidir. Yatırımcılar bir para biriminin değerinin ne olduğunu bilirler. Bir ülkeye yatırım yapabilirler ve para birimi değerlemesi nedeniyle yatırımın çılgınca dalgalanmayacağını bilirler.

Küçük Ülkeler Daha Güçlü Ülkelerin Gücünden Yararlanıyor: Daha fazla ülke, para birimini ABD Dolarına sabitlemektedir. Neden? Amerika Birleşik Devletleri’nin güçlü ve çeşitlendirilmiş bir ekonomisi var. Dolar büyüdüğünde, ABD Dolarını kullanan herhangi bir ülke bu büyümeden dolaylı olarak faydalanabilir. Fiat para biriminiz ABD Dolarına sabitlenmişse ve ABD Doları değeri yükselirse, o zaman fiat para biriminiz de değer olarak artar.

Eksileri

Sabit Döviz Kurlarının Korunması Pahalıdır: Çoğu hükümet, büyük döviz rezervlerini koruyarak sabit bir döviz kurunu korur. Çin kadar büyük bir ülke için, para birimini sabit tutmak için büyük döviz rezervlerine ihtiyaç vardır. Bu rezervlerin bakımı maliyetlidir.

Bir Ülkeyi Spekülatörler İçin Hedef Haline Getirir: Döviz kurunu sabitlemek, bir ülkeyi spekülatörler için hedef haline getirebilir. Spekülatörler, para birimini kısaltarak para biriminin değerini yapay olarak aşağı çekebilirler. Merkez bankası, para biriminin değerini artırmak için dövizini dönüştürmelidir. Merkez bankası yeteri kadar paraya sahip değilse, faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalacak ve bu da durgunluğa neden olacaktır. Bunu, 1992’de George Soros’un İngiliz Merkez Bankası pes edip poundun dalgalanmasına izin verene kadar poundu kısaltmaya devam ettiği İngiliz Sterlini ile gördük. Hükümetin İsviçre Frangı’nı kurdan Euro’ya serbest bıraktığı 2015’te İsviçre’de de gördük..

Kara Piyasalar Sabit Döviz Kurlarını Tersine Çevirebilir: Hükümetler genellikle yukarıda listelenen avantajlardan yararlanmak için sabit bir döviz kuru uygulamaya çalışırlar, ancak bu sabit döviz kurunun fiilen uygulanmasında başarısız olur. Bunun Venezuela ve diğer ülkelerde gerçekleştiğini gördük. Venezuela hükümeti ekonomik istikrarı yeniden kazanmak için resmen para birimini ABD Dolarına sabitledi. Bununla birlikte, çoğu vatandaş, karaborsalar aracılığıyla çok daha farklı bir döviz kurunu kabul etmeye özel olarak isteklidir. Karaborsa döviz kuru resmi döviz kurundan çok farklıdır ve hükümetin istikrar yaratma girişimini baltalamaktadır..

Kriptoda Sabit Döviz Kurları

Kriptoda Sabit Döviz Kurları

Kripto dünyasında sabit döviz kurları görüyoruz. En çok stabilcoin ile görülürler.

Stablecoinler, kasıtlı olarak istikrarlı bir değere sahip kripto para birimleridir. Bugün piyasadaki stabilcoinlerin büyük çoğunluğu ABD Dolarına sabitlenmiş durumda. 1: 1 ABD Doları nakit rezervi tutarak istikrarlı değerlerini koruyorlar.

Gemini Doları (GUSD) ve Tether (USDT) gibi sabit paralar bu şekilde çalışır: bu şirketler nakit rezervleriyle dijital tokenleri 1: 1 serbest bırakır. GUSD ve USDT jeton sahipleri, bu jetonları istedikleri zaman ABD Doları karşılığında değiştirebilirler. 1 GUSD’yi 1 USD ile değiştirebildiğiniz sürece, piyasada 1 GUSD her zaman 1 USD değerinde olacaktır..

Bazı Ülkeler Gevşek Sabit Döviz Kurları Kullanır

Bazı Ülkeler Gevşek Sabit Döviz Kurları Kullanır

Bazı ülkeler benzersiz bir çözüm yarattı. Gevşek döviz kurları yarattılar. Bu döviz kurlarının belirli bir ticaret aralığı vardır. Döviz kurunun bu bant içinde yüzmesine izin verilir.

Gevşek bir şekilde sabitlenmiş bir döviz kurunun amacı, para birimine, sabit bir döviz kurunun istikrarıyla birlikte dalgalı bir döviz kurunun uyarlanabilirliğini vermektir. Düzgün uygulandığında oldukça iyi çalışabilir.

Şu anda gevşek sabit döviz kurlarını kullanan üç büyük fiat para birimi vardır:

Çin: Çin Yuanı (CNY), dünün orta noktası civarında% 2’lik bir ticaret bandına sahip. Hükümet döviz kurunu istikrara kavuşturmak için harekete geçmeden önce döviz kurunun bu bant içinde dalgalanmasına izin verilir. Yuan bir varlık sepetine (çoğunlukla ABD Dolarından oluşan) sabitlendi.

Singapur: Singapur Doları (SGD), değerde yavaş bir artışa izin vermek için bir ticaret bandı içinde yönetilir. Bir varlık sepetine sabitlenmiştir.

Vietnam: Vietnam Dongu (VND)% 2’lik bir ticaret bandına sahiptir, ancak hükümet periyodik olarak bu aralığın ötesinde para biriminin değerini düşürür (Aralık 2016’da olduğu gibi). Dong, ABD Dolarına sabitlendi.

Kripto Para Birimi Döviz Kurları Merkez Bankalarından Etkilenemez

Kripto Para Birimi Döviz Kurları Merkez Bankalarından Etkilenemez

Merkez bankaları ve diğer devlet kurumları, itibari döviz kurları üzerinde bir miktar etkiye sahiptir. ABD Federal Rezervi, örneğin döviz kurlarını dolaylı olarak etkilemek için faiz oranlarını ayarlayabilir.

Kripto para biriminin en büyük avantajlarından biri, döviz kurlarının hükümetin karar verme alanı dışında olmasıdır..

Bitcoin, dünyanın ilk gerçek küresel para birimidir. Tek bir ülkenin ekonomik performansına bağlı değildir. Bir merkez bankası, bitcoin fiyatını tek başına etkileyemez.

ABD ekonomisi resesyona girerse ABD Dolarının değerinin düşmesi bekleniyor. Bu arada, bitcoin’in değeri diğer küresel para birimlerine göre değişmeyebilir çünkü bitcoin sadece ABD ekonomisiyle bağlantılı değildir..

Kripto Döviz Kurları Hükümet Müdahalesine Karşı Bağışık Değil

Kripto Döviz Kurları Hükümet Müdahalesine Karşı Bağışık Değil

Tabii ki, en sert kripto para savunucuları bile kripto para birimlerinde bir kusur olduğunu kabul edecekler: hükümetler kripto para birimi döviz kurlarını çeşitli şekillerde etkileyebilir..

Hükümetler Kripto Rezerv Fonu Tutabilir: Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin BTC / USD döviz kurunu kontrol etmek istediğini varsayalım. 1 milyon BTC almaya ve rezerv fonunda tutmaya karar veriyorlar. BTC / USD döviz kuru çok yükselmeye başlarsa, ABD hükümeti bu fonun bir kısmını satarak piyasalarda satış baskısı yaratır ve fiyatların düşmesine neden olur..

Hükümetler Kriptoyu Yasaklayabilir veya Kısıtlayabilir: Çin hükümeti, 2017 yılında kripto ticaretinin birçok yönünü yasakladı. Bu, etki kısa ömürlü olmasına rağmen Bitcoin fiyatlarının düşmesine neden oldu. Pek çok insan bunu olumlu bir işaret olarak gördü: Çin kadar büyük ve güçlü bir ülke bile bitcoin’in değerini uzun vadede tek başına etkileyemez. Bununla birlikte, birden fazla ülke bir gecede bitcoin’i yasaklasaydı ne olacağını bir düşünün. AB, bitcoin’e muamele etme şeklini aniden değiştirirse ne olur? ABD hükümeti bitcoin’i yasaklamaya karar verirse ne olur??

Bu iki dezavantaj nedeniyle, hükümetler kripto döviz kurlarını çeşitli şekillerde etkileyebilir..

Bununla birlikte, genel olarak, kripto para birimi döviz kurları büyük ölçüde iki piyasa gücü tarafından belirlenir: arz ve talep. Kripto para birimi döviz kurları herhangi bir hükümete sabitlenmediği gibi belirli bir değere veya itibari para birimine de sabitlenmez. Bu, kripto para birimi ile fiat döviz kurları arasındaki muazzam bir farktır..

Döviz Kurları ve Dönüşüm Spreadleri

Döviz Kurları ve Dönüşüm Spreadleri

Kripto para birimi ve itibari para piyasalarında, hiçbir zaman yalnızca belirli bir kripto para birimi döviz kuru yoktur.

Elbette, BTC / USD döviz kuru yaklaşık 10.000,00 olabilir, ancak her döviz kurundan ve bankadan tam olarak bu döviz kurunu görme olasılığınız düşüktür..

Döviz kurları arasında bir fark olduğunda, buna dönüşüm marjı denir. Dönüşüm marjı, bir tüccarın alacağı piyasa fiyatından farklıdır..

Bir banka, döviz bozdurma veya kripto para birimi değişimi, fiyatı artıracak ve böylece kar elde edecekler. Kredi kartları, PayPal ve diğer para hizmetleri aynı şekilde çalışır.

USD / CAD döviz kurunun 1,30 olduğunu varsayalım. ABD’ye seyahat edebilir ve CAD kredi kartınızı kullanarak 10 USD’ye bir kasa bira satın alabilirsiniz. Bir piyasa oranı ödediyseniz, toplam ücretiniz 13 Kanada doları olacaktır. Ancak gerçekte, kredi kartı şirketiniz, örneğin% 2,5 gibi ek bir döviz kuru talep edecektir. Kredi kartınızda göreceğiniz fiyat, bu ek ücret nedeniyle 13.25 CAD olacaktır..

Bankalar, döviz borsaları ve kripto para birimi platformları, hizmet ücretlerini karşılamak için dönüşüm marjları alır. Bazıları bunun üzerine ek ücret alırken, diğerleri – kredi kartı şirketleri gibi – yalnızca döviz ücreti alır.

Daha sonra, bitcoin’in fiyatını etkileyen belirli faktörlerden bahsedeceğiz, ancak önce size bitcoin fiyat hareketinin aylık dökümünü gösteren çok özel bir grafiğimiz var..

BTC Fiyat Grafiği Kazanç / Zararları Ay Bazında, Yıl Yıl

Bitcoin-Return-By-Month-orta-def

Büyütmek İçin Tıklayınız: 2009-2019 Ay Bazında Kazanç ve Kayıpları Gösteren Bitcoin Fiyat Grafiği

Şimdi, Bitcoin’in her ay fiyat artışlarını ve zararlarını gösteren çok tatlı bir grafik ve tüm bu rakamların neyi temsil ettiğinin bir özetini burada bulabilirsiniz..

Çoğu insan bitcoin’in fiyatına sürekli bir grafik olarak bakar. Bitcoin dünyanın her yerinde haftanın 7 günü 24 saat işlem görmektedir. Geleneksel finans piyasası döngülerini takip etmez. Üç aylık bitcoin kar raporu yok.

Bununla birlikte, bitcoin’in her ay nasıl hareket ettiğine dair belirli bilgileri yine de edinebilirsiniz. İşte Ağustos 2010’dan (ilk bitcoin döviz kuru izleyicisinin lansmanı) Ekim 2019’a kadar her ay bitcoin’in fiyat hareketlerinin bir tablosu..

Veriler, Teksas merkezli bir kripto analiz firması olan Cane Island Alternative Advisors tarafından Coinmetrics’ten toplanan verilerle derlendi..

Grafik, birkaç ayırt edilebilir desenle biraz dağınık görünüyor. Ancak, grafikten alabileceğimiz bilgilerden bazıları şunlardır:

 • Bitcoin, 1 ile 30 Kasım arasında fiyatların% 467,4 arttığı Kasım 2013’te en iyi ayını yaşadı.
 • Ortalama olarak, Bitcoin en büyük pozitif fiyat hareketlerini Nisan (ortalama% 32,4) ve Mayıs’ta (ortalama% 28,9) geçirir ve bu diğer tüm aylardan önemli ölçüde yüksektir.
 • Ağustos ve Eylül, bitcoin’in sırasıyla% 37,3 ve% 48,3 düşüşle negatif ortalama fiyat hareketine sahip olduğu tek aylardır.
 • Ekim ve Kasım ayları, ortalama olarak Ekim’de% 20,1 ve Kasım’da% 26,9 artışla Mayıs ve Haziran’dan sonra en büyük ortalama fiyat sıçramalarına sahip.
 • Toplamda, Bitcoin 2011 ile 2019 arasındaki Mayıs aylarında kümülatif olarak% 1146,1 oranında değer kazandı ve bu, diğer tüm aylardan daha yüksek bir kümülatif artış anlamına geliyor.
 • Bitcoin, Mayıs (% 885,6), Kasım (% 752,6) ve Ekim (% 523,3) aylarının tüm aylarında benzer şekilde etkileyici kümülatif fiyat artışları yaşadı.
 • Bitcoin’in şimdiye kadarki en büyük fiyat sıçraması, 1 Ocak’tan 31 Aralık’a kadar Bitcoin fiyatının% 5486,7 arttığı 2013’te gerçekleşti.
 • Bitcoin yalnızca iki olumsuz yıl geçirdi: 2014’te, bitcoin’in fiyatı yılın başından sonuna kadar% -57,6 düştü; ve 2018’de, bitcoin’in fiyatı yılın başından sonuna kadar -% 70 düştü
 • Bitcoin fiyatının tamamen nötr kaldığı iki ay oldu ve ayın ilk tarihinden son tarihine kadar ortalama% 0,0 değişti: Eylül 2010 ve Nisan 2012
 • Bitcoin’in tarihteki en kötü ayı, bitcoin’in ayın ilk gününden son gününe kadar -% 39,4 düştüğü Ağustos 2011’di.
 • Bitcoin’in ikinci ve üçüncü en kötü ayları, ilginç bir şekilde, değer ayının hemen ardından gerçekleşti: Bitcoin, Eylül 2011’de% 37.3 ve Ekim 2011’de% 36.4 düştü.

Şimdi, bitcoin fiyatını yukarı ve aşağı hareket ettirmekten sorumlu ilk 20 itici güce geçelim..

Bitcoin’in Fiyatını Etkileyen İlk 20 Faktör

bitcoin fiyat faktörleri

Binlerce bireysel faktör, bitcoin fiyatını etkiler. Aşağıda en önemli 20 faktörü özetledik.

Maksimum Bitcoin Arzı

Bitcoin, belirli, önceden belirlenmiş, sabit bir limiti olan dünyadaki tek büyük para birimidir. Sadece 21 milyon bitcoin var olacak. Bu sınır, bitcoin’e kodlanmıştır.

Elbette gerçek bitcoin arzı zaten bundan çok daha az. Milyonlarca bitcoin kayboldu, kilitlendi veya yok edildi. Bazı insanlar 4 milyon bitcoinin artık erişilebilir olmadığına inanıyor.

Bugüne kadar çıkarılan 18 milyon bitcoin’den yalnızca 12 veya 13 milyonunun gerçekten dolaşımda olduğu ve önümüzdeki 120 yıl içinde yalnızca 3 milyonunun basılacağı anlamına gelebilir (son bitcoin’in 2140’ta çıkarılması planlanıyor).

Emisyon Oranı (Blok Ödülü)

Tıpkı bir merkez bankası gibi, bitcoin blok zinciri de her yıl yeni para basar. Her 10 dakikada bir, bitcoin blok zinciri ekonomiye 12,5 BTC salıyor. Bu blok ödülüdür ve bu bloku çıkaran bitcoin madencisine verilir..

Emisyon oranını bitcoin’in enflasyon oranı olarak düşünmeye yardımcı olur. Yeni bitcoinler basıldıkça, Bitcoin fiyatını düşürmeli (talebin sabit kaldığı varsayılarak) ve bu da enflasyona neden olacaktır. Bununla birlikte, bitcoin’in emisyon oranı o kadar düşük ki, artan talebe yetişemiyor. Bu nedenle, bitcoin fiyatı yıldan yıla yükselmeye devam etti.

Bitcoin’in emisyon oranı periyodik olarak düşer. Başlangıçta, bitcoin blok zinciri blok ödülü olarak 50 BTC verdi. Ardından bu sayı 25 BTC’ye düştü. Bugün, 14 Mayıs 2020’de gerçekleşmesi planlanan başka bir blok ödülü “yarılanma” ile 12,5 BTC’de oturuyor. Bu tarihte, bitcoin’in blok ödülü 6,25 BTC’ye düşecek, bu da Bitcoin enflasyon oranının bir gecede yarı yarıya düşeceği anlamına geliyor..

Azalan Bitcoin Arzı

Bir faktör olan sadece bitcoin arzı değil, aynı zamanda yeni bitcoin arzının düşmekte olduğu gerçeğidir. Bugüne kadar 18 milyon bitcoin kazdık (Kasım 2019 itibarıyla). Üretilecek yalnızca 21 milyon bitcoin var, bu da toplam bitcoin arzının% 85’ini çıkarmış olduğumuz anlamına geliyor.

Daha da şaşırtıcı olan, 2140 yılına kadar son bitcoin madenciliğini yapmayacak olmamız.!

Bitcoin’in azalan blok ödül sistemi nedeniyle, bitcoin’in blok ödülü, her gün bir bitcoin’in sadece birkaç onda biri veya yüzde biri çıkarılıncaya kadar yarı yarıya kesilmeye devam edecek..

Son olarak, 2140 yılında, bitcoin blok zinciri son bitcoini çıkarmış olacak ve bu noktada hiçbir zaman yeni bitcoin yaratılmayacaktır..

Bitcoin Topluluğunda Ekonomik Büyüme

Bitcoin, herhangi bir ülkenin ekonomik büyümesine bağlı değildir. Bununla birlikte, orada hala tam bir bitcoin ekonomisi var. Bu bitcoin ekonomisi, Amerika Birleşik Devletleri veya Çin ekonomisi gibi çalışmıyor.

Bununla birlikte, bitcoin’in ekonomisi hala tüketici harcamaları gibi şeylerden etkileniyor. İnsanlar harcamak için gerçekte ne sıklıkla bitcoin kullanıyor? İnsanlar ne sıklıkla bitcoin ile işlem yapıyor? 0,5 BTC sağlamaya istekli biri ne tür mal veya hizmetlerdir??

Bitcoin’in ekonomisi aynı zamanda topluluk desteğinden ve gelişiminden de etkilenir. Geliştiriciler projeye katkıda bulunuyor mu? Topluluk üyeleri bitcoin uygulamalarını destekliyor mu??

Bitcoin topluluğunun kendi ekonomisi vardır ve bu ekonomi büyüdükçe Bitcoin talebini etkiler.

Mevcut Bitcoin Arzı

Bu, bitcoin fiyatını etkileyen faktörlerden biri olarak arzdan üçüncü kez bahsetmiştik. Bununla birlikte, mevcut bitcoin arzı, dolaşımdaki gerçek arzdan önemli ölçüde farklı olabilir..

Bugüne kadar 18 milyon bitcoin çıkarıldığını biliyoruz. Bununla birlikte, bu bitcoinlerin 18 milyonunun tamamının hala dolaşımda olmadığını da biliyoruz..

Örneğin, onları asla belirli bir fiyatın altında satmayacak olan insanlar tarafından belirli sayıda bitcoin tutulmaktadır. Yıllar içinde belirli sayıda bitcoin de kayboldu veya yok edildi ve asla kurtarılamayacak.

Bu faktörler göz önünde bulundurularak, mevcut bitcoin arzını hesaplama formülü şu şekildedir:

Mevcut Arz = Dolaşan Arz – Elde Tutulan veya Kaybolan Bitcoinler

Var olan 18 milyon bitcoin olduğunu biliyoruz. Şimdi, bu bitcoinlerin iki milyonunun kaybolduğunu varsayalım. İnsanlar sabit diskleri atıyor. İnsanlar şifrelerini unutur. İnsanlar yanlışlıkla eski bilgisayarları imha eder veya siler. Kaybedilen veya yok edilen bu bitcoinler nedeniyle, dolaşımda yalnızca 16 milyon bitcoin var.

Şimdi, insanların elinde kalan 16 milyon bitcoin’den 15 milyonunun bitcoinlerini asla 20.000 $ ‘dan daha düşük bir fiyata satmayacağını varsayalım..

Bu senaryoda, 20.000 $ ‘ın altındaki herhangi bir fiyata mevcut bitcoin arzı 1 milyon BTC olacaktır..

Bu, bitcoin’in fiyat oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen bir grup alıcımız olduğunu varsayalım. Fiyatı ne olursa olsun 10.000 BTC almak istiyorlar. Bu alıcılar, 20.000 $ ‘ın altında bir fiyata satmaya istekli 1 milyon bitcoin sahibini hedefleyerek piyasaya çıktı. Sonunda satıcılar azalır ve fiyat yukarı doğru itilir. Sonunda, fiyat 20.000 doları kırabilecek kadar yükselir, bu da bazı insanların bitcoinlerini satmaya istekli olduğu noktadır..

Nihayetinde, yükselen ve düşen bu fiyat olgusu, ileri geri bir dans yaratır. Alım ve satım hacmi, fiyatlar sabitlenene kadar piyasalarda dalgalanma yaratarak sonsuz dalgalanmaya devam ediyor.

Uygulamalar ve Yazılım Geliştirme

Bitcoin açık kaynak kodludur ve herkes bitcoin üzerinde her şeyi inşa edebilir. Bitcoin’in kullanımı arttıkça, bitcoin’in kullanılabilirliğini artıracak uygulamalara ve yazılıma olan talep de arttı..

Uygulama ve yazılım geliştiricileri, bitcoin ile bir 22 durumla karşı karşıya. Bitcoin’e olan talep arttıkça, iyi bitcoin uygulamaları ve yazılımlarına olan talep de artıyor. Ancak uygulama ve yazılım geliştiricilerin bitcoin üzerine inşa edebilmeleri için, öncelikle uygulamaları ve yazılımları için bir miktar talep görmeleri gerekir..

Bu yakalama 22 durumuna rağmen, uygulama ve yazılım geliştiricileri bitcoin üzerinde harika şeyler inşa etmeye devam ediyor. Bazı yazılımlar doğrudan Bitcoin ekosistemiyle etkileşime girer: cüzdan uygulamaları, örneğin mobil cihazınızda bitcoin’i güvenli bir şekilde tutmanıza izin verir..

Diğer yazılımlar, bitcoin blok zincirine hiçbir şekilde doğrudan bağlanmaz. Örneğin bir portföy izleme uygulaması, bitcoin fiyatını kontrol eder ve portföyünüzün ne kadar değerli olduğunu size söyler..

Bitcoin üzerine daha fazla uygulama ve yazılım geliştirildikçe, bitcoin talebini artırır. Bitcoin kullanımını kolaylaştırır. Bitcoin kullanmaya başlıyorsunuz. Arkadaşlarınızın bitcoin kullanmaya başlamasını sağlamaya çalışıyorsunuz. Bitcoin’e katılmak için daha az çaba gerekiyor. Daha az öğrenme eğrisi var. Giriş önündeki daha az engelle, girmek için daha iyi bir zaman olmamıştı.

Erişilebilirlik ve Satın Alma Kolaylığı

Bitcoin’in ilk günlerinde, bitcoin kullanmak nispeten zordu. Örneğin, sadece bitcoin tutmak için tam bitcoin yazılımını indirmeniz gerekiyordu..

Bugün, bitcoin satın almak, bir mobil uygulamayı indirmek ve kredi kartı bilgilerinizi girmek kadar kolay. Bazı insanlar, Robinhood, Fidelity veya TD Ameritrade gibi sıradan yatırım platformlarından bitcoin satın alabilir..

Bitcoin kullanım kolaylığı arttıkça, daha geniş bir insan grubu için giderek daha erişilebilir hale gelir. 2011’de, birisi bitcoin hakkında bir şeyler duymuş ve bitcoin satın almakla ilgilenmiş olabilir, ancak yüksek öğrenme eğrisi ve karmaşık satın alma süreci nedeniyle caydırılmış olabilir. Bugün, aynı kişi ilk bitcoinini satın alma yolunda birkaç engelle karşı karşıya..

Altcoin ve Bankalardan Rekabet

Bitcoin’in ilk piyasaya sürüldüğü 2009 yılında, rekabeti yoktu. Dünyadaki tek blockchain tabanlı, kriptografik olarak güvenli para birimiydi. İnsanlar blockchain’in ne olduğunu bile bilmiyorlardı.

Bugün işler değişti ve bitcoin’in bolca rekabeti var. Bitcoin’in rakipleri daha hızlı ve daha ölçeklenebilir. Bazıları daha anonim veya gizlilik odaklı.

Bununla birlikte, kripto tarihi boyunca sabit kalan bir şey var: Bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olarak kaldı. 2009’dan 2017’ye kadar, bitcoin’in hakimiyeti% 90 ile% 100 arasında bir yere oturdu. Bu, kriptodaki tüm paranın% 90 ila% 100’ünün Bitcoin’de olduğu anlamına gelir..

2017’den itibaren işler değişti. Ocak 2018’de, bitcoin’in hakimiyeti tüm zamanların en düşük seviyesi olan% 36’ya ulaştı. Rakip altcoin piyasalarında bitcoin’den daha fazla para vardı.

Bugün, bitcoin’in hakimiyeti bir kez daha yükseldi. Kasım 2019 itibarıyla, BTC hakimiyet endeksi yaklaşık% 70 seviyesinde bulunuyor..

Elbette gelecekte işler kolaylıkla değişebilir. Bitcoin ilk hamle avantajına sahipti, ancak dünyanın seçkin geliştirme ekiplerinden bazılarının rekabetiyle karşı karşıya. Piyasada daha hızlı ve daha iyi kripto para birimleri var, ancak bu rakiplerin hiçbiri henüz bitcoin’in hakimiyetine meydan okumadı.

Artı, Bitcoin, altcoinlerden daha fazlasıyla rekabet ediyor. Bankalar, Venmo gibi kendi ücretsiz para transferi hizmetlerini yapıyorlar. Şirketler ayrıca Facebook’un desteklediği Libra gibi kendi dijital para birimlerini de piyasaya sürüyorlar. Bunların hepsi bitcoin için rekabet olabilir.

Üretim maliyeti

Üretim maliyeti, bitcoin fiyatında çok önemli bir rol oynar. Evet, bitcoin sanal bir para birimidir ve üretilmesi gereken fiziksel bir “bitcoin” yoktur. Bununla birlikte, madencilik ve elektrik tüketimi dahil olmak üzere bitcoin ile ilgili hala gerçek üretim maliyetleri var..

Bitcoin madenciliği, sunucu çiftliklerine güç sağlamak için muazzam miktarda enerji kullanımını gerektirir. Bu sunucu çiftlikleri kriptografik bir çözüm oluşturmak için çalışır. Bu çözümü bulan ilk bilgisayar blok ödülünü alıyor.

Bitcoin ekosistemine daha fazla madenci katıldıkça, bitcoin madenciliği yapmak gittikçe zorlaşıyor. Zorluk artar, bu da her kriptografik bulmacayı çözmek için daha fazla elektrik ve hesaplama gücü gerektirdiği anlamına gelir..

Teorik olarak, bitcoin’in piyasa fiyatı ile madencilik maliyetleri arasında bir bağlantı olması gerekmez. Ancak pratikte, bitcoin’in fiyatının marjinal üretim maliyetiyle yakından ilişkili olduğunu görüyoruz..

Düzenleyici ve Yasal Sorunlar

Hükümetlerin bitcoin üzerinde tam kontrole sahip olmadığı doğrudur. Ancak, bireysel hükümetlerin bitcoin’i önemli ölçüde etkileyen düzenlemeler çıkarabileceği de doğrudur..

Bunu Eylül 2017’de Çin’in bitcoin borsalarının ülkede faaliyet göstermesini yasakladığında gördük. Bitcoin’in fiyatı düştü (daha sonra yıl sonunda tüm zamanların en yüksek seviyesine geri dönmesine rağmen).

Bunu, borsaların uyması gereken kriptoya özgü düzenlemeleri uygulayan ilk eyalet olan New York’ta da gördük. Bugün, birçok kripto borsası, New York sakinlerinin borsaya katılmasını yasaklamaya devam ediyor çünkü bu borsalar BitLicense gereksinimlerine uymak istemiyor..

IRS aniden bitcoin’in vergiye tabi olmadığına karar verirse ne olur? Amerika Birleşik Devletleri hükümeti yarın bitcoin alımını yasaklarsa ne olur? Avrupa Birliği, kripto para birimi borsalarının kullanımını kesinlikle yasaklayan düzenlemeler çıkarırsa ne olur??

Tüm bu durumlar uygulanabilir. Bazı düzenlemeler bitcoin fiyatının düşmesine neden olurken, diğerleri fiyatın yükselmesine veya aynı kalmasına neden olur. Ancak açıkça, düzenleyici ve yasal değişikliklerin Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi var..

Yerel ve Uluslararası Borsalarda Bulunabilirlik

Dünyanın en büyük kripto para borsaları, ABD Doları ve Euro gibi popüler fiat para birimlerini kabul eder. Bununla birlikte, çoğu kripto para birimi borsası daha küçük itibari para birimlerini kabul etmez. Çoğu kripto para birimi borsasında, örneğin bir AUD / BTC çifti veya bir CAD / BTC çifti yoktur. Bunun yerine, Avustralyalılar ve Kanadalılar, Avustralya veya Kanada Dolarını bitcoin karşılığında takas etmek için özel borsalara gitmelidir..

Bitcoin küresel borsalarda daha fazla kullanılabilir hale geldikçe, dünyanın dört bir yanındaki insanların satın alması daha kolay hale geliyor. Bitcoin’in büyümesi için en büyük fırsatlardan bazıları dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde: Dünya çapında 2 milyardan fazla insan geleneksel bankalar tarafından yetersiz hizmet alıyor ancak Bitcoin’den önemli ölçüde faydalanabilir..

Dünyanın yeni, yetersiz hizmet alan bir bölgesinde bir kripto borsası her açıldığında, bitcoin’in kullanılabilirliğini artırır, giriş engellerini azaltır ve artan talebi ele alır..

Medya Kapsamı

Bitcoin’in medyada yer alması, bitcoin talebi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, bu nedenle medyanın Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkileyebilmesi şaşırtıcı değildir..

Olumlu medyanın ilgisi, Bitcoin fiyatlarının fırlamasına neden olabilir. Birdenbire, herkes Bitcoin hakkında olumlu bir şekilde konuşuyor ve onu yeni dijital altın olarak görüyor gibi görünüyor..

Bu arada, medyanın olumsuz ilgisi, bitcoin talebinin düşmesine neden olabilir. Başlıca medya kuruluşları, bitcoin’e dolandırıcılık veya piramit şeması diyebilir, örneğin, kullanıcıları bitcoinlerini satmaya ikna ederek fiyatların düşmesine neden olabilir..

Çatallar ve Geliştirme Aşamaları

Bitcoin, tarihinde yumuşak çatallar ve sert çatallar da dahil olmak üzere birçok büyük çataldan geçti. Bununla birlikte, bugüne kadarki en büyük hard fork, 1 Ağustos 2017’de, bitcoin’in Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash’e (BCH) bölünmesiyle meydana geldi..

Çatallar veya büyük gelişme kilometre taşları meydana geldiğinde, pazarlar aracılığıyla dalgalanmalar gönderebilir. Bitcoin fiyatı, hard fork’a giden günlerde çılgınca dalgalandı. Pazarlar, bu sert çatalların nasıl çalıştığını veya nihai etkilerinin ne olacağını tam olarak anlamasalar da, bu sert çatalların arz ve talep üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu açıktır..

İç Yönetişim

Bitcoin’in yönetim kurulu yoktur. Bitcoin kararlarından sorumlu merkezi bir şirket yok. Bitcoin’in yönetişimi merkezi değildir.

Bununla birlikte, yine de, zorunlu olarak, bitcoin’in yönetiminin arkasında merkezi figürler var. Bitcoin’in en büyük değişikliklerinden sorumlu olan lider bitcoin geliştiricileri var. Toplulukları etkileyebilecek bitcoin.com veya bitcoin.org gibi belirli alan adlarına sahip olan insanlar var..

Bu yönetişim yapısı içinde kaçınılmaz olarak anlaşmazlıklar vardır. Bazen bu anlaşmazlıklar sorunsuz olarak çözülür. Diğer durumlarda sert çatallara neden olurlar. Dahili yönetişim sorunları Bitcoin’i etkilediğinde, piyasa arzını ve talebini etkileyebilir.

Güvenlik Sorunları, Saldırılar ve Veri İhlalleri

Yıllar boyunca yüzlerce kripto borsası hacklemesi, güvenlik ihlali, veri kaybı ve diğer sorunlar yaşandı. Bu ihlaller meydana geldiğinde, piyasaya şok dalgaları gönderebilir..

Örneğin, bir borsa hacklenirse ve 100 milyon dolarlık müşteri fonunu kaybederse, o zaman pazarda paniğe neden olabilir. Örneğin, insanlar bitcoinlerini satmaya ve paralarını hızla çekmeye çalışabilir..

Veya birinin kişisel bilgileri, özel anahtarları veya diğer verileri sızdırılırsa, benzer bir paniğe neden olabilir. Güvenlik sorunları, piyasada aşağı yönlü satış baskısı oluşturabilir.

Aynı zamanda, güvenlikteki yeni gelişmeler piyasaya daha fazla gönül rahatlığı sağlayabilir. Yeni, uygun fiyatlı bir cüzdan, insanlara fonlarının bitcoin’de güvende olduğu konusunda gönül rahatlığı sağlayabilir, örneğin piyasalarda yukarı doğru baskı yaratabilir..

Bitcoin Dolandırıcılıkları ve Piramit Şemaları

Zahmetsiz kripto milyonerlerinin hikayelerini hepimiz duymuşuzdur: Doğru zamanda büyük miktarlarda bitcoin satın alan ve ardından milyonlarca dolar değerine ulaşana kadar o bitcoin’i elinde tutan insanlar. Hepimiz kolay para kazanmak isteriz, bu yüzden dolandırıcılar genellikle zengin hızlı planlarla yeni bitcoin kullanıcılarını hedef alır..

Bitcoin tarihinde, çıkış dolandırıcılıklarından piramit planlarına ve dolandırıcı yatırım programlarına kadar pek çok dolandırıcılık olmuştur. Bir bitcoin dolandırıcılığı ortaya çıktığında veya kapatıldığında, tüm bitcoini negatif bir ışık altında bırakır ve bu da Bitcoin fiyatını önemli ölçüde etkileyebilir..

Etkinlikler

Aşağıdakiler dahil olmak üzere her türlü olay bitcoin fiyatını etkileyebilir:

 • Bitcoin kullanan büyük pazar yerlerinin kapatılması (meşhur ilaç pazarı İpek Yolu gibi)
 • Hükümet düzenlemelerinin ilanı
 • Bir takas saldırısı veya güvenlik ihlali
 • Vergi değişikliklerinin ilanı
 • Küresel durgunluklar veya büyük ekonomik olaylar
 • Sert çatallar
 • Pazara çok sayıda madeni para taşıyan bir balina
 • 2010’ların başından beri el değmemiş bir cüzdan aniden çok sayıda bitcoin’i hareket ettiriyor
 • Rakip bir kripto para biriminin piyasaya sürülmesi
 • Kripto dostu bir başkanın seçilmesi gibi siyasi olaylar

Tüm bu olayların bitcoin fiyatı üzerinde farklı etkileri olabilir..

Yeni Bilgi İşlem Teknolojisinin veya Madencilerin Lansmanı

Bitcoin madenciliği, en az kaynakla en çok bitcoin madenciliği yapmakla ilgilidir. Bu amacı göz önünde bulundurarak, Bitmain gibi madenci üreticileri, yalnızca bitcoin madenciliğine adanmış son derece uzmanlaşmış bilgisayarlar yarattı. Bu yüksek verimli makineler, mümkün olan en yüksek hashrate’i en az miktarda elektrikle üretti.

Teknoloji büyüdükçe madenciler daha verimli hale geliyor. Bitcoin’in ilk günlerinde, ortalama bir oyun bilgisayarı grafik kartıyla bitcoin kazabilirsiniz. Bugün, uzman madencilerle bile zar zor kar elde edebilirsiniz.

Yeni bilgi işlem teknolojisinin piyasaya sürülmesi, madencilerin karlarını önemli ölçüde etkiler ve bu da Bitcoin fiyatını etkileyebilir..

Gelecekte, kuantum bilgisayarların piyasaya sürülmesiyle uğraşmak zorunda kalabiliriz. Kuantum bilgisayarlar bugünün bilgisayarlarını sudan çıkarabilecek. Bazıları bunun bitcoin ağının anında yok olmasına neden olacağına inanıyor. Diğerleri, kuantuma dirençli yükseltmelerden kaçınabileceğimize inanıyor.

Bitcoin Yazılımının ve Blockchain’in İçsel Değeri

Kripto eleştirmenleri, genellikle bitcoin’in “gerçek bir değeri olmadığını” iddia edeceklerdir. Bitcoin’i destekleyen hiçbir şey yok, öyleyse uzun vadede nasıl bir değeri olabilir??

Gerçekte, modern itibari para birimlerinin çoğu teknik olarak da hiçbir şey tarafından desteklenmez. Örneğin, altın standardında önemli bir para birimi yoktur. Kanada gibi bazı modern ekonomiler artık önemli miktarda altına bile sahip değil. Bunun yerine, bu itibari para birimleri değerini hükümetin “kararnamesiyle” alır. Değerleri var çünkü Amerika Birleşik Devletleri veya Kanada hükümetine güveniyorsunuz.

Benzer şekilde, bitcoin’in gerçek değeri, bitcoin blok zinciri olan temel yazılımından gelir. Bitcoin’in blok zinciri, dijital parayla ilgili önemli sorunları çözen teknolojik bir yeniliktir. Örneğin çifte harcama sorununu ve Bizans Generalleri Sorununu çözdü. Bitcoin blok zinciri nedeniyle, merkezi bir varlık olmadan çalışan ve hacklenemeyen güvenli bir dijital para sürümüne sahibiz. Bitcoin’in değeri budur.

İnsanlar Bitcoin’i Nasıl Kullanıyor ve Bitcoin’i Para Birimi Olarak Görüyor

Bitcoin topluluğu içinde, bitcoin’in nasıl kullanılması gerektiği konusunda önemli tartışmalar var. Bazı insanlar Bitcoin’in yalnızca bir değer deposu olarak kullanılması gerektiğine inanıyor: Sabah kahvemizi almak için altın parçaları vermeyiz, öyleyse neden bitcoin’e farklı davranmalıyız??

Diğerleri, bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanılması gerektiğine inanıyor. Günlük alımlarda kullanılmalıdır.

Sorun, bir para biriminin üç özelliğiyle ilgilidir. Bir para birimi, tanımı gereği, üç temel işleve hizmet etmelidir:

Değişim Araçları: Para birimi, mal ve hizmet alışverişinde bulunmanın bir yolu olarak kullanılmalıdır. Para biriminin değeri, insanların para karşılığında vermeye istekli oldukları mal ve hizmetlerin değerine dayanacaktır..

Değer deposu: Para birimi saklandığında değerini korumalıdır. Bir varlığa geçici olarak sahipseniz ve değerinin önemli bir kısmını kaybederse, o zaman çok iyi bir para birimi değildir.

Ölçü birimi: Para biriminin bir ölçü birimi işlevi görmesi gerekir. Örneğin biri bugün bir galon sütün 4 dolara mal olduğunu söyleyebilir. Para birimi, malların veya hizmetlerin değerini izlemek için kullanılır. Bir galon süt bugün 4 dolar ve yarın 300 dolara mal oluyorsa, dolar artık ölçü birimi olarak kullanılmayacak ve iyi bir para birimi olarak kabul edilmeyecektir..

Bitcoin, yukarıda listelenen para birimi tanımını karşılıyor mu? Fikrinize göre bu, bitcoin’in değerini önemli ölçüde etkileyebilir. Yukarıdaki amaçların her biri için bitcoin’in nasıl işlediğine daha yakından bakalım:

Bir Değişim Aracı Olarak Bitcoin: Bazı insanlar Bitcoin’in bir değişim aracı olarak kullanılması gerektiğine inanıyor. Örneğin Starbucks’ta bitcoin kullanabilmeli veya yeni bir araba alabilmelisiniz. Dünya çapında giderek artan sayıda işletme ve tüccar artık bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyor. Ölçeklendirme teknolojisi geliştikçe, bitcoin’in küresel olarak bir değişim aracı olarak kabul edilmesi daha kolay hale geliyor.

Bir Değer Deposu Olarak Bitcoin: Bitcoin, bir değer deposu olarak kullanıldığında en tartışmalı olanıdır. Bugün 10.000 dolara 1 BTC satın alabilirsiniz. Bir yıl içinde, 1 BTC’nin 2.000 ila 30.000 ABD Doları arasında bir değere sahip olduğunu düşünmek mantıksız değildir. Bu, Bitcoin’i gerçekten iyi bir değer deposu yapar mı? Tipik olarak, değer depoları sabittir. Fiyatlar yükselebilir veya düşebilir, ancak varlık değerini korur. Tabii ki, bitcoin’in en iyi değer deposu olduğunu da iddia edebilirsiniz çünkü merkez bankalarından, politikacılardan, ulusal ekonomilerden ve benzeri şeylerden yalıtılmıştır – bunların hepsi fiat para birimlerini etkileyebilir.

Ölçü Birimi Olarak Bitcoin: Bitcoin, bir ölçü birimi olarak kullanıldığında en kötüsüdür. Birine sütünüzün 0.0005 BTC’ye mal olduğunu söylerseniz, neden bahsettiğiniz hakkında hiçbir fikri olmayacaktır. Kripto meraklıları bile bitcoin’i ölçü birimi olarak kullanmaz. ABD Doları ile ilgili olarak sürekli bitcoin hakkında konuşuyoruz. Örneğin, bitcoin fiyatı 20.000 USD’yi gölgede bıraktığında heyecanlanırız..

Her şeyden önce üç faktör, bitcoin’in para birimi olarak gücünü etkiler. Bir para birimi olarak bitcoin’in gücü arttıkça, doğal olarak değerinin yükseldiğini varsayabiliriz.

Şimdi vitesi tersine çevirelim ve bitcoin’in tarihi ve USD cinsinden fiyatı hakkında konuşalım..

Bitcoin Fiyat Geçmişi: Yıl Yıl Zaman Çizelgesine Genel Bakış

Bitcoin fiyatını inceleyen herkes, bitcoin döviz kurunun zaman içinde nasıl değiştiğini bilmek isteyecektir. Ve hepsini 3 Ocak 2009’dan Kasım 2019’a kadar geri getirdik, bu, aylık ve yıllık bitcoin fiyatı eylem izleme derlemesinin en kapsamlı listesidir..

Bitcoin fiyat rehberimizin bu bölümünde 2 mini-büyük bölüm var:

a) yıllık bitcoin fiyat geçmişine genel bakış 2009-2019

b) Tarihli haber özetleri içeren tarihsel bitcoin fiyat zaman çizelgesi tablosu

Çoğu itibari para birimi, on yıldan kısa bir süre içinde 0,10 ABD dolarından 20.000 ABD dolarına yükselmez. Ancak Bitcoin yaptı. 3 Ocak 2009’da piyasaya sürüldükten sonra, bitcoin sonunda ABD Doları ile pariteye ulaşmak için yükseldi. Ardından, bitcoin fiyatı ikiye katlanmaya devam etti.

Bitcoin fiyatı ve döviz kurundaki en büyük anlardan bazılarının kısa bir geçmişi:

3 Ocak 2009: Bitcoin’in Lansmanı

3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto, bitcoin blok zincirindeki ilk blok olan Genesis Block’u çıkardı. Bitcoin o zamandan beri çalışıyor. 9 Ocak’a kadar Satoshi, bitcoin yazılımının ilk sürümünü yayınladı. Ayın sonundan önce Satoshi, dünyanın ilk bitcoin işlemi olan en eski bitcoin geliştiricilerinden biri olan 10 bitcoin olan Hal Finney’i göndermişti. Tamamen yeni bir dijital ekonominin başlangıcıydı.

Ekim 2009: İlk Bitcoin Döviz Kuru

Bitcoin’in ilk günlerinde, kimse döviz kurlarını gerçekten düşünmedi. Bitcoin, benzersiz bir şekilde çalışan bir yazılım programıydı, ancak buna gerçekten bir değer koyabilir miydiniz? New Liberty Standard, 1 ABD Doları = 1.309,03 BTC olan ilk bitcoin döviz kurunu yayınladığında Ekim 2009’da olan tam olarak buydu. Aralık 2009’a kadar Satoshi ve küçük bitcoin geliştiricileri ekibi, bitcoin yazılımının ikinci sürümünü yayınladı..

Mayıs 2010: İlk Gerçek Dünya Bitcoin Satın Alımı

Bitcoin, Mayıs 2010’da birisinin gerçek dünya ürünü için bir bitcoin takas ettiği zaman önemli bir dönüm noktasına ulaştı. Florida merkezli programcı Laszlo Hanyecz, Londra’daki bir adama 10.000 BTC gönderdi. Sonra, Londra’daki adam internet üzerinden iki pizza satın aldı ve Hanyecz’in evine teslim ettirdi. İki pizza 25 dolar değerindeyken, bitcoinler hala bir kuruşun bir kısmıyla değerleniyordu. Bugün aynı işlemi yapmak 93 milyon dolardan fazlaya mal olacak.

Temmuz 2010: Bitcoin Penny Markını Geçti

Bitcoin’in bu noktaya kadarki tüm geçmişi için, bir bitcoin bir kuruşun bir kısmına değerdi. Bununla birlikte, Temmuz 2010’da Bitcoin, 0,01 $ eşiğini ilk kez aştı..

Kasım 2010: Bitcoin’in Piyasa Değeri 1 Milyon Doları Aştı

2010, Bitcoin için çok büyük bir yıldı. İlk kripto borsası olan Bitcoin Market, Şubat ayında piyasaya sürülürken, çok daha iyi bilinen Mt. Gox Temmuz ayında piyasaya sürüldü. Dünyanın ilk madencilik havuzu olan Slush, bitcoin’i ilk kez başarılı bir şekilde çıkardı. Kasım ayına gelindiğinde, bitcoin’in piyasa değeri ilk kez 1 milyon doları geçtiği için tüm olumlu haberler ciddi sonuçlar doğurdu..

Şubat 2011: Bitcoin USD ile Pariteye Ulaştı, 1 Dolar Eşiğini Geçti

Bitcoin, Şubat 2011’de ABD Doları ile pariteye ulaştı ve 1 $ eşiğini geçerek büyük bir kilometre taşına ulaştı. Bu, bitcoin’in hem iyi hem de kötü basın almaya başladığı zamandı. Büyük medya kuruluşları, örneğin, Bitcoin’in yükselişini popüler Silk Road darknet pazarının başarısına bağlayan makaleler yayınladı..

Haziran 2011: Bitcoin 30 Doların Üzerinde Yükseldi, Sonra 10 Dolara Düştü

Bitcoin için herhangi bir tanıtım iyi bir tanıtımdı. Medyanın Bitcoin’e olan ilgisi insanları konuşturdu. Bitcoin’in fiyatı, tarihinde ilk kez 30 doların üzerine çıktı, ancak daha sonra 10 doların altına düştü. Haziran ayı sonlarında, Mt. Gox ayrıca binlerce kullanıcı hesabını ve bitcoinlerini tehlikeye atan ciddi bir güvenlik ihlali ile de uğraştı..

Nisan 2012: Bitcoin 100 Dolar Eşiğini Aştı

Bitcoin, 2012 yılında sorunsuz bir şekilde yelken açmaya başladı ve Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi 100 doların üzerine çıktı. 2011’in sonlarında piyasaya sürülen Litecoin gibi yeni rakipler, yeni ve geliştirilmiş sürümler başlatmak için bitcoin’in açık kaynak teknolojisinden yararlanarak ortaya çıkmaya başladı..

2013: Bitcoin 1.000 $ ‘ı Geçti

Bitcoin’in fiyatı, 2012 boyunca, ilk kez 1.000 $ seviyesini geçtiği 2013 yılına kadar yükseldi. Bitcoin’in piyasa değeri de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1 milyar dolara ulaştı.

2014 – 2016: Bitcoin’in İlk Büyük Ayı Pazarı

Bitcoin daha önce küçük ayı ve boğa koşularından geçmişti. Ancak 2013’ün sonlarından 2017’nin başına kadar Bitcoin’i yakalayan ayı piyasası, Bitcoin tarihinin bugüne kadarki en kötüsüydü. Ocak 2014’te, bitcoin 1.000 doların altına düştü ve iki yıl boyunca 1.000 doları tekrar kıramadı. Bu süre zarfında Mt. Gox iflas etti ve kapandı, bu bir problemdi çünkü Mt. Gox, dünyanın bitcoin ticaret hacminin% 70’ini işliyordu. Birçoğu Bitcoin’in mahkum olduğunu düşünüyordu. Bitcoin 500 doların altına düştü.

2017: Bitcoin Tüm Zamanların En Yüksek Değeri 20.000 Dolara Yükseldi

2017’de, bitcoin’in ayı piyasası ani ve dramatik bir şekilde kırıldı. 2017’nin başlarında, bitcoin 1.000 $ ‘ı aştı ve sonra durmadı. 2.000 $, 3.0000 $ ve 4.000 $ ‘ı geçerek yükselmeye devam etti ve her bir engeli arka arkaya hızlı bir şekilde aştı. Bitcoin’in fiyatı Ağustos ayında Bitcoin Cash hard fork’uyla bir artış gösterdi, ardından Eylül ayında Çin hükümeti kripto borsalarını yasakladığında başka bir yükseliş yaşadı. Bununla birlikte, yıl sonuna kadar, bitcoin resmi olarak hane halkı terimi haline geldi. Bitcoin, Aralık 2017 ortasında 20.000 $ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ocak 2018: Altcoinler Yükselirken Bitcoin Düşüyor

Yükselen bir dalga tüm tekneleri kaldırdı ve 2017’de bitcoin ve altcoin fiyatlarında olan şey buydu. Bitcoin fiyatı yükseldikçe, altcoin fiyatları da yükseldi. Ancak Ocak 2018’de altcoinlerin parlama zamanı gelmişti. Bitcoin’in fiyatı 2017’nin sonuna kadar düştü, ardından Ocak 2018’e kadar düştü. Ancak Bitcoin fiyatı düştükçe altcoin fiyatları yükseldi. Sonunda, bitcoin’in hakimiyeti tüm zamanların en düşük seviyesi olan% 36’ya düştü..

2018: Bitcoin’in İkinci Büyük Ayı Pazarı

Bitcoin, 2018’in çoğunu “kripto kışı” nda geçirdi. Bitcoin fiyatları düştü, ardından altcoin fiyatları düştü, ardından her iki fiyat da biraz daha düştü. Bitcoin fiyatı birden fazla yanlış dibe vurdu. Ayı tuzakları ve boğa tuzakları vardı. Dünyanın en büyük kripto para birimi için gözden kaçan dağınık, çalkantılı bir düşüş oldu. Sonunda, Bitcoin fiyatı 5.000 ila 7.000 ABD Doları aralığına yerleşti..

2019: Bitcoin Yavaşça Geri Dönme Belirtilerini Gösteriyor

2019’un başında, yavaş yavaş toparlanma belirtileri göstermesine rağmen, Bitcoin ayı piyasasında tutulmaya devam etti. Bakkt’ın merakla beklenen lansmanı 2019 sonbaharında gerçekleşti ve kurumların kripto pazarlarına katılmasını kolaylaştırdı. Coinbase ve Gemini gibi büyük borsalar kendi kripto saklama çözümlerini başlattı. Tüm olumlu haberler, Bitcoin fiyatını daha da yükseltti. Ekim 2019’un sonunda, Bitcoin yaklaşık 9.000 ila 9.500 ABD Doları arasında bir fiyatta oturuyordu. Bitcoin’in 2017’deki dramatik yükselişinin aksine, 2019’daki Bitcoin yükselişi ani ve dramatik yerine yavaş ve istikrarlı oldu..

Tamam, şimdi Bitcoin fiyat geçmişi bölümünün ikinci kısmı için, Bitcoin fiyatını etkileyen tüm önemli haber olaylarının ve BTC / USD döviz kuru değerlerinin ekli olduğu çok ayrıntılı bir katalog. İnternette bunun kadar kapsamlı bir 2009-2019 bitcoin fiyat listesi bulamayacaksınız..

Haber Tarihli Olayların Tarihsel Bitcoin Fiyat Zaman Çizelgesi

Haber Tarihli Olayların Tarihsel Bitcoin Fiyat Zaman Çizelgesi

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2019’daki Değerler

5.599 $ = 23 Nisan 2019: BTC Beş Aylık Zirveye Ulaştı

Nisan ayının sonlarına doğru Bitcoin 5.598 dolara kadar yükselmeye devam etti. Bunu yaparken, Bitcoin’in Kasım 2018’den bu yana 5.500 $ fiyat seviyesini ilk kez aşması ve son beş ayda yüksek bir fiyat noktasına ulaşması oldu..

5.412 $ = 10 Nisan 2019: BTC 5.000 $ Fiyat Seviyesini Geçti

Bitcoin, Nisan ayının başına doğru tamamen beklenmedik bir şekilde fiyatta yükselmeye başladı, hızla 4.200 $ ‘ın üzerine ve 5.000 $ seviyesinden 48 saat içinde hareket etti. Ayın başından itibaren Bitcoin 1.200 doların üzerinde para kazanmıştı..

4.152 $ = 31 Mart 2019: BTC Martı 4.000 $ Fiyat Seviyesinin Üzerinde Sona Erdi

Yıla yavaş bir başlangıç ​​yapmasına rağmen, Bitcoin Mart ayını sıcak bir çizgi ile geçirdi. 4.100 doların biraz üzerinde, bu ay varlık için sağlam bir kazanç getirdi.

3.867 $ = 28 Şubat 2019: BTC, Aydan Fazla% 10 Artımlı Artışı Tuttu

Bitcoin, aya 3.500 doların altında başladı, ancak başladığından% 10’un üzerinde yükseldi ve Şubat ayı sonunda 3.867 dolardan kapadı..

3.461 $ = 31 Ocak 2019: CBOE BTC ETF Teklifi Yeniden Gönderilmeden Önce Resmi Olarak Geri Çekildi

VanEck ve SolidX ile Bitcoin ETF teklifi, hükümetin kapatılmasının sonuçta ETF’nin iptaline neden olacağına dair endişeler nedeniyle CBOE tarafından geri çekildi. Teklif 31 Ocak’ta yeniden sunuldu, ancak hükümetin en iyi onay şansı olan teklifin SEC için VanEck / SolidX önerisiyle orijinal Bitcoin ETF olarak olduğuna inanan bazı uzmanlar var..

3.773 $ = 1 Ocak 2019: Bitcoin Yıla 4.000 Doların Altında Başladı

Bitcoin’in 2019 fiyatı 3.773 dolardan başladı ve toplam piyasa değeri 66 milyar dolar oldu. Ancak ayın sonunda Bitcoin’in fiyatı 3.468 dolara düştü..

2018 Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) Değerleri

2018 Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) Değerleri

3.469 $ = 3 Aralık 2018: Bitcoin Madenciliği Kârsız Oldu

Son birkaç yılda, iki haftada bir, Bitcoin madenciliğindeki zorluk gittikçe daha yoğun hale geldi. Ancak, Aralık ayının başında madencilik zorluğu, varlığın tüm ömrü boyunca yalnızca ikinci kez düştü. Bu süreçte Bitcoin, daha düşük fiyatları karşılamak ve madencilik desteği sunmak için% 15 düştü..

4275 $ = 15 Kasım 2018: Bitcoin Cash’in Sert Çatalı ABC ve Satoshi’nin Vizyonunu Oluşturuyor

Bitcoin Cash, blok zincirinin geliştiricileri arasındaki asi anlaşmazlıklar ile doluydu ve bu, Bitcoin Cash’i ABC tarafına ve Satoshi’nin Vision (SV) tarafına bölen sert bir çatala neden oldu. İki token arasındaki hash savaşı acımasızdı, ancak Bitcoin Cash ABC nihayetinde zirveye çıktı. Bu savaş sırasında her iki jetonun fiyatı değişti ve hatta BTC’nin fiyatı bile bir miktar zarar gördü ve bir fiyat düşüşü 4.275 dolara düştü..

6.415 $ = 31 Ekim 2018: Bitcoin’in Teknik Raporu On Yaşına Döndü

Bitcoin topluluğu, whitepaper’ın yayınlanmasının 10. yılını kutladı. Yıldönümüne giden günlerde Bitcoin’in fiyatı haftada yaklaşık% 5 arttı..

6.497 $ = 15 Ekim 2018: Fidelity, Kurumsal Yatırımcılar için Kripto Ticaret Arenasına Girdi

Bitcoin için bu haftadan önce önemli miktarda kötü haber geldi, ancak Fidelity, Fidelity Digital Assets’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yeni kurumsal düzeyde saklama çözümü, kripto para birimi endüstrisine dahil olmaya çalışan kurumsal yatırımcılar için bir fırsat yarattı. Yeni keşfedilen ilgi, Bitcoin fiyatında da bir artış getirdi.

6.539 $ = 18 Eylül 2018: Zaif Kripto Borsası, 60 Milyon Dolar Değerinde Hack Oldu

Japonya merkezli bir kripto para borsası olan Zaif, bir hacklenmenin kurbanı oldu ve 60 milyon dolarlık bir kayba yol açtı. Bu kayıp ilan edildiğinde, Bitcoin 6.000 $ ‘lık düşük fiyat seviyesine düştü..

6.516 $ = 5 Eylül 2018: Goldman Sachs Artık Bitcoin Ticaret Masası Lansmanının Olmadığını Açıkladı

Goldman Sachs, artık kendi ticaret masalarını kurmayacaklarını duyurarak bir Bitcoin ticaret platformunun keşfini tamamladı. Bazı uzmanlar, uzun süredir ayı piyasasının nihayetinde neden olduğuna inanıyor, ancak Bitcoin’in fiyatı her iki şekilde daha da düştü. (Sidenote, Circle’ın Poloniex kripto borsasına büyük bir yatırımcı olmalarıdır).

6.366 $ = 7 Ağustos 2018: SEC’in Bitcoin ETF’yi Yönetme Kararında Gecikme Açıklandı

SEC beklenmedik bir şekilde yaz boyunca düzenlemelerle çalışan birkaç Bitcoin ETF’yi onaylama veya reddetme kararını ertelemeye karar verdi. Bu haberle Bitcoin fiyatı düştü ve yatırımcılar Bitcoin ETF’nin asla gerçeğe dönüşmeyeceğinden endişelenmeye başladı..

6.337 $ = 3 Ağustos 2018: Bakkt Lansmanı Intercontinental Exchange Tarafından Duyuruldu

New York Borsası gibi birçok büyük borsanın ana şirketi olan Intercontinental Exchange (ICE), Bakkt’ı piyasaya süreceğini duyurdu. Bir kripto girişimi olan Bakkt, Starbucks, Microsoft ve ABD’deki diğer kurumsal yatırımcılar tarafından desteklendi ve kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e daha fazla ilgi duyması için bir fırsat yaratmak için yola çıktı..

7.275 $ = 26 Temmuz 2018: Winklevoss Twins Second Gemini Bitcoin ETF Önerisi SEC Tarafından Reddedildi

Winklevoss kardeşler (Cameron ve Tyler), Bitcoin ETF tekliflerinin Menkul Kıymetler ve Borsa (SEC) komisyonu tarafından tekrar onaylanmasını sağlamaya çalıştılar, ancak piyasa bunu elde edecek olgunluğa sahip değildi. SEC, o sırada fiyat manipülasyonundan endişe duyduklarını ve Bitcoin’in fiyatının bir haftalık olumlu hareketin ardından tekrar düştüğünü ifade etti..

8.227 $ = 16 Temmuz 2018: Blackrock ve Bitcoiners Cryptocurrency Fonunu Keşfetmeyi Umut Ediyor

Dünyanın en büyük yatırım fonu yöneticisi Blackrock, bir kripto fonuna yönelik bir keşif üzerinde sessizce çalışmaya başladı, sadece haberlerin görünürdeki niyetlerini çevrimiçi olarak ortaya çıkarmak için. Blackrock’un CEO’su, bir Reuters makalesindeki raporları doğruladı ve Bitcoin’in fiyatı, Blackrock tarafından herhangi bir kripto fonu başlatılmadan yükseldi..

6.656 ABD doları = 26 Haziran 2018: Facebook’un Kripto Para Birimiyle İlgili Reklamlara İlişkin Yasağı Kaldırıldı

Facebook daha önce herhangi bir kripto para birimi tabanlı reklamı yasaklamıştı, ancak 26 Haziran’da bunu tersine çevirmeye karar verdi. Sosyal medya platformunda kripto para birimi reklamlarına yeni izin verildiği için Bitcoin’in fiyatı yükseldi ve birçok uzman bunun ayı piyasasının sonu olduğuna inanıyordu..

5.928 $ = 20 Haziran 2018: Bithumb Cryptocurrency Borsası Hacklendi

Güney Kore merkezli bir borsa olan Bithumb, bilgisayar korsanları tarafından kripto para biriminde 31 milyon dolarlık bir hırsızlık ile sonuçlanan bir hack’e konu oldu. Bitcoin’in fiyatı önemli ölçüde düştü ve yatırımcılar için yılın ikinci çeyreğini zorlaştırdı.

6,709 $ = 11 Haziran 2018: ABD CFTC Tarafından Dört Kripto Borsasına Karşı Mahkeme celbi yapıldı

Bitstamp, Kraken, ItBit ve Coinbase, kripto piyasasındaki manipülasyon hakkında bilgi edinmek için ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan celp aldı. Zamanla, borsaların çoğu, yıkama ticareti ve diğer manipülasyon biçimlerinden dolayı açığa çıktı..

7.609 $ = 24 Mayıs 2018: ABD DOJ Tarafından Bitcoin Fiyat Manipülasyonu İddiaları Üzerine Ceza Araştırması

Mahkeme celplerine öncülük eden ABD Adalet Bakanlığı, borsaların kripto para birimi fiyatlarının manipülasyonuna dahil olup olmadığını incelemek için bir ceza soruşturması açtı. Bazı önerilen taktikler arasında adres sahteciliği, yıkama emirleri ve pompalama ve boşaltma planları vardı.

8.372 $ = 11 Mayıs 2018: Güney Kore’deki Savcılar Tarafından UpBit Baskınına Uğradı

Güney Kore’nin en büyük kripto borsası UpBit, dolandırıcılık şüphelerinin ortaya çıkmasının ardından savcılar tarafından bir baskına maruz kaldı. Bitcoin başlangıçta fiyatı 8.511 $ ‘a düşüren bir darbe alsa da, haftanın geri kalanı 8.372 $’ a düşmesine neden oldu..

8,729 $ = 2 Mayıs 2018: Goldman Sachs Bitcoin Ticaret Çözümü Olanağını Keşfetmeye Başladı

Goldman Sachs, finans devinin kendi başına bir Bitcoin ticaret platformu başlatmayı amaçladığını bildiren New York Times’da yer aldı. Bu platform, Goldman Sachs müşterilerinin mevcut yatırım hesaplarından bitcoin alım satımına izin verecekti..

7.127 $ = 26 Mart 2018: Twitter Tarafından Verilen Kripto Para Birimi Reklamlarını Yasaklama

Twitter, kripto para birimi reklamlarına ve ilk madeni para tekliflerine kendi yasağını getirerek Facebook ve Google’ın liderliğini takip etti. Yasak, sosyal medya web sitesi için politikalar netleştirilinceye kadar uygulandı.

8.570 $ = 14 Mart 2018: Google Tarafından Verilen Kripto Para Birimi Reklamlarını Yasaklama

Google, Facebook’un yolunu izleyerek hem ilk madeni para tekliflerine hem de kripto para birimi reklamlarına karşı bir yasak oluşturdu. “Kötü reklamlar” politikası, Google’ın özellikle kripto para birimi dilini içerecek şekilde güncellendi.

8.344 $ = 7 Mart 2018: SEC Tarafından Gereken Yeni ve Mevcut Kripto Para Birimi Değişimleri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, halka, kripto para birimi ile ilgili her borsanın Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet göstermeden önce ajanslarına kaydolması gerektiğini hatırlattı. Bu hatırlatıcılarla Bitcoin’in fiyatı oldukça sabit kaldı.

8.211 $ = 31 Ocak 2018: Facebook Tarafından Yayınlanan Kripto Para Birimi Reklamlarında Değiştirilmiş Yasak

Facebook, kullanıcıların sosyal medya platformunu kripto para şirketlerinin ve ilk para tekliflerinin reklamını yapmanın bir yolu olarak kullanmalarını engelleyen bir trend başlattı. Facebook’un reklam yasağı, dolandırıcılık ve ICO dolandırıcılığı da dahil olmak üzere sektördeki kötü amaçlı faaliyetlere ilişkin birçok şikayeti takip etti..

8.775 $ = 26 Ocak 2018: Coincheck, Kaydedilen En Büyük Bitcoin Hack’inden Sonra Para Çekme İşlemlerini Dondurdu

Coincheck, kendisini Japonya merkezli en büyük borsalardan biri olarak kurdu, ancak sektör tarihindeki herhangi bir platformun en büyük hacklenmesi onları para çekme işlemlerini durdurmaya zorladı. Hackerlar, 500 milyon NEM ve 123 milyon dolarlık XRP ile kaçmayı başardılar, ancak borsa tarafından kaybedilen toplam miktar 600 milyon doları aştı ve kripto para birimi endüstrisinde hiçbir hack bu kadar büyük olmamıştı..

8,776 $ = 13 Ocak 2018: Tüm Bitcoin’in% 80’inde Madencilik Yapıldı

Genesis Block of Bitcoin madenciliğinin üzerinden on yıldan az bir süre geçmiş olsa da, raporlar toplam Bitcoin arzının% 80’inin zaten çıkarıldığını ve geriye yalnızca% 20 kaldığını gösteriyor..

10.685 $ = 8 Ocak 2018: Kore Düzenleyici İşlemleri Bitcoin’de Büyük Düşüşe Neden Oldu

Güney Kore kripto para birimi borsaları artık bir gecede gerçekleşen bir süreçte CoinMarketCap’te listelenmiyordu. Kısa süre sonra, kripto para varlıklarının fiyatları tüm dünyada düştü, yatırımcılar ticaret hacimleri ve faaliyetler ‘ayarlanınca’ endişelenmeye başladı..

13.870 $ = 2 Ocak 2018: Peter Thiel Bildirildiğine Göre Çok Sayıda Bitcoin Satın Aldı

Silikon Vadisi’nin risk sermayesi yatırımcısı Peter Thiel, Wall Street Journal’ın raporlarına göre Ocak 2018’de milyonlarca dolar Bitcoin satın alarak tarih yazdı. Bitcoin’in 13.870 $ değerinde olduğu zaman, Thiel’s Founder Fund’ın Bitcoin cinsinden milyonlarca dolar değerinde olduğu iddia ediliyor..

17.163,38 $ = 28 Aralık 2017: Güney Kore Yetkilileri Kriptoyu Boğmak İçin Borsaları Kapattı

Güney Kore’deki kripto para borsaları için yeni finansal düzenlemeler önerildi ve Bitcoin’i uzun süredir yöneten eski pozitif ivmeyi düşürdü. Düzenleyicilerin, “kripto para birimi spekülasyonunun Kore’de mantıksız bir şekilde aşırı ısındığı” endişesinin bir sonucu olarak daha katı kurallar koyduğu bildirildi.

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2017’deki Değerler

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2017'deki Değerler

19.783 $ = 18 Aralık 2017: Bitcoin Tüm Zamanların En Yüksek Değerine Ulaştı

Dijital varlık 19.783 dolara ulaştığında Bitcoin’in fiyatı hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Bugüne kadar, Bitcoin’in hiçbir zaman sadece yüksek bir fiyatı olmadı ve birçok uzman fiyatın yakında geri döneceğini umuyor.

17.010,53 $ = 11 Aralık 2017: Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmeleri CBOE Tarafından Tanıtıldı

Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri başladığında, Bitcoin’in fiyatı yükselmeye başladı ve sonunda bir hafta sonra şimdiye kadarki en yüksek fiyatına ulaştı. Bu fiyat o kadar hızlı yükseldi ki, vadeli işlem piyasalarını sakinleştirme çabasıyla iki geçici işlem durduruldu. CME Group aslında Bitcoin vadeli işlem ürünlerinin piyasaya sürülmesinde CBOE’yi geçti, ancak CBOE de ticarete başlayan ilk kişi oldu..

7.844 $ = 8 Kasım 2017 – Ayrılmış Tanık Teklifi (SegWit2x) Resmi Olarak İptal Edildi

SegWit2x yükseltmesi ilk olarak 16 Kasım’da planlanmıştı. Ancak, geliştiriciler desteklerini bıraktılar ve yükseltme iptal edildi..

$ 7.255 = 31 Ekim 2017: CME Group Tarafından Başlatılan Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmesi

CME olarak da bilinen Chicago Ticaret Borsası, Bitcoin vadeli işlemlerini 2017 sonu için bir son tarihle başlatma planlarını duyurdu. Bu, ana akım finans kurumlarının Bitcoin ile gerçek bir yatırım olarak kullanılmaya başladığı ilk zamanlardan biri oldu. araç, sektör için büyük bir adımdı. Bu haberle Bitcoin’in fiyatı, 110 milyar dolarlık piyasa değeri ile 6.601 dolara yükseldi..

Bu haberin hemen ardından Chicago Board of Exchange (CBOE), Bitcoin vadeli işlemlerini başlattıklarını açıkladı. CBOE, CME’nin doğrudan bir rakibidir.

5.943 $ = 13 Ekim 2017: Bitcoin İlk Kez 5.000 $ Fiyat Seviyesini Kırdı

Bitcoin 2017 yılına yaklaşık 966 $ ‘dan başlamış olsa da, kripto para birimi varlığı ilk kez 5.000 $’ ı geçti ve şu an için 5.243 $ ‘a yerleşti..

3.714 $ = 15 Eylül 2017: Çin’deki Bitcoin Kripto Borsaları Kapatma Emri Verildi

Yetkililer tarafından kripto para borsalarına Çin’deki operasyonları durdurma talimatı verildi. Siparişler, panik sektöre yayılırken Bitcoin’in fiyatının düşmesine neden oldu.

3.807 $ = 12 Eylül 2017: JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’i “Sahtekarlık” olarak adlandırdı

JP Morgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon & Co., Bitcoin’i bir “dolandırıcılık” olarak kınadı ve ona yatırım yapan herhangi birinin durumunun “iyi bitmeyeceği” yorumunu yaptı. “Bitcoin satın alacak kadar aptal” olan herhangi bir çalışanın şirketinden kovulacağını belirtti. Bu ifadeler, geleneksel finansla derinlemesine ilgilenen birinden oldukça güçlü olsa da, Bitcoin takipçileri, fiyatın zar zor hareket etmesi nedeniyle rahatsız görünmüyordu..

4224 $ = 3 Eylül 2017: İlk Para Teklifi Çin’de Yasaklandı

2017’nin tamamı boyunca, ilk madeni para teklifleri kripto para birimi alanını yönetti, ancak Çin bir yasak çıkararak para toplama çabalarına sağlam bir yaklaşım benimsemeye karar verdi. Bildiride, sektörde dolandırıcılık ve dolandırıcılık endişeleri olduğunu belirten Çinli şirketlerin token satışları kullanarak para toplamasına izin verilmediğini belirtti..

3.384 $ = 1 Ağustos 2017: Bitcoin, Sert Çataldan Bitcoin ve Bitcoin Cash’e Bölünüyor

Bitcoin, 2017’nin ilk yarısında sağlam bir yükselişe sahip olsa da, Bitcoin ağının ölçeklendirme tartışmasını içeren bir zorluk ortaya çıktı. Bu zorluk, Bitcoin’in Bitcoin ve Bitcoin Cash’e bölünmesiyle sonuçlandı ve iki kripto para birimi varlığına bölünmeye karar verdi ve her biri ölçeklendirme teklifleriyle başa çıkma konusunda farklı tekliflerle ilerledi..

1.215,69 $ = 1 Nisan 2017: Bitcoin Japonya’da Yasal Para Birimi Olarak Tanındı

Karardan önce aylarca süren tartışmalar olsa da, Japonya hükümeti Bitcoin’i ülkede yasal bir ödeme yöntemi olarak tanımayı seçti. Ülkedeki yeni düzenlemelerle, borsalar, müşterinizi tanıma (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) protokolleri için kurallar gerektiren bankalara benzer protokolleri takip etmek zorunda kalacaktı..

1.038 $ = 10 Mart 2017: SEC, Winklevoss Brothers’ın Bitcoin Borsası Yatırım Fonunu Reddetti

Winklevoss ikizleri tarafından ilk kez Bitcoin ETF ile sunulan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başvuruyu reddetmeyi seçti. SEC, o sırada fiyat piyasasının dayanacak istikrar ve olgunluktan ve ETF’den yoksun olduğunu belirtti..

807 $ = 3 Ocak 2017: Bitcoin Üç Yılda İlk Kez 1.000 $ Fiyat Seviyesini Geçti

Bitcoin, 2016’nın büyük bir bölümünde öncelikli olarak yükselirken, son üç yılda ilk kez 1.000 $ ‘lık bir ihlalle sonuçlandı..

2016 Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) Değerleri

2016 Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) Değerleri

749 $ = 9 Kasım 2016: Donald Trump’ın Başkanlık Zaferi Borsada Düşüşe Neden Oluyor

Halkın çoğunu şaşırtan Donald Trump, 2016 seçimlerinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçildi. Bu POTUS haberi ile ABD, Japonya ve hatta Hong Kong’da küresel pazarlar düştü. Ancak, tüccarlar ve kurumlar Bitcoin’i küresel pazarın hareketlerinden korumak için bir teknik olarak görmeye başladıkça Bitcoin bu pazarlara karşı% 5 arttı. Donald Trump, 11 Temmuz 2019’da ilk kez Bitcoin hakkında tweet bile atacaktı..

591 $ = 2 Ağustos 2016: Bitfinex’e Karşı Siber Saldırı 72 Milyon Dolar Çaldı

Bitfinex, büyük bir güvenlik ihlalinde 119.756 müşteriye ait bitcoinlerin trajik bir şekilde kaybedildiğini açıkladı. O zamanlar, Bitcoin’in fiyatı% 20 düştüğü için bu kaybın toplam değeri 72 milyon dolardı. Bu hack, Bitcoin topluluğunda çok fazla kargaşaya neden oldu, çünkü Bitcoin fiyatı, Bitfinex hackinin kamuoyuna duyurulmasından önce düştü ve bu da saldırı ile ilgili içeriden bilgiye sahip olan bazı sahiplerin olduğunu gösteriyor..

674 $ = 9 Temmuz 2016: Bitcoin İkinci Kez Yarıya Düştü

Bitcoin’in blok ödülü, Bitcoin’in aktif hale gelmesinden bu yana ikinci kez yarı yarıya kesildi ve çıkarılan her blok için 25 BTC’den 12,5 BTC’ye düştü.

454 $ = 2 Mayıs 2016: Craig Wright, Satoshi Nakamoto Olduğunu İddia Etti

Craig Wright, daha çok Satoshi Nakamoto olarak bilinen Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddiasını özetleyen bir blog yayınladı. Wright, 2009 ve 2010 yıllarında Satoshi tarafından çıkarılan orijinal bitcoin üzerindeki kontrolünü göstermeyi amaçlayan özel bir anahtar imzası yükledi. En iyi çabalarına rağmen, Bitcoin topluluğu gün sonuna kadar ifadelerinde pek çok delik açmayı başardı. bugüne kadar iddialarından çekilmedi.

461 $ = 27 Nisan 2016: Steam Tarafından Kabul Edilen Bitcoin Ödemeleri

Bitcoin, Steam PC oyun platformunda ödeme olarak kabul edilmeye başlandı ve tüketicilerin onu video oyunları ve mevcut diğer dijital içerik satın almak için kullanmalarına izin verdi. Steam’in yaratıcısı Valve, platform için Bitcoin ödeme işlemcisinin Bitpay olacağını duyurdu.

426 $ = 4 Nisan 2016: OpenBazaar İlk Merkezi Olmayan Pazar Alanlarından Biri Oldu

OpenBazaar’ın merkezi olmayan pazarının piyasaya sürülmesi, P2P ticareti için ücretler, ticaret kısıtlamaları ve aracılar içermeyen bir pazar yaratma çabasıydı. Daha sonra, pazar nihayetinde Union Square Ventures, Andreessen-Horowitz ve diğer büyük risk sermayesi şirketleri sayesinde 1 milyon dolarlık finansman aldıklarını ortaya çıkardı..

434 $ = 21 Şubat 2016: Bitcoin Geliştiricileri ve Madencileri Ayrılmış Tanık Önerdi

SegWit olarak da bilinen Ayrılmış Tanık, Hong Kong’daki Bitcoin topluluğundaki üyeler arasındaki bir tartışmanın ürünüydü. Fikir, Bitcoin işlemlerindeki tıkanıklığı çözmeyi amaçlıyordu ve grup, Bitcoin’in uluslararası bir ödeme sistemi haline gelmesi için ölçeklenebilirliğin oluşturulması konusunda anlaştı..

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2015’teki Değerler

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2015'teki Değerler

461 $ = 8 Aralık 2015: Satoshi Nakamoto’nun Craig Wright olduğuna dair Kablolu İddianın Raporları

Satoshi Nakamoto’nun kimliğini öneren orijinal fikir, Wired tarafından yayımlanan Dr. Craig S. Wright idi. Yayında, Wired yazar ve güvenlik araştırmacısı Gwen Branwen’in kaynak olarak kullandığı e-postalara, silinen blog gönderisine ve sızdırılmış mahkeme belgelerine dayanarak Avustralyalı işadamının Satoshi’nin kendisi ya da “harika bir sahtekar” olduğu belirtildi..

Özel olarak, Wright daha sonra önerinin doğru olduğuna dair ek kanıt sağladı, ancak Bitcoin topluluğu tarafından galip gelecek şekilde tartışıldı..

334 $ = 3 Kasım 2015: Unicode Kabul Edildi Bitcoin’in Sembolü

Unicode Teknik Komitesi, Bitcoin’in artan etkisini sembolünü Unicode standardına kabul ederek doğruladı. Sembol, U + 20BF ​​İŞARETİ yuvasına atandı.

366,67 $ = 31 Ekim 2015: The Economist, Bitcoin’i İlk Kez Ön Sayfada Gösteriyor

“The Trust Machine” başlıklı bir makale, Bitcoin’i saygın yayın The Economist’in ön sayfasına koydu. Makalede ekonomik liberalizm, blockchain teknolojisinin kullanılabilirliği ve ulusal bankaların kendi dijital para birimlerini serbest bırakma potansiyeli tartışıldı..

318,43 $ = 22 Ekim 2015: AB, Bitcoin İşlemlerine KDV Uygulamamaya Karar Verdi

Avrupa Adalet Divanı’nın bir kararına göre, katma değer vergisi (KDV), Avrupa Birliği içindeki Bitcoin ve sanal para birimleri için geçerli olmayacak. Bu karar, Bitcoin’in mülk veya emtia olmaktan çok para birimi kategorisine gireceği anlamına geliyor. Karar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyicilerin tutumuyla doğrudan çelişiyordu..

268 $ = 5 Ekim 2015: Winklevoss Twins, New York’ta Gemini Borsasını Başlattı

Gemini Exchange, Winklevoss ikizleri olarak da bilinen Cameron ve Tyler Winklevoss tarafından Ekim 2015’te resmen başlatıldı. Kardeşler, Facebook’un erken gelişimine katılımlarıyla dikkat çekiyor. ABD merkezli ve ABD tarafından düzenlenen Bitcoin borsası, New York’taki bir banka ile mevcut ortaklıklarına dayanarak, lansmanla 26 eyalette faaliyet için lisans almıştı. Bu ilişki aynı zamanda müşterilerin mevduatlarının şu anda normal banka hesaplarına sağlanan bir fayda olan FDIC sigortası kapsamına girmesini sağlamıştır..

238,15 $ = 18 Eylül 2015: CFTC, Bitcoin’i Emtia Olarak Sınıflandırdı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından, opsiyon sözleşmeleriyle ticaret yapmayı mümkün kılan bir Bitcoin borsasına karşı suçlamalar yapıldı ve kapatıldı. Bu anlaşma, “bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin uygun şekilde emtia olarak tanımlandığı” tespitinin bir parçasıydı.

232,05 $ = 3 Haziran 2015: Eyalet İçinde Kripto Ticareti için New York Tarafından Sunulan BitLicense

New York’ta BitLicense’in piyasaya sürülmesi, eyaleti kripto para birimi düzenlemesinde en ilerici olanlardan biri haline getiriyor. Gereklilik, yerel endüstri için yeni bir standart oluşturdu ve New York’ta faaliyet göstermek isteyen herhangi bir kripto para birimi değişiminin New York Finansal Hizmetler Departmanından lisans almasını sağlamak.

Bir BitLicense, 5.000 ABD doları tutarında bir başvuru ücreti, çalışanların parmak izlerinin bir kaydını ve her yeni iş etkinliği için yazılı onay gerektirir. Eyaletteki faaliyetleriyle pek şeffaf olmayan borsalar, BitLicense’in piyasaya sürülmesinden sonra kısa süre sonra faaliyetlerini durdururken buldular..

222,85 $ = 26 Ocak 2015: Coinbase, ABD’de Bitcoin Ticareti Platformu Olarak Kendini Başlattı

Risk sermayesi yatırımlarıyla desteklenen Bitcoin ödeme işlemcisi Coinbase, kendi ticaret platformunu duyurdu. Lansman, eyalet ve federal düzenleyiciler arasında bir ilişkiyi güvence altına almak için aylarca çalıştıktan sonra gerçekleşti. Coinbase piyasaya sürüldüğünde, ABD eyaletlerinin yarısındaki müşterilerin yasal olarak işlem yapmasını mümkün kıldı..

198,59 $ = 4 Ocak 2015: Bitstamp Hack 5,2 Milyon Dolarlık Kayıpla Sonuçlandı

Bitcoin piyasası zaten bir ayı piyasasıyla uğraşıyor olsa da, Bitstamp ile sıcak bir cüzdandan 18.866 Bitcoin’in çalınmasından sonra durum daha da kötüleşti. Bitstamp’ın sistem yöneticisine karşı sosyal mühendislik taktikleri ile bilgisayar korsanları 5,2 milyon dolarlık Bitcoin elde etti. Borsanın sekiz gün süreyle kapatılması gerekiyordu, ancak Bitstamp’ın soğuk deposu güvende kaldı. Ayrıca, müşteri bakiyeleri etkilenmedi ve kayıp, Bitstamp’ın sahip olduğu rezervlerin yalnızca “küçük bir kısmı” idi..

Bitstamp, diğer büyük borsaların yönettiğinden çok daha iyi bir kader olan hala aktif bir borsadır..

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2014’teki Değerler

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2014'teki Değerler

324,87 $ = 11 Aralık 2014: Bitcoin, Microsoft Tarafından Kabul Edildi

Microsoft tarafından Bitcoin’in kabulü ile ABD müşterileri, Xbox ve Windows çevrimiçi mağazalarını kullanarak Bitcoin’i uygulamalar, oyunlar ve diğer dijital içerikler için takas edebildiler. Bitcoin ödeme sağlayıcıları Bitpay’di ve öyle.

$ 387,40 = 6 Ekim 2014: BearWhale Bitcoin İşlemi, Bitcoin Exchange Tarafından Kaydedildi

Bilinmeyen bir tüccar Bitstamp’ta 30.000 BTC’yi satışa çıkarırken, 6 Ekim, Bitcoin blok zincirine ulaşan en büyük “satış” siparişlerinden biri olarak işaretlendi. BTC’nin limit fiyatı 300 dolardı ve sipariş Bitcoin topluluğu tarafından “BearWhale” olarak kabul edildi. Sipariş yerine getirilirken Bitcoin’in fiyatı bu süreçte zarar gördü.

528,88 $ = 18 Temmuz 2014: Bitcoin, Dell Tarafından Kabul Edildi

Bilgisayar devi Dell, ABD’deki müşterilerin Bitcoin’i kullanabildiklerini ve onları kripto varlığını kabul eden en büyük şirket haline getirdiğini açıkladı. Bitcoin ödemeleri, Dell’in kararını etkileyen Overstock, TigerDirect ve Newegg gibi diğer birçok bilgisayar donanımı şirketi tarafından 2014 yılında başlatıldı..

628,50 $ = 27 Haziran 2014: ABD Hükümeti Açık Artırması 30.000 Bitcoin’i Sattı

Ekim 2013’te yapılan bir baskında ele geçirilen 30.000 Bitcoin, ABD Marshals Servisi tarafından satıldı. İpek Yolu darknet pazarına yapılan baskın, Bitcoin’lerin çoğunluğunun milyarder girişim kapitalisti Tim Draper tarafından satın alındığı için, hükümetin Bitcoin’leri en yüksek teklifi verene açık artırma ile satmasına izin verdi..

Draper, bugüne kadar hala en büyük bitcoin hoderlerinden biridir..

592,28 $ = 13 Haziran 2014: GHash.io Tarafından Geçici Olarak Korunan% 51 Bitcoin Ağ Kontrolü

Bir madencilik havuzu olan GHash.io, Bitcoin ağının karma gücü üzerinde çoğunluk kontrolünü ele geçirdi ve bu onlara ağa% 51 saldırı başlatma seçeneği verdi. Havuz, böyle bir saldırıyı asla gerçekleştirmeyeceğini açıklığa kavuşturmak için bir açıklama yayınlasa da, bu tür bir saldırı Bitcoin işlemlerinin geçici olarak tersine çevrilmesini sağlayacaktır. Açıklamada, havuzun şu andan itibaren hash gücünde% 39.99’u geçmeyeceğini ekledi..

501,70 ABD Doları = 10 Nisan 2014: Dövizle İlgili Banka Hesapları Çin Halk Bankası Tarafından Kapatıldı

Çinli finans kurumlarının hem Bitcoin’in kendisi hem de ilgili borsalarla tüm etkileşimlerini durdurmak için son tarihi 15 Nisan oldu. Borsalar, denizaşırı bankacılık çözümlerine geçtikleri için ülkedeki banka hesaplarına erişimlerini kaybetti.

453,05 $ = 26 Mart 2014: IRS’ye Göre Bitcoin Vergi Olacak

ABD İç Gelir Servisi, Bitcoin’in mülk olarak vergi olabileceğine, ancak para birimi gibi olamayacağına dair bir deklarasyon yayınladı. Bu sınıflandırma ile Bitcoin ve diğer kripto para varlıkları, sermaye kazancı vergisi dahil olmak üzere belirli kısıtlamalara tabi olacaktır..

631,25 $ = 6 Mart 2014: Dorian Nakamoto Newsweek tarafından Satoshi Nakamoto olarak tanımlandı

Haber medya kuruluşu Newsweek, Dorian Nakamoto adında bir adam hakkında bir makale yayınladı, gazeteci Leah McGrath Goodman emekli bilgisayar mühendisinin Bitcoin’in gerçek yaratıcısı olduğunu belirtti. Bununla birlikte Dorian, herhangi bir ilgiyi reddetti ve ek soruşturma, Bitcoin ile bağlantısı olmadığını doğruladı. Ancak, kripto para topluluğu onun için 23.000 dolar topladı..

662 $ = 24 Şubat 2014: Mt. Gox Aniden Kapatıldı

7 Şubat’taki DDoS saldırılarının ardından, Mt. Gox tüm para çekme işlemlerini durdurdu. Birkaç hafta içinde, bir zamanlar başarılı olan platform, soğuk depolamada 744.000 bitcoin eksik olduğunun keşfedilmesinin ardından kapandı. Borsa iflas etti ve Bitcoin’in fiyatı büyük bir düşüş yaşadı.

626 $ = 7 Şubat 2014: Mt. Gox ve Diğer Borsalar Büyük DDoS Saldırısına Dayandı

DDoS saldırıları ile aynı anda birden fazla borsa birkaç günlüğüne kapatıldı. Etkilenen borsalar Mt. Gox, Bitstamp ve BTC-E, diğerleri arasında.

2013 Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) Değerleri

2013 Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) Değerleri

839 $ = 5 Aralık 2013: Çin’deki Finans Kuruluşları Bitcoin Kullanımı Yasakladı

Çin Halk Bankası, kendi finansal sistemlerini korumak için Bitcoin’in bir para birimi olarak kullanılmasını yasaklamayı seçerek ülkelerinde artan popülaritesine dikkat çekti. Finans kurumlarının Bitcoin kullanması hızla yasaklandı.

921 $ = 29 Kasım 2013: Mt. Gox, 1.242 $ Bitcoin Değeri Kaydı

Çin’deki yatırımların artmasıyla birlikte fiyatlar 29 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ülkedeki vatandaşlar, kendilerini hızla şişen Çin Yuanından korumanın bir yolu olarak para birimine yöneldi..

1.075 $ = 20 Kasım 2013: Çin Vatandaşlarının Bitcoin / Kripto Varlıklarını Takas Etmesine İzin Verildi

Bankadan yapılan bir açıklamaya göre, Çin Halk Bankası Çin vatandaşlarına Bitcoin piyasasına girme özgürlüğü verdi. Bu yetenek, Çin vatandaşlarının toplu olarak Bitcoin alıp satmasını mümkün kılıyor. Bu haberle Bitcoin’in fiyatı yükseldi ve Bitcoin’in ticaret hacmi yeni zirvelere ulaştı..

1.072 $ = 18 Kasım 2013: ABD Senatosundaki Bitcoin Duruşması Gecikti

Ross Ulbricht’in tutuklanması, ABD Senatosunun sanal para birimlerinin “potansiyel riskleri, tehditleri ve vaatleri” ni tartışan “İpek Yolu Ötesinde” adlı bir tartışma düzenlemesine yol açtı. Bazı panelistler ve senatörler Bitcoin’in almaya değer olmayan bir risk olduğuna inanırken diğerleri potansiyeline inanıyordu.

135,12 $ = 1 Ekim 2013: Korkunç Korsan Roberts namı diğer Ross Ulbricht Tutuklandı

İpuçlarının ardından Federal Araştırma Bürosu, İpek Yolu sahibi Ross Ulbricht’i tutuklamayı başardı. Dark web pazarı, Bitcoin için uyuşturucu, silah ve diğer yasadışı malların satılması ve satın alınması için yer altı yeri olarak kendini kanıtlamıştı. Ulbricht, bilgisayar korsanlığı ve kara para aklama dahil olmak üzere birçok suçla suçlandı ve bu süreçte 170.000 BTC kaybetti.

Ulbricht daha sonra şartlı tahliye olasılığı olmaksızın hapishanede kaldırmaya mahkum edildi..

126,94 $ = 30 Ağustos 2013: Tradehill Faaliyetlerini Durdurdu

İşletmeler arası değişim platformu olan Tradehill, Archive Federal Credit Union ile bir anlaşmazlık yaşadıktan sonra faaliyetlerini durdurdu ve müşterilerine fon verdi. Şirketin finansal ortağı, Bitcoin’in yasal endişeleriyle ilgilenmemeye karar verdi.

126,94 $ = 14 Mayıs 2013: Mt. Gox, İç Güvenlik Bakanlığı’ndan Yetki Aldı

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmanın ardından, Mt. Gox CEO’su Mark Karpeles, yetkili makamların el koyduğu sırada Wells Fargo ile bir banka hesabından 3 milyon dolar kaybetti. Soruşturma, Karpeles’in hesapla ilgili şartlara aykırı olarak yasadışı para gönderdiğini ortaya çıkardı. Kullanıcılar, Bitcoin’in gelecekteki yasal statüye ulaşma yeteneğinden şüphe etmeye başladı.

122,90 $ = 10 Nisan 2013: Mt. Gox, Yüksek İşlem Hacmi Nedeniyle Kapatıldı

Mt. Gox’un işlem hacmi, ilk olarak bir DDoS saldırısı olarak yanlış anlaşılsa da, borsadaki kullanıcı faaliyetinin bir sonucu olarak arttı. Bitcoin topluluğunun endişesine neden olan talep sonucu borsa kapanmaya zorlandı..

131,07 $ = 25 Mart 2013: Kıbrıs Hükümetinin Kurtarma Paketi, BTC Fiyat Artışıyla İlişkili

Kıbrıs, ekonomideki başarısızlığı düzeltmeyi amaçlayan 10 milyar Euro’luk bir kurtarma paketinin alıcısı oldu, ancak belirli bir uyarı ile geldi: 100.000 Euro’yu aşan hesap, ücretlere ve kısıtlamalara tabi olacaktı. Bu kısıtlamalar, kullanıcılar Bitcoin tarafından sunulan “güvenli cennete” doğru çekildikçe, birkaç hafta içinde Bitcoin’in 80 $ ‘dan 260 $’ a yükseltilmesinin sorumlusu.

68,89 $ = 11 Mart 2013: Bitcoin 0.8.2 Güncellemesi Yayınlandı

İşlem sorunları Bitcoin’in geçici olarak sert bir çatallanmasına neden olarak varlık için zor bir hafta oldu. Mt. Gox, geliştiriciler birkaç saat içinde bir çözüme ulaşırken operasyonları askıya almayı seçti. Bu sorunun tekrar oluşmasını önlemek için 0.8.1 sürümü yayınlandı.

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2012’deki Değerler

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2012'deki Değerler

13,43 $ = 28 Kasım 2012: Bitcoin İlk Kez Yarılanıyor

Bitcoin’in orijinal kodunun yazılmasıyla Satoshi Nakamoto, madencilere verilen BTC sayısını her dört yılda bir otomatik olarak yarıya indiren bir yarılanma planı tasarladı. Bu yarılanmanın ilk uygulaması 28 Kasım’da gerçekleşti ve kazanılan her blokla ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürdü..

12,46 $ = 15 Kasım 2012: Bitcoin, WordPress Tarafından Kabul Edildi

WordPress, PayPal ve Visa gibi şirketlerin karşılaştığı kısıtlamalar nedeniyle Bitcoin’i bir ödeme seçeneği olarak kabul ettiklerini açıklayan bir açıklama yayınladı. WordPress, bu şirketlerin ve diğerlerinin, Haiti ve Etiyopya da dahil olmak üzere dünya çapında 60 ülkenin işlem yapmasını engellediğini belirtti..

Açıklamada, “Amacımız insanları engellemek değil, onları mümkün kılmaktır.”

11,18 $ = 17 Ağustos 2012: SEC Tarafından Bitcoin Tasarrufu ve Güveni için Bitcoin Ödemeleri Durduruldu

Trendon T. Shavers, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Bitcoin yatırım planının bir sonucu olarak yatırımcıları dolandırmaktan suçlandı. BitcoinTalk forumundaki kullanıcılardan 50 BTC depozito kabul ettikten sonra haftalık olarak faiz ödedi. Operasyon 17 Ağustos’ta durduruldu ve Shavers, yatırımcılardan 86.000 ve 500.000 bitcoin ile ortadan kaybolmaya çalıştı..

4,89 $ = 1 Mart 2012: 46,000 Bitcoin Linode Hack’te Kayboldu

Web sunucusu Linode, sunucularında anonim bir saldırgan tarafından saldırıya uğradı ve bu saldırganın çok sayıda Bitcoin bulunduran cüzdanlara erişmesini sağladı. 228.000 $ ‘ın üzerinde Bitcoin çalmak, hackin en önemli kurbanları arasında Bitcoin’in baş geliştiricisi Gavin Andresen, Bitcoin borsası Bitcoinica ve madencilik havuzu operatörü Marek ‘Slush’ Palatinus vardı.

4,31 $ = 11 Şubat 2012: Paxum ve Bitcoin Kapalı Kripto İşlemleri, Bitcoin Satıldı

11 Şubat haftası Bitcoin için harika bir hafta değildi. Çevrimiçi bir ödeme işlemcisi olan Paxum, 11 Şubat’ta kripto para ile ilgili tüm işlemleri durdurmaya karar verdi ve gerekçe olarak yasal endişeleri gösterdi. İki gün içinde, TradeHill müşterilere ve alacaklılara para iadesi yapmak için Bitcoin’i sattı. Bir sonraki tarih, BitcoinTalk forum kullanıcısı Patrick ‘phantomcircuit’ Strateman tarafından BTC-E Bitcoin Exchange’de bir güvenlik hatası açıklandı.

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2009-2011’deki Değerler

Bitcoin Fiyatı (USD cinsinden BTC) 2009-2011'deki Değerler

4,22 $ = 19 Aralık 2011: “The Good Wife”, “Bitcoin for Dummies” Bölümünü Öne Çıkarıyor

Bitcoin hala hayatının ilk birkaç yılındayken, “The Good Wife” ın bir bölümü yeni teknolojiden yararlanmaya karar verdi. 9,45 milyon izleyiciye maruz kalmanın iddiayı yeni boyutlara taşıması bekleniyordu, ancak fiyat yerinde kaldıkça çok az izleyici ilgileniyor gibi görünüyordu..

17,77 $ = 19 Haziran 2011: Mt. Gox Hacked – Bitcoin’in İlk Büyük Kara Deliği

Mt. Gox, borsa için çalışan ve şifrelere erişmek için kullanıcı veritabanının bir kopyasını indiren bir denetçi tarafından saldırıya uğradı. Yönetici düzeyinde ayrıcalıklara erişme yeteneği ile denetçi, sisteme gönderilen birçok satış emriyle fiyatın Bitcoin başına 0,01 dolara düşmesine neden oldu..

Mt. Gox, sorunu keşfettiklerinde, alım satımları tersine çevirip sistemlerindeki güvenliği artırdıklarında bir hafta boyunca ticareti durdurabildi. Güvenliği ihlal edilen 600 cüzdandan 4.019’dan fazla Bitcoin çalındı.

16,88 $ = 1 Haziran 2011: Gawker News, Dark Web Web Sitesi Silk Road’da Makale Yayınladı

Gawker’ın yazarı Adrien Chen, “Aklınıza Gelebilecek Herhangi Bir İlacı Satın Alabileceğiniz Yeraltı Web Sitesi” başlıklı bir makale yayınladı. Bu makale, tüketicilerin Bitcoin ile hemen hemen her şeyi satın almak için suç teşkil eden girişim platformu Silk Road’u nasıl kullanabileceklerini açıklayan birçok tartışmayla geldi. Makale, Bitcoin’i 9.21 $ ‘dan 17.61 $’ a yükselterek çok fazla trafik kazandı..

Bitcoin, Gawker makalesinin yayınlanmasından sonraki bir hafta içinde 31 dolara yükseldi.

0,072 $ = 27 Mart 2011: Resmi Olarak Başlatılan Üç Bitcoin Borsası

Yeni bir kripto borsası olan Britcoin, Mart ayında başlatıldı ve kullanıcıların ilk kez İngiliz Sterlini kullanarak ticaret yapmasını mümkün kıldı. Kısa bir süre sonra Brezilya’da bir borsa, Brezilya reali için Bitcoin ile ticaret yapmak için bir hizmet başlatarak bunu takip etti..

Bitmarket.eu, kullanıcıların Euro’yu daha önce hiç yapılmamış olan Bitcoin ticareti için kullanmalarına izin veren 5 Nisan’da başlatıldı. Üç borsa, milyonlarca yeni kullanıcının Bitcoin pazarına girmesini mümkün kıldı.

1,00 $ = 9 Şubat 2011: ABD Dolarının Bitcoin Eşleşen Değeri

Bitcoin, yaklaşık iki yaşına geldiğinde ABD doları ile aynı değere ulaştı ve tarihte ilk kez dünyanın en büyük itibari para birimi ile pariteye ulaştı. Bu haberle fiyat hızla yükseldi.

0,07 $ = 15 Ağustos 2010: Sert Çatalda Dolandırıcı Bitcoin İşlem Süreci Sonuçları

Bir bilgisayar numarası işleme hatası, sahte bir Bitcoin işleminin anonim bir kullanıcı tarafından oluşturulmasına izin vererek, sistemde bulunabilecek neredeyse 99.000 daha fazla Bitcoin oluşturdu. Bitcoin geliştiricileri sorunu birkaç saat içinde tespit etti ve düzeltti.

0,06 $ = 18 Temmuz 2010: Mt. Gox Borsası Başlatıldı

Jed McCaleb, Mt. Gox, önceki (ancak başarısız olan) Magic: The Gathering Online kart değişim platformuna (MTGOX) dayanıyordu. Mt. Gox, önümüzdeki üç yıl boyunca en büyük çevrimiçi Bitcoin borsası haline geldi ve McCaleb, bu büyük başarı ve nihai başarısızlıktan çok önce, 7 Mart 2011’de borsayı Mark Karpeles’e sattı..

0,08 $ = 11 Temmuz 2010: Slashdot Makalesinde Öne Çıkan Bitcoin

Haberler ve teknolojik gelişmeler için popüler bir web sitesi olan Slackdog.org, Bitcoin’in 0.3 sürümünün piyasaya sürülmesine yer verdi. Bitcoin’e olan ilgi artarak fiyatı beş günde 0,008 dolardan 0,08 dolara yükseltti.

0,0025 $ = 22 Mayıs 2010: Bitcoin ile Satın Alınan İlk Öğeler İki Pizza Oldu

Bitcointalk forumundaki bir kullanıcı olan Laszlo, 25 $ değerinde 10.000 BTC değerinde iki pizza ödedi. Platformdaki başka bir kullanıcı olan Jercos, Bitcoin’in ilk kez gerçek, somut bir ürün için kullanıldığını işaret ederek pizza siparişi verdi ve pizzaların parasını ödedi..

0,001 $ = 12 Ekim 2009: İlk Bitcoin’den Fiat’a İşlem Gerçekleştirildi

New Liberty Standard, 5.02 $ ‘a PayPal kullanarak 5.050 BTC satın aldı. Bu, Bitcoin ve herhangi bir itibari para birimi ile bilinen ilk ticarettir.

0.0008 $ = 5 Ekim 2009: Yeni Liberty Standardı Başlattı Bitcoin Döviz Kuru Hizmeti

New Liberty standardı, 1,309,03 BTC ila 1 ABD Doları veya 1 BTC başına yaklaşık 0,0008 ABD Doları kullanılarak Bitcoin ile fiat takas etme hizmeti olarak başlatıldı. Oran, o sırada bilgisayarda tek bir Bitcoin madenciliği yapmak için kullanılan elektrik maliyeti dikkate alınarak hesaplandı..

0,00 $ = 12 Ocak 2009: İlk Bitcoin İşlemi Gerçekleştirildi

12 Ocak’ta Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto, ilk Bitcoin işlemi olarak geliştirici ve kriptografi aktivisti Hal Finney’e 10 bitcoin aktardı. İşlem hakkında Finney tarafından tweet atıldı ve daha sonra Satoshi’ye asla geri ödemediğini söyleyerek şaka yaptı..

0,00 $ = 3 Ocak 2009: Bitcoin için Genesis Blok Oluşturuldu

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Bitcoin blok zincirini harekete geçirerek ilk Bitcoin bloğunu çıkardı.

En büyük ve en iyi kripto para biriminin ilk on yılında ne kadar ilerlediğini görmek için en ayrıntılı Bitcoin fiyat geçmişi zaman çizelgesini kullandığınızdan emin olun. Şimdi, kripto tüccar ve yatırımcı bitcoin fiyatı kullanıcı kılavuzumuzu tamamlamak için, kalan tüm unsurları gözden geçirmek için BTC / USD hesaplamalarıyla ilgili bir SSS ile kapatalım..

Bitcoin Fiyatı ve BTC Döviz Kuru Hakkında SSS

Bitcoin Fiyatı ve BTC Döviz Kuru Hakkında SSS

Bitcoin fiyatı ve bitcoin döviz kuru hakkında birçok soru alıyoruz. İşte aldığımız en sık sorulan sorulardan bazıları.

S: Bitcoin’in döviz kuru nereden geliyor? Döviz kurunu kim ölçer?

A: Farklı web siteleri, bitcoin’in döviz kurunu farklı kaynaklar kullanarak ölçer. En iyi web siteleri, bitcoin’in döviz kurunu almak için birden çok büyük borsayı ve bir saniyeye kadar işlem verilerini kullanır. Birisi bitcoin için ne kadar ödedi? Birisi bitcoin ne kadar sattı? Birinin bitcoin için ödediği son fiyat neydi? Döviz kuru muhabirleri, birden fazla kaynaktan gelen verileri bir araya getirerek mevcut piyasa koşulları için mümkün olan en doğru verileri elde edebilir..

S: Bitcoin fiyatını kim kontrol ediyor??

A: Açık piyasalardaki alıcılar ve satıcılar, bitcoin fiyatını kontrol eder. Bitcoin fiyatını belirleyebilecek merkezi bir varlık yok.

S: Herhangi bir kişi Bitcoin fiyatını etkileyebilir mi??

A: Piyasa daha likit hale geldikçe daha az olası olsa da, tek bir kurum veya bireyin Bitcoin fiyatını kontrol edebilmesi kesinlikle mümkündür. Satoshi birdenbire piyasadaki 1 milyon BTC zulasını düşürürse, daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyen bir fiyat düşüşüne neden olur. Çok az insan – milyonlarca dolar değerinde bitcoin’e sahip balinalar bile – bunun gibi piyasaları tek başına etkileyebilir.

S: Bitcoin’in emisyon oranını veya enflasyon oranını kim kontrol ediyor??

A: Bitcoin’in blok ödülü, fiili emisyon oranı veya enflasyon oranıdır. Bu blok ödül sistemi aracılığıyla her 10 dakikada bir 6,25 BTC, bitcoin’in mevcut arzına eklenir. Bu blok ödülü, tıpkı toplam arzı gibi bitcoin’e kodlanmıştır. Son bitcoin’in çıkarılmasının planlandığı 2140 yılına kadar, yaklaşık dört yılda bir yarıya indirilecek şekilde tasarlanmıştır..

S: Bitcoin fiyatı neden bu kadar değişken? Bitcoin döviz kuru neden bu kadar dalgalanıyor??

A: Bitcoin, oynaklığıyla tanınır. On yıl önce, bitcoin bir kuruştan daha az değere sahipti. Son iki yılda, fiyatı ne zaman kontrol ettiğinize bağlı olarak, bitcoin 3.000 ila 20.000 ABD Doları arasında bir değerde olmuştur. Bitcoin’in oynaklığı aşırı görünebilir ancak yeni bir varlıktan ve yeni bir pazardan beklediğimiz şey budur. Piyasa, bitcoin’in fiyatını bulmaya çalışıyor, bu nedenle fiyatlar doğal olarak yükselip düşecek. Bitcoin fiyatının yükselip düşmesinin ana nedenleri için yukarıya bakın.

S: Bitcoin fiyatı sürekli değişiyorsa nasıl bir değer deposu olabilir??

A: Bitcoin’in fiyatı yıllar içinde çılgınca dalgalandı ve birçok insanın Bitcoin’in zayıf bir değer deposu olduğunu iddia etmesine neden oldu. Bu noktada öyle ya da böyle söylemek zor olsa da, bitcoin’in uzun vadede zayıf bir değer deposu olması kesinlikle mümkündür. Altının değeri de zaman içinde dalgalandı, ancak yine de tarihteki en iyi değer depolarından biri olmaya devam ediyor.

S: Bitcoin bir balon mu?

A: Bundan 15 yıl sonra bitcoin’e bakmamız ve tarihin en büyük, en aptal balonuna gülmemiz kesinlikle mümkün. Torunlarımızın 50 yıl sonra biz küçükken bitcoin’in gerçekten sadece 10.000 dolar değerinde olup olmadığını sorması da mümkün. Basitçe söylemek gerekirse, bitcoin’in nereye gideceğini, bir sonraki bitcoin’in fiyatına ne olacağını ve bitcoin’in gerçekten bir balonun içinde olup olmadığını kimse bilmiyor.

S: Bitcoin’in toplam arzı neden sabittir? Sadece 21 milyon bitcoin olduğunu nereden biliyoruz??

A: Bitcoin’in toplam arzı sabittir. Bitcoin’in temel kurallarına gömülüdür. Var olan sadece 21 milyon bitcoin olabilir.

S: Bitcoin’in toplam arzı değiştirilebilir mi??

A: Bitcoin’in genel arzını değiştirmek teknik olarak mümkün. Çoğu bitcoin kuralı gibi, bu değişiklikler de çoğunluğun desteğini gerektirir. Yeterli sayıda kişi bitcoin’in arz sınırını değiştirmek isterse, o zaman bu tedarik sınırı değişecektir..

S: Bugün piyasada kaç bitcoin var?

A: Ocak 2009’dan Kasım 2019’a kadar 18 milyon bitcoin çıkarıldı. Kalan 3 milyon bitcoin’in 2019 ile 2140 yılları arasında çıkarılması planlanıyor ve blok ödülü her dört yılda bir yarıya indiriliyor. Gerçekte, dolaşımdaki bitcoin sayısı çok daha düşüktür. Örneğin, bazı insanlar bitcoinlerini asla belirli bir fiyattan daha düşük bir fiyata satmayacaklar. Milyonlarca bitcoin de yok edildi veya kayboldu.

S: Mayıs 2020, Bitcoin için neden önemli bir zaman??

A: Mayıs 2020, bitcoin’in geleceğindeki en önemli yaklaşan tarihlerden biridir. 14 Mayıs 2020’de, bitcoin’in blok ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye yarıya indirilecek. Bir gecede, bitcoin’in emisyon oranı – veya enflasyon oranı – yarı yarıya düşecek. Önceki iki yarılanmanın her ikisi de (50 BTC’den 25 BTC’ye ve 25 BTC’den 12.5 BTC’ye) Bitcoin fiyatlarında ani bir artışa neden oldu..

S: Bitcoin özünde değersiz değil mi? Uzun vadeli değeri nasıl olacak?

A: Bitcoin fiyatının belirli bir varlığa sabitlenmediği doğrudur. Bununla birlikte, bitcoin hala kendine özgü bir değere sahiptir. Bitcoin blok zinciri, örneğin bitcoin değeri verir. Bitcoin, merkezi bir aracıya ihtiyaç duymadan bir kişiden diğerine güvenli bir şekilde para aktarmanızı sağlar. Bitcoin değerinin geldiği yer burasıdır.

S: Tüm bitcoinler çıkarıldığında ne olur? Bitcoin fiyatında düşüş olmayacak?

A: Son bitcoin’in 2140’ta çıkarılması planlanıyor. Bugüne kadar, bitcoin’lerin yalnızca yaklaşık% 15’i hala mayınsız durumda. Son bitcoin çıkarıldıktan sonra, madenciler işlem ücretleriyle para kazanacaklar. Madenciler bir bloğu başarılı bir şekilde kazdıklarında işlem ücretlerini zaten topluyor ve ödülleri bloke ediyor. 2140’tan sonra, yalnızca işlem ücretlerini toplayacaklar. Bitcoin fiyatının 2140’ta nerede olacağını kimse bilmiyor ve ne olacağını tahmin etmek zor. Bununla birlikte, bitcoin, son bitcoin çıkarıldıktan sonra bile sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edecek şekilde tasarlanmıştır..

S: Bitcoin’in en küçük hesap birimi olan satoshi’nin BTC fiyatı ile ne ilgisi var??

satoshis'te bitcoin fiyatı

A: 1 bitcoin başına 100 milyon satoshi vardır veya 1 satoshi 0.00000001 BTC’dir. Bitcoin’in sonsuz bölünebilirliği nedeniyle satoshi, bitcoin’in ölçülebilir değerinin temel yapı taşıdır ve burada şimdiye kadar yaratılmış yalnızca 2 Katrilyon, 100 Trilyon Satoshi (veya 21 kuantrilyon Satoshi) olacaktır. Bu dijital kıtlık, Bitcoin’in artık bugün olduğu gibi ABD doları cinsinden ölçülemediği zaman önemli olmaya başlıyor..

Son Söz: Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Belirlenir?

bitcoin fiyat rehberi

Bitcoin’in fiyatı iki basit ekonomik faktör tarafından belirlenir: arz ve talep. Bitcoin talebi artmaya devam etse de, bitcoin arzı sabittir. Bitcoin teknolojisi büyüdükçe ve geliştikçe ve bitcoin daha kullanışlı hale geldikçe, daha fazla insan bitcoin hakkında duydukça talep de artar. Ve kim bilir, bitcoin fiyatının nasıl çalıştığına dair bu kullanıcı kılavuzu kesinlikle yardımcı olsa da, yeterince uzun süre ‘hodl’ yaparsanız, USD cinsinden ölçülen BTC fiyatı hakkında endişelenmenize gerek kalmayabilir ve bitcoin’deki en küçük hesap birimi ile başlayabilirsiniz. Satoshi.

bitcoin fiyatı btc / usd meme

Bitcoin milyoneri diye bir şey yoktur, çünkü bir milyon ABD doları baz alınarak hesaplanır ve bir gün BTC’den ABD dolarına döviz kuru sadece BTC’den BTC’ye olacaktır (en azından matrix meme olası geleceği nasıl haritalandırır).

Daha fazla bitcoin fiyat kaynağı için grafik analizine, tahmin tahminlerine ve 2020 yarılanma güncellemelerine göz atın.

Kapanışta, talep arttığında ve arz sabit kaldığında, fiyatlar kaçınılmaz olarak yükselecektir. Bitcoin fiyatını ve döviz kurunu anlamanın en basit yolu budur.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map