Bitcoin Kılavuzu: Bitcoin’in Nasıl Çalıştığına Dair Tam Bir İnceleme

Her şey, blockchain dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) dayalı bir (₿TC) “kripto para birimi” olan Bitcoin ile başlar..

Açık kaynaklı bir elektronik paranın tüm asil unsurlarını birbirine bağlayan ilk merkezi olmayan ödeme ağı.

31 Ekim 2008’den itibaren (Satoshi Nakamoto Beyaz kağıt çıkış tarihi) 3 Ocak 2009’a (Bitcoin yazılım sistemi lansmanı), on yıllık bir artıya ve 2019’da daha sonra saymaya kadar (tüm zamanların en yüksek değeri 19 $, 893 BTC / USD döviz kuru değeri) little-b bitcoin ($ BTC para birimi) ve big-b Bitcoin (ağ protokolü) her geçen gün daha da güçleniyor. Bu bitcoin kılavuzunun amacı basittir; kullanıcıları eğitin (farkındalık yoluyla) ve yatırımcıları bilgilendirin * (içgörülerle).

MTC, Bitcoin çağının ortaya çıkan ekosisteminin en iyi bilgi tabanı yapı taşlarını dikkatlice işliyor.

Master the Crypto’nun sınırsız, izinsiz P2P kripto varlığıyla ilgili en büyük iki sorusu şunlar:

1) Bitcoin nedir?

1 A) Bitcoin nasıl çalışır?

Ve evet, elbette 24/7/365 gerçek zamanlı gerçek zamanlı sorunun doğru kabulü:

2) bitcoin’in fiyatı nedir? (tahminlere + geçmişe bakın)

Gerçeği kurgudan ayırmak için bu mükemmel soruları çözmenin zamanı geldi (hatta ^ folklor ^).

Sıkışık bir kripto ters çevrede dolaşan çok fazla hiddet, hype ve histeri var, kaybolmak çok kolay.

ETH, LTC ve uzak belirteç kuzeni BCH dışında, bitcoin’in kendi “iki ücreti” üzerinde nasıl durduğuna bakalım..

Önceden temel bilgilerle pişirilmiş tam bir dilim mütevazı BTC turtası malzemelerini sindirmek paha biçilmez olacaktır..

Bitcoin bir şişede şimşek çakıyor olabilir, ancak kripto parayı oluşturan kategori, özünde kullanıcının benimsemesini gerektirir..


MTC’nin bitcoin üzerindeki becerikli amiral gemisi incelemesi, üzerinde oynamaya basılacak beş farklı yön ve faktör içerir..

 • Para Nedir (Bitcoin’in dayanıklılığı, kabul edilebilirliği, bölünebilirliği, taşınabilirliği, sınırlı arz ve tekdüzelik)
 • Bitcoin Ekonomisi (Bitcoin’de Kim, Ne, Ne Zaman, Nerede, Neden ve Nasıl) [*İşte]
 • Bitcoin’in Fiyatı Nasıl Çalışır (BTC’nin değerini belirleyen itici güçler) [*İşte]
 • Bitcoin Halving (Mayıs 2020 BTC Madencilik Blok Ödül Tablosu Geçmişi) [*İşte]
 • Bitcoin için Sırada Ne Var? Umutlu Bitcoin Fiyat Tahminleri mi Yoksa Ölecek mi? [*İşte]

Önde gelen kripto para biriminin diğer birçok ilgili bileşeniyle birlikte arşivlenmiş bitcoin fiyat tahminleri, diğer ana hatlara genel bakışlar için kaydedilecek. Bitcoin satın almak ve akıllı gözetim el ele gitmeli, ancak amaç tüm kripto uzmanlarının şu anda sizden daha fazlasını bilerek uzaklaşmasıdır..

Pek çok merak, bitcoin destansı bir çöküşle ölecek ve çökecek veya yakında balonun patlamasını görecek mi? veya btc yeniden yükselecek mi? Bitcoin’in tek vuruşluk bir mucize olup olmadığına dair bu tahminler, başka bir zaman ve yer için, şimdilik bir bonafide bitcoinine (ve inananlara) dönüşmeden önce ilk gün bitcoin planı temellerine geri döndü..

Şimdiye kadar, bitcoin kimin kime neye neye gittiğine dair bir uyku vakti hikayesini hak ediyor. Herhangi bir kripto yatırımı bir kumardır, ancak gerçek bir ustanın başlangıç ​​noktası, Bitcoin’in finansal geleceğini çözmek için zaman ayırmaktır..

Contents

Para: Bitcoin’den Önce Her Şey Nasıl Başladı?

Programlanabilir paranın yıkıcı yeni şafağı ve B.T.C. “yeni çağ” blok zinciri teknolojisi modelinden doğar.

Güvenilir olmayan dağıtılmış defter teknolojisi kisvesi altında Bitcoin – bir tohumdan (teknik inceleme), bir filizlenmeye (yazılıma) kadar – 200 milyar dolarlık bir endüstriden sorumlu olan tam dört ve beş rakamlı bir kripto para birimi olarak yeni ortaya çıkan yeni bir varlık sınıfına dönüştü. bugün (820 milyar doların üzerinde). Ancak, bitcoin ekosistemini güçlendirmeden ve blok ödülleri için madencilik hakkında konuşmadan veya her hafta, gün, saat, dakika ve hatta bazıları için her hafta kripto piyasası grafik analizi çalışmadan önce – paranın köklerini geriye doğru izleme ve bir anlayış formüle etme zamanı. anlamı ve toplu kullanım kabulü. Herhangi bir hodl çete dili veya değer deposu olan dijital altın 2.0 konvodan önce, ilk kare başlar..

Money 101: Değer Değişiminin İlk Günleri

Dijital para birimlerinin önemini anlamak için önce paranın yıllar içinde nasıl geliştiğine bakmaya başlamalıyız. Tarihsel olarak konuşursak, fiziksel para birimi kullanımı oldukça yeni bir fenomendir – esas olarak insanlar arasındaki ilk parasal ticaretin yalnızca takaslardan oluşması nedeniyle. Örneğin, birkaç bin yıl önce, en göze çarpan mübadele araçları, deniz kabukları, boncuklar, vb. Gibi şeylerden oluşuyordu. Aslında, o günlerde kaydedilen kanıtlar, Hindistan, Çin ve Afrika gibi ülkelerin sahip olduklarını gösteriyor. İnsanların düzenli olarak birbirleriyle mal alışverişinde bulundukları güçlü ticaret pazarları.

Dünyanın her yerinden insanlar Bronz çağının şafağına tanık olduklarından, para oluşturmak için gittikçe daha fazla metal kullanılmaya başlandı. Bunun nedeni, metallerin deniz kabukları ve diğer benzer değişim ortamlarına kıyasla çok daha dayanıklı, taşınabilir, değiştirilebilir ve bölünebilir olmasıdır. Bununla birlikte, metal para kullanmanın ciddi bir dezavantajı var – yani ağırlıkları. Yüzyıllar önce, tüccarlar mallarını dünyanın yarısına götürmek zorunda kaldıklarında, katırlarında büyük miktarda metal para taşımak zorunda kaldılar, bu da takas işlemini kolaylaştırma sürecini oldukça pahalı, pratik olmayan ve zaman alıcı hale getirdi. Bu sorunu gidermek için 11. yüzyıldan Çinli yöneticiler, hem iç hem de küresel ticareti kolaylaştırmak için banknot basmaya başladılar. Bu fikir daha sonra özellikle Avrupa’da birçok yabancı imparatorun dikkatini çekti ve böylece yeni bir finans çağını başlattı..

Daha sonra senaryo, Başkan Ronal Raegan’ın altın standardını kaldırdığı 1970’lerin başına kadar yüzyıllar boyunca aynı kaldı. Bu bağlamda, kağıt faturaların tarihlerinin büyük bir kısmında altın gibi değerli metaller için doğrudan ödenebilir olduğu belirtilmelidir. Altın standardına göre, gezegende kullanılan parasal ticaret birimleri belirli bir miktar altın için itfa edilebilir. Bu sistemin amacı, enflasyon seviyelerini kontrol altında tutarak esasen hükümetlerin gücünü frenlemekti, ancak bu standardın kaldırılmasından bu yana, günümüz fiat para birimleri esasen bir kişinin kendi yerel yönetimine olan güveninden başka bir şeyle desteklenmiyor. Fed Reserve eski Başkanı Alan Greenspan’ın sözleriyle:

“Altın standardının yokluğunda, tasarrufları el konulmasından enflasyon yoluyla korumanın bir yolu yoktur. Güvenli bir değer deposu yok. “

Basitçe söylemek gerekirse, altın standardı bugün hala geçerli olsaydı, Bitcoin ihtiyacı muhtemelen ilk etapta ortaya çıkmazdı. Bugün dünyadaki tüm ulusların% 97’sinden fazlasında bulunan merkezi para sistemlerinin nasıl çalıştığını öğrenmek isteyenler için, makale yazılmış Nick Szabo tarafından bu tür ilgili birçok konuyu işlediği yer. Yıldızlar için bitcoin ve Bitcoin çekimiyle ilgili konuşmada tıklamaya başlaması gereken şey, tüm önemli ‘para özelliklerinin’ (sınırlı tedarik, taşınabilirlik, bölünebilirlik, dayanıklılık, tekdüzelik ve kabul edilebilirlik) büyük (altın) tarzda ve finansal olarak karşılandığı zamandır. moda.

Bitcoin’e yaklaşmak ilk başta göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, özellikle ‘kripto para’ kelimesi sadece iki yıl önce yaygınlaştı. Bu bağlamda, dünyanın en zengin insanlarından bazıları, bu alanı çevreleyen tüm gürültüyü sonunda nasıl elediklerine dair hikayelerini paylaştılar. Ardından, ışık anahtarı çevirme yapmak için baş parmağınızın bir hareketini kullanarak, bir bitcoin epifani kliklerini açın. Gerçek yıkıcı güç nihayet keşfedildi. Bu kılavuzda, blok zinciri, altcoinler dahil olmak üzere bu alanla ilgili bir dizi kavramı derinlemesine inceleyeceğiz ve bu teknolojilerin gerçekte ne kadar devrim niteliğinde olduğunu göreceğiz..

Tamamen teknik bir bakış açısıyla Bitcoin’in sınırsızlığını kavramaya çalışmak oldukça zor bir görev olabilir, bu nedenle ‘dijital para’ terimine faydası ve önemi açısından bakmak daha iyi olacaktır. Yeni başlayanlar için, BTC’nin temellerini kavrayabilen kişiler zaten eğrinin ötesinde çoğu insanla karşılaştırıldığında. Geçmişte Warren Buffet ve Mark Cuban gibi deneyimli yatırımcılar bile dijital varlığın neyin işe yaradığını gerçekten anlamadan BTC’yi küçümsediler. Aslında buffet, Bitcoin’i “fare zehiri” ne benzetti, bu yüzden geleneksel oyuncuların bu pazarı nasıl gördüğüne dair bir fikir veriyor..

Bitcoin nedir? Günümüz Dünyası için İdeal Para Birimi:

Bitcoin’in sunduklarını daha derinlemesine incelemeden önce, okuyucularımızın bugünün dünyası için ideal bir para biriminin neye benzemesi gerektiğini düşünmeleri oldukça faydalı olabilir. Örneğin, teknoloji birbirimizle nasıl etkileşim kurduğumuzu (akıllı telefonlar vb.) Şekillendirirken, bize uluslararası ödemeleri ve transferleri gerçekten modern ve ekonomik olarak uygulanabilir kılan bir ekonomik platform sağlayamadı. Bu bağlamda, Paypal’da 1000 dolarlık bir tx’in kullanıcılara 70-75 dolar artı dönüşüm ücretleri arasında herhangi bir yere mal olabileceğinden bahsetmek gerekir..

Küresel Para Birimi Fikri Uygulanabilir mi??

Yurtdışına seyahat eden insanlar, yerel itibari varlıklarının çok fazla çevresel döviz maliyetine tabi olduğu gerçeğinin acı verici bir şekilde farkındalar ve yol boyunca zor kazandıkları paralarının çoğunu kaybedecekler – kredi kartı dönüşüm oranları, tx yoluyla maliyetler, KDV, vb. Ayrıca, her durumda dolar kullanan toplam 21 ülke (Avustralya, ABD ve Kanada dahil) vardır. Ancak, tüm bu farklı varlıklar (USD, AUD, SGD) birbirinden bağımsızdır ve birbirinin yerine kullanılamaz. Daha da açık olmak gerekirse, 180’den fazla olan dünya genelinde var olan tek tek para birimleri birbirine göre değerde dalgalanma gösterir ve bu nedenle dönüşümlerin ücretsiz olarak gerçekleşmesini imkansız hale getirir..

Bununla birlikte, Bitcoin gibi dijital varlıklar, insanların tüm dünyada ödemelerini tamamen sorunsuz ve akıcı bir şekilde kolaylaştırmak için birleşik bir para birimi kullanabilecekleri bir olasılık sunuyor. Buna ek olarak, kripto para birimleri, müşterilere bir varlığın gerçek piyasa değerinden uzak döviz kurlarının sunulduğu havalimanlarında ve şehir merkezlerinde karşılaşılması gereken çeşitli çevresel maliyetleri ortadan kaldırır..

Günümüzün Havale Sistemleri Ne Kadar Verimli??

Bugünün havale platformlarını analiz ederken, bunu gör bu günlerde göçmen işçiler her yıl ailelerine yaklaşık 574 milyar dolar gönderiyorlar. Sadece bu değil, şehirleşme eğilimleri gelişmeye devam ettikçe bu pazarın büyümeye devam etmesi bekleniyor. Bununla birlikte, bu platformların çoğu oldukça kullanıcı dostu değildir ve bu tür tx’lerin kolaylaştırılmasıyla ilgili ücretler, aktarılan toplam değerin% 10’unu aşabilirken, işlem süreleri 1-4 gün arasında değişebilir..

Şimdi, kripto bağlamında, göçmen işçilerin dijital varlıkları kullanarak aynı miktarda parayı sevdiklerine birkaç saniye içinde geri gönderebildiklerini görebiliriz, bu da toplam tx maliyetinin% 2’sinden daha azdır. toplam işlem değeri. Yani, her şey söylendiğinde ve yapıldığında, küresel bir para birimine sahip olmak, uluslararası seyahatleri ve çapraz döviz ödemelerini herkes için önemli ölçüde kolaylaştırıyor gibi görünüyor.

Dijital Para Birimleri Tüm Bunlara Nasıl Uyar??

Günümüzde ve çağda, çoğu insan para göndermek ve almak için Venmo, Apple Pay, Paypal gibi dijital ödeme platformlarını aktif olarak kullanıyor. Dijitalleşmenin hala yavaş olduğu ülkelerde bile, insanlar fiziksel varlıklarını gittikleri her yere taşımak zorunda kalmamanın avantajlarını görmeye başlıyorlar. Economic Times’dan bir anket açıkça gösterir tüm küresel para rezervlerinin yaklaşık% 92’sinin tamamen dijital bir biçimde var olduğu. Geleceğe doğru ilerlerken bu sayı büyük olasılıkla artmaya devam edecek.

Ayrıca, küresel bir dijital para birimi resme girecek olsaydı, dünyanın her yerindeki hükümetlerin genişletici veya refrakter güçleri uygulama yetenekleri büyük ölçüde azalacaktı. Ve bazı durumlarda, merkezi para birimlerinin kendi avantajları olduğu (durgunluk olasılığını azaltmak gibi) iddia edilebilirken, karşı argümanlar büyük bir farkla tüm profesyonellere ağır basıyor. Bu konuda bahsedebiliriz örnekler Yerel para biriminin, on yıl içinde neredeyse değersiz hale gelecek kadar çılgın oranlarda hiper enflasyona tanık olduğu Venezuela gibi.

“Güç yozlaşma eğilimindedir ve mutlak güç kesinlikle yozlaştırır.”

Bir hükümet veya başka herhangi bir merkezi varlık (JP Morgan, Goldman Sachs, vb. Gibi büyük isimlere sahip bankaları düşünün) havadan para basabildiğinde, ortaya çıkabilecek tüm potansiyel çılgınlıkları düşünmek gerekir. Örneğin, 2008’de bankacılar milyarlarca vergi mükellefinin parasıyla dolar Birçok çalışkan insanın (dünya genelinde) 12-18 ay içinde tüm parasını kaybettiğini gören konut krizine esasen neden olan “ikramiye” olarak.

Konuyla ilgili olarak, Bay Greenspan şunları söyledi:

“Periyodik olarak, aşırı hızlı kredi genişlemesinin bir sonucu olarak, bankalar altın rezervlerinin sınırına kadar borçlandılar, faiz oranları keskin bir şekilde yükseldi, yeni krediler kesildi ve ekonomi keskin ama kısa ömürlü bir resesyona girdi … Birinci Dünya Savaşı sonrası felakete dönüşmeden önce ticari faaliyetlerin dengesiz genişlemesini durduran sınırlı altın rezervleriydi. “

Bu segmenti kapatırken, bugün sahip olduğumuz altın standardına geri dönmek neredeyse imkansız olsa da, üçüncü şahısların ihtiyacını sahneden çıkarmak için henüz çok geç olmadığını söyleyebiliriz..

Kurtarılacak Bitcoin

Paranın tarihini oldukça detaylı tartıştıktan sonra, artık Bitcoin’in masaya koyduğu öneriye bakmaya başlayabiliriz. En temel anlamıyla, BTC, fiat para birimleriyle doğuştan gelen sorunların çoğunu ele alan her şeyi kapsayan bir çözüm olarak düşünülebilir. Başlangıç ​​olarak, hem dijital altın hem de elektronik nakit ortamı olarak hizmet edebilir. Bu yeterli değilse, dijital varlık tamamen güvenilmezdir ve herhangi bir üçüncü taraf yetkili veya kurum tarafından kontrol edilemez. Bu üç özellik kendi başına Bitcoin’i bugün piyasada bulunan diğer para birimlerine kıyasla çok daha iyi bir finansal araç haline getiriyor..

İtibari paranın bugün nasıl çalıştığına geri dönersek, geçen yüzyılda altın standardının kaldırılmasının ardından, tüm dünyadaki hükümetlerin gelecekteki kurulumlarına tamamen rastgele ve kontrolsüz bir şekilde para basmak için tam güç verildiğini görebiliriz. Bununla birlikte, burada büyük bir sorun var, yani merkez bankaları para yaratmak için mutlaka yeni banknotlar basmıyor, bunun yerine ekonomik faaliyeti etkilemek ve enflasyonu kontrol etmek için faiz oranlarını manipüle ediyorlar..

Örneğin, bir merkez bankası faiz oranlarını düşürürse, insanlara çeşitli bankacılık kurumlarından borç almak ve para harcamak için büyük bir ekonomik teşvik sağlanır. Kısacası bu, aynı zamanda dünyayı oldukça sarsan 2008 ekonomik durgunluğunun da temel nedeniydi. Benzer şekilde, faiz oranları artırıldığında, insanlar genellikle yatırım yapmaktan kaçınırlar ve genellikle parasal tüketimlerini kısmaya çalışırlar..

Burada vurgulanması gereken bir diğer nokta, Federal Rezerv (veya başka bir merkez bankası) faiz oranlarını düşürdüğünde, mal ve hizmet arzı daha yavaş büyürken para arzının oldukça hızlı artmasıdır..

İşte Bitcoin’in gerçek hizmetinin öne çıkmaya ve parlamaya başladığı nokta, çünkü bugün var olan diğer tüm itibari varlıkların aksine, BTC’nin sabit bir arzı var – yani sadece toplam 21 milyon BTC var olacak. Bu, birinci sınıf kripto varlığını kıt bir emtia haline getirir (altın gibi) ve aynı zamanda bir dizi refrakter ve enflasyon sorunlarına karşı bağışık hale getirir. Ayrıca, belirli bir varlığın elde edilmesi zor olduğunda, değer verme eğilimi daha fazlası. Monet, Dali, Mundi gibi sanatçıların genellikle yüz milyonlarca dolara satılan resimlerini düşünerek bu kavram daha iyi vurgulanabilir – çünkü esas olarak orijinal sanat eserinin sadece bir kopyası vardır..

Elektronik Nakit Olarak Bitcoin’in Faydası Açıklandı

Altın ve diğer bu tür değerli metaller iyi SOV’lar olsa da, günlük işlemleri kolaylaştırmak için oldukça pratik değildirler. Sadece ağır ve hareket etmesi zor değil, aynı zamanda kişinin günlük yaşamında kullanımı inanılmaz derecede elverişsizdir (çünkü kolayca bölünemezler). Bu bağlamda Bitcoin, kullanıcılarına aşağıdakiler gibi bir dizi avantaj sunar:

 • Kripto varlığı sonsuz şekilde bölünebilir ve flash sürücü, dizüstü bilgisayar, soğuk cüzdan ve hatta bir kağıt parçası gibi çeşitli dijital platformlarda saklanabilir..
 • Birkaç dakika içinde dünyanın herhangi bir yerine aktarılabilir.
 • Oldukça güvenli bir tx ortamıdır ve hain üçüncü taraf ajanlar tarafından kolayca izlenemez.
 • Öngörülemez ve ana akıma giren ilk kıt para birimidir (1930’larda altın standardını terk ettiğimizden beri).
 • Tamamen devredilebilir.

Bitcoin GÜVENİLİR

Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin kullanmanın en büyük avantajlarından biri, para biriminin tamamen merkezi olmayan ve bu nedenle güvenilmez olmasıdır. Bunun basitçe anlamı şudur: BTC ağı, hesap bakiyelerini ve tx’leri bankalar ve diğer benzer finansal kurumlarla aynı şekilde takip ederken, herkesin katılmasına ve ağa bilgi işlem gücü sağlamasına izin verir – böylece gelişmiş güvenlik ve daha hızlı işlemler.

Daha spesifik olmak gerekirse, BTC ekosistemi, ağa katılan herkesi teşvik eden niş bir mimari sistemi kullanır. Bunun sonucunda dürüst davranan ve kurallara uyan katılımcılar çok para kazanabilirler. Bununla birlikte, bu açıklama çok basittir ve eğer biri BTC’nin teknik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye meyilli ise, okumak Andreas Antonopolous tarafından birkaç yıl önce yayınlanan bir makale.

Unutulmaması Gereken Önemli Noktalar

 • Eski kıyafetler, kapalı kapı yaklaşımı kullanmaları gerçeğini haricinde, Bitcoin ile hemen hemen aynı şekilde çalışır. Bunun anlamı, kullanıcıların işlemlerini / işlemlerini doğrulamasına ve doğrulamasına izin vermemeleridir. Sadece bu da değil, aynı zamanda bir kişiyi tamamen dondurma ve reddetmek Düşük bir kredi puanına sahiplerse (veya bu şekilde yanlış bir şey yapmamış olsalar bile) hizmet veriyorlar.
 • Dünyanın rezerv yasaklarının çoğu tarafından kullanılan kısmi borç verme modeli sayesinde, bir kişinin parası bir bankaya yatırıldıktan sonra kendi parası olmaktan çıkar..

Bitcoin ile İlişkili Bazı Dezavantajlar

Kâğıt üzerinde Bitcoin’in çerçevesi oldukça kusursuz görünse de, gerçek hayatta para biriminin kendi sınırlama payı vardır. Örneğin, BTC ağını tamamen güvenli hale getirmek için, mucidi Satoshi Nakamoto, yüksek tx verimi ve ölçeklenebilirlik gibi bazı yönlerden fedakarlık etmek zorunda kaldı. Bu noktayı daha da açıklığa kavuşturmak için, eski ödeme çözümleriyle (Visa, Mastercard, vb.) Karşılaştırıldığında, Bitcoin’in TPS’sinin (saniye başına işlem) oldukça zayıf olduğunu görebiliriz. Benzer şekilde, belirli ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle, birçok kişi amiral gemisi dijital para birimini çeşitli ödeme amaçları için kullanmaya başlarsa, ağ bunalabilir ve belirli teknik sorunları sergilemeye başlayabilir..

Bitcoin’in Potansiyeli Temelde Sınırsızdır

Düzenli okuyucularımızın çoğu, 90’larda birçok insanın internetin sadece bir moda olduğunu ve teknolojinin önümüzdeki birkaç yıl içinde insanların zihninden tamamen kaybolacağını varsaydığını hatırlayabilir. Bu bağlamda, 1995 yılında bir Newsweek makale aşağıdaki satırları içeriyordu:

“Vizyonerler uzaktan çalışan işçilerin, etkileşimli kitaplıkların ve multimedya sınıflarının geleceğini görüyor. Elektronik şehir toplantılarından ve sanal topluluklardan bahsediyorlar. Ticaret ve iş, ofisler ve alışveriş merkezlerinden ağlara ve modemlere kayacak. Ve dijital ağların özgürlüğü hükümetleri daha demokratik hale getirecek.

Baloney. Bilgisayar uzmanlarımız tüm sağduyuya sahip değil mi? Hiçbir çevrimiçi veritabanındaki gerçek, günlük gazetenizin yerini alamaz, hiçbir CD-ROM yetkili bir öğretmenin yerini alamaz ve hiçbir bilgisayar ağı hükümetin çalışma şeklini değiştiremez. “

Bu sözler akılda tutularak, şu anda BTC ağının ölçeklendirme ile ilgili konularda adil bir paya sahip olmasına rağmen, gelecekte bu sorunların tamamen düzeltilemeyeceği anlamına gelmediği vurgulanmalıdır. Örneğin, kullanıcıların saniyede binlerce BTC işlemini işlemesine izin veren ikinci katman protokolü olan Lightning Network (LN) adı verilen bir şey zaten var. Sadece bu değil, aynı zamanda teknoloji, işlemlerin neredeyse anında gerçekleştirilmesine de izin verir (kullanıcılardan çok az işlem ücreti alır veya hiç ücret almaz).

Gelecekte pek çok uzman, insanları yalnızca akıllı telefonlarını kullanarak LN’ye bağlayan bir sisteme sahip olabileceğimizi tahmin ediyor. Bu vizyon gerçekleşirse, dünyanın her yerindeki perakendeciler, şu anda çeşitli ödeme hizmeti sağlayıcılarına ödemek zorunda oldukları muazzam miktarlarda yıllık ücretlerden tasarruf edebilecekler..

Bu bölümü kapatırken, şu anda LN ile ticari kullanıma tam olarak hazır olmamasına neden olan bazı teknik sorunlar bulunduğunu belirtmeliyiz..

Bitcoin Satın Almadan Önce Bunu Çiğneyin

Bu segmenti kapatırken, bir finansal yatırım seçeneği olarak BTC’nin son derece cazip olmasına rağmen, ekonomik belirsizliğin adil payıyla birlikte geldiğini netleştirmeliyiz. Bu nedenle, Bitcoin almaya karar verirken, tecrübeli bir yatırımcının zihniyetine girebilmek için aklımızda tutmamız gereken birkaç soru var..

 • Para birimi seçeneklerinin gelişmeyi durdurması veya sürekli olarak çevrelerinde meydana gelen teknolojik gelişmelere (tarih boyunca) adapte olması mı??
 • İnsanlar neden kıt olan metalara, olmayanlara kıyasla biraz daha fazla değer verme eğiliminde??
 • Bir finansal teklif popüler hale geldiğinde gerçek hayırsever kimdir: ilk yatırımcılar veya başkaları da eğlenceye katılırken para kazananlar?
 • 21. yüzyıl için hangi para birimi modeli daha uygundur: üçüncü taraf kuruluşlar tarafından kontrol edilen veya yüzlerce yerel eş tarafından yönetilen bir model?
 • Dünyanın finans eliti, servetlerinin en az bir kısmını Bitcoin gibi bir varlıkta depolayacak mı? Böyle bir şey yapmak için ne kadar teşvik ederlerdi?
 • İşletme sahiplerinin gelecekte kripto para kullanmaya başlaması muhtemel mi? Öyleyse neden böyle bir şey yapsınlar?
 • İnternet bir gecede ana akım bir fikstür haline gelmedi, bu yüzden Bitcoin’in gelecek potansiyeli olmadığını kim söyleyebilir??
 • Dünyada sadece 21 milyon BTC ve 8 milyardan fazla insan var, yani dünyadaki her bir kişi teorik olarak BTC’nin ne kadarına sahip olabilir??

Tüm konuyla ilgili olarak, tanınmış yatırımcı John Pfeffer bir op-ed parçası bir ara geri döndüğünde şöyle dedi:

“… Kazanan bir parasal değer deposu protokolünün potansiyel değeri, külçe altın ve yabancı rezervlerin toplam değeriyle ilişkili olarak ölçülebilir ve bu da 4,7-14,6 trilyon ABD Doları aralığında bir potansiyel değer olduğunu düşündürür. Bitcoin o parasal değer deposu olacaksa (ve şu anda bir marjla en güçlü rakip gibi görünüyorsa), BTC başına 260.000–800.000 ABD Doları, yani şu anki değeri 20–60 ABD doları olabilir. Bitcoin’in bu şekilde başarılı olma şansı ~% 5’ten daha yüksek olursa, ödemelerden ve hesap biriminden kaynaklanan diğer potansiyel artıları düşünmeden önce uzun vadeli bir yatırımcı için rasyonel ve çekici bir yatırımdır. “

Yukarıda belirtilen alıntı, tek bir Bitcoin’in fiyatının 20k işaretinin yakınında olduğu bir zamanda yazılırken, örneğin, Bitcoin gerçekten de ana akım bir değer deposu haline gelirse, varlık artışının değerini görmek şaşırtıcı olmaz. 70–230 kez arasında herhangi bir yerde. Bu nedenle, bu kadar çılgın bir finansal avantajı olan bir varlık için, bir kişinin ideal olarak böyle bir metaya ne kadar yatırım yapması gerektiği tamamen onlara bağlıdır. Pfeffer, makalesinde, BTC’nin uzun vadeli bir SOV olma şansı% 1,4’ten fazla ise, birinin doğrudan ilerlemesi ve portföyünün bir kısmını önde gelen kripto teklifine yatırması gerektiğine dikkat çekiyor..

Bitcoin’in Değeri Nasıl Çalışır: Ekonomik Faktörler

Başlangıcından bu yana, Bitcoin’in geleceğini tahmin etmek tüm dünyadaki tüccarlar ve ekonomistler için göz korkutucu bir görev oldu. İnsanların amiral gemisi kriptocoinin finansal geleceğini doğru bir şekilde değerlendirmek için çeşitli benzersiz analitik teknikler geliştirmelerine rağmen, Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak konumu, en azından söylemek gerekirse, oldukça tartışmalı olmaya devam etti..

Bu bölümde, BTC’nin fiyatını belirlemede büyük rol oynayan çeşitli temel faktörlere derinlemesine bir göz atmanın yanı sıra, yatırımcıların kriptoya büyük yatırım yaparken üstünlük sağlamasına yardımcı olabilecek belirli yöntemleri öğreniyoruz. Ek olarak, kripto ekonomisinin temel kavramlarına ve son on yılda Bitcoin’in davranışını neyin etkilediğinin kısa tarihine de bakacağız..

Bitcoin neden bu kadar değişken?

Bitcoin ile ilgili bir konuşma ortaya çıktığında, genellikle dalgalanma teriminin normalden daha fazla ortaya çıktığını görüyoruz. Tamamen teknik bir bakış açısından, ekonomik dalgalanmanın “belirli bir süre boyunca güvenlikteki değişikliklerin yoğunluğunu” ölçtüğünü görebiliriz. Layman’ın terimleriyle, belirli bir varlık ne kadar değişkense, fiyatı belirli bir süre içinde o kadar hızlı değişecektir. Bu noktayı daha da detaylandırmak için, geçen yıl 15 Kasım’da tek bir Bitcoin’in fiyatının 6.300 dolar civarında olduğunu, ancak sadece 10 gün içinde varlığın değerinin yaklaşık% 40 düştüğünü (yaklaşık 3.700 dolara) görebiliriz. ). Geleneksel bir varlık için böyle bir düşüş bir çöküş olarak kabul edilirdi, ancak BTC’nin durumunda, salınım olağan dışı bir şey olarak görülmüyordu..

Ayrıca, insanlar bir varlığın oynaklığını kendisiyle ilişkili bir risk seviyesi ile ilişkilendirme eğilimindeyken, bu düşünce çizgisinin sadece oynaklığın olumsuz yönlerine odaklandığından biraz eksik olduğunu hatırlamak önemlidir. Ve nispeten büyük miktarda oldukça değişken bir menkul kıymete sahip olsa bile, bir birey kendisini büyük parasal dalgalanmalara maruz bırakıyor olabilir. Kripto alımlarının uzun vadeli yatırımlar olarak düşünülmesi gerektiğini ve bu nedenle geçici iniş çıkışların oyunun bir parçası ve ayrılmaz parçası olduğunu anlamalıyız..

Duruma bakmanın bir başka yolu da, değişken bir menkul kıymet teklifine sahip olarak, büyük ödüller kazanma potansiyeline sahip olmak olabilir (bir tüccarın belirli bir piyasayı çevreleyen olayları doğru bir şekilde okuyabilmesi durumunda).

Geçtiğimiz on yıl boyunca, Bitcoin, varlığın değerinin büyük ölçüde gelecekteki muazzam potansiyelini çevreleyen spekülasyonlara dayandığı bir sonucu olarak yüksek volatilite belirtileri gösterdi. Bununla birlikte, şimdi üzerinde çalışacak 10 yıllık bir tx geçmişimiz olduğuna göre, (geçmişte) tanık olduğumuz birçok BTC salınımının, para birimini doğrudan etkileyen tüm olayları analiz etmeye başladığımızda daha mantıklı olduğunu görebiliriz. geçmiş.

Bitcoin’i Çevreleyen Bazı Tarihsel Olaylar

Bitcoin’i neyin tetiklediğini daha iyi anlamak için, önde gelen kripto varlığının kısa bir geçmişine bakmak bizim için faydalı olabilir..

BTC, tek bir madeni paranın değerinin 0.0001 dolar civarında olduğu 2009 yılında ortaya çıktı. O zamandan beri, kripto para, fiyatı 20.000 $ eşiğini bile aşan çılgın yüksekler gördü ve böylece onu son on yılın en iyi performans gösteren finansal varlığı haline getirdi. Ancak, BTC ilk kez ana akımın dikkatini çekmeye başladığı zaman, Kıbrıs bankacılık krizinin henüz sona erdiği 2013 yılında oldu. Aynı yıl, bazı Çinli yatırımcılar teklife çok para yatırdı ve böylece değerini% 1000’in üzerinde artmaya zorladı. Bu altın koşusu uzun sürmedi çünkü birkaç ay sonra dünya Mt. Gox hackleme skandalı – üçüncü şahısların kötü niyetli kişilerin büyük miktarda çalınan BTC ile yollarına girdiklerini gören bir olay (yüz milyonlarca dolar değerinde olduğu lanse edildi).

Olayları bir perspektife oturtmak için, 2013’te Mt Gox, dünyadaki Bitcoin ticaretinin yaklaşık% 70’ini kolaylaştırmaktan sorumluydu ve hack sonucunda, tüm kripto piyasası sert bir darbe aldı – bu alanın toplam piyasa değeri düştü. % 40’ın üzerinde. Bu rollercoaster yolculuğunun ardından, piyasa bir kez daha istikrarlı bir şekilde finansal yükselişine başlamadan önce birkaç yıl soğuk kaldı. Önümüzdeki yılın sonunda, kripto piyasası benzersiz seviyelerde yatırımcı ilgisi yaşamakla kalmadı, ICO’lar (İlk Para Teklifleri) gibi diğer ilgili ürünler bile büyük bir ivme kazanmaya başladı. İşler biraz çılgıncaydı, deneyimi olmayan blockchain girişimleri bile birkaç gün içinde milyonlarca dolar toplayabildi..

Piyasa gittikçe daha fazla heyecan kazanmaya başladıkça, BTC’yi çevreleyen ölçeklenebilirlik sorunlarından bazıları giderek daha fazla öne çıkmaya başladı. Örneğin, insanlar artan işlem ücretlerini ödemeye başlamalı ve çılgınca bekleme süreleriyle karşı karşıya kalmalıydı. Bu faktörler sonunda varlığın düşüşüne yol açarak Bitcoin’in sadece 16 aylık bir süre içinde 20.000 $ ‘ın biraz altındaki bir fiyat noktasından 3.400 $’ ın biraz üzerine düşmesine neden oldu. Bu yeterli değilse, ICO’lar da popülerlik seviyelerinde keskin bir düşüşe tanık oldular – bağış toplama yöntemi temelde bu gezegenin yüzünden birkaç yıl içinde kayboldu..

Bu önemli olayları öğrenmenin amacı, BTC ile ilişkili uzun vadeli eğilimleri ve bu gelişen piyasa sektöründe kaldıraç elde etmek için belirli faktörlerin nasıl kullanılabileceğini anlamaktır..

Hepsinin Mekaniği

Bitcoin ile ilgili dalgalanma ve bu tür diğer olayların, para biriminin temel tanımlayıcı özelliklerinden ziyade dolaylı etkiler olarak görülmesi gerektiğini anlamak önemlidir. Konuyu daha fazla açıklamak gerekirse, BTC’nin değerini belirleyen gerçek mekanizmaların tüm ana akım medya kuruluşlarının büyük çoğunluğu tarafından çok nadiren konuşulduğunu görebiliriz..

İşlerin en önemli noktasında, BTC arz / talep modelinin doğrudan bir yararlanıcısı olarak düşünülebilir – bir malın değerinin doğrudan iki temel özelliği ile ilişkili olduğunu açıkça belirten temel bir iktisat ilkesi:

 • Dolaşımda bulunan meta miktarı.
 • Söz konusu emtianın talebi

Dolayısıyla, belirli bir varlığa olan talep piyasa arzından daha fazla olduğunda, fiyatı bir yükselişe tanık olmaya başlar. Tersine, arz mevcut talepten fazla olduğunda, varlığın fiyatı düşmeye başlar. Görselleştirme amacıyla aşağıdaki örneği ele alabiliriz.

Diyelim ki elma üretimi bir gecede% 50’nin üzerinde düşecek, bunun meyvenin fiyatı üzerinde büyük bir etkisi olacak – yani tek bir elmanın değeri önemli ölçüde artacaktır. Sadece bu da değil, elmanın fiyatı artmaya devam ettikçe, meyveyi karşılayabilecek insan sayısı düşmeye devam edecek. Aynı benzetme Bitcoin durumunda da kullanılabilir.

Arz ve Talep: Bitcoin

Bir önceki bölümde bahsedildiği gibi, söz konusu arz-talep çerçevesi bugün var olan her hizmet sektöründe hemen hemen kullanılmaktadır. Ancak Bitcoin söz konusu olduğunda, iki farklı para birimi olduğunu anlamamız gerekir – yani BTC ve USD. Konuyu daha fazla detaylandırmak için, bir tarafta ABD Doları karşılığında BTC’lerini boşaltmaya çalışan bireyler varken, diğer tarafta ABD Doları’nı kullanarak birinci sınıf kripto parayı almaya çalışan kişiler olduğunu görebiliriz. Ayrıca, alıcıların ve satıcıların anlaşmalarını kolaylaştırmayı kabul ettikleri dolar miktarı, herhangi bir zamanda Bitcoin’in fiyatını belirler..

Tüm bunların esasen anlamı, “satın alma emirlerine göre satış emirlerinin hacmi”, BTC’nin değerini günlük bazda artırmaya yardımcı olan şeydir. Dolayısıyla, satış hacmi daha fazlaysa, arzda bir artış olacaktır – bu da talep sabit kalırsa fiyat düşüşüne neden olacaktır. Benzer şekilde, artan sayıda satın alma emri (satış emirleri sabit kalırken) BTC fiyatının yükselmesine neden olur..

Bu nedenle, bir bireyin BTC’nin gelecekteki değerini doğru bir şekilde tahmin edebilmesi için, amiral gemisi kripto varlığının arz / talep oranını etkileyen çeşitli faktörlerin tümünü bilmesi gerekecektir – bu, gerçek hayatta neredeyse imkansız olan bir görev. Bununla birlikte, yatırımcıların BTC’nin arz / talep zincirini daha net anlamak için sürekli olarak takip edebilecekleri birçok itici güç var..

Bugünün Pazarında Bitcoin Talebini Yönlendiren Nedir??

BTC’ye ve piyasadaki diğer altcoinlere olan talebi belirleyen temel faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Fiat para birimleri, değerli metaller ve dijital para birimleri gibi tamamlayıcı ürünlerin fiyatı.
 • Belirli bir pazar segmentinde faaliyet gösteren tüketicilerin satın alma gücü (ve medyan gelir).
 • Bitcoin satın almak isteyen kişilerin öznel beklentileri – Bitcoin’in geleceğini çevreleyen spekülasyonlar tarafından belirlenir.
 • Tedarik zinciri teslimatının esnekliği – yani BTC’lerin tedarik oranının ne kadar hızlı değişebileceği.
 • Para biriminin piyasa faydası ve gereksinimi.

Genel bir kural olarak, talep eğrileri negatif bir eğime sahip olma eğilimindedir; bu, belirli bir emtia ne kadar fiyatlandırılırsa, özünde o kadar az talebe sahip olacağı anlamına gelir. Çoğu durumda miktar ve fiyat arasındaki korelasyonun ters olduğu da görülebilir..

Son olarak, talep fonksiyonunun olumlu olduğu finansal varlıklar Giffen malları olarak adlandırılır. Sıradan okuyucular BTC’yi bu mallardan biri olarak sınıflandırabilirken – esas olarak varlığın fiyatı arttıkça (2017 piyasa dalgalanmasında görüldüğü gibi) BTC’ye olan talebin artması nedeniyle – mesele şu ki, BTC’lerin toplam arzı ve fiili mevcut arzı tamamen iki farklı şeydir.

Kıtlık

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Bitcoin’in toplam token arzı (herhangi bir zamanda) bir kamu bilgisi meselesidir – bu, temelde, dolaşımda olan kaç token görmek için herkesin BTC ekosistemine erişebileceği anlamına gelir. Sadece bu değil, toplamda sadece 21 milyon coin var olabilir, bunun sonucunda Bitcoin’in aşılamaz kıtlığı var..

 • Dünyanın her yerindeki hükümetler, fiat arzlarını artırma gücüne sahipken (uygun gördüklerinde ve gördüklerinde), Bitcoin söz konusu olduğunda böyle bir şey yapılamaz..
 • Bitcoin protokolünde toplam token sayısı önceden belirlenmiştir ve bu nedenle gelecekte bu rakamın değiştirilmesi olasılığı yoktur..
 • BTC tedarik zincirine eklenen toplam yeni coin sayısı herkes tarafından oldukça doğru bir şekilde tahmin edilebilir..
 • Bitcoin’in fiyatının bu kadar değişken olmasının nedeni, arzının piyasa talebine göre ayarlanamamasıdır – bunun bir sonucu olarak, talepteki değişimler fiyat varyasyonları olarak ortaya çıkma eğilimindedir..

BTC Arzı: Para Biriminin Fiyatını Nasıl Etkiler?

Bitcoin’in mevcut arzından bahsederken, insanların herhangi bir fiyattan indirmeye istekli olduğu BTC hacmine atıfta bulunuyoruz. Bu nedenle, burada para biriminin mevcut ve dolaşımdaki arz arasında net bir ayrım yapılması gerekir – ikincisi temelde zaten çıkarılmış olan ancak ticari olarak satın alınamayan BTC miktarına atıfta bulunur..

Matematiksel bir bakış açısından, aşağıdaki denkleme bakarak tüm durumu anlamlandırabiliriz:

Mevcut arz = Dolaşan arz – tutulan veya kaybolan BTC

Kısacası, Bitcoin’in fiyatını belirleyen temel faktörler, alınıp satılan hacmidir – yani, satış hacmi belirli bir fiyat noktasında satın alma hacmini aşarsa, BTC’nin değeri düşmeye mahkumdur. Aynı şekilde, para biriminin satın alma hacmi satış hacmini aşarsa, değeri yükselecektir..

Spekülatif ve İçsel Değer: Buradaki Bağlantı Nedir?

Bir varlığın gerçek değeri, esasen gerçek finansal değeridir (piyasa tarafından atfedildiği şekliyle). Üretim maliyeti, piyasa faydası ve işlevleri ve kıtlığı gibi birkaç faktör tarafından belirlenir. Örneğin, fiat durumunda, değerleri doğrudan sahip oldukları sosyal sözleşmelerle ilgilidir. Bununla birlikte, BTC söz konusu olduğunda, para birimi herhangi bir devlet kurumuna bağlı değildir ve bu nedenle birçok kişi aynı soruyu tekrar tekrar sormaya devam ediyor gibi görünüyor: “Bitcoin’in bir para birimi olarak herhangi bir gerçek, içsel değeri var mı?”.

Herhangi bir para biriminin gerçek değere sahip olması için, aşağıdaki üç işlevi yerine getirip getirmediğini değerlendirmemiz gerekir:

 • Meşru bir değişim aracı olarak hizmet ediyor mu?
 • Değer deposu olarak kullanılabilir mi?
 • Para birimi ölçü birimi olarak kullanılabilir mi?

Bu bilgileri göz önünde bulundurarak, Bitcoin’in yukarıda belirtilen kritere uyup uymadığını deneyelim ve görelim:

 • Bir değişim aracı olarak Bitcoin: Durum devam ederken, şu anda dünya çapında Bitcoin ve diğer benzer kripto para birimleri şeklinde ödeme / ödeme kabul eden birçok perakendeci / tüccar var. Ve BTC’nin ölçeklenebilirlik yönü hala biraz şüpheli olsa da, birkaç geliştirici bu sorunu gidermeye yardımcı olacak çözümler oluşturmak için çalışıyor. Örneğin, Schnoor imzaları, birden fazla işlemin tek bir tx olarak gruplanmasına ve işlenmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır – böylece daha verimli değer değişimlerine izin verir..
 • Uzun vadeli bir SOV olarak Bitcoin: Pek çok insan, BTC’nin oynaklığını bir değer deposu olarak kullanılması söz konusu olduğunda büyük bir caydırıcı olarak vurgulama eğilimindedir. Bununla birlikte, önde gelen alt-varlık, hiç kimse tarafından kontrol edilmeyen merkezi olmayan bir çerçeveyi kullandığından, servetini uluslararası olarak transfer etmek isteyen herhangi bir kişi için çekici bir seçenek olarak hizmet eder..
 • Ölçü birimi olarak Bitcoin: Bir varlığın ölçü birimi işlevi görmesi için kararlı olması gerekir. Bu, BTC’nin bütünüyle karşılamadığı tek özelliktir..

Ek olarak, bir finansal emtianın gücü, varlığı kullanan kişi sayısı arttıkça artmaya devam eder. Aynı nefeste, giderek daha fazla insan bu metaya güvenmeye başladıkça bir SOV’nin gücü de artar. Son olarak, herhangi bir yeni para biriminde olduğu gibi, piyasaya ilk giren kişiler genellikle maksimum miktarda kar elde edebilen kişilerdir. Bu nedenle, Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük şeyler için kaderinde olduğuna inanan insanlar için, birikimlerinizin bir kısmını birinci sınıf kripto teklifine yatırmak kötü bir hareket olmayacaktır..

Artık tüm tarihsel bitcoin konuşma noktalarında bellek şeridinde bir yolculuğa çıktığımıza göre, Bitcoin’in değerini tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarmaya yardımcı olacak gelecekteki en büyük katalizör hakkında konuşalım..

Bitcoin Halving Nasıl Çalışır?

Mayıs 2020, Bitcoin madenciliği blok ödüllerinin ikiye bölünmesi için tahmini zaman dilimidir. Bitcoin’in nasıl çalıştığını ve BTC yarılanma fenomenini gözden geçirelim.

Bitcoin Madenciliği Yakında Yarıya Düşüyor, İşte Neden Önemlidir

Görünüşe göre en iyi tür olaylar her dört yılda bir oluyor. Bu etkiyi kanıtlamak için sadece spor dünyasına bakmamız gerekiyor. Olimpiyat Oyunlarında olduğu gibi dört yılda bir yapılan Dünya Kupası.

Bitcoin’in arkasındaki blok zinciri dünyası için – destekçilerinin dört gözle bekleyecekleri bir şey var – ki bu madenciler için yarıya inen blok ödülleri. Bu ilk defa olmayacak; blok ödülleri ilk kez 2012’nin sonlarında değer kaybetti, 50’den 25’e ve ardından 2016’da tekrar 12.5 Bitcoin’e düştü. Üçüncü yarılanma etkinliği 20 Mayıs 2020’de veya yaklaşık olarak gerçekleşecek.

Bu etkinlik, blok ödüllerinin bir kez daha 12,5’ten 6,25 BTC’ye yarıya indirildiğini görecek..

Tamamen tesadüf mü, yoksa önceden düşünülmüş bir tasarım seçimi mi olduğu görülecektir, ancak son iki fiyat döngüsü blok ödüllerinin yarıya indirilmesi etrafında şekillenmiştir. Bu nedenle, bizim için ne sakladığımızı daha iyi anlamak için, son iki yarılanmaya ve ikisinin de Bitcoin arz, talep ve fiyat ölçütleri üzerindeki etkisine bir göz atmak önemlidir..

Bunun amacı, daha önce fiyat döngülerinde gördüğümüz fiyat döngüleri için daha deneysel bir açıklama formüle etmektir. Kaçınılmaz olarak amaç, öngörülebilir gelecekte neler olacağını merak eden yatırımcılara bazı bilgiler sunmaktır..

Birincisi: 2012’nin İlk Yarılanması ve İlişkili Perakende Döngüsü

Öyleyse neden ‘perakende döngüsü’ takma adını alıyor? Bunun temel nedeni, şu anda Bitcoin’in hala yatırım pazarının gerçek kenarlarında olması ve teknoloji uzmanlarından ve perakende yatırımcılardan benimsenmesiyle ilk inç çekişini elde etmeyi başardığı için. Bu döngünün başlangıcında, Bitcoin’in arkasındaki tüm ekonomi, herhangi bir yatırımcının zihninde nispeten küçük kaldı: ve neredeyse bir yatırım fırsatı olarak görmeyecekleri bir şey..

Buna ek olarak, bu fiyat döngüsündeki ilk yarılanmanın başlangıcından önce, önceki döngü Bitcoin’in genel fiyatının yüzde 90’ın üzerinde bir düşüşle sona ermesiyle sona erdi: 31 dolardan sadece 2’ye düştü. 2011 boyunca 5 ay.

Neyse ki, Bitcoin’in fiyatı aynı yılın Kasım ayında, Kasım 2012’deki ilk yarılanmaya kadar tekrar rayına oturmayı başardı ve 2013’te önemli ölçüde artarak 1.200 $ ‘ın üzerinde rekor seviyeye ulaşmaya devam etti..

2012’den Kasım 2013’e kadar mum çubuğu ölçümlerinden bazılarına bakarsak, Bitcoin’in performansına oldukça etkileyici bir simetrik model görebiliriz..

Fiyattaki bu etkileyici artışın gerçekleştiğini görmemizin nedenlerinden biri, kısa bir süre önce meydana gelen yarılanma sayesindedir – Bitcoin’in yarılanma gerçekleşmeden hemen önce 13 dolara yükselmesi ve ardından 1.200 $ ‘lık şaşırtıcı yükseklere ulaşmaya başlaması..

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Bitcoin’in 2011’in sonlarından 2013’e kadar katlandığı türden bir takdir, baktığınız fiyat ve likiditeye bağlı olarak 350 ila 400 kat artmaya benziyordu. Gördüğümüz gibi, bu değerin herhangi bir çarpımı ağırlıklı olarak yarılanmadan sonra geldi..

Bu, kendilerini yeni yetkilendiren yatırımcılar ve teknoloji uzmanları için hoş bir sürpriz olsa da. Ralliyi 14 aydan uzun süren oldukça sert bir durgunluk izledi. Bu, Bitcoin’in temel fiyatının 200 dolarda güçlü düşük desteklere ulaşmadan önce yüzde 80’den fazla düştüğünü gördü. Oradan, Bitcoin’in fiyatı önümüzdeki 10 ay boyunca 200-300 civarında konsolide etmeyi başardı..

Girişim Döngüsü: Bitcoin’in İkinci Yarılanması

Bu, Bitcoin’in daha önce son döngüsü sırasında onu omuz silkmiş olan dünya için çok daha ilginç hale geldiği yerdir. Bu nedenle, buna girişim döngüsü olarak atıfta bulunmamız gerektiğinin nedeni, özellikle de birlikte bir dizi risk sermayesi şirketi olduğu için. hedge fund ile Bitcoin’in keyif aldığı meteorik ilk döngüye ilk kez baktı.

Bu, Bitcoin’in benimsediği dijitalleştirilmiş / merkezi olmayan para kavramını gerçekten satın almalarına neden oldu. Bu döngüde çok daha spekülatif yatırımcıların piyasaya girmeye başladığı anlamına gelir..

Bu bireysel yatırımcılara ek olarak, çok sayıda kripto ile ilgili hedge fon kuruldu ve iş yapmaya başladı; ve bunların büyük bir kısmı bu döngüde başarılı olurken, büyük bir kısmı kısa bir süre sonra meydana gelen kazadan sağ çıkamadı. Kazada bile, en azından bir sonraki döngüye devam eden 150’den fazla kişi vardı..

Bitcoin, ikinci yarılanma fiyat döngüsünün başladığı Kasım 2015’in başından itibaren önemli ölçüde yükselmeyi başardı. Bu ralli, yarılanmanın gerçekleşeceği Temmuz 2016’dan çok önce 8 aylık bu süre boyunca devam etti..

Bitcoin, Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 19.892 $ ‘a ulaşana kadar, bu aynı döngü ve artış, önceki döngüye çok benzer şekilde 24 ay boyunca devam etti (Fiyat Kaynağı: Coinbase)

Bu takdirin aslan payı, Temmuz 2016 öncesindeki mitingde bile, yarılanma olayından sonra geldi. Bunun öncesinde Bitcoin, 19.000 $ ve ötesine parabolik hale gelmeden önce yalnızca 650 $ ‘a ulaşmayı başardı..

Bir kez daha, Bitcoin’in değerlemesi, yarılanma gerçekleşmeden önce yalnızca üç kat arttı, çoğunluk daha sonra.

Birçoğumuzun şimdiye kadar bildiği gibi, bu meteorik yükselişin ardından hızla Bitcoin için bir yıllık durgunluk geldi. Bu, 3.000 $ ‘lık daha düşük bir desteğe ulaşmadan önce fiyatının yüzde 80’den fazla düştüğünü gördü. Önümüzdeki dört ay boyunca, Bitcoin’in fiyatı 3.000-4.000 $ aralığında konsolide oldu..

Kurumsal Döngü: Üçüncü Yarılanma Aşaması

Bitcoin’in fiyatı, Nisan 2019’da 5.000 $ ‘lık üst desteklerine ulaşarak cesurca ticarete devam etmeyi başardı ve o zamandan beri, neredeyse yepyeni bir yarılanma döngüsünün başlangıcı olarak tanımlanabilecek olan 9.000 $’ ın ve 10.000 $ ‘ın üzerinde zirveye ulaşmak için bunun ötesine geçti..

Bu (en son) döngüyü bu kadar benzersiz kılan şeylerden biri, önceki dönemlere kıyasla kurumsal yatırımcılarla olan ilişki türüdür. Önceki yatırım döngülerinde, bunlara tek bir büyük isim katılmamıştı – bu döneme kadar. Bu dramatik değişimin en büyük örneklerinden bazıları, gelecekte kendi kripto ticaret çözümüyle çıkacak olan Fidelity gibi işletmelerden geliyor..

JP Morgan ve CEO’su Jamie Dimon, kripto para birimleriyle ilgilenme olasılığıyla ilgili oldukça ilginç bir ‘yüze’ maruz kaldılar. Dimon, 2017-18 yıllarında kimsenin Bitcoin ile ilgili pozisyonundan emin olmadığından emin oldu ve bunu birçok durumda bir sahtekarlık olarak nitelendirdi. O zamandan beri JP Morgan, JPM Coin olarak bilinen kendi kriptosunun testlerini yapmaya başladı.

Facebook, Google ve Twitter’ın da 2017 / 18’de kripto para birimlerinin reklamlarına yasaklar koyması kendi başlarına pivotlar yaptı. Kendi stabilcoin çözümünü – Libra – planlayan (ve mücadele eden) Facebook’tan başka bir şey değil, önemli miktarda dünyayı dolaşan kurumlarla birlikte..

Hem JPM hem de Libra tarafından öne sürülen çözümler Bitcoin’i doğrudan desteklemiyor. Daha önce yatırım sınırının tam sınırında olan kripto para birimleri için yatırım için meşhur rüzgarlarda bir değişikliği temsil ediyorlar..

Bu yeni kurumsal yatırımcılar ve düzenleyiciler havuzuyla birlikte, yatırım arayan çok sayıda proje, kripto ve işletme söz konusu olduğunda artan derecede şüphecilik geliyor. Aynı yatırımcılar, Bitcoin gibi merkezi olmayan veya dağıtılmış bir para birimini destekleyip desteklememeleri gerektiğini veya para biriminin kontrolünü büyük şirketlere ve finans kurumlarına sunmaları gerektiğini düşünmek için muhtemelen zaman alıyor.

Madencilik Yarılanma Döngüleri: Yarılanma Döngülerinin Şekli

İşte önceki döngülerden görmeyi başardığımız önemli bulgulardan bazıları..

İlk Yarılanma: (28 Kasım 2012)

Fiyat ralli: Değeri 350-400X artmadan önce yarılanmadan önce dört kat artırıldı

Ralli Süresi: Yarılanmadan 12 ay önce ralli ve 12 ay sonra artan değerlemeler (24 ay)

Ralli Sonrası Reddi: – Evet, Bitcoin daha sonra yaklaşık 10 ay boyunca 200-300 dolar civarında birikmeden önce değerinin 0,83 katı düştü..

İkinci Yarılanma: (9 Temmuz 2016)

Fiyat Rallisi: Bitcoin, yarılanma gerçekleşmeden önce üç kat değer kazanmayı başardı. Bundan sonra Bitcoin’in değeri 90 kattan fazla arttı.

Ralli Süresi: Takdir, yarılanma gerçekleşmeden yaklaşık 9 ay önce başladı. Yarılanma gerçekleştiğinde, fiyat artışı 16 ay boyunca arttı.

Ralli Sonrası Reddi: – Evet, Bitcoin yaklaşık 3 ila 4.000 dolar gibi güçlü bir aralıkta konsolide olmadan önce değerinin 0.84 katı kadar omuz silkerek 12 aylık bir süre içinde düştü; önceki birikiminin 10 katından fazla / daha düşük destek eşiği.

Üçüncü Yarılanma: (20 Mayıs 2020 civarında gerçekleşmesi tahmin edilmektedir)

Bunun belli bir kısmı teori oluşturmaya devam ederken, şu anda 13 ay boyunca etkileyici bir ralli görüyoruz; 3-4.000 olan önceki alt desteklerinin üzerine çıkmayı başararak yaklaşık 10.000 $ ‘lık üst desteklere ulaşmayı başardı.

Şimdiye kadar gördüğümüz yarılanma döngülerinden oldukça ilginç sayılar ve tekrar eden modeller var. Ancak hepsinden en önemlisi kalan bir soru var. Ve bu yüzden ralli büyük çoğunluğu, öncekinin aksine yarılanma gerçekleştikten sonra gerçekleşti.?

Bu olaylar kendiliğinden değildir; Bitcoin topluluğu üyeleri tarafından iyi biliniyor ve derinlemesine değerlendiriliyorlar. Sonuç olarak, piyasalar arz ve talep üzerinde ne tür bir etki yapacağını tahmin etmekte hızlıdır. Ancak bununla birlikte, Bitcoin ve ilişkili pazarların yarılanmadan çok önce konsolide edebileceğini düşünürsünüz; etkisini çok daha sessiz hale getiriyor.

Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen sorulara verilen daha açık cevaplardan biri, ödülleri bloke etmek için bir kesinti ile yatırımcıların bunu kritik bir satın alma süresi olarak görmeleridir. Bitcoin ekosisteme düşük bir hızla enjekte edildiğinde, bu tepkisel satın almalara neden olabilir mi? Ama bunu biraz daha derinlemesine incelemeye değer.

Arz ve Madenci Gelirleri

Herhangi bir varlığın fiyatı, ne tür bir pazarda yer aldıklarına bakılmaksızın, bir süre sonra her zaman kaçınılmaz olarak arz ve talebi dengeleyecektir. Daha önce ve kısaca tartışıldığı gibi, Bitcoin’in yarılanmasının zamanla neden daha yüksek sonuç verdiğinin temel açıklamalarından biri, arz yönlü olması ve madencilik faaliyetlerine bağlı olmasıdır..

Bu madenciler, Bitcoin’in dayandığı Proof of Work fikir birliği sistemi nedeniyle önemli bir rol oynamaktadır; ağ içindeki işlemleri onaylamak. İşlemleri başarıyla onaylayan bu madenciler, çabaları için yeni basılan Bitcoin ile ödüllendirilir..

Bu, onları, kazandıkları yeni basılan Bitcoin’i genellikle elinde tutan veya satan marjinal tedarikçiler haline getirir ve onu toplam dolaşım arzına etkili bir şekilde ekler. Meydana gelen herhangi bir yarılanma ile, madencilerin ekonomiye katkıda bulunduğu yeni Bitcoin miktarı büyük ölçüde azalır. Sonuç olarak, topluluk içindeki kullanıcılar bunun için daha yüksek bir fiyat talep edecek.

Bu, bir bütün olarak ticaretin ardındaki mantıkla aynıdır; Daha küçük bir Bitcoin havuzu varsa, alıcılar daha da fazla para harcayacak.

Arz denklemine giren diğer bileşenlerden biri de fazla tartışmaya konu değil. Aynı madenciler aslında iki tür gelir sağlıyor – ‘kazdıkları’ yeni bitcoin ve onayladıkları işlemlerin ücretleri..

İkincisi aslında tartışmak daha ilginç – özellikle 21 milyon Bitcoin’in tamamı çıkarılıp dolaşıma eklendiğinde, işlem ücretlerinin bu madenciler için tek gelir kaynağı olacağı gerçeği göz önüne alındığında.

Bu işlem ücretleri, mevcut BTC arzındaki eşler arası işlemlerden kaynaklansa da, madencilerin bir gelir kaynağı olarak bakış açısında gerçekten bir fark yoktur. Madenciler, personel (yeterince büyüklerse), elektrik, donanım vb. Gibi zaman içinde tahakkuk ettikleri harcamaları karşılamak için elde ettikleri herhangi bir Bitcoin’i satma eğilimindedir..

Marjinal arz meselesinin temeline inmeye yardımcı olabilecek denklemlerden biri muhtemelen şudur:

Marjinal Arz = Madenci Geliri = Bitcoin Madenciliği + İşlem Ücretleri

Madenciliğin Günlük Bitcoin Miktarı

İlk yarılanma olayından önce, günlük olarak 7.500 Bitcoin’den fazla madencilik hacmi çıkarılıyor ve toplam dolaşım arzına ekleniyordu. İlk yarılanma gerçekleştiğinde, bu aynı süre içinde yaklaşık 4.000’e düştü. 2016 yılı ile birlikte aynı günlük miktar 1.900-2.000’e geriledi. Bir sonraki yarılanma ile bu, günde kabaca 1.000 Bitcoin’e kadar değer kaybedecek..

Aynı duruma ABD Doları cinsinden bakarsak, çok farklı bir desen ve resim görürüz. İlk yarılanma gerçekleştiğinde, Bitcoin’in fiyatı kabaca 13 dolardı ve günlük arz 4.000 BTC’ye düştü. Dolar cinsinden bu, arzda 52.000 $ değerinde bir azalmaya eşittir..

İkinci yarılanma gerçekleştiğinde, Bitcoin’in fiyatı gerçekleştiğinde 650 dolardı. Bu, arzın 2.000 BTC’den (1.3 milyon dolar) fazla düştüğü anlamına geliyor..

Öyleyse varsayımsal olarak, eğer Bitcoin’in fiyatı bir sonraki yarılanmanın başlangıcına kadar nispeten sabit kalırsa, yani 10.000 $ civarında asılı kalır. Bu tür bir fiyatta, günlük arzdaki azalma 1.000 BTC’ye ulaştı ve bu da 10 milyon $ ‘a tekabül ediyor.

Bu tür rakamlarla, bu, kabaca 300 milyon dolarlık bir fiyat etiketi ile azaltılmış bir arz demektir. Ve bir yıl içinde bu 3,6 milyar dolardan fazla.

Yarılanma ile Bitcoin Likiditesinde Azalma

Marjinal arzdaki bu genel düşüş, altta yatan likidite üzerinde zincirleme bir etkiye sahiptir. Ama gerçekte nasıl ölçüyorsunuz? En iyi yol, yeni dahil edilen arzı doğrudan toplam dolaşımdaki arzla karşılaştıran, ancak yine de anlamlı bir ölçü sunmayan Bitcoin için bir enflasyon oranıdır..

Bunun temel nedeni, Bitcoin arzının büyük bir kısmının teknik olarak likit olmamasıdır – yatırımcılar aylarca, hatta yıllarca cüzdanlarını tutarsa, bir miktar tutmuşlardır..

Kullanabileceğimiz diğer ölçüm türlerinden biri, bu yarılanmalardan herhangi biri nedeniyle düşen likiditenin günlük döviz alım satım değeri ile karşılaştırılmasıdır. Ne yazık ki, kripto para birimi borsaları tarafından bildirilen işlem hacmi, referans noktası olarak kullandığınız borsaya bağlı olarak dalgalanma eğilimindedir. Doğası gereği güvenilir olmadıkları anlamına gelir.

Bitwise’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu için sunduğu çalışmalardan biri, borsalardaki işlem hacminin şaşırtıcı yüzde 95’inin bir dereceye kadar şüpheli olarak ele alınması gerektiğini gösterdi..

CoinMarketCap ölçümlerine göre, günlük olarak kripto borsalarında Bitcoin ile ilgili 2 milyondan fazla alım satım gerçekleşiyor. Madencilerin keyif aldığı mevcut blok ödül oranları ile, her gün Bitcoin’in likit arzına 2.000 BTC ekleniyor. Bunu çok fazla zamana götürürsek – aylık 60.000 yeni Bitcoin likit arzına giriyor ve her yıl yaklaşık bir milyonun dörtte üçü.

Bunun anlamı, piyasanın yıllık likit arzına 2,75 milyon BTC’yi emebilecek tüm kapasiteye sahip olmasıdır. Önümüzdeki yıl bu blok ödüllerinin yarıya inmesi ve bu dolaşımdaki arzın günlük olarak çıkarılmasıyla 1.000 BTC’ye düşürülmesi, arzı 2.365 milyona düşürecektir. Kabaca, bu, yıllık sıvı arzında yüzde 13’lük bir azalmaya eşittir..

Tersine konuşursak, rapor edilen işlem hacminin yüzde 95’inin şüpheli olduğunu düşünürsek, bu gerçek hacim 100.000’e çok daha yakın olacaktır. Ve bir sonraki yarılanma ile bu, yıllık arzı 830.000’den yaklaşık 465.000’e düşürecekti; sıvı arzında yıllık yüzde 44 azalma anlamına geliyor.

İşlem Ücretleri ve Marjinal Arz Üzerindeki Etkisi

Madenci gelirinin ikinci unsuru hakkında konuşalım. 2015’ten beri, Bitcoin’in eşlik eden ağı, günlük olarak 100.000’den fazla işlemin işlenmesinden sorumludur. Ağ, Aralık 2017’de yaklaşık 500.000 işlemle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başardı. Bu zirveye ulaşıldıktan sonra işlem hacmi, hem 2018 hem de 2019 boyunca istikrarlı bir şekilde tekrar yükselmeden önce önemli ölçüde düştü..

İşlem ücretlerinin aynı zamanda patladığı 2017 ve 2018 arasındaki 12 aylık aralığı da sınırlayın, temel grafik, günlük işlem ücretlerinin neyse ki 200 BTC’nin altında kaldığını gösteriyor. 2019 boyunca, günlük işlem ücretleri ortalama 70 Bitcoin seviyesinde gerçekleşti..

İşlem ücretlerinin aynı zamanda bitcoin’in fiyatıyla kıyaslandığında oldukça güçlü bir korelasyonu temsil ettiğini teorize edebiliriz – bu işlem ücretleri (BTC açısından ölçüldüğünde) Bitcoin fiyatı ile artmayı başardı..

İşlem ücretleriyle birlikte çıkarılan Bitcoin miktarını karşılaştırırken, topluluğa sundukları günlük marjinal arzın yanı sıra madenci gelirini daha iyi anlamamıza olanak tanır..

Maden çıkarılan herhangi bir yeni bitcoin, tarihsel olarak madenciler için birincil gelir kaynağı olmuştur. Şu anda bile, günlük ortalama 70 BTC işlem hacminden gelen işlem ücretleri, günlük olarak çıkarılan 2.000 yeni Bitcoin’e kıyasla hala sanal küçük patateslerdir..

Öte yandan, işlem sayısında artış eğilimi görmeye başladığımızda ve blok ödülleri yarıya inmeye devam ettikçe, madencilerin bu işlem ücretlerini ana gelir kaynağı olarak düşünmeye başlayacakları zaman arasında yalnızca birkaç yıl vardır..

Fiyat, Arz ve Talep

Zaten tedarik alanını kapsamlı bir şekilde kazmayı başardık. Şimdi devam edeceğiz ve aynı şeyi taleple yapacağız.

Bitcoin, yaygın olarak bilinen adıyla, dijital, merkezi olmayan, parasal bir ağın en popüler yinelemesidir. Dolaylı gelir kaynakları ile çalışan (en yaygın olanı reklamcılık olan) diğer sosyal ağ türlerinden farklı olarak – Bitcoin aslında madencileriyle doğrudan bir ilişkiye sahiptir..

Bitcoin ağındaki kullanıcı sayısı, aktif hale getirilen toplam sayıya (kırılma hızıyla 40 milyonun üzerine çıktı) bakılarak kolayca hesaplanabilir ve yalnızca 2019’un bu bölümünde 8 milyon kullanıcı daha eklenmiştir. Ağ, ilk tanıtıldığından beri çarpıcı bir şekilde patladı.

Metcalfe yasasına göre – bir ağın değeri aslında düğümlerinin karesiyle orantılıdır.

Bu kripto paraların sınırlı bir arzı olduğu göz önüne alındığında, Bitcoin’in fiyatının ağın bir bütün olarak büyümesine göre görelilikle artmaya devam edeceğini görmek oldukça basittir..

Sabit bir fiyatı olan her tür varlık, bir değişim aracı olarak faydası olduğunu ve daha fazlasını açıkça gösterir. Ancak kıt bir varlığın artan fiyatı ile birlikte, bir değer deposu olarak ona yatırımcı ilgisinin arttığını görüyoruz. Ve bu tam olarak talebin patlamasına neden olan şeydir..

O zamandan beri, talebin bir fiyat üzerindeki etkisine dair daha fazla kanıt var ve korelasyonlar, blok zinciri aktivitesindeki artışlarla bağlantılı bir şekilde görülüyor. Bitcoin’deki işlem aktiviteleri her zaman fiyatla bağlantılı olarak alçalan ve akan modellerden geçer..

Aynı işlemlerin temelindeki dolar değerine değil, işlem sayısına baktığımızı belirtmek gerekir..

2020 Bitcoin Madencilik Halving Açıklama Özeti

Öyleyse, bu tür fiyat döngüleri için bir tür açıklama formüle etmek için şimdiye kadar biriktirdiğimiz türden kanıtları kullanalım..

Bitcoin’in büyüyen anlatısını, bir tür Dijital Altın’ın artan miktarda ivme kazandığı düşünüldüğünde, Bitcoin’e olan talep şaşırtıcı olmayan bir şekilde arttı. Bu, artan sayıdaki dijital ve fiziksel cüzdanlar, işlemler, aramalar ve daha geniş kapsamlı medya kapsamından kanıtlanabilir..

Bitcoin topluluğundan gördüğümüz bazı yarılanmalara göre, bu döngüler aşağıdaki aşamalardan geçti..

 • Ön yarıya – Yarılanma olayı, Bitcoin’in likit arzında anlaşılır bir azalma ile sonuçlanır (ticaret verilerinin genel olarak güvenilmez olması nedeniyle bunu ölçmek hala zordur). Bitcoin fiyatı, yarılanma olayı beklentisiyle sürekli bir yükseliş geçiriyor.
 • Yarılanmadan Sonra – Bitcoin fiyatındaki bu artış, VC’ler, kurumsal alıcılar, hedge fonlar vb. Dahil olmak üzere her türden yatırımcıdan artan bir talep çekiyor. Bu artan talep, yarılanma gerçekleştikten sonra fiyat yükselmeye devam ettiği için beklentileri aşıyor. Talepteki bu artış, önceki dönemlerde büyük ölçüde küçümsenen yükselen bir fiyattan kaynaklanmaktadır..
 • Fiyatlandırma Balonu – Fiyatlardaki bu artış, alıcılar arasında daha geniş bir Kayıp Korkusunu (FOMO) teşvik ediyor ve yatırımcılar arasında daha yüksek bir spekülasyon hacmi çekiyor. Rekor seviyelere ulaştıklarında değerin etrafında bir balon oluşur. Bu spekülatif fiyatlar, balonun kaçınılmaz olarak patlamasıyla, istikrarlı ve sürdürülemez arasındaki eşiği aşıyor..
 • The Crash – Bu fiyat düşüşü, yatırım talebinde ilgili bir düşüşe neden olur, aynı şekilde, yükselen fiyatlar, bir dizi yatırımcının havuzdan ayrılmasıyla talepte ilgili bir artışa yol açtı..
 • Yeni Bir Üs – Bitcoin istikrarlı bir fiyat noktası bulmayı, konsolide etmeyi ve bu marjinal arzın fiyatında denge bulmayı başarır. Daha sonra, aksi takdirde önceki döngü tabanından daha yüksek olan yepyeni bir temel oluşturur..
 • Ve Birinci Aşamaya Geri Dön

Burada, bu tür bir mantığın, Bitcoin tarafından yatırımcıların zihninde bir tür Dijital Altın olarak ortaya çıkan açık talebe ve ilk kripto varlığı olarak zaten bilinen konumuna bağlı olduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir..

Dikkate alınması gereken zıt noktalardan biri, Bitcoin’in bir hard fork türevi olan Litecoin’in işlevidir. Özellikle Bitcoin ile karşılaştırıldığında genel olarak güçlü bir anlatı ve talep bulunmadığından, kendi yarılanma türü, göz önünde bulundurulması oldukça ilginçtir. Bunun bir sonucu olarak, Litecoins döngüleri aynı tür modeli izlememiştir..

Piyasalar son derece ateşli, değişken ve yine de son derece zeki şeyler – öğreniyorlar ve gelişiyorlar – bu iki döngüde ikisi arasında ince farklar var. Bir sonraki yarılanma döngüsü, göz kulak olmak ilginç olacak.

Bitcoin’in Devam Eden Devrimi

Zamanın başlangıcından bu yana, para, iki veya daha fazla kişinin üzerinde anlaştığı standart bir miktar için değerli eşya ve malların değiş tokuşu için bir araç olmuştur. Ve son yirmi yıldır, dijital e-ticaretin pipedream gerçekliği aşamalı hale gelebilir ve yeni bir sanal ticaret varlığına yükseltilebilir. Sadece bir teknik inceleme, tek bir yazılım parçası ve kullanılacak dünya ile – sadece on yıl içinde Bitcoin oyunu değiştirdi ve parasal standardı değiştirmeye devam edecek. Programlanabilir para, finansın geleceği için mücadelede bir sonraki dalgadır.

Bitcoin hakkındaki bu becerikli rehber, bitcoin’in kripto başlangıcında ustalaşmanıza yardımcı olmak için oluşturuldu. Bitcoin’in ne olduğunu ve ekonomik olarak değerli kripto varlığını öğrenmekten, bitcoin satın alma ipuçlarına ve bitcoin fiyatının nasıl çalıştığına kadar, bitcoin’in parıltısının ardındaki gusto’nun şakacı olmayan gerçek bir rehberini vermenin amacı burada başlatıldı. Olayların tarihsel bitcoin fiyatı zaman çizelgesini öğrenmek ve bitcoin’in büyümesinin bileşik katalizörlerini tahmin etmek, en üstteki kirazlardı, çünkü herhangi bir ve tüm bitcoin fiyat tahminlerini anlamak zor olabilir, ancak kripto para birimi fenomeni hepimizin içinde ve dünya bunun yollarını izliyor. Bitcoin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map