Bitcoin Grafik Analizi: Grafikleri Kullanarak Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır

Contents

Orta Düzey Kripto Tüccarları için Bitcoin Ticaret Rehberi

Bu bitcoin grafik analiz kılavuzu, ara kripto ticareti için tek noktadan eğitim öğreticiniz olacak şekilde oluşturulmuştur..

Kripto ticareti ilk bakışta karmaşık görünüyor. Neyse ki, düşündüğünüz kadar kafa karıştırıcı değil. Grafikleri okumayı ve temel teknik analiz yapmayı öğrendikten sonra, hepsi bir araya gelmeye başlar..

Bu bitcoin ticaret analizi incelemesi yeni başlayanlar için uygun değildir ve daha çok ara ürünlere yöneliktir. Ve evet, BTC fiyat grafiklerini analiz etmeye ve kripto piyasası grafiklerini anlamaya başlamak istiyorsanız, kripto yatırımı ile kripto ticareti arasında veya otomatik bir bitcoin ticaret botu kullanmak arasında farklar vardır. Bu bitcoin grafik analiz kılavuzu için, kriptonun nasıl çalıştığı, bitcoin’in ne olduğu, kripto para birimi borsalarının nasıl çalıştığı, kripto kategorilerinin türleri ve blok zincirinin nasıl çalıştığı hakkında bazı temel bilgilere sahip olduğunuzu varsayıyoruz..

Tüm başarılı bitcoin tüccarları, bu ortak grafik modellerini anlamanın, bitcoin’in BTC / USD cinsinden fiyatı ne olursa olsun sonuçları hızlandıracak ve karlı girişler ve çıkışlar üretecek zamansız beceriler öğrenmeye dönüşebileceğini fark eder. Referans olarak, canlı gerçek zamanlı Bitcoin fiyat döviz kuru değeri:

Temel Bilgiler: Bitcoin Ticareti Nasıl Çalışır??

Bitcoin’in ilk günlerinde (2009’dan 2014’e), esasen yalnızca bir madeni para (BTC) vardı ve kripto para birimleri ticareti aşırı derecede karmaşıktı. Bugün, 2019’da kripto ticareti, doğası gereği hala riskli, spekülatif ve oldukça değişken – ancak çapraz kontrol etmek ve ölçmek için daha fazla piyasa verisiyle her zamankinden daha kolay. Aşağıda, bitcoin grafik analizi ticaret modellerinin ve grafiklerinin uzun çamaşır listesine bir göz atalım:

Yerel para biriminizi ve banka transferlerinizi kabul eden borsalar da dahil olmak üzere birçok harika kripto borsası bulabilirsiniz. Kripto alım satım deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak için çok sayıda harika cüzdan uygulaması, portföy yöneticisi uygulaması ve diğer araçlar da bulabilirsiniz..

İşte kripto ticaretinin arkasındaki temel süreç (birçok yaygın tuzağa rağmen):

 • Aşama 1) Bir kripto para birimi değişimi için kaydolun
 • Adım 2) Platforma para yatırın
 • Aşama 3) Kripto para satın alın

Bu kadar! O kadar karmaşık değil. Benzersiz bir itibari para birimi (CAD, AUD veya RUB gibi) kullanmak istiyorsanız, yerel bir takas kullanmanız gerekebilir. Zaten büyük bir itibari para biriminiz varsa (USD veya EUR gibi), daha geniş bir seçenek yelpazesine sahipsiniz..

İlk kripto para biriminizi satın aldıktan sonra, onu değişim cüzdanınızda tutabilir ve gelecekteki ticaret veya yatırım için borsaya bırakabilirsiniz. Veya telefonunuzdaki bir mobil uygulama gibi kendi cüzdanınıza para çekebilirsiniz..

Cryptocurrency Ticaret Sözlüğü: En Popüler Terimler

Kripto ticaret endüstrisi kendi jargonuyla doludur. Bitcoin grafik analizine başlamadan önce bilmeniz gereken tanımlarla birlikte en popüler 26 terimin listesi:

Fiat Para Birimi: Fiat para birimleri, ABD Doları veya Euro gibi devlet tarafından verilen para birimleridir. Bu para birimleri, kripto para birimlerinin aksine var (bazı ülkeler kendi kripto para birimlerini piyasaya sürmeyi tartışıyorlar, bu da fiat ve kripto arasındaki sınırı bulanıklaştıracak). “Fiat”, “kararname” ile Latince’dir. Bu para birimleri, hükümetin “kararname” veya “beyanıyla” değerine sahiptir..

Kripto varlığı: Bir kripto varlığı, değeri olan herhangi bir jeton, madeni para veya dijital para birimidir. Bazen insanlar bir kripto varlığını belirli bir teknolojiye bağlar. Örneğin, Ethereum blok zinciri için kripto varlığı olarak Ether’i (ETH) tanımlayabilirler..

Altcoin: Altcoinler “alternatif paralardır”. Genellikle bu terim, bitcoin olmayan herhangi bir madeni paraya atıfta bulunmak için kullanılır. Bitcoin’in diğer tüm kripto paralardan daha üstün olduğuna inanan bitcoin maksimalistleri arasında popüler bir terimdir..

Stablecoin: Stabilcoin, sabit bir fiyatı tutmak için kasıtlı olarak tasarlanmış bir dijital belirteçtir. Genellikle, stablecoinler belirli bir itibari para birimini izler ve çoğu ABD Dolarını izler. Stablecoinler farklı şekillerde çalışır, ancak çoğu stabilcoin ABD Doları rezervleriyle 1: 1 desteklenir ve kullanıcıların 1 USD stabilcoinlerini istedikleri zaman 1 USD nakit karşılığında takas etmelerine izin verilir, bu da token sabit değer verir..

Kripto Değişimi: Borsa, kripto para birimleri alıp satabileceğiniz bir web sitesi veya platformdur. Bazı borsalar yalnızca kripto para birimlerini listelerken, diğerleri fiat para birimlerini ve kripto para birimlerini listeler. Bugünün başlıca borsaları arasında Kraken, Gemini ve Binance yer alıyor..

Teklif fiyatı: Belirli bir varlık için teklif fiyatı, bir kişinin o varlık için ödemeye razı olduğu maksimum fiyattır. Kripto piyasalarını yöneten, arz ve talebin ‘talep’ tarafıdır.

Fiyatını sor: Belirli bir varlığın satış fiyatı, bir kişinin bir varlığı satmaya istekli olduğu minimum fiyattır. Bu, arz ve talebin ‘arz’ tarafıdır.

Teklif-Sor Spread: Alış-satış spread’i, belirli bir varlık için alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farktır. Yüksek likiditeye sahip, yüksek hacimli piyasalarda, alış-satış farkı oldukça küçük olacaktır. Daha küçük, daha düşük likidite piyasalarında, alış-satış marjı çok daha büyük olacaktır..

Oynaklık: Volatilite, geleneksel finans piyasalarında kullanıldığı gibi kripto piyasalarında da aynı şekilde kullanılır. Piyasaların ne kadar öngörülemez olduğunun veya fiyatların şu anda ne kadar çılgınca dalgalandığının bir ölçüsüdür..

FOMO: Kaybetme Korkusu. LTC, 2 saatlik bir süre içinde aniden% 10 sıçrarsa, yatırımcılar bir madeni paranın değerinde sıçradığında “gözden kaçırma korkusu” yaşadığı için% 15 daha yükselebilir.

FUD: Korku, Belirsizlik ve Şüphe. Bitcoin, piyasaya sürüldüğü günden beri FUD ile bombalanıyor. Bazı kripto para birimi toplulukları, diğer paralar hakkında FUD’yi yayar. Belirli bir madeni paranın çökmesi veya değerini kaybetmesi akıl dışı bir endişedir..

Dip Satın Alma: Belirli bir kripto varlığı önemli ölçüde düştüğünde, ancak bunu bir satın alma fırsatı olarak görüyorsunuz. Diyelim ki bitcoin bugün% 5 düştü. Artması umuduyla bitcoin satın alarak “düşüşü satın alırsınız”.

Bull ve Bear Piyasaları: Boğa ve ayı terimleri, geleneksel piyasalarda olduğu gibi kriptoda da aynı anlama sahiptir. Bir boğa eğilimi, genel kripto para birimi piyasalarında uzun vadeli, yükselen bir eğilimdir, ayı eğilimi ise genel kripto para birimi piyasasında uzun vadeli bir düşüştür. Birisi ‘yükseliş eğilimli’ ise fiyatların artmasını bekler. Birisi “düşüş eğilimindeyse” fiyatların düşmesini bekler.

Piyasa Yapıcılar ve Alıcılar: Bir piyasa yapıcı, borsaya bir ticaret “yapan” veya gönderen kişidir. Pazarı alan kişi, bu ticareti “alan” veya kabul eden kişidir.

Likidite: Kripto dünyasında likidite, belirli bir borsanın hacmini veya belirli bir borsada işlem yapmanın ne kadar kolay olduğunu ifade eder. İyi, yüksek hacimli bir değişimin daha likit olduğu ve daha yüksek likiditeye sahip olduğu söylenir.

Balina: Balinalar, muazzam miktarda kripto bulunduran bireyler veya kuruluşlardır. Bazıları, ayak parmaklarını kriptoya daldıran kurumsal hedge fonlarıdır. Diğerleri, bitcoin’i erken biriktiren ve asla satmayan insanlardır..

Yatırım Getirisi (YG): Bir tahakkuktan ne kadar para kazanıyorsunuz? 100 dolarlık bitcoin satın aldıysanız, bitcoin’in fiyatı% 50 arttı, ardından 150 dolar kazandınız ve yatırım getiriniz% 50 oldu.

Cüzdanlar: Cüzdanlar, kripto varlıklarınızı yönetmenize izin verir. Kripto varlıklarınızı sakladığınız yerdir – tıpkı sıradan bir cüzdanın, nakit paranızı ve kredi kartlarınızı sakladığınız bir yer olması gibi.

Sıcak Cüzdanlar: Sıcak cüzdanlar, internete bağlı çevrimiçi cüzdanlardır. Değişim cüzdanlarından daha güvenli olsalar da, genellikle soğuk saklama cüzdanlarından daha az güvenli olarak görülürler.

Soğuk Cüzdanlar: Soğuk cüzdanlar veya soğuk saklama cüzdanları, internete bağlı olmayan cüzdanlardır. Gizli anahtarlarınız bilgisayar korsanlarının bunlara erişebilecekleri yerlerden uzakta tutuldukları için en güvenli depolama biçimidirler.

Değişim Cüzdanları: Çoğu borsada, kullanıcıların paralarını saklayabilecekleri müşteri cüzdanları vardır. Bu takas cüzdanları en az güvenli seçenek olarak görülüyor çünkü takas, paranızın tam kontrolünde..

2 Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA): 2 faktörlü kimlik doğrulama, kripto hesabınızda oturum açmak için çoklu doğrulama yöntemlerinin kullanılması anlamına gelir. Çoğu borsa, 2FA kurmanıza izin verir. Bazı borsalar, bir girişi onaylamak için size bir metin mesajı veya e-posta gönderecektir. Diğer borsalar, her işlem yaptığınızda 2FA ayarlamanıza izin verir.

Hodl: Hodl veya hodling, tüm piyasa koşullarında kripto varlıklarını tutmanın kripto yatırım stratejisini ifade eder. Bitcoin defalarca yükseldi ve düştü, ancak hodlers FUD’da hayatta kalmayı başardı ve bugüne kadar bitcoin tutmaya devam etti..

Çeşitlendirme: Çeşitlendirme, birden fazla kripto varlığa sahip olma fikrini ifade eder. Örneğin, portföyünüzün% 100’ünü bitcoin’de bulundurmak yerine,% 50’sini altcoinlere yatırabilirsiniz..

Arbitraj: Arbitraj, tek bir fiyata jeton satın alıp daha sonra farklı bir yerde daha yüksek bir fiyata satma stratejisidir. Örneğin Binance’den bitcoin satın alabilir, ardından bunu LocalBitcoins aracılığıyla kendi yerel fiat para biriminizde daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz..

Pompa ve Boşaltma: Pump and dump, hedeflenen bir varlığın fiyatını yapay olarak şişirmeyi (“pompalama”) ve ardından fiyatlar yükseldikten sonra bu varlığı satmayı (“damping”) içeren bir ticaret şemasıdır..

Artık bu temel kripto ticareti terimlerini bildiğinize göre, kripto ticaretinin belirli yönlerine bakmanın zamanı geldi..

Kripto Piyasasında Bitcoin İşlem Türleri

Çoğunlukla, yeni başlayanlar yalnızca piyasa siparişleri vermek isteyeceklerdir. Bir piyasa emriyle, kripto para birimini mevcut en iyi fiyata satın alır veya satarsınız. Ancak daha gelişmiş tüccarlar, limit emirlerinden, zararı durdur emirlerinden, kaldıraçlı işlemlerden ve daha fazlasından yararlanabilir. Kripto alım satım türleri şunları içerir:

Market siparişi: Bir piyasa emriyle, mevcut en iyi fiyata kripto alıp satarsınız. Borsa, birinin bitcoin için ödediği son fiyata (satıyorsanız) veya birinin bitcoin için sattığı son fiyata (satın alıyorsanız) bakacaktır..

Limit Emri: Limit emriyle, belirli bir fiyattan kripto alıp satarsınız. Örneğin 5.000 $ ‘ın altına düşerse Bitcoin satın almak için bir satın alma emri verebilirsiniz. Fiyat noktasına asla ulaşılmazsa, emriniz asla yerine getirilmeyebilir. Bazı borsalar, limit emirlerine zaman sınırı koymanıza izin verir.

Zarar Durdurma Emri: Zararı durdurma emirleri, bir borsanın zararlarınızı sınırlandırmak için bir işlem gerçekleştireceği belirli bir fiyat belirlemenizi sağlar. Örneğin, bitcoin fiyatı% 10 düşerse veya 7.500 $ ‘lık bir fiyata ulaşırsa, kayıplarınızı sınırlandırmak için bir stop-loss emri verebilirsiniz..

Kar Al Emri: Kar alma emirleri, bir borsanın karınızı en üst düzeye çıkarmak için bir alım satım gerçekleştireceği belirli bir fiyat belirlemenizi sağlar. Örneğin, bitcoin% 10 artarsa, kar alma emriniz otomatik olarak yürütülür ve size% 10’luk garantili kazanç sağlar..

Tezgah üstü (OTC) alım satımlar, goril alım satımları, kutup ayısı alım satımları, hemen veya iptal (IOC) alım satımları, doldur veya öldür (FOK) alım satımları ve tümü veya olmayan (AON) siparişler. Bununla birlikte, çoğu yeni başlayan ve ara tüccar, yukarıdaki dört ticaret türünde sorun yaşayacaktır..

Kripto Alım Satım Maliyeti Ne Kadar? Ortalama Fiyatlandırma

Kripto para ticareti ücretsiz değildir. Çoğu borsada değişim ücretleri, para çekme ücretleri ve diğer masrafları ödersiniz. Kripto ticaretinin maliyetleri şunları içerir:

İşlem Ücretleri: Çoğu borsa,% 0,1 ile% 0,5 arasında üretici ücreti ve alıcı ücreti alır. Tipik olarak, alıcı ücreti daha yüksektir. Bunu her ticarette ödeyeceksin. Önemli bir hacimde işlem yapıyorsanız (örneğin, ayda 500.000 ABD dolarının üzerinde), bu durumda borsa, işlem ücretlerini önemli ölçüde düşürebilecek hacim indirimleri sunabilir.

Depozito Ücretleri: Daha az yaygın hale gelmesine rağmen, bazı borsalar platforma para yatırmak için bir ücret talep eder..

Para Çekme Ücretleri: Para çekme ücretleri çoğu borsada çok daha yaygındır. Tipik olarak, para çekme ücretleri sabit ücretlerdir. Örneğin, platformdan para çekmek için 5 ABD doları ödeyebilirsiniz. Bazı borsalarda minimum para çekme miktarları da vardır.

Ücretler, değişimler arasında büyük farklılıklar gösterebilir. Tipik olarak, daha iyi düzenlenmiş borsalar (Coinbase ve Kraken gibi) daha yüksek ücret alırken, daha düşük düzenlenmiş borsalar (Binance ve KuCoin gibi) daha düşük ücretler alır..

Orta Düzeyden İleri Bitcoin Analizine: Piyasa Grafikleri Nasıl Çalışılır?

Master The Crypto, İnternet’teki en popüler kripto para birimi yatırım ticareti rehber portallarından biridir ve bitcoin ticaret çizelgesi analiz kılavuzumuzun bu bölümü, tam anlamıyla yeni başlayan olmayan herkesin en iyi sonuçlar için bitcoin ticaretinde daha iyi olmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır..

Kripto Piyasaları Nasıl Analiz Edilir: Temel ve Teknik Analiz

Kripto analizi iki ana kategoriye ayrılır: temel analiz (FA) ve teknik analiz (TA).

Temel Analiz (FA): Temel analiz, bir varlığın değerini ekonomik ve finansal büyüme faktörlerine göre değerlendiren istatistiksel olmayan bir analiz yöntemidir. Temel analistler, bir varlığın potansiyeline göre karlılığını belirlemeye çalışır. Varlığın bugünkü değerini analiz ederler ve ardından bu varlığın gelecekteki büyümesini yansıtırlar. Örneğin projenin büyüme potansiyeline sahip olup olmadığını belirlemek için projenin tanıtım belgesini okuyabilir ve ekibi kontrol edebilirsiniz..

Teknik Analiz (TA): Teknik analiz, fiyat grafiklerini, işlem hacmini ve diğer ilgili sayıları incelemeyi içeren tamamen istatistiksel bir yöntemdir. Teknik analistler, bir varlığın fiyatının herhangi bir zamanda piyasa duyarlılığını ve gerekli tüm bilgileri yansıttığına inanır, bu nedenle yalnızca varlığın fiyat hareketini istatistiksel olarak analiz etmeye odaklanırlar..

Bu iki analiz yöntemi çelişkili görünebilir, ancak birlikte kullanıldığında en iyi sonucu verirler. Akıllı yatırımcılar mevcut tüm analiz yöntemlerini dikkate alır.

Kripto Piyasası Trendleri

Kripto piyasaları oldukça değişken ve öngörülemez. Ancak yine de birçok kripto piyasası trendi görüyoruz. Bir piyasa trendi, fiyatın yöneldiği algılanan yönü ifade eder..

İçinde boğa pazarı, fiyatlar yükseliş eğilimindedir (unutmayın: boğalar boynuzlarıyla “yukarı” saldırır) fiyatların düştüğü piyasa, fiyatlar düşüş eğilimi gösteriyor (ayılar pençeleriyle ‘aşağı’ kaydırır).

Bazı insanlar ayrıca a gibi terimler kullanır. seküler eğilim. Seküler bir eğilim, birkaç on yıl, örneğin 30 yıl süren uzun vadeli bir piyasa eğilimidir. Seküler bir eğilim, düşüş eğilimi veya yükseliş eğilimi olabilir ve daha geniş seküler eğilim içinde birden çok orta vadeli birincil eğilim olabilir..

Bir birincil eğilim, bu arada, daha geniş seküler bir eğilim içinde daha küçük, kısa vadeli bir eğilim. Seküler eğilimin tersi olabilir.

Ayrıca olabilir ikincil eğilimler birincil eğilimler içinde. İkincil bir trend düşüş piyasasında yükselişse, buna “enayi rallisi” denebilir. Aylar süren düşüşün ardından (birincil trend), piyasalar bir haftalık pozitif hareketin (ikincil trend) ardından aniden yükseliyor gibi görünebilir, ancak önümüzdeki dört hafta boyunca düşmeye devam edebilir..

Kripto gibi düzenlenmemiş, yeni pazarlar, geleneksel, iyi kurulmuş pazarlara göre kısa vadeli dalgalanmalara daha yatkındır. Kripto yatırımıyla, S’de göreceğinizden daha fazla kısa vadeli ikincil eğilimler ve sık pompalama ve düşüşler görmeyi bekleyebilirsiniz.&P 500 endeksi.

Destek ve Direnç Seviyeleri

Kripto piyasası analistleri sıklıkla destek ve direnç seviyeleri gibi terimlere atıfta bulunacaklardır. Bu seviyeler, kripto piyasalarının işleyişinde çok önemli bir rol oynuyor.

Ayılar ve boğalar arasındaki “savaş hatları” olarak resim desteği ve direnç seviyeleri.

 • Destek Seviyesi: Bu, fiyatın yükselmesinin beklendiği bir trendin daha düşük seviyesidir..
 • Direnç Seviyesi: Bu, fiyatın düşmesinin beklendiği bir trendin üst seviyesidir..

Örneğin, Bitcoin 10.000 dolarlık bir dirence sahip olabilir, bu da Bitcoin fiyatının sürekli olarak bu seviyeye yükselmesine neden olur, ancak asla geçmez. Bu arada Bitcoin, 6.000 $ işaretinde desteğe sahip olabilir, bu da Bitcoin fiyatının bu seviyeye düşmesine neden olur, ancak onu geçmemesine neden olur..

Bir kripto varlığın fiyatı belirli bir destek veya direnç seviyesine ulaştığında, o seviyeyi test etmek. Bazen destek veya direnç seviyesi geçerli olur. Diğer durumlarda, destek veya direnç seviyesi kırılır.

Bitcoin fiyat geçmişine baktığımızda, bitcoin’in fiyat seviyesinin direnç seviyesini kırdığı ve ardından bu yeni direnç seviyesinin bir destek seviyesi haline geldiği olayları da görebiliriz. Diyelim ki Bitcoin 10.000 $ seviyesini kırdı ve 11.500 $ ‘a yükseldi. Birdenbire, 10.000 $ yeni direnç seviyesi olabilirken, 12.000 $ yeni destek seviyesi olabilir..

Benzer şekilde, fiyat bir destek seviyesinin altına düştüğünde, destek seviyesi yeni direnç seviyesi haline gelebilir. Örneğin, bitcoin’in fiyatı 6.000 $ ‘ın altına düşerse, 6.000 $’ lık limit yeni direnç seviyesi olabilirken, 4.500 $ gibi daha düşük bir limit yeni destek seviyesi olabilir..

Kripto gibi dalgalanan bir sektörde, destek ve direnç seviyeleri nadiren uzun süre kalır.

Duvar Satın Alın ve Satın Alın

Destek ve direnç seviyeleri genellikle duvar satın almak ve duvar satmak nedeniyle belirlenir. Bir borsanın sipariş defterlerine bakarken bu duvarları görebilirsiniz.

Bir duvar satın al belirli bir fiyat limitine yerleştirilen çok sayıda satın alma siparişidir. duvar satmak belirli bir fiyat limitinde verilen çok sayıda satış emridir.

Bazen bunlar limit emirleri, tüccarların satın almak veya satmak istedikleri belirli bir fiyat belirledikleri yer. Diğer durumlarda bunlar kar alma emirleri veya zararı durdurma emirleri tüccarların kazanç elde etmeye veya kayıpları sınırlamaya çalıştığı yer.

Çoğu durumda, bunlar duvar satın alır ve duvarları tanınabilir fiyat noktaları etrafında organize eder. Örneğin, tüccarlar karlarını kilitlemeye çalışırken, 15.000 $ ‘lık bir satış emri duvarı olabilir. Bu arada tüccarlar dipten satın almaya çalışırken 5.000 $ ‘lık bir satın alma emri duvarı olabilir. Ani fiyat artışları veya düşüşleri, bir satış veya satın alma emri duvarı tarafından kolayca durdurulabilir.

Bitcoin Fiyat Grafikleri ve Kripto Piyasası Grafikleri Nasıl Okunur?

Kripto grafikleri ilk bakışta karmaşık görünebilir. Bununla birlikte, her şeyin ne anlama geldiğini anladığınızda, çok daha az karmaşık görünecektir..

Ortalama bir kripto fiyat grafiği şöyle görünür:

Bu grafik, 1 Şubat’tan 1 Nisan’a kadar iki aylık bir süre için BitMEX’te BTC / USD kalıcı sözleşmesini göstermektedir. Her mum çubuğu (her biri yeşil veya kırmızı çubuk) 6 saatlik bir aralığı temsil eder.

Ayarlayabilirsiniz zaman ölçeği nasıl isterseniz bir grafik. Bazı grafikler kullanmanıza izin verir aralıklar örneğin 30 saniye kadar küçükken, diğerleri bir yıla kadar aralıkları kullanmanıza izin verirken.

Çoğu finansal grafikte olduğu gibi, Y ekseni (dikey eksen) fiyatı temsil ederken, X ekseni (yatay eksen) zamanı temsil eder.

Görebilirsiniz fiyat ölçeği grafiğin sağ tarafında. Bu, iki fiyat noktası arasındaki aralıktır. Bu grafikte fiyat ölçeği 50’dir, bu da iki fiyat noktası arasındaki farkın 50 olduğu anlamına gelir. Fiyat ölçeği doğrusal veya logaritmik olabilir:

Doğrusal Fiyat Ölçeği: Doğrusal bir fiyat ölçeğinde, aynı sayısal farkın herhangi iki noktası arasındaki mesafe, değerden bağımsız olarak eşittir. 1 ile 2 arasındaki mesafe, örneğin 9 ile 10 arasındaki mesafe ile aynıdır..

Logaritmik Fiyat Ölçeği: Logaritmik bir fiyat ölçeğiyle, fiyat noktaları arasındaki mesafe iki değerin oranına bağlıdır. Örneğin 1 ile 2 arasındaki mesafe, 4 ile 8 veya 12 ile 24 arasındaki mesafeye eşittir..

Doğrusal ve logaritmik fiyat ölçekleri arasındaki fark önemlidir. Aşağıda, bitcoin’in tüm zamanların fiyat geçmişini gösteren iki grafik göreceksiniz. İlk grafik doğrusal bir fiyat ölçeği kullanırken, ikinci grafikler logaritmik bir fiyat ölçeği kullanır:

İki grafik de aynı şeyi gösteriyor: 2011’den günümüze bitcoin’in fiyatı. Bununla birlikte, logaritmik grafik, doğrusal grafikten çok daha farklı bir hikaye anlatır..

İle doğrusal grafik, Görünüşe göre, bitcoin’in fiyatı, varlığının ilk dört yılında kesinlikle hiçbir şey yapmadı. Ardından, küçük bir fiyat artışı, uzun bir sınırlı fiyat hareketi oldu ve ardından Bitcoin, Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $ ‘a yükseldi..

Üzerinde logaritmik grafik, bitcoin’in fiyat hareketi çok daha az dramatik. Bitcoin’in ilk günleri, ilk çizelgeye göre özellikle etkileyici görünüyor. Bitcoin fiyatının kat sayısını ikiye katladığını görüyoruz. BTC başına 2 ABD doları ile BTC başına 200 ABD doları arasındaki fark, doğrusal grafikte düz bir çizgi gibi görünse bile önemlidir. Bu arada, 2017’de BTC başına 5.000 $ ‘dan 20.000 $’ a yükselme çok daha az önemli görünüyor..

Kripto Analistleri için Bitcoin Grafik Türleri

Çizgi grafikler, çubuk grafikler, şamdan grafikler ve nokta ve şekil grafikleri dahil olmak üzere dört genel kripto grafik türü vardır. Aşağıda her bir grafik ve benzersiz avantajları hakkında konuşacağız.

Çizgi grafik

Çizgi grafik, “çizgi” nin her zaman aralığının kapanış fiyatlarını birbirine bağladığı basit, yaygın bir grafik türüdür.

Bazı çizgi grafikler her dönem için açık, yüksek veya düşük fiyatlar kullanır. Ancak çoğu durumda, fiyat her aralık için kapanış noktasını yansıtır. Örneğin, Bitcoin öğleden sonra saat 15: 00’da 5.000 Dolar ve öğleden sonra 16.00’da 5.100 Dolardan kapanırsa, çizgi 5.000 ila 5.100 Dolar arasında çizilir.

Grafik çubuğu

Çubuk grafik, çizgi grafiğe göre fiyat hareketinin daha ayrıntılı bir temsilini sunar. Örneğin, bitcoin’in açıldığı fiyatı ve kapandığı fiyatı gösterir. Sadece bir sayı (kapanış fiyatı) görmek yerine, belirli bir günde bitcoin’in fiyatının ne yaptığını görebilirsiniz. En yüksek, en düşük ve en yakın fiyatlar, her iki tarafında yatay bir çizgi bulunan bir dizi dikey çizgi kullanılarak temsil edilir..

Bazı insanlar çubuk grafiğe “açık yüksek düşük kapanış” veya OHLC grafiği de diyor. Dikey çizgi, aralık çizgisi olarak adlandırılır ve yüksek ve düşük dahil her zaman aralığı için fiyat aralığını temsil eder. Bu arada yatay çizgiler, her aralık için açılma ve kapanmayı temsil eder..

Bir zaman dilimini temsil ederken çubuk grafik şöyle görünür:

Yukarıdaki çubuk grafik, yükselen ve düşen aralıkları belirtmek için de renk kullanır. Yükselen bir aralığı (kapanış fiyatının açılış fiyatından daha yüksek olduğu) belirtmek için siyah bir aralık kullanılırken, düşen bir aralığı belirtmek için kırmızı bir aralık kullanılır (kapanış fiyatının açılış fiyatından daha düşük olduğu durumlarda).

Şamdan Grafiği

Bazı insanlar mum grafiklerini “Japon mum grafikleri” olarak adlandırıyor çünkü bunlar 18. yüzyılda bir Japon pirinç tüccarı tarafından icat edildi, ancak 1990’ların başına kadar batı pazarlarında görünmemişlerdi..

Günümüzde mum grafikleri, çubuk grafiklere benzer şekilde çalışmaktadır. Belirli bir gün için yüksek, alçak, açık ve kapanışı görmenize izin verir. Bununla birlikte, bu sayılar biraz farklı bir şekilde ifade edilir.

Şamdan grafiklerinde, açık, kapalı, yüksek ve düşük fiyatları temsil eden üst ve alt gölgelere sahip içi boş veya dolu bir gövde vardır. Bir şamdan gövdesinin uzunluğu ve şekli, belirli bir zaman aralığı için alım satım faaliyetinin yoğunluğunu temsil etmek için de kullanılır..

Yukarıdaki mum çubuklarının her birinin neyi temsil ettiği aşağıda verilmiştir:

Şamdan çoğunlukla açık ve kapalı fiyatları temsil eden gövdeden (gölgeli alan) oluşur. Üst ve alt çizgiler (mumun fitilleri) yüksek ve düşük fiyatları temsil eder.

Esasen, bir çubuk grafikle aynı bilgileri alıyorsunuz, ancak bu bilgiler biraz farklı bir şekilde temsil ediliyor.

Gölgeli alan da bir rol oynar. Fiyat açıldığından daha yüksek oranda kapanırsa, şamdan yeşil olarak gölgelenir (bu aralıkta bitcoin’in fiyatı yükseldi). Fiyat açıldığından daha düşük kapanırsa, şamdan kırmızı gölgeli olacaktır (bitcoin’in fiyatı bu aralıkta düştü). Bazı şamdan grafikleri de, fiyatlar yükseldiğinde şamdan dolu veya gölgeli ve fiyatlar düştüğünde doldurulmamış ve boş olan bir dolgulu veya doldurulmamış desen kullanır..

Nokta ve Şekil Tablosu

Burada listelenen dört çizelgeden bir nokta ve şekil çizelgesi en az yaygın olanlardır. Bununla birlikte, niş bir teknik tüccar grubu nokta ve rakam kullanmaya devam ediyor (P&F) bu güne ait grafikler.

Bir nokta ve şekil grafiği yalnızca fiyat hareketlerini gösterir. X sütunu yükselen fiyatları ve O sütunu düşen fiyatları temsil eder. Zaman ve hacim gösterilmez. Bir süre önemli bir fiyat hareketi yoksa, grafik yeni veri göstermez..

P ile&F grafikleri, her X ve O tarafından temsil edilen değer, belirlenmiş bir fiyat aralığı olarak belirlenir. Bu değerin altındaki herhangi bir fiyat değişikliği göz ardı edilir. Fiyat, belirli sayıda X veya O’yla temsil edilen ters yönde değiştiğinde, grafik yeni bir sütuna (tersine çevirme adı verilir) kayar..

Yukarıdaki grafikte, her X veya O, iki dolarlık bir artış veya düşüşü temsil ediyor. Ters yönde en az dört dolar değerinde bir değişiklik olursa, tersine çevirme gerçekleşir. Zaman, X ekseninde temsil edilebilir, ancak P’de hiçbir zaman bir faktör olarak kullanılmaz.&F çizelgeleri.

Bu benzersiz grafik aracının amacı nedir? Önemli olan, önemsiz fiyat hareketlerine sahip zaman aralıklarını hesaba katarken diğer grafik türlerinde meydana gelen dikkat dağıtma veya çarpıklık etkisini ortadan kaldırmaktır. Grafik yalnızca önemli fiyat hareketlerini gösteriyor.

Bununla birlikte, nokta ve rakam grafikleri bugün kripto dünyasında çok nadirdir.

Ayrıca, ek bir bitcoin grafik modeli kaynağı olarak, yükseliş ticaret grafiklerini düşüş eğilimi grafikleriyle karşılaştıran bir bakış: bitcoin-grafik-analizi-boğa-kalıpları

bitcoin-grafik-analizi-düşüş kalıpları

Bitcoin ticaret tablosu analizi Crypto Trading Book’tan boğa vs ayı modelleri

Bitcoin Grafik Desenleri

Kripto tüccarları, farklı kalıpları ortaya çıkarmak için grafikleri analiz edecek. Tüm farklı desen türleri vardır. Bununla birlikte, tipik olarak, desenler üç özel kategoriye ayrılır:

Devam Kalıpları: Bu modeller kısa bir konsolidasyon dönemine işaret eder, ardından hakim trend aynı yönde devam eder..

Ters Kalıplar: Bu modeller, tipik olarak trendin tersine dönmesine yol açan arz ve talep dengesinde bir kayma olduğunu gösterir. Bu desenler alt ve üst oluşumlara bölünmüştür..

İkili Desenler: İkili desenler, bir eğilimin her iki şekilde de değişebileceğini gösteren üçgen formülasyonlardır..

Desen analizi siyah beyaz değildir. Örneğin, bazı insanlar bir haritayı analiz edip bir devam modeli görebilirken, diğerleri iki taraflı bir model görebilir. Aralık ve önceki trendlere bağlı olarak, analiz değişebilir.

Aşağıda, yukarıda belirtildiği gibi devam, tersine dönme ve ikili kalıpları temsil edebilen belirli kalıp türlerinden bazılarından bahsedeceğiz..

Sap Desenli Bardak

Kulp desenli bir fincan, önceki trende bağlı olarak bir devam veya tersine dönüş modeli olabilir. Şuna benziyor:

Bir yükseliş trendinde (yukarıda belirtildiği gibi) kulp desenli bir kupa, bir yükseliş devam formasyonudur. Küçük bir düşüşün (kupa) yanı sıra, yükseliş eğilimi geçerli olacaktır. Bazı fincanlar U şeklindeyken diğerleri V şeklindedir. İdeal koşullarda, kupanın belirli bir fiyat noktasında (tutamaç) birleştirilmeden önce her iki tarafta eşit yükseklikleri vardır. Konsolidasyondan sonraki bir sonraki kopuş için tahmini fiyat hedefi, kupanın yüksekliğine göre simetriktir.

Elbette, kulp desenli bardak, hakim bir düşüş trendinde farklı şeyleri gösterebilir:

Bu grafikte, tutamaç desenli aynı kupa düşüş trendinin sonunu ve yükseliş trendine doğru kırılmayı gösterir. Kupa oluşumu bir kulp oluşumuna geçtiğinde, fiyat fincan yüksekliğinin yarısını aşmamalıdır. Fiyat, fincan yüksekliğinin yarısından daha fazla düşerse, o zaman satış ivmesi çok önemlidir ve artık sap desenli bir fincan olarak kabul edilmez (“tutamaç” kırıldı).

Sap desenli bardağın oluşması ne kadar uzun sürer ve bardak oluşumu ne kadar derin olursa, kopmanın arkasındaki momentum o kadar büyük ve fiyat hedefi o kadar yüksek olur. Kupanın yüksekliğini kırılma noktasına eklediğinizde, kısa vadeli fiyat hedefi için iyi bir gösterge sağlar..

Bayraklar ve Flamalar

Bayraklar ve flama desenleri devam desenleridir. Piyasa aynı yönde hareket etmeye devam etmeden önce fiyatlar kısa bir süre konsolide edildiğinde oluşurlar..

Geleneksel bir grafikte şu şekilde görünür:

Bu grafikte ortada konsolidasyon aşamasını görüyoruz. Uzun vadeli eğilim kısa bir fren yaparak grafikte dikdörtgen bir şekil oluşturuyor. Ardından uzun vadeli yükseliş trendi devam ediyor, dikdörtgen kırılıyor ve fiyatlar yükselmeye devam ediyor..

Ayrıca hem düşüş hem de yükseliş bayraklarına sahip olabilirsiniz. Bu bayraklarla, flama, hakim trendin tersi yönde hafif bir eğimli hareketle oluşturulur..

Bayrak ile flama deseni arasında da bir fark vardır. Bir bayrak dikdörtgen şeklindeyken, bir flama üçgen şeklindedir:

Bayrak ve flama desenlerinden önce genellikle keskin bir ralli veya düşüş görülür. Bu ralli veya düşüş, bayrağın ‘direğini’ oluşturur. Destek veya direnç seviyesinden “bayrak” veya “flama” arasındaki mesafeye bayrak direği denir.

Bir bayrak veya flama grafiğinden bir fiyat hedefini analiz edebilirsiniz. Tipik olarak, bunu bir yükseliş trendinde formasyonun tepesine bayrak direğinin uzunluğunu ekleyerek ve bir düşüş trendinde formasyonun altından bayrak direğinin uzunluğunu çıkararak yaparsınız..

Baş ve omuzlar

Baş ve omuzlar (HS veya H&S) kalıpları en güvenilir ters çevirme kalıplarından bazılarıdır.

Bazı HS modelleri dikkate alınır baş ve omuzlar üst desenler veya “HS tops”. Bu, daha uzun bir zirvenin yanında iki küçük zirve de dahil olmak üzere üç parçayı içeren bir aşağı dönüş formasyonudur:

Sol omzun alt kısmını başın alt kısmı ile birleştirerek, ‘yakaÇizelgenin ’si. Fiyatlar boyun çizgisinin altına düştüğünde, yükselme eğilimi bozulur ve piyasalar, aşağıdaki grafikte geri çekilme ve hedef çizgisi ile görüldüğü gibi düşüş eğilimine girer..

Baş ve omuzlar alt çizelgeleri, bu arada, HS dipleri veya ters HS çizelgeleri olarak da bilinir. Bu, hakim eğilimin aşağı doğru olduğu bir yükseliş dönüş formasyonudur (aşağı yönlü bir tersine dönüş paterni yerine).

Tıpkı HS üst çizelgesinde olduğu gibi, HS alt çizelgesi, iki sığ çukur veya daha derin bir vadinin her iki tarafında veya daha alçak alçakta daha yüksek alçaklar dahil olmak üzere üç bölümden oluşur..

Baş ve omuz tablolarından fiyat hedeflerini hesaplayabilirsiniz. HS üst çizelgeleri için, en yüksek olanın boyun çizgisi boyunca kopma noktasına oranına dayalı olarak fiyatı tahmin edebilirsiniz. Örneğin, daha yüksek olan 40 ise ve kırılma noktası 20 ise (% 50 düşüş), boyun çizgisinin altındaki dağılım için tahmini hedef 10 olacaktır, bu da boyun çizgisinden% 50 daha fazladır..

Bu arada HS alt grafikleri için, benzer bir yöntem kullanarak başın yüksekliğini kırılma noktasına ekleyerek bir fiyat hedefi hesaplayabilirsiniz. Örneğin, düşük düşük 20 ise ve kırılma 30’da gerçekleşiyorsa (2: 3 oranında), o zaman hedef fiyat 45’tir.

Çift Üst Sıralar

Çifte en iyi grafikler, hakim bir yükseliş trendinde aşağı yönlü tersine dönüş modelleridir. Çift zirveli bir grafikle, kısa bir geri çekilme ve ardından başarısız bir ralli, ardından bir önceki yüksek seviyeden ikinci bir geri çekilme göreceksiniz, bu da fiyatın önceki düşük seviyenin altına düşmesine neden olur:

Çift tepeli bir desene çekilmek kolaydır. İdeal olarak, zirveyi tekrar test ettikten sonra fiyat ilk geri çekilme düşük seviyesinin altına düşene kadar beklersiniz çünkü bu, oluşum tamamlandığında ve grafikteki en düşük noktadır..

Çift tepe formasyonunun fiyat hedefini hesaplamak için, desteğin kırıldığı noktadan formasyonun yüksekliğini çıkarabilirsiniz. Ya da, dizilişin en yüksek ve en düşük geri çekme oranı arasındaki oranı analiz edebilirsiniz. Formasyonun zirvesi 20 ve geri çekilme düşük değeri 10 (2: 1) ise, döküm için fiyat hedefi 5 olarak belirlenir..

Çift dip noktası

Çift dipli bir grafik oluşumu, bir çift tepe oluşumunu baş aşağı çevirirseniz olan şeydir. Çift dip oluşumu, hakim bir düşüş trendindeki yükselişin tersine dönme modelidir. Dibe bir kez vurduktan, bir kez yükseldikten ve tekrar dibe vurduktan sonra, fiyatlar “W” formasyonunu tamamlamak için boyun çizgisini kırdığında çift dip oluşur..

Bir düşüş trendinin ardından fiyatlar yakın zamandaki en yüksek seviyeye yükselebilir, ardından formasyonu tamamlamak ve yükseliş trendine geri dönmek için bir önceki yüksek seviyenin üzerine çıkmak için son bir kez yükselmeden önce önceki düşük seviyeye tekrar düşebilir..

Çift tepe yüksekler için fiyat hedeflerini hesaplamak için, dizilişin yüksekliğini koparma noktasına ekleyebilirsiniz. Veya dizilişin dip noktası ile ilk rallinin en yüksek seviyesi arasındaki oranı analiz edebilirsiniz. Örneğin, dizilişin dibi 5 ise ve ilk ralli 10’a ulaşırsa, o zaman fiyat hedefi 20 olacaktır..

Üçlü Üst & Üçlü Alt

Yukarıdaki oluşumları daha da karmaşık hale getirmek, bazen çift üst ve çift dip oluşumlarına benzeyen üçlü üst ve üçlü alt oluşumlara sahip olabilmemizdir. Çift üst / alt oluşumlar gibi, üçlü üst / alt oluşumlar da tersine çevrilmiş modellerdir. Hakim bir yükseliş trendine veya düşüş trendine karşı gidiyorlar.

Burada görebileceğiniz gibi, üçlü tepe oluşumu, iki vadi ile bölünmüş üç eşit tepeden oluşur..

Bu arada üçlü dip oluşumu, üç özdeş vadi ve iki abortif zirveden oluşan baş aşağı çevrilir..

Üçlü bir üst veya alt oluşum için fiyat hedefini hesaplamak için, çift üst / alt oluşumlarda fiyat hedeflerini nasıl hesapladığınıza benzer şekilde, oluşumun yüksekliğini kırılma noktasına veya kırılma noktasına ekler veya çıkarırsınız..

Alt Yuvarlama

Yuvarlanan taban veya daire tabanı oluşumu, yükselişin tersine dönmesi veya devam modelidir. Bu desenle, fincan ve kulp deseninden daha dik bir fincan veya kase oluşumu göreceksiniz. Baş ve omuz modeline benzer, ancak fark edilebilir omuzları yoktur. Tabağın altını temsil eden yuvarlak bir şekil oluşturmak için alt kısımdaki düşük fiyatları birleştirebilirsiniz:

Oluşum ilk olarak satış baskısı ile oluşmaya başlar ve fiyatların düşmesine neden olur. Bu basınç sonunda buhar kaybeder ve yükseliş trendine geçer. Satın alma baskısı azalır ve fiyatların yeni bir düşük seviyeye düşmesine neden olur ve bu eğilim, en düşük seviyeye ulaşılana kadar birkaç kez daha tekrar eder. Ardından, satın alma baskısı devreye girer ve sonunda bir kırılmaya neden olur ve yuvarlanan dip oluşumunu tamamlar..

Dip oluşumları yuvarlamak için kısa vadeli fiyat hedeflerini hesaplamak için, kupanın yüksekliğini direnç çizgisine eklersiniz..

Takozlar

Yükselen kama desenleri ve düşen kama desenleri dahil olmak üzere iki tür kama deseni vardır. Bu modeller, model oluşmadan önce piyasaların ne yaptığına bağlı olarak devam veya tersine dönme kalıpları olabilir..

 

Bir yükseliş trendinde, yükselen bir kama paterni düşüşün tersine döndüğünü gösterir. Piyasalar dönüyor ve fiyatlar düşmeye başlıyor. Düşüş trendinde, fiyatlar düşmeye devam ederken yükselen bir kama paterni bir devam olarak görülüyor..

Bu arada düşen kama, bir yükseliş modeli olarak kabul edilir. Düşen kama, örneğin hakim bir düşüş trendinde oluştuğunda yükselişin tersine döndüğünü gösterir. Hakim bir yükseliş trendinde oluştuğunda, düşen kama, fiyatlar yükselmeye devam ederken bir sürekliliği gösterir..

Dikdörtgenler

Dikdörtgen desenler, fiyatlar belirli bir süre boyunca kabaca eşit en yüksek ve en düşük değerler arasında sıçradığında oluşur. Bu dönemin iniş ve çıkışları etrafında çizgiler çizerken, dikdörtgenlerin oluşmaya başladığını görebilirsiniz..

Ticaret aralığı veya konsolidasyon bölgesi olarak da bilinen dikdörtgen, fiyatın paralel destek ve direnç çizgileri arasında değiştiği bir devam modelidir. Piyasaların ne yapacaklarını gerçekten çözemedikleri bir çıkmazdır. Bu çıkmaz sırasında, fiyat patlamadan önce destek ve direnç seviyelerini birkaç kez test edecek. Fiyat düştüğünde, ya önceki trendi tersine çevirecek ya da devam ettirecektir (yukarı ya da aşağı doğru hareket eder).

Bir dikdörtgen oluşumu sırasında fiyat hedeflerini hesaplamak için, kırılma veya bozulma noktasına yüksekliği eklersiniz..

İkili Desenler (Üçgenler)

İkili desenler dahil olmak üzere üç farklı üçgen oluşumundan oluşur simetrik üçgenler, yükselen üçgenler, ve azalan üçgenler.

Yükselen Üçgen

Artan üçgenler tipik olarak hakim bir yükseliş trendindeki yükseliş devam modelidir. Bununla birlikte, yükselen üçgenler bir düşüş trendinde bir tersine dönüş modeli olarak da oluşabilir. Yükselen bir üçgen desen, iki veya daha fazla kabaca eşit yükseklikten ve artan alçaktan oluşur. Direnç çizgisi yataydır, ancak uzatılmış destek çizgisi yukarı doğru eğimlidir ve direnç çizgisiyle ters çevrilir, bu üçgen nasıl oluşur.

Yükselen bir üçgenin oluşması için, her salınım veya alçak bir önceki düşük seviyeden daha yüksek olmalıdır. Fiyat üst direnç çizgisini geçtiğinde oluşumun tipik olarak tamamlandığı kabul edilir..

Artan bir üçgende fiyat hedefini hesaplamak için, üçgenin tabanının yüksekliğini kırılma noktasına ekleyebilirsiniz. Durdurma kaybı, en son düşük salınıma yerleştirilmelidir.

Azalan Üçgen

inen üçgen yükselen üçgenin tersidir. Tipik olarak, fiyatlar daha geniş bir düşüş eğiliminin parçası olarak zaman içinde kademeli olarak düşmeye devam ederken oluşan düşüş eğilimidir. Bununla birlikte, bir yükseliş trendi sırasında bir tersine dönüş modeli de oluşturabilir. Yükselen bir üçgende olduğu gibi, fiyat ara sıra yukarı doğru kırılabilir. Bu nedenle, gelişirken kalıbı oynamak ve sıkı stoplar kullanmak önemlidir.

Alçalan üçgen, eşit alçak seviyeler yatay bir destek çizgisi oluştururken, azalan yüksekler aşağı doğru eğimli bir direnç çizgisi oluşturarak, yukarıdaki yükselen üçgende görülen aynı tip dik açılı üçgeni yaratarak oluşturulur..

Azalan bir üçgen oluşumunda fiyat hedefini hesaplamak için, üçgenin tabanının yüksekliğini desteğin kırıldığı noktaya çıkarırsınız..

Simetrik Üçgen

Bir simetrik üçgen, Tahmin edebileceğiniz gibi, yükselen ve alçalan bir üçgen örüntüsü arasında bir yerde oluşur. Açık bir kırılma teyit edilene kadar modelin sonucunu belirlemenin zor olduğu tipik bir ikili modeldir..

Simetrik bir üçgenle, fiyatın sonunda bir noktada konsolide olacağı bir dizi düşük reaksiyon yüksekleri ve daha yüksek reaksiyon düşükleri göreceğiz. Bu nokta, üçgenin ucunu oluşturur. Bu arada destek ve direnç çizgileri üçgenin iki tarafını oluşturur ve sonunda noktasında buluşur..

Koparma yönünü belirlemek zor olduğundan, bazı tüccarlar her iki tarafı da simetrik bir üçgen düzeninde oynayacak, uzun ve kısa bir sipariş verecek ve ardından diğeri çarptığında birini kapatacak..

Fiyat hedefini simetrik bir üçgende hesaplamak için, üçgenin tabanını kırılma noktasına ekleyin veya çıkarın. Destek çizgisine paralel (desenin yukarı doğru kırıldığı varsayılarak) veya üçgenin tabanının diğer köşesinden geçen direnç çizgisine paralel (desen aşağı doğru kırılırsa) uzatılmış bir trend çizgisi çizerek uzun vadeli bir fiyat emlak hesaplayabilirsiniz..

Bitcoin Tüccarları için En Karlı İlk Beş Desen

Bazı modeller, diğerlerinden daha güçlü bir kâr elde etme fırsatı sunar. Tarihsel olarak, aşağıdaki beş kalıp tüccarlara en iyi fırsatları vermiştir:

 • Üçgenler (artan, azalan ve simetrik üçgenler)
 • Baş ve omuz kalıpları
 • İkili ve üçlü üst ve alt desenler
 • Kulp desenli bardak
 • Bayrak ve flama desenleri

Teknik Göstergeler: Bir Usta Gibi Grafikler Nasıl Okunur?

Şimdiye kadar, çoğunlukla daha geniş grafik modellerine odaklandık. Ancak daha sonra, tüccarların stratejilerini oluşturmak için kullandıkları sinyaller de dahil olmak üzere teknik göstergelerden bahsedeceğiz..

Yukarıda tartıştığımız daha geniş grafik modellerini, ilkbahardan yaza, sonbahara ve kışı değiştiren iklim gibi hayal edin. Yıl boyunca sıcaklıkta, gün ışığında ve hava koşullarında daha geniş değişiklikler görüyoruz..

Bu arada teknik sinyaller, bir sonraki sezonun geleceğini tahmin etmek için okuduğunuz kısa vadeli bilgilerdir. Örneğin, sıcaklığın haftada 40’tan 30’a düştüğünü fark edebilirsiniz. Bu kışın geldiğini gösteriyor.

Teknik göstergeleri analiz ederken, tek başına herhangi bir teknik göstergenin özellikle anlamlı olmadığını hatırlamak önemlidir. Bu teknik göstergenin ne anlama geldiğini anlamak için bağlama ihtiyacınız var. Hakim bir trend, grafik deseni ve daha fazlası gibi bilgilere bakarak bağlam elde edebilirsiniz. Bir yapbozun parçası gibidir: Yalnızca pazarın tutarlı bir resmini oluşturmak için hepsi bir araya getirildiğinde anlam kazanır.

Göstergeler bindirmeler veya osilatörler olarak kategorize edilebilir:

Yer paylaşımları: Bindirmeler, fiyatla aynı ölçeği kullanan ve fiyat grafiğinin üstünde işaretlenen göstergelerdir..

Osilatörler: Osilatörler, fiyat tablosunun altında farklı bir ölçekte bağımsız olarak görüntülenir ve minimum ve maksimum değer arasında salınır..

Belirli teknik göstergeler dikkate alınır öncü göstergeler. Öncü bir gösterge, güçlü tahmin niteliklerine sahiptir ve fiyat gelmeden önce pazarın yönünü gösterebilir. Öncü göstergeler, piyasa bu değişikliği göstermeye başlamadan önce eğilim veya momentumdaki yakın bir değişikliği işaret etmede etkili olabilir. En iyi bilinen öncü göstergeler şunları içerir: Göreceli Güç Endeksi (RSI), Stokastik Osilatör ve Dengeli Hacim (OBV).

Bu arada diğer teknik göstergeler dikkate alınır gecikmeli göstergeler. Gecikme göstergeleri piyasa eğilimlerini takip eder. Piyasa trendlerinde bir değişime işaret ediyorlar, ancak bu değişimin gerisinde kalma eğilimindeler. Tipik olarak, bir eğilim ortaya çıkmaya başladıktan sonra bir eğilimi doğrulamak için gecikmeli bir gösterge kullanılır. Ancak, net bir eğilimin olmadığı dalgalı bir piyasada gecikmeli göstergeler daha az değerlidir. En iyi bilinen iki gecikme göstergesi: Bollinger bantları ve Hareketli ortalamalar.

Hareketli ortalamalar

Hareketli ortalamalar, kısa, orta ve uzun vadeli eğilimleri gösterebilen eğilim katmanlarıdır. Hareketli ortalamayı hesaplamak için, ortalama fiyatı belirli bir süre üzerinden alırız. Hareketli bir ortalama, kısa vadeli dalgalanma ve fiyat hareketleri dahil olmak üzere grafikteki pek çok ‘gürültüyü’ ortadan kaldırır. Trendlerin fark edilmesini kolaylaştırabilir.

Basit hareketli ortalamalar ve üstel hareketli ortalamalar dahil olmak üzere hareketli ortalamaları hesaplamanın iki yaygın yolu vardır. Her ikisi de teknik göstergelerin geciktiği kabul edilir.

Bir basit hareketli ortalama (SMA) yalnızca belirli bir dönemdeki tüm kapanış fiyatlarının toplamının dönem sayısına bölünmesidir. Örneğin 5 günlük bir SMA, her gün için kapanış fiyatları eklenerek ve toplamı beşe bölerek hesaplanabilir. Daha uzun bir süre boyunca, daha büyük bir gecikme olur. Daha uzun ölçekler, fiyat hareketlerimizi yumuşatır ve daha kısa zaman ölçeklerine göre daha az duyarlı olma eğilimindedir..

Bunun pratikte nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki tabloya bakın. 50 günlük hareketli ortalama fiyat hareketlerinin gerisinde kalırken, 10 günlük hareketli ortalama fiyat hareketlerini sıkıca kucaklıyor:

Üstel hareketli ortalama (EMA), bu arada, en son veri noktalarına daha fazla ağırlık verir. Bu, hareketli ortalamayı fiyat hareketlerine kadar “sıkılaştırabilir” ve hareketli ortalamayı son fiyat hareketlerine daha duyarlı hale getirebilir..

Üstel hareketli ortalamalar, en son veri noktalarına daha fazla ağırlık vermek için bir ağırlık çarpanı kullanır. Bu ağırlık çarpanı, [2 / (Zaman Dönemi + 1)] formülü kullanılarak hesaplanabilir. 10 günlük bir EMA’da, en son fiyata verilen ağırlık [2 / (10 + 1)] = 0,1818 veya% 18,18 olacaktır..

Ayrıca bugünün fiyatı x ağırlık çarpanı + dünün EMA x (1 – ağırlıklandırma çarpanı) aldığınız mevcut üstel hareketli ortalamalar (EMA’lar) da vardır..

Bu formülleri ezberlemeniz gerekmez. Grafik araçları bu formülleri otomatik olarak uygular. Ancak, bu formüllerin nereden geldiğini bilmek yardımcı olur.

Üstel Hareketli Ortalamalara Karşı Basit Hareketli Ortalamalar

Basit hareketli ortalamalar ve üstel hareketli ortalamalar, aynı eğilimi özetlemenin iki yoludur. Birinin diğerinden daha iyi olması gerekmez. Her birinin kendine göre avantajları var.

Bir üstel hareketli ortalama, örneğin, son fiyat hareketlerine daha hızlı yanıt verir ve fiyat eğrisini daha yakından sarar.

Bir basit hareketli ortalama, bu arada, uzun vadeli destek ve direnç seviyelerini belirlemek için idealdir. Basit hareketli ortalamanın eğimi, belirli bir eğilime doğru momentumu ölçmek için de kullanılır..

Tipik olarak, 200 günlük basit hareketli ortalama (SMA) grafiği ve 50 günlük SMA grafiği, orta ve uzun vadeli eğilimleri belirlemek için en popüler iki ölçektir. Bu iki grafik aynı zamanda destek ve direnç seviyelerini, yükseliş ve düşüş geçişlerini ve sapmaları belirlemek için de kullanışlıdır..

Basit ve üstel hareketli ortalamalar bir araya geldiğinde bir geçiş oluşturur. Bu, bir trend değişikliğini işaret edebilecek önemli bir olay olarak kabul edilir..

Örneğin, altın haç olarak da bilinen boğa geçitleri vardır. Daha kısa ölçekli hareketli ortalama, daha uzun ölçekli hareketli ortalamanın üzerine çıktığında yükseliş eğilimi oluşur..

Ölüm haçları olarak da bilinen düşüş geçişleri de var. Daha kısa ölçekli hareketli ortalama, daha uzun ölçekli hareketli ortalamanın altına düştüğünde düşüş eğilimi oluşur..

Bu arada, mevcut fiyat uzun vadeli hareketli ortalamanın üzerine çıkarsa, bu yükseliş eğilimi göstergesidir. Mevcut fiyat uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düşerse, düşüş eğilimi gösterir..

Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD)

Hareketli ortalama yakınsama-ıraksama veya MACD, momentumu ölçmek için popüler olan trend takip eden bir osilatördür. MACD, iki üstel hareketli ortalamayı alır (12 günlük ve 26 günlük EMA gibi), ardından bir trendin momentumunu ölçmek için bunları sıfır çizgilerine göre çizer..

Ayrıca, MACD ile sinyal hattı (MACD’nin 9 günlük EMA’sı) arasındaki ilişkiye dayalı olarak momentumu ölçen MACD histogramını da görüyoruz..

Modern bir MACD osilatör göstergesi, MACD çizgisi, sıfır çizgisi, sinyal çizgisi ve MACD histogramı dahil olmak üzere dört unsurdan oluşur:

 • MACD Hattı: MACD satırı, 12 günlük EMA’dan çıkarılan 26 günlük EMA’dır..
 • Sıfır Satır: Sıfır çizgisi, iki EMA’nın eşit olduğu noktadır.
 • Sinyal Hattı: Sinyal hattı, MACD’nin 9 günlük EMA’sıdır.
 • MACD Histogramı: MACD histogramı, sıfır çizgisi boyunca çubuklar olarak çizilir. MACD hattı ile sinyal hattı arasındaki farktır.

Bir pozitif MACD 12 günlük EMA 26 günlük EMA’nın üzerinde olduğunda oluşur. Piyasanın yükselişte olduğunu gösterir. Değer ne kadar yüksekse, yukarı yönlü momentum o kadar güçlüdür.

Bir negatif MACD, Bu arada, piyasanın düşüş eğiliminde olduğunu ve daha düşük değerler güçlü aşağı yönlü momentumu işaret ettiğini gösteriyor..

Önemli olaylar arasında yakınsama, çapraz geçiş ve sıfır çizgisinden ve sinyal çizgisinden sapma yer alır..

 • Yakınsama: Merhametli momentumu gösterir.
 • Karşıdan karşıya geçmek: Piyasa güçlerinin değiştiğini gösterir.
 • Uyuşmazlık: Yükselen momentumu gösterir.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Göreceli güç endeksi veya RSI, momentumu göstermenin bir yoludur. Momentum, pazar eğilimlerinin gücünü belirleyerek, piyasaların aşırı alınıp satılmadığına bağlı olarak size ne zaman satın alacağınız veya satacağınız konusunda iyi bir fikir verebilir..

RSI, 0 ile 100 arasında salınır, tipik zaman çerçevesi 14 gündür. RSI 30’un altında olduğunda, piyasanın aşırı satıldığını gösterir. RSI 70’in üzerinde olduğunda, pazarın aşırı satın alındığını gösterir. Bununla birlikte, bazı tüccarlar bunun yerine sınır olarak 20 ve 80’i kullanıyor, bu da oldukça değişken piyasalar için daha anlamlı olabilir (kripto dahil).

RSI öncü bir gösterge olduğu için, RSI’nın eğimi, genel pazarda bu eğilim gözlemlenmeden önce bir eğilim değişikliğini gösterebilir. Bu nedenle RSI, piyasa koşullarını analiz etmenin en yaygın yollarından biridir..

RSI = 100 – (100/1 + RS)

Bu formülde, göreceli güç (RS), ortalama kayıp üzerinden ortalama kazanca eşittir (RS = Ortalama Kazanç / Ortalama Kayıp).

Bir kazanç fiyatın bir önceki günün kapanışının üzerinde kapandığı bir dönemdir. kayıp fiyatın önceki günün kapanış fiyatının altında kapandığı bir dönemdir. Bu değerler mutlaktır, yani kayıplar pozitif değerler olarak hesaplanır.

RSI farklılıkları yardımcı olabilse de, yalnızca uygun bağlamda yardımcı olurlar. Buradaki diğer göstergelerde olduğu gibi, herhangi bir tek göstergeyi uygun bağlam olmadan bir sinyal olarak kullanmaktan kaçınmak önemli bir hatırlatıcıdır..

Fiyat daha düşük bir seviyeye ulaştığında ve RSI daha yüksek bir düşüşe ulaştığında yükseliş eğilimi görebilirsiniz. Bu arada, fiyat daha yüksek bir seviyeye ulaştığında ve RSI daha düşük bir seviyeye ulaştığında düşüş eğilimi ortaya çıkar..

Düşüş veya yükseliş yönündeki potansiyel trend tersine dönmelerinin göstergeleri olarak görülen RSI başarısızlık dalgalanmalarını gözlemlemek için de RSI kullanabiliriz..

Yükseliş hatası, RSI 30’un altına düştüğünde, 30’u geçtiğinde, geri düştüğünde, ancak 30’un altına düşmediğinde ve yeni bir yükseliş yaptığında ortaya çıkar..

Bu arada düşüş eğilimi düşüşü, RSI 70’in üzerine çıktığında, geri düştüğünde, 70’i kırmadan sıçradığında ve yeni bir düşük seviyeye düştüğünde meydana gelir..

Parabolik SAR (Durdur ve Geri Dön)

Parabolik durdurma ve geri alma (SAR), fiyatın trend olduğunda tipik olarak parabolik eğrilerde hareket ettiği fikrine dayanan bir kaplama gecikmesi göstergesidir. Parabolik SAR göstergesinin trend piyasalarında en etkili olmasının nedeni budur. SAR, zaman içinde fiyat hareketlerine yakın kalacaktır, yükselişlerde fiyat eğrisinin altına düşecek ve düşüş eğilimleri sırasında fiyat eğrisinin üzerine düşecektir. Bu nitelik nedeniyle tüccarlar, takip eden duruşları ayarlamak ve kayıplara karşı koruma sağlamak için parabolik SAR göstergesini kullanır..

Yükselen ve düşen SAR’ı hesaplamak için ayrı formüller vardır. Formül, verileri bir dönem geride alır.

 • Yükselen SAR Formülü: Mevcut SAR = Son Dönemin SAR + AF (EP – Geçen Dönemin SAR)
 • Düşen SAR Formülü: Mevcut SAR = Son Dönemin SAR – AF (EP – Son Dönemin SAR)

Bu formüllerde EP, aşırı nokta (mevcut trendin en yüksek veya en düşük düşüğü) ve AF hızlanma faktörüdür. Hızlanma faktörü başlangıçta 0,02 değerine ayarlanır ve en uç noktanın yaptığı her yeni yüksek veya düşük için AF 0,02 artar..

Artırdığınızda ivme faktörü (AF), SAR duyarlılığını artırarak SAR’ı fiyat eğrisine yaklaştırır. Bu arada AF’nin düşürülmesi, SAR’ı fiyat eğrisinden uzaklaştırır. AF’yi çok yükseğe ayarlarsanız, çok fazla kırbaç testeresi oluşturabilir ve yanlış geri dönüş sinyalleri oluşturabilir..

SAR en iyi Ortalama Yön İndeksi ile birlikte kullanılır. Bir sonraki adımda Ortalama Yön Endeksinden ve bir trendin gücünü belirlemek için nasıl kullanıldığından bahsedeceğiz..

Ortalama Yön Endeksi (ADX)

Ortalama yön indeksi (ADX) Bir eğilimin gücünü tahmin etmek için tercih edilen bir gösterge haline gelmek için son yıllarda popülaritesi artmıştır. Geciken bir osilatör olarak ADX, bir trendin arkasındaki piyasa güçlerinin büyüklüğünü göstermesine rağmen, gelecekteki trend yönü hakkında çok az fikir veriyor..

ADX, değişen bir pazarda tipik olarak 20’nin altında ve trend olan bir pazarda 25’in üzerinde olmak üzere 0 ile 100 arasında salınır. 40’ın üzerindeki bir ADX, güçlü bir eğilimi gösterir.

ADX’i hesaplarken, birlikte yönlü hareket göstergesini (DMI) oluşturan pozitif yönlü göstergeleri (+ DI) ve negatif yön göstergelerini (-DI) belirlememiz gerekir. Ardışık dönemlerin en yüksek ve en düşük değerlerini harmanlayarak DMI’yi hesaplıyoruz.

 • +DI = (Düzeltilmiş + DM / ATR) x 100
 • -DI = (Düzeltilmiş -DM / ATR) x 100

Bu formülde, +DM cari dönem için yüksek eksi önceki dönem için yüksek. -DM önceki dönemin düşüğü eksi cari dönemin düşüğüdür. Bu arada denklemin ‘yumuşatma’ kısmı, son 13 dönemin ortalamasını almayı, en yeni değeri eklemeyi ve ardından toplamı 14’e bölmeyi içerir..

ADX ayrıca hesaba katar ortalama gerçek aralık veya ATR, oynaklığı gösteren. Gerçek aralık (TR), üç fiyat farkı arasında en büyüğünün mutlak değeridir (cari dönemin yüksek eksi cari dönemin düşük, cari dönemin yüksek eksi önceki dönemin kapanışı ve cari dönemin düşük eksi önceki dönemin kapanışı.

 • ATR = [Son 13 dönemin TR’si + Mevcut TR] / 14
 • Yön İndeksi (DX) = [(+ DI – -DI) / (+ DI + -DI)] x 100
 • ADX = [son 13 dönemin DX’i + mevcut DX] / 14

Bu formüller karmaşık görünebilir. Ancak, yukarıda belirtildiği gibi, bu formülleri ezberlemenize gerek yoktur. Bu formülleri sizin için uygulayan birçok araç var. Bununla birlikte, bilgili bir teknik tüccar olmak istiyorsanız, bu formüllerin nereden geldiğini anlamanıza yardımcı olur..

ATR, trend yönü göstermez. Bununla birlikte, + DI ve -DI trend yönünü gösterir. Yatırımcılar, trendin gücünü belirlemek için ADX’i kullanabilir, ardından potansiyel tersine dönüşleri gösteren sinyaller oluşturmak için + DI ve -DI geçişlerini kullanabilir..

Örneğin, + DI çizgisinin 40’ın üzerinde ADX ile -DI çizgisinin üzerinden geçtiğini veya yukarı doğru saptığını varsayalım. Bu güçlü bir yükseliş sinyalidir. Bununla birlikte, ADX 20’nin altında olduğunda kesişmeler ve sapmalar çok önemli işaretler değildir çünkü bu hareketlerin arkasında o kadar fazla momentum yoktur..

Bu çizelge, ADX’in parabolik SAR bağlamında nasıl okunacağını açıklamaktadır:

Fibonacci Geri Çekilmesi

Fibonacci geri çekilmesi, Tahmin edebileceğiniz gibi, ünlü Fibonacci dizisine veya Fibonacci numarasına bağlıdır. Sıra, 0 ve 1 sayılarıyla başlar, sıradaki her bir ardışık sayı, önceki iki sayının toplamının arkasındaki sayıdır..

Bu arada, finansal / kripto analizinde Fibonacci geri çekilmesi, fiyatlarda hızlı bir artış veya düşüşün ardından düzeltici bir geri çekmenin kapsamını belirleyen teknik bir ticaret kavramıdır. Fiyatlarda bir artış veya düşüşten sonra ne kadar geri çekilme bekleyebileceğimizi ölçmeye çalışır..

Fibonacci dizisinde, herhangi bir sayının halefine oranı 0.618 veya% 61.8’dir. Bu altın Oran, biyoloji ve matematikte önemli bir rol oynayan bir sayı.

Fibonacci geri çekilmesi, destek ve direnç seviyelerini belirlemek için aynı oranı kullanır. Bu seviyeler denir uyarı bölgeleri, % 23,6,% 38,2,% 61,8 ve% 78,6 olarak bulunmuştur. Fibonacci geri çekilmesi ayrıca, Fibonacci dizisi ile ilgisi olmayan, ancak düzeltmelerin tipik olarak önceki hareketten% 50 geri çekilme ile sonuçlandığını teorileştiren Dow Teorisinden gelen% 50 uyarı bölgesine sahiptir. Geri çekilme seviyeleri, bir trendin yüksek ve düşük noktası işaretlendikten sonra bir fiyat tablosuna çizilir..

Bu sayılar neden önemlidir? Eh,% 23,6’lık bir geri çekilme tipik olarak daha kısa zaman ölçeklerinde görülür. Düzeltmenin momentumu varsa, bu seviyeden sıçrama daha az yaygındır. Bu arada% 38,2 ve% 61,8 geri çekilmelerin sıçrama (veya eğilimi tersine çevirme) olasılığı daha yüksektir. % 61,8 bölgesi özellikle altın geri çekilme olarak bilinir.

Bazı analistler ayrıca Fibonacci düzeltmesinin bir türevini kullanır. Fibonacci uzantısı bir mitingin ne kadar ileri gidebileceğini belirlemek için. Fibonacci uzantısı altında, bölgeler% 78.6,% 100,% 161.8,% 261.8 ve% 423.6’da bulunabilir..

Elliott Dalga Prensibi

Elliott Wave prensibi, 1938’de Amerikalı muhasebeci Ralph Elliott tarafından oluşturuldu. Elliott, emekliliği boyunca on yıl boyunca Amerikan piyasalarını inceledi, sonra fiyatların kaçınılmaz olarak ve sürekli olarak fraktal dalga deseni. Bu fraktal dalga paterni, doğal yasalarla bağlantılıdır ve Fibonacci dizisini kullanarak fraktal dalgayı ana hatlarıyla belirtebilirsiniz..

Elliott, piyasa fiyatlarının iki tür dalgada hareket ettiğini teorileştirdi. dürtü dalgaları ve düzeltici dalgalar.

Dürtü Dalgaları: Hareket dalgaları olarak da bilinen dürtü dalgaları, hakim eğilim yönünde hareket eder ve iki düzeltici alt dalga tarafından bölünmüş üç eğilim ilerleyen veya aksiyonlu alt dalga dahil olmak üzere beş küçük dalgadan oluşur..

Düzeltici Dalgalar: Daha büyük bir dürtü dalgasının parçası olabilen düzeltici dalgalar, hakim eğilimin yönüne karşı hareket eder ve üç küçük dalgadan oluşur; bunlar, bir aksiyon alt dalgasıyla bölünmüş iki düzeltici alt dalga dahil..

Bu teori olarak bilinir Elliott 5-Dalga Modeli ya da Elliott Dalga Prensibi:

Bir araya getirildiğinde, bir dürtü dalgası ve bir düzeltici dalga “5-3” yapısını oluşturmak için 8 alt dalga oluşturur. Bu 5-3 yapı, her Elliott dalgası döngüsünü oluşturur.

Bu modeli 2018 boyunca gerçek Bitcoin piyasalarında gördük. Bu grafik aynı zamanda% 78,6 Fibonacci destek seviyesinde tutan fiyatları da gösteriyor..

Fibonacci geri çekilme seviyeleri ve Elliott dalga kalıpları, kripto piyasalarının kısmi bir resmini oluşturan iki tür teknik göstergedir. Fiyatlar Fibonacci uyarı bölgelerine geri döndüğünde, sinyallerinizin bu uyarı bölgelerindeki geri dönüşü destekleyip desteklemediğini görmek için diğer göstergelere bakmak en iyisidir. Tüm sinyaller benzer bir sonuca işaret ediyorsa, o zaman piyasa hakkında daha bilinçli bir görüşe sahip olursunuz..

Bollinger bantları

Bollinger grupları kökenlerini 1980’lerde teoriyi geliştiren Amerikalı finans analisti John Bollinger’e kadar izler. Bollinger bant analizi, fiyat oynaklığını ölçmek için hareketli ortalama tabanlı bir kaplama kullanır. Teori, aşağıdakileri içeren üç bant içerir: orta bant basit hareketli ortalamayı temsil etmek ve bir üst ve alt bant standart sapmaları temsil etmek.

Orta bant için, analistler tipik olarak 20 günlük basit hareketli ortalamayı (SMA) kullanır. Bu arada üst bant, iki sapma standardı eklenmiş aynı SMA’dır, alt bant ise iki sapma standardı çıkarır. Analistler, işlem tercihlerine göre dönem sayısını ayarlayabilir. Bununla birlikte, analistler, standart sapmayı hesaplamak için kullandıkları SMA’yı hesaplamak için aynı sayıda dönemi kullanacaktır..

Bollinger bantlarının genişliği oynaklığı gösterir.

 • Bantlar geniş olduğunda, piyasaların değişken ve trend olduğunu gösterir..
 • Bantlar dar olduğunda, oynaklığın azaldığı ve pazarın değiştiği anlamına gelir..

Fiyat hareketlerinin yaklaşık% 90’ı Bollinger bantları içinde gerçekleşir. Fiyat aniden üst veya alt bandın dışına çıktığında, bir kırılmanın yaklaşmakta olabileceğini gösterir..

Piyasalarda güçlü bir yükseliş trendi sırasında, fiyatlar üst bandın dışına çıkma veya sarılma eğilimindedir; örneğin, güçlü bir düşüş trendi sırasında, fiyat aktivitesi alt bant etrafında odaklanır. Piyasa dalgalanmaları sırasında, orta bantlar düşüş trendi hareketleri için bir direnç ve yükseliş trendleri için bir destek seviyesi görevi görür..

Tüccarlar, Bollinger bantlarında çift üst (“M üst”) ve çift alt (“w alt”) olmak üzere iki önemli model ararlar. Bu modellerin birden çok çeşidi vardır.

M Üstler: M top veya double top paternleri bir yükseliş trendinde meydana gelir ve düşüşün tersine döndüğünün göstergesidir. Bu oluşumda, fiyat üst bandın üzerinde bir noktaya ulaşır ve ardından orta bandın altına çekilir. Bant tekrar yukarı hareket eder ancak üst bandın altında durur. İkinci dalgalanma üst banda ulaşamadığında, zayıflama eğilimi ve muhtemelen tersine dönme sinyali verir..

W Dipleri: W tabanı veya çift dip oluşumu, M üst formasyonu baş aşağı çevrildiğinde meydana gelen şeydir. Yükselişin tersine döndüğüne işaret ediyor. Fiyatın alt bandın altına düşmesiyle başlar, ardından tekrar düşmeden önce orta bandı geçerek yükselir. İkinci düşüş sırasında, fiyat alt banda dokunmaz, ardından yükselişin tersine dönmesi için en sonunda bir W oluşturarak önceki yüksek dalgalanmayı geçer..

Denge Hacmi (OBV)

Denge hacmi (OBV) hacim tabanlı bir osilatör ve öncü bir göstergedir. Sinyal, yukarı veya aşağı yönlü trendlerin gücünü ölçmek için kümülatif işlem hacmini kullanarak hacmi ölçüyor..

Bakiye hacminin arkasındaki fikir, hacimdeki önemli değişikliklerin genellikle fiyat hareketlerinden önce geldiği ve bu hacmin, fiyatın hakim eğilim yönünde hareket ettiği günlerde daha yüksek olma eğiliminde olduğudur. OBV, kapanışın önceki kapanıştan daha yüksek olduğu dönemlerde hacim ekler, ardından kapanışın daha düşük olduğu dönemlerde hacmi çıkarır..

OBV teknik analizi, hacmin gerçek değerine daha az odaklanır. Bunun yerine, değişim oranına veya yükseliş ve düşüşe bakar. OBV teorisine göre bu yükseliş ve düşüş, alım satım baskısının gücünü gösteren şeydir. OBV yükseldikçe, satın alma baskısını yükselterek fiyatların yükselmesine neden olur. OBV düştüğünde, bir fiyat düşüşünün yakın olduğunu gösterir.

Aşağı yönlü sapma da dahil olmak üzere OBV’nin etkisini burada görebiliriz:

Analistler, destek ve direnç seviyelerini belirlemek için OBV osilatörünü kullanır, ardından fiyat kırılmalarından önce gelen kırılmaları ararlar. Örneğin, yaklaşmakta olan bir düşüşü veya yükselişin tersine döndüğünü gösteren mevcut trendden farklılaşan OBV’ye bakacaklar..

Bu etkiyi sonraki grafikte eylem halinde görüyoruz. Fiyatın daha yüksek bir yükseliş yaptığını, OBV’nin ise daha düşük bir yükseliş yaptığını görüyoruz, bu da zayıflayan bir yükseliş trendini gösteriyor. Benzer bir şekilde, fiyat daha düşük bir seviyeye ulaştığında ve OBV daha yüksek bir düşük yaptığında, düşüş trendi hız kaybediyor ve bir yükseliş dalgası yaklaşıyor olabilir..

Bu, diğer alım satım sinyallerinizi analiz etmenin kullanışlı olabileceği yerdir. Örneğin, OBV’nin hakim trendden saptığını fark edebilir, ardından bir sonraki kararınızı daha iyi bilgilendirmek için diğer sinyallerinizi kullanabilirsiniz..

Stokastik Osilatör

Stokastik osilatör, momentumu ölçen ve ardından piyasaların bir sonraki adımda nereye gideceğini tahmin etmek için bu momentumu kullanan lider bir osilatördür. Yöntem 1950’lerde iki temel konsepte dayanarak geliştirildi:

Kural 1) Momentum her zaman fiyattan önce değişir

Kural 2) Momentumdaki varyasyonlar, piyasa yönündeki bir değişikliği öngörebilir

Bunu akılda tutarak, stokastik osilatör analizi, belirli bir dönemdeki kapanış fiyatları ile o dönemin ticaret aralığı (yüksek fiyat ve düşük fiyat) arasındaki ilişkiyi ölçer. Bu ilişkiye dayanarak, stokastik osilatör, aşırı alım ve aşırı satım koşulları dahil olmak üzere potansiyel trendin tersine çevrilmesini ölçer..

Gösterge osilatörleri 0 ile 100 arasındadır. Bu sayılar, belirli bir zaman ölçeğinde işlem aralığının altını ve üstünü gösterir. Bu zaman ölçeği tipik olarak 14 döneme ayarlanır.

Osilatör, yavaş osilatör (% K) ve hızlı osilatör (% D) dahil olmak üzere iki hattan oluşur. Formül şu şekilde bozulur:

 • % K = [(Cari Dönemin Kapanış Fiyatı – Tüm Dönemlerin En Düşük Fiyatı) / (Tüm Dönemlerin En Yüksek Fiyatı – Tüm dönemlerin En Düşük Fiyatı)] x 100
 • % D = 3 Dönem Basit Hareketli Ortalama% K

80’den yüksek değerler aşırı alım piyasasını gösterirken, 20’nin altındaki değerler aşırı satım piyasasını gösterir. Ancak, bu sayılar her zaman bir tersine dönüşü göstermez. Güçlü trendler sırasında fiyat, aralığın bu aşırı uçlarında uzun bir süre havada kalabilir..

Bununla birlikte, stokastik osilatör analizi, belirli durumlarda momentumda bir tersine dönme veya artışa işaret edebilir. Sinyal hattının (% D) üzerinde ve altında kesişmeler ve sapmalar meydana geldiğinde, momentumda bir tersine dönme ve artış olduğunu gösterir..

Stokastik osilatör teorisi ayrıca, kapanış fiyatlarının bir yükseliş trendi sırasında işlem aralığının üst yarısında gezinirken, düşüş trendi sırasında alt yarının yakınında gezinme eğiliminde olduğu fikrine dayanmaktadır. Analistler, değişen bir eğilimi belirtmek için orta noktada kesişme noktaları arayacaklar..

Fiyat, osilatör daha yüksek bir düşük seviyeye ulaştığında, fiyat daha düşük bir seviyeye ulaştığında boğa sapmaları meydana gelir. Bu arada düşüş sapmaları, fiyat daha yüksek bir seviyeye ulaştığında, osilatör daha düşük bir seviyeye sallandığında meydana gelir. Bu ters dönüşler, fiyat en son dalgalanmayı (yükseliş sapmasında) veya en son düşüşü (düşüş sapmasında) geçtikten sonra da doğrulanabilir. Bunların her ikisi de tersine çevirmeyi doğrulayabilir.

Bu yükseliş ve düşüş eğilimlerinin tersi ortaya çıktığında, boğa veya ayı düzeni denen şeyi yaratır..

Bir boğa düzeni, Osilatör, fiyat daha düşük bir yüksekliğe ulaştıkça daha yüksek bir seviyeye ulaşır. Fiyat daha düşük bir seviyeye düştüğünde, pazar ivmesi artmaya devam edecek ve fiyat muhtemelen daha da artacaktır..

Bir ayı kurulumu, Osilatör, fiyat daha yüksek bir düşük seviyeye ulaştığında daha düşük bir seviyeye ulaşır. Bu durumda, ilerleyen aşağı doğru ivme, fiyat yukarı doğru sapmasına rağmen, yukarı doğru bir artışın devam etmesinin olası olmadığını gösterir..

Stokastik osilatörün yavaş ve tam sürümler dahil olmak üzere iki çeşidi vardır..

 • Yavaş Sürüm: Osilatörün yavaş versiyonu bir yumuşatma formülü içerir. % K çizgisini düzene koymak için 3 dönemlik yumuşatılmış% K SMA kullanılır.
 • Tam versiyon: Osilatörün tam sürümünde, formül tamamen özelleştirilebilir ve tüccarlar istedikleri gibi özel yeniden inceleme ve yumuşatma süreleri ayarlayabilir.

Stokastik osilatör analizini kontrol ederken, ayrıca StokRSI. Bu, osilatörü fiyat yerine göreli güç endeksine (RSI) uygulayan stokastik osilatör teorisinin bir türevidir. Bu anlamda StochRSI, bir momentum osilatörünün momentum osilatörüdür. StochRSI, belirli bir dönemler dizisi için yüksek-düşük aralığına göre RSI’nin göreceli konumunu gösterir. Stokastik osilatör analizi ile aynı formülü kullanarak StokRSI’yı hesaplarsınız, tek fark, fiyat değerlerini RSI değerleriyle değiştirirsiniz..

Şamdan Desenleri ile Sinyalleri Tespit Etme ve Onaylama

Teknik analiz, özellikle orta ve uzun vadeli içgörüler geliştirmek için işe yarar. Bununla birlikte, daha az işlem süresi ve daha kısa zaman ölçekleriyle uğraşırken daha zor olabilir..

Bu nedenle, mum çubuğu formasyon analizi son yıllarda kısa vadeli tüccarlar için özellikle popüler hale geldi. Mum çubuğu formasyonları, beklenen kırılmalar için daha fazla onay sağlamak için grafik desenleri ve teknik göstergelerle birlikte kullanılır..

Mum grafiklerinin temellerini yukarıda açıkladık. Mum çubuğunun gövdesi ve fitili ne anlama geldiği de dahil olmak üzere bir şamdan deseninin nasıl çalıştığını anlattık..

Mum çubuğu formasyon analizi özellikle yararlıdır çünkü mum grafikleri tek bir işlem dönemi için diğer tüm grafik türlerinden daha fazla bilgi içerir. Bir bakışta, mum çubuğunun gövdesine, fitilin boyutuna ve üst ve alt fitil ile gövde arasındaki ilişkiye göre piyasaların o gün nasıl performans gösterdiğini görebilirsiniz. Her bir mum çubuğu, alıcıların veya satıcıların o belirli ticaret döneminde kontrolün elinde olup olmadığını ve diğer piyasa güçlerinin birbirleriyle nasıl rekabet ettiğini söyler..

Şamdan grafiklerini okumayı öğrenmek, bir tüccar olarak geliştirmek için en iyi becerilerinizden biri olabilir. Mum grafiklerinde ortak olan bazı özellikler şunlardır:.

Tek Dönem Kalıpları

Kısa Gün

Bu mum çubukları olaysız ticaret dönemlerini gösterir. Şamdan bize bu dönemde fiyatın açıktan kapanışa çok az hareket ettiğini söylüyor. Aynı zamanda bize işlem aralığının – gün içindeki en yüksek ve en düşük fiyatlar arasındaki farkın – küçük olduğunu gösteriyor. Mum çubuğunun gövdesinin rengi ne olursa olsun, bu mum çubuğu boğaların ve ayıların bu dönem boyunca sabit kaldığını gösterir..

Uzun gün

Fiyatın açıktan kapanışa önemli ölçüde hareket ettiği yoğun bir ticaret seansı, yukarıdaki şamdanlara benzeyebilir. Yeşil mum çubuğu, alıcıların oturuma hakim olduğunu gösteriyor ve bize bunun yükseliş piyasası olduğunu söylüyor. Kırmızı mum çubuğu, satıcıların hakim olduğunu göstererek piyasaya düşüş ivmesi kazandırdı..

Dönen üstler

Analistlerin dönen mum çubuklarından bahsettiğini duyabilirsiniz. Bu mum çubuklarında fitiller nispeten uzundur. Bu, vücudun renginden bağımsız olarak nötr bir modeldir. Bu formasyonla, şamdanın gövdesi kısa bir güne benzer, ancak gölgeler daha önemli bir işlem aralığını gösterir. Alıcılar ve satıcılar piyasayı çeşitli noktalarda zorladı, ancak seans sonunda açıldığı yere yakın bir yerde kapandı..

Uzun Gölgeler

Bu mum çubuğunun gövdesinin rengi bu formasyon için çok önemli değildir. Daha önemli olan, vücudun üstte mi yoksa altta mı oturduğudur. Gövde uzun bir üst gölgeyle dibe yakın olduğunda, alıcıların piyasayı yukarı çekmek için çaba sarf ettiğini, ancak güçlü satış momentumunun fiyatı düşük seviyeye çekmeye zorlayarak düşüş piyasasına işaret ettiğini gösteriyor. Tersine, vücut uzun bir alt gölgeyle (fitil) aralığın en üstünde olduğunda, bu bir yükseliş piyasasının işareti olarak kabul edilir. Güçlü satın alma ivmesi sonunda onu zirveye yaklaştırsa da, satıcılar kontrolü ele almaya çalıştı.

Marubozu

Marubozu, Japoncada “traşlı kafa” anlamına gelir. Bir marubozu mum çubuğunun yalnızca bir gövdesi vardır ve her iki tarafta da göze çarpan gölgeler (fitiller) yoktur. Bu mum çubuğu, bir seansın açılış ve kapanışı en yüksek ve en alçak seviyeye yakın olduğunda oluşur. Yeşil bir marubozu şamdan bize seans açılışının en düşük seviyesine ve kapanışın en yüksek seviyesine eşit olduğunu söyler, bu da alıcıların oturuma hakim olduğu ve yükseliş piyasasının sinyalini verdiği anlamına gelir. Kırmızı bir marubozu şamdan bize seansın en yüksek noktasında açıldığını ve en düşük noktasından kapandığını söyleyerek, dönem boyunca güçlü bir satış baskısı olduğunu gösteriyor. Gövde ne kadar uzunsa, her iki yönde de momentum o kadar büyük olur.

Çekiç

Düşen fiyatların olduğu bir seanstan sonra bir çekiç şamdan deseni oluşur. Seans, üst gölge olmadan ve vücuttan iki kat daha uzun bir alt gölge olmadan üst kısma yakın bir yerde kapandı. Çekiç deseni, alıcıların geri çekilmeye başladığını gösterir. Vücudun renginden bağımsız olarak bir yükseliş formasyonudur. Buradaki tek gereklilik, kalıbı doğrulamak için mum çubuğunun yeşil renkte daha yükseğe kapanması gerektiğidir..

Asılı Adam

Asılı adam şamdan deseni, ilk bakışta çekiç deseniyle aynıdır. Ancak, bir dizi artan fiyattan sonra gözlemlendiğinde, çekiç deseni asılı adam kalıbı haline gelir. Çekiç gibi, asılı adam da yeşil olabilir veya okunabilir. Yükseliş trendi sırasında, asılı adam bir uyarı olarak görülüyor: aşağı yönlü hareket vardı ancak alıcılar seansın sonuna doğru fiyatı yukarı itti. Bir sonraki mum çubuğu, asılı adam mum çubuğundan daha aşağıda kapanırsa, düşüşün tersine döndüğünü işaret edebilir..

Ters Çekiç

Bir düşüş trendinden sonra tersine çevrilmiş veya tersine çevrilmiş bir çekiç, yükselişin tersine dönme paterni olarak kabul edilir, ancak yalnızca bir sonraki mum çubuğu daha yükseğe kapanırsa. Bu şamdan bize seansın nihayetinde açılış fiyatının yakınında kapandığını söylüyor, ancak üst gölge alıcıların pazar için satıcılara meydan okuduğunun erken bir göstergesi..

Kayan yıldız

Kayan bir yıldız, görünüş olarak tersine çevrilmiş bir çekiçle aynıdır, ancak bir düşüş trendi yerine bir yükseliş trendi oluşturarak onu düşüş sinyali haline getirir. Kayan yıldız şamdan yükseliş trendinin daha fazla devam ettiğini gösterse de (uzun üst gölge veya fitil ile gösterildiği gibi), seans nihayetinde aralığının dibine yakın kapandı ve bu da yukarı doğru momentumun zayıfladığını gösteriyor.

Doji

Garip ve benzersiz mum çubuğu sinyallerine girmeye başladığımız yer burasıdır. Doji, piyasada dengeye yakın bir durumu gösteren nötr bir haç biçimidir. Seans yüksek ve düşük işlem gördü, ancak sonuçta tam olarak açıldığı yerde kapandı. Doji şamdanıyla, üst ve alt gölgeler eşit olabilir veya olmayabilir. Bazen doji, yavaşlayan bir momentumu veya potansiyel bir tersine dönüşü gösterir – örneğin, belirli diğer kalıpların yanında oluştuğunda.

Yusufçuk Doji

Yusufçuk doji şamdan deseninin uzun bir alt gölgesi vardır ve üst gölgesi yoktur ve açılış ve kapanış seans için yüksek olana eşittir. Yusufçuk doji şamdan deseni düşüş trendinde oluştuğunda, yükselişin tersine döndüğünün bir işareti olarak kabul edilir..

Mezar Taşı Doji

Bir mezar taşı doji’nin üst gölgesi vardır ve alt gölgesi yoktur ve açık ve kapalı, seans için düşük olana eşittir. Yükseliş trendindeki mezar taşı doji şamdan, düşüşün tersine döndüğüne işaret ediyor. Yusufçuk ve mezar taşı doji şamdanlarının her ikisinde de gölgenin uzunluğu, ters dönüşün arkasındaki momentumun iyi bir işaretidir..

Çoklu Dönem Kalıpları

Yukarıda, tek bir oturum için tek bir mum çubuğuna dayalı olarak mum çubuklarını analiz ettik. Bununla birlikte, çoğu durumda, mum çubuğu analizi, bir modeli ayırt etmek için birden fazla mum çubuğunun okunmasını içerir. İki dönemli, üç dönemli ve beş dönemli modeller dahil olmak üzere en yaygın (ve en yararlı) çoklu dönem kalıplarından bazılarını aşağıda tartışacağız..

Not: Bu iki dönemli kalıpların çoğunun doğrudan birbirine bitişik olması gerekmediğine dikkat etmek önemlidir. Sonraki iki işlem seansında gerçekleşebilirler. Veya birbirlerine çok yakın olabilirler..

Yutan Ayı

Bir düşüş eğilimi, bir yükseliş trendi sırasında görüldüğünde düşüşün tersine döndüğünü gösteren iki dönemli bir formasyondur. Formasyon kısa bir yeşil gövdeyle başlar ve bunu kırmızı gövdeli daha uzun bir mum çubuğu izler. İkinci mum çubuğunun gövdesi ilk mum çubuğunu tamamen yuttuğundan (gölgelerin mutlaka yutulması gerekmese de) “yutan” bir model olarak adlandırılır..

Boğa Güreşi

Yükselen bir yükseliş, yükseliş trendinde bir yükselişin tersine dönme modeline işaret ediyor. Birincisi kısa kırmızı gövdeli iki dönemlik bir mum çubuğu ve birincisini yutan ikinci bir yeşil mum çubuğu.

Genel olarak, yutan modeller, bir tersine dönüş görmek üzere olduğumuz en güçlü göstergelerden bazılarıdır. Sadece piyasaların hareketinde bir değişime işaret etmekle kalmaz, aynı zamanda momentumda da önemli bir değişikliği gösterirler..

Hamile Boğa

Harami, yeterince ilginçtir, Japonca “hamile” kelimesidir. İki dönem mum çubuğuna baktığınızda mantıklı geliyor. Uzun kırmızı bir mum çubuğunu küçük yeşil bir mum çubuğunun takip ettiği bir düşüş trendi içinde yükseliş eğilimi gösteren bir harami oluşur. İkinci mum çubuğunun tam alım satım aralığı, eski mum çubuğunun gövdesi içinde olmalıdır (dolayısıyla ‘hamile’ adı).

Ayı Harami

Bir ayı harami, kırmızı mum çubuğunun tamamını tamamen kaplayan büyük bir yeşil mum çubuğundan oluşur..

Hamile kalıpları tipik olarak güçlü bir trendin ardından hafifletici bir ivme olduğunu gösterir. Bir haram, ancak bir sonraki mum çubuğu olumlu bir şekilde kapanırsa tersine çevrilmiş kabul edilir; bu, ikinci mum çubuğuyla aynı renkte olduğu anlamına gelir..

Harami Cross

Harami haçı, ikinci mum çubuğunun bir doji olması (yukarıda tartıştığımız çapraz resim) dışında, doji birinci mum çubuğunun gövdesi tarafından tamamen yutulmuş olması dışında, haramiye benzer iki dönemli bir formasyondur. Harami çarpı işareti, tam bir tersine dönüş yerine piyasadaki zayıflayan momentumu veya kararsızlığı gösterir. Bu formasyonun bir tersine dönüşü göstermesi için doji’yi takip eden üçüncü mum çubuğunun aynı anda olması gerekir..

Bir yükseliş trendinde bir harami kesişmesi oluşursa, doji’den sonraki şamdan, doji’nin işlem aralığının altında kırmızı renkte kapanmalıdır. Yukarıda yeşil renkte kapanırsa, bu, yükseliş trendi devam etmeden önce harami çaprazının kısa bir konsolidasyon olduğu anlamına gelebilir..

Bir düşüş trendinde bir harami çapraz oluşursa, doji’yi takip eden şamdan, yükselişin tersine döndüğünü belirtmek için doji’nin işlem aralığının üzerinde yeşil renkte kapanmalıdır..

Cımbız Üstü

İki dönemli bir cımbız üst mum çubuğu formasyonu, diplerinden bağımsız olarak en az iki mum çubuğunun üst kısmı eşit olduğunda oluşur. Bir yükseliş trendi sırasında oluştuğunda, cımbızın tepesi potansiyel bir geri dönüş modeli olarak kabul edilir. Şamdan bize, üst sınır fiyatının aynı seviyede defalarca reddedildiğini söylüyor, bu da o seviyede güçlü bir direnç olduğunu gösteriyor. Bu seansların etrafında daha fazla mum çubuğu oluştuğundan, bu seviyedeki direnç için daha fazla kanıt sağlar. Ters dönüş, formasyondaki ilk mum çubuğunun orta noktasının altında kırmızı renkte bir düşüş kapanışı ile teyit edilir..

Cımbız Alt

Bir cımbızın tabanı, cımbızın üst kısmının tersidir: şamdanların alt kısımları düzdür, ancak üst kısımları değildir. Bir cımbız tabanı, düşüş trendindeki potansiyel bir tersine dönüş modelidir. Birden fazla mum çubuğunun tabanı eşit olduğunda, piyasanın aynı düşük seviyeyi defalarca reddettiğini gösterir, bu da o seviyede güçlü bir destek olduğunu gösterir. Formasyonun ardından daha yüksek bir kapanış geldiğinde boğa dönüşü tamamlanmıştır..

Hem cımbızın üstü hem de cımbızın altını ters çevirme desenleriyle, kalıbı doğrulamak için mum çubuklarının gövdelerinin yalnızca üstleri ve altları kullanılır. Gölgeler dikkate alınmaz.

Kara Bulut Örtüsü

Kara bulut örtüsü, yükseliş trendinde iki dönemlik bir aşağı dönüş formasyonudur. Bu formasyonun oluşması için, uzun gövdeli bir boğa mum çubuğunu, ilk mum çubuğunun gövdesinin orta noktasının altında kapanan bir düşüş şamdanı izler. İlk mum çubuğu da çok daha düşük bir gölge olmadan seansın en düşük seviyesine yakın kapanmalıdır..

Piercing Hattı

Delici çizgi, düşüş trendinde iki dönemlik bir yükseliş dönüş formasyonudur. Kara bulut örtüsü deseninin tam tersidir. Delici bir çizginin oluşması için, uzun gövdeli ayı mum çubuğunu, ilk mum çubuğunun gövdesinin orta noktasının üzerinde kapanan bir yükseliş şamdanı takip etmelidir. Karanlık bulut örtüsü ve delici çizgi kalıpları, düşüş ve yükseliş eğilimi yutan modellere benzer, ancak tersine dönmenin arkasındaki momentum daha az önemli..

Sabah Yıldızı

Sabah yıldızı, listemizdeki ilk üç dönem kalıbıdır. Bu, delici çizgiye benzer, ancak kısa gövdeli bir orta mum çubuğuna sahip bir yukarı dönüş formasyonudur. Sabah yıldızı formasyonu, uzun kırmızı bir gövdenin ardından olaysız bir kırmızı veya yeşil gövdeye sahip olduğumuzda ve ardından ilk mum çubuğunun orta noktasının üzerinde kapanan üçüncü bir mum çubuğuna sahip olduğumuzda oluşur..

Akşam yıldızı

Akşam yıldızı, sabah yıldızı modelinin tersidir. Bu, sabah yıldızı gibi, gövdesi kısa olan bir orta mum çubuğunun varlığıyla ayırt edilen, üç dönemli bir aşağı dönüş formasyonudur. Akşam yıldızı, uzun yeşil bir gövdeyi takiben kısa yeşil veya kırmızı bir gövdeyle ve ilk mum çubuğunun orta noktasının altında kapanan kırmızı renkli üçüncü bir mum çubuğuyla oluşur. Bir akşam yıldız şamdan düşüşün tersine döndüğünü gösterir.

Sabah Doji Yıldızı

Sabah doji yıldızı deseni, yukarıdaki iki ‘yıldız’ desenine benzer, ancak ortadaki mum çubuğunun bir doji olduğu yerlerde. Doji, piyasa sonunda yükselişin tersine dönmesine karar vermeden önce tüccarlar arasında kararsızlık olduğuna işaret ediyor. Sabah doji yıldızının oluşması için üçüncü mum çubuğunun birincisinin orta noktasının üzerinde kapanması gerekir..

Akşam Doji Yıldızı

Akşam doji yıldız şamdan formasyonu düşüşün tersine döndüğünü gösterir. Üçüncü mum çubuğu, ortadaki doji ile birlikte birinci mum çubuğunun orta noktasının altına kapandığında düşüşün tersine dönmesi tamamlanmış olur..

Üç Beyaz Asker

Üç beyaz asker, düşen fiyatlar döneminden sonra üç uzun yeşil mum çubuğuyla gösterilen üç dönemlik bir yukarı dönüş formasyonudur. Üç beyaz asker deseninin oluşması için, desendeki her bir mum çubuğunun seansın yüksekliğine yakın bir yerde sadece kısa veya traşlı bir üst gölge ile kapanması gerekir. Formasyondaki her bir mum çubuğu da ilk mum çubuğundan daha büyük veya en azından aynı boyutta olmalıdır..

Üç Kara Karga

Üç siyah karga mum çubuğu formasyonu, yükseliş trendindeki üç dönemli bir tersine dönüş formasyonudur. Formasyon, üç uzun kırmızı mum çubuğunu içerir ve her bir mum çubuğu, seansın en altına yakın bir yerde küçük bir alt gölge ile kapanır. İkinci ve üçüncü mum çubukları, ilk mum çubuğuyla aynı boyutta veya daha büyük olmalıdır..

Yükselen Üç Yöntem

Yükselen üç yöntem, yükselişin devam ettiğini gösteren beş dönemlik bir formasyondur. Formasyon, uzun yeşil bir mum çubuğunu takiben birincinin gövdesinde yer alan üç küçük kırmızı mum çubuğundan oluşur. Bu dört periyodu son bir uzun yeşil mum çubuğu takip ettiğinde formasyon tamamlanmış olur. Model, satıcıların eğilimi geri çekmeye ve tersine çevirmeye çalıştığını, ancak hakim olan momentumun bir geri dönüşü tamamlamak için yeterli olmadığını gösteriyor. Formasyonun teyit edilmesi için beşinci mum çubuğunun birinciden daha yüksek kapanması gerekir, bu da tersine çevirme girişiminin başarılı olmadığını teyit eder..

Düşen Üç Yöntem

Düşen üç yöntem kalıbı, yukarıdaki yükselen üç yöntem modelinin tersidir. Bu, hüküm süren aşağı doğru baskıyı tersine çevirmek için yeterli olmasa da, bir miktar satın alma baskısı olduğunu gösteren beş dönemlik bir düşüş eğilimidir. Formasyon, uzun kırmızı bir mum çubuğunun ardından ilk ve diğer uzun kırmızı mum çubuğunun gövdesinde yer alan üç küçük yeşil mum çubuğunun gelmesiyle oluşur. Düşüş trendinin devam ettiğini teyit etmek için beşinci mum çubuğunun ilkinin gövdesinin altında kapanması gerekiyor..

Herhangi Bir Mum Çubuğu Grafiğini Hızlıca Okuyun: Sorulacak 3 Soru

Elbette, yukarıdaki tüm mum çubuğu kalıplarını ezberleyebilirsiniz – ve bunda yanlış bir şey yok. Ama ezberlemek çok şey var.

Daha iyi bir fikrimiz var. Basitçe üç basit soruyu yanıtlayarak birçok mum çubuğu grafiğini analiz edebilirsiniz:

Önceki Trend Neydi? Bu, tersine çevrilebilecek bir eğilim olup olmadığını veya piyasaların net bir yön olmaksızın dalgalanıp dalgalanmadığını söyler (bu, doğru analiz yapmayı zorlaştırır).

Son Oturum İşlem Aralığına Göre Nerede Kapandı?? En yükseke yakın bir yükseliş, en düşük seviyeye yakın bir düşüş ise düşüş eğilimindedir. Daha uzun gölgeler, önemli fiyat reddini gösterir.

Şamdanın Gövdesi, Bitişik Şamdanlara Göre Ne Kadar Büyüktü?? Çevreleyen mum çubuklarından daha büyük gövdeli şamdanlar bize o dönem için görece daha büyük bir ivme olduğunu söylüyor ve bu da açıktan kapanışa büyük bir kayma olduğunu gösteriyor. Bu arada, güçlü bir trendin ardından küçük gövdeli bir şamdan, piyasada ivme, mola veya kararsızlık olduğunu gösteriyor..

Bu üç sorunun yanıtları bize piyasaların bundan sonra ne yapacağına dair güçlü sinyaller verebilir. Düşen bir trendde, seans aralığının üst kısmına yakın uzun gövdeli bir kapanış, güçlü bir yükselişin tersine dönme olasılığını gösterir. Yükselen bir trendde, seansın düşük seviyesine yakın uzun vadeli bir kapanış, piyasada düşüş eğilimi olduğunu gösterir..

Şamdan Analizinin Dezavantajları

Şamdanlar birçok bilgiyi basit bir sembole sığdırır. Ancak mükemmel değiller.

Örneğin, şamdanlar seans sırasında fiyat hareketinin kronolojik sırasını tanımlamaz. Seansın nerede açılıp kapandığını ve o seans için yüksek fiyat ve düşük fiyatın ne olduğunu biliyoruz. Ancak, seansın gün boyunca açıkta düştüğü mü, fırlayıp mı düştüğünü veya ters düşüp düşmediğini bilmiyoruz. Çizgi grafik, belirli bir oturumun açıktan kapanışa nasıl geçtiğini görmemizi sağlar..

Elbette, belirli bir süre boyunca piyasaların nasıl performans gösterdiğine dair daha doğru bir fikir edinmek için grafiğinizin zaman çerçevesini ayarlayabilirsiniz..

Gerçek Piyasalara Mum Çubuğu Formasyon Analizinin Uygulanması

Mum çubuğu kalıpları bazen bize bir pazarın hikayesini anlatır, ancak her zaman değil. Bazı eğilimleri belirlemek için şamdanları kullanıp kullanamayacağımızı görmek için gerçek dünya pazarına bakalım..

Bu bir BTC / USD grafiği:

Grafik, göreceli güç endeksinin (RSI) Kasım ayının ikinci haftasında 40’ın biraz üzerine düşmeyi bıraktığını gösteriyor.. Bir hafta içinde aşırı alım durumuna girer, ardından bir ay boyunca sürekli yükselir.

RSI haftalarca aşırı alımda kalıyor, düşüş eğiliminin yakın olduğunu öne sürüyor. ancak, Satış baskısının neredeyse hiç olmadığı gerçeğine rağmen bir tersine dönme belirtisi yok.

Aralık ayının ikinci haftasında fiyat yeni bir zirveye ulaştı, RSI daha düşük bir seviyeye uzaklaşmasına rağmen. Ardından, bir akşam yıldızı şamdan deseni oluştuğunda satış baskısının onaylandığını görüyoruz..

Ancak yakından bakarsanız, formasyondaki yıldız ile son mum çubuğu arasında bir doji yıldızı vardır.. Belirli modeller için, mum çubuklarının birbirine bitişik olması gerekmez. Doji tarafsız ve piyasaların kararsız olduğunu gösteriyor. Bu senaryolar sırasında, iki mum çubuğunu, yıldız ve doji’yi birleştirebiliriz ve sonuç hala bir yıldızdır..

Grafikteki son mum çubuğu, ilk mum çubuğunun gövdesinin orta noktasının önemli ölçüde altında kapanır. Bu sinyali düşüş yönlü RSI sapması ile birlikte düşündüğümüzde, güçlü düşüş momentumunun piyasaya çıkmaya hazırlandığını gösterir..

Bu nedenle, mum çubuğu analizini gerçekleştiren tüccar burada kısa bir pozisyon alabilir ve en son en yüksek seviyede durabilir.. Baş ve omuzların olup olmadığını bilmiyoruz (H&Buradaki S) kalıbı tamamlanacak. Bununla birlikte, birkaç kısa mitinge rağmen, RSI düşüş eğilimi göstermeye devam ediyor. Tüm işaretler düşüş eğilimine işaret ediyor, bu nedenle kısa pozisyonunuza bağlı kalıyorsunuz.

Ocak ayının ikinci haftası geldiğinde, H&S üst desen oluştu. Hacimdeki artış, desenin boyun çizgisini kırar ve tüccarın konumunu daha da doğrular. Durdurma, tüccarın karını karşılamak için model içindeki en yüksek salınıma taşınabilir..

Bitcoin Ticareti Yapmanın En İyi 6 Yolu: Faydalı Kripto Ticaret Stratejileri Türleri

Size sunulan farklı model ve stratejilerden bahsettik, ancak bu ticaret stratejilerini uygulamanın birçok farklı yolu vardır:

Mikro Ticaret veya Ayırma

Bu ticaret stratejisi, gün boyunca kar biriktirmek için küçük fiyat hareketlerinin kullanılmasını içerir.. Bir kafa derisi tipik olarak 5 veya 15 dakikalık bir grafik kullanır, ardından yerel bir aralığı tanımlar ve mum çubuğu modellerine göre alım satım yapar. Bilgilendirilmiş mum çubuğu analizi ve biraz şansla, yetenekli bir kafa derisi yetiştiricisi kar elde edebilir. Bununla birlikte, mikro ticaret veya scalping çok risklidir ve tek bir kötü ticaret, bir günlük karı geri alabilir.

Günlük Ticaret

Günlük tüccarlar Çeşitli göstergeler kullanarak işlem gününün potansiyel aralığını belirleyin, ardından fiyat dalgalanmalarından yararlanın. Bir günlük tüccar genellikle giriş ve çıkış pozisyonlarını ayarlamak için saatlik bir grafik kullanır. Günlük tüccarlar, işlemlerini bilgilendirmek için mum çubuğu kalıplarını, momentum göstergelerini ve volatilite göstergelerini kullanabilir..

Swing Trading

Swing ticareti alım satımların herhangi bir yerde birkaç günden birkaç haftaya kadar sürdüğü kısa ve orta vadeli bir ticaret stratejisidir. Swing tüccarları, genellikle bir konsolidasyon büyüsü sırasında, kısa vadeli bir ticaret aralığında yerel destek ve direnç seviyelerini belirler. Ardından, bu aralıktaki en yüksek ve en düşük seviyelere göre alım satım yaparlar ve analizleri.

Pozisyon Ticareti

Pozisyon ticareti belirli bir süre boyunca bir pozisyonu tuttuğunuz (veya tuttuğunuz) alım satım faaliyeti türüdür. Hiç işlem yapmıyorsunuz, bunun yerine analizinize dayanarak bir varlığa yatırım yapıyorsunuz. Bir pozisyon tüccarının analizi, uzun vadeli kar elde etmek amacıyla temel analizi ve haftalık veya aylık grafik görüntülemeyi içerebilir..

Marj ticareti

Marj ticareti, günlük tüccarlar ve swing tüccarları arasında popülerdir. Marjin tüccarları, alım satımlarının değerini 2 kattan 100 katına çıkarmak için bir borsadan veya komisyoncudan ödünç aldıkları kaldıraç kullanırlar. Esasen, belirli bir süre içinde fiyatın artacağına (uzun) veya azalacağına (kısa) bahis oynuyorsunuz. Bu, bu listede yatırdığınızdan daha fazla para kaybetmenin mümkün olduğu ve marj ticaretini riskli hale getiren tek ticaret türüdür. Elbette kâr da kaldıraç oranıyla çarpılıyor. Yüksek riskli, yüksek ödüllü bir ticaret türüdür.

Algoritmik Ticaret

Algoritmik ticaret veya otomatik ticaret, önceden belirlenmiş kriterlere göre alım satım yapmak için ticaret botları gibi yazılım programlarının kullanılmasını içerir. Bir pazardan ticaret algoritmaları satın alabilirsiniz. Veya, mümkün olan en iyi işlemleri yapmak için botunuzu donatmak için hacim, aralık, hareketli ortalamalar ve momentum gibi şeyleri kullanarak alım satım sinyallerine dayalı kendi algoritmanızı oluşturabilirsiniz..

En İyi On Teknik Ticaret İpuçları

Kripto para ticareti yapmak kolaydır. Aslında kripto para birimi ticaretinden kar elde etmek zor olabilir. İşte hem yeni hem de gelişmiş tüccarlar için en sevdiğimiz on ipucumuz:

Grafikleri İncelemek için Daha Fazla Zaman Harcayın: Çoğu tüccar – özellikle yeni başlayanlar – çizelgeleri incelemek için yeterince zaman harcamıyor. Piyasaları analiz etme yeteneğinizi mükemmelleştirmek istiyorsanız, o zaman yetkin bir grafik okuyucu olmanız gerekir..

Kağıt Ticaretinden Yararlanın: Günümüzün en büyük borsaları kağıt ticareti sunarak gerçek bir şeyle ticarete başlamadan önce sahte parayla oynamanıza izin verir. Nasıl performans gösterdiğinizi görmek için stratejilerinizden ve analizlerinizden bazılarını uygulayın.

Trende Güvenin: Yukarıdaki teknik analiz ipuçlarını okuduktan sonra, çoğu sinyalin bir trendin tersine döndüğünü gösterdiğini varsayabilirsiniz. Bununla birlikte, eğilimler bir nedenden dolayı eğilimlerdir ve bir tersine dönüşün birden fazla onayını görmüyorsanız, trend olan bir piyasadaki eğilime karşı asla bahis oynamamalısınız..

Stop-Loss Emirleri Şaşırtıcı: En deneyimli tüccarlar bile, piyasalar beklenmedik bir dönüş yaparken pozisyonlarının tasfiye edildiğini görebilirler. Piyasalar beklenmedik bir şekilde döndüğünde, zararı durdur emirleri en yakın arkadaşlarınızdır. Kazandığınız kârı korumak için takip eden zarar durdurma emirlerini kullanın.

Yeni Başlayanların Şans Tuzağından Kaçının: Pek çok çaylak teknik tüccar erken başlayanların şansına sahip olur ve ardından dünyanın en büyük teknik tüccarları olduklarını varsayarlar. Bu arada deneyimli teknik tüccarlar asla kayıtsız kalmayacak kadar zekidir. Sonuç ne olursa olsun ticaret yaparken çok yüksek veya çok düşük olmaktan kaçının.

Açgözlülük Öldürür: Bu ipucu, yukarıdaki ipucunu oluşturur. Pek çok yetenekli tüccar, sadece açgözlülük nedeniyle karlarını koruyamıyor. Önümüzdeki ay satıp iki kat daha fazla kazanabileceğim halde neden şimdi satayım? Bu kulağa hoş geliyor – ta ki piyasalar düşüp tüm karınızı silinceye kadar. Hedeflerinizi belirleyin, onlara bağlı kalın, karınızı alın ve bir sonraki fırsatı bekleyin.

Her Ticareti Yapmanız Gerekmiyor: Bazen bir takas doğru gelmiyor. Belki analiziniz size net bir işaret vermiyordur. Bazı durumlarda, sadece ticaret yapmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Sabırlı olun ve hangi tepede öleceğinizi bilin.

Altcoinlerle Çeşitlendirmek Gerçekten Çeşitlendirmiyor: Bazı kripto fanatikleri, altcoin satın alarak portföyünüzü çeşitlendirmenizi tavsiye edecektir. Ne yazık ki, bitcoin hala kripto piyasalarının kralı ve çoğu altcoin sadece onu takip ediyor. Çoğu durumda, altcoinler bitcoin ile birlikte hareket eder. Asla tüm paranızı kriptoya kilitlemeyin.

Düzenlenmemiş Pazarlar Tehlikelidir: Kripto piyasaları hala büyük ölçüde düzenlenmemiş ve kontrolsüzdür. Kripto meraklılarının söylediklerine rağmen, büyük miktarda kripto hacmi yasadışı faaliyetlerle bağlantılı. Kripto ticareti her türlü nedenden dolayı risklidir.

Tek Bir Kötü veya Saldırıya Uğramış Borsada Kârınız Kaybolabilir: Dünyanın en iyi teknik tüccarı olabilirsiniz. Yatırımınızı tek bir ticaret gününde üç katına çıkarmış olabilirsiniz. Ne yazık ki, özel anahtarlarınızı güvensiz bırakırsanız, bu kar hiçbir şey ifade etmez. Özel anahtarlarınızın kontrolünün sizde olduğundan emin olun ve bir değişimde kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını asla bırakmayın.

Bitcoin Grafik Ticaret Analizi: Son Söz

Son olarak, ticaret öncülerimizden (bu kullanım kılavuzunun mühendisliğine yardımcı olan) tüm samimi meslektaşlarımıza kadar, bu ilk bitcoin ticaret kılavuzunun kariyer değiştireceğini umuyoruz. Evet, bilgi güçtür, ancak yukarıda özümsedikleriniz üzerinde büyük adımlar atmak, korkuyu kaybetmenin en iyi çarelerinden biridir (belirsizlik ve şüphe de), çünkü kripto para piyasası gibi yeni bir sınıra ve atmosfere bağlı kalmak, olanlar için bir oyun değiştirici olabilir. ana hatlarıyla belirtilen doğru stratejileri ve ipuçlarını uygulayın ve uygulayın.

Kripto grafik analizi incelememize bu kadar yaklaşan herhangi bir bitcoin tüccarı veya dijital varlık yatırımcısı, bitcoin ticareti ve kripto para birimi grafik analizinin nasıl çalıştığına ilişkin sonuçlarınızı optimize edecek birden fazla yöntem öğrenmiş olmalıdır..

Mutlu ticaret!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map