Genomik ve CRISPR’ye Yatırım – Bilmeniz Gereken Her Şey

Yükselen, yapay zeka ve blok zinciri kadar yıkıcı olacağı vaat eden yeni bir sektör var, bu sektör genomiktir. CRISPR, uygun fiyatlı insan genom dizilemesi ve veri bilimindeki ilerlemelerin yararı ile bir avuç şirket, sağlık hizmetlerinin bu yeni gelişinden yararlanmak için kendilerini konumlandırıyor. Genom bilimin ne olduğunu, bu gelecek için hangi şirketlerin kendilerini konumlandırdıklarını ve neden önemli olduğunu keşfedeceğiz..

Genomik nedir?

Genomik bir kişinin genlerinin (genomunun) incelenmesidir, alan bu genlerin birbirleriyle ve kişinin çevresiyle olan etkileşimlerini inceler. Genom, bir organizmanın farklı fiziksel özelliklere sahip bireyi programlayan eksiksiz DNA kümesidir. Vücuttaki hemen hemen her hücre, insan genomunu oluşturan yaklaşık 3 milyar DNA baz çiftinin veya harfin tam bir kopyasını içerir. Gücüyle veri bilimi Artık genlerin nasıl etkileşime girdiğini incelemek ve bazı durumlarda bir gendeki tek bir DNA harfini veya bazını değiştirmek için genleri düzenlemek mümkün..

İnsan Genomlarının Sıralanması

Tam insan genomunun kolay ve uygun maliyetli dizilenmesini sağlamak için birleştirilmiş çok sayıda üstel teknoloji vardır. İlk insan genom maliyetinin sıralanması 2,7 Milyar ve 13 yıl sürdü. Moore Yasası ve diğer üstel teknolojiler nedeniyle maliyet şu anda 1000 dolara düşürüldü ve daha da 100 dolara düşeceği tahmin ediliyor.

Bu, hata arayışında veya belirli hastalıklara veya sağlık sorunlarına yatkınlık arayışında, herkesin tam insan genomunun dizilenmesini sağlayabileceği bir çağa girdiğimiz anlamına geliyor..

Birden fazla şirket, tüketicilerin başlangıçta genomlarının dizilenmesini talep edeceği ve sonunda tıp uzmanlarının talep edeceği bir pazar için haykırıyor. Bu, pazardaki birçok genomik şirketin arkasındaki gücü itiyor, ikinci itici güç ise CRISPR teknolojisinin dönüştürücü gücü..

CRISPR nedir?

Kendini CRISPR ile tanıştırmak için, önce terminoloji için birden fazla kullanım durumu olduğunu anlamalıyız. Biyolojide, CRISPR, DNA dizilerini ifade eder bakteri ve diğer mikroorganizmaların genomlarında doğal olarak bulunur. CRISPR’ler, bakterileri virüslerden koruyan bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeninin dizileridir. CRISPR bağışıklık sistemi, istilacı virüsün genomunu yok ederek kendisini viral saldırılardan korur. CRISPR teknolojisinin daha sonra sahneye girdiği yer burasıdır.

Popüler kullanım ve bunu nasıl açıklayacağımız açısından “CRISPR”, “CRISPR-Cas9.”CRISPR, Cas9 (veya” CRISPR ilişkili “) adı verilen bir protein ile kombinasyon halinde, DNA ipliklerini kesebilen bir çift moleküler makas gibi davranan bir enzimdir. Gen düzenleme fikri ortadayken 1950’lerden beri, CRISPR, daha önce hiç görülmemiş bir hassasiyetle uygun maliyetli bir gen düzenleme düzeyine olanak sağlamıştır..

Genomik’e Dahil Olan Şirketler

Şu anda genomikten yararlanan düzinelerce şirket var, halka açık olarak işlem gören önde gelen beş şirketi inceleyeceğiz..

CRISPR Therapeutics AG (NASDAQ: CRSP)

Ne ayarlar CRSPR Terapötikleri Bunların yanı sıra, kurucuların yıldızlardan oluşan ekibi, buna, çığır açan araştırması CRISPR-Cas9 teknolojisinin temel mekanizmalarını ortaya çıkaran ve CRISPR-Cas9’un çok yönlü ve hassas bir gen düzenleme aracı olarak kullanımının temelini oluşturan Dr. Emmanuelle Charpentier de dahildir. Hayat Bilimlerinde Atılım Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödül, çalışmalarını takdir etti..


CRISPR Therapeutics, hemoglobinopati, kanser, diyabet ve diğer hastalıkları tedavi etmek için etkili ve çok yönlü bir CRISPR / Cas9 gen düzenleme platformu geliştiriyor.

İlerledikleri ilk terapi kan hastalıklarını hedefleyen β-talasemi ve orak hücre hastalığını, B hücresi malignitelerini hedefleyen ilk allojenik CAR-T programında olduğu gibi bu şimdi klinik teste girmiştir. Orak hücre, tartışılabilir küçük bir pazara sahip bir hastalık olsa da, teknoloji olgunlaştığında diğer hastalık vektörlerini hedeflemeye geçebilirler..

Invitae Corporation (NASDAQ: NVTA)

Invitae Corporation bir insan genomunu sıralamanın hızla azalan maliyetinden yararlanmak için hazırlanmıştır. Bu, kalıtsal bozukluklar, düşük analizi ve kalıtsal kanser için genetik teşhis, preimplantasyon ve taşıyıcı taraması için bilgi sağlama konusunda uzmanlaşmış bir genetik bilgi şirketidir. Invitae Corporation, temel olarak, insan genomunun dizilenmesiyle sağlanabilecek herhangi bir büyük verinin.

Yakın zamanda Invitae Corporation ArcherDX ile ortak oldu dünya çapındaki hastalara kapsamlı kanser genetiği ve hassas onkoloji getirmek.

İnsan genomlarını sıralayan bir şirketten yararlanmak isteyen herkes için bir pazar lideridir..

Pacific Biosciences of California, Inc (NASDAQ: PACB )

Pacific Biosciences of California, Inc. 2004 yılında kurulmuş, gen sıralaması ve bazı yeni gerçek zamanlı biyolojik gözlemler için sistemler geliştiren ve üreten bir biyoteknoloji şirketidir. Tek bir molekül geliştirdiler, gerçek zamanlı (SMRT) Sıralama teknolojisi benzeri görülmemiş okuma uzunlukları ile yüksek fikir birliği doğruluğu sağlar. Bu, biyokimya, optik, nanofabrikasyon ve daha fazlasındaki gelişmelerden yararlanarak DNA, RNA ve proteinlerin sentezini ve düzenlenmesini incelemenin yeni bir yolu.

Üzerinde çalıştıkları mevcut uygulamalardan bazıları, genotip ile fenotipe bağlanmak için DNA modifikasyonunun daha kolay keşfedilmesine kapıyı açmak için sıralama sırasında epigenetik değişiklikleri tespit etmeyi içerir. Bu, epigenetiğin gen ekspresyonu, konakçı-patojen etkileşimleri, çevresel yanıt, DNA hasarı ve DNA onarımı dahil olmak üzere geniş bir biyolojik süreçler yelpazesi üzerindeki etkilerinin anlaşılmasını sağlayacaktır. Dahası, epigenetiğin özelliklerin bir nesilden diğerine kalıtımındaki rolünü ortaya çıkaracaktır..

Twist Biosciences Corp (NASDAQ: TWST)

Twist Biosciences Corp biyoteknoloji endüstrisindeki müşteriler için sentetik DNA üretir. Onlar tasarladılar DNA sentez platformu eski DNA sentez yöntemlerinin doğasında bulunan verim, ölçeklenebilirlik ve maliyet sınırlamalarını ele almak için. Bu, ölçeğe göre hassas DNA üretimi elde etmelerini sağlar.

Yüksek verimli silikon platformu, Twist Biosciences’ın DNA sentezi için gerekli kimyayı minyatürleştirmesini sağlar. Bu minyatürleştirme, şirketin reaksiyon hacimlerini 1.000.000 kat azaltmasına ve verimliliği 1.000 kat artırmasına olanak tanıyarak, tek bir silikon çip üzerinde tam ölçekte 9.600 gen sentezini mümkün kılar..

Bu, diğer şirketlerin gerektiğinde DNA sipariş etmeleri için aslında kolay bir yoldur..

Illumina, Inc (NASDAQ: ILMN)

Illumina, Inc genetik çeşitlilik ve biyolojik işlev analizi için entegre sistemler geliştirir, üretir ve pazarlar. Şirket, dizileme, genotipleme ve gen ekspresyonu ve proteomik pazarlarına hizmet eden bir dizi ürün ve hizmet sunmaktadır..

Teknoloji şu anda COVID-19 ile yardım,  24 saat boyunca çalışan şirketlerin bulaşmayı takip etmesini, gözetim yapmasını, her tür viral enfeksiyon için tedavi ve aşı geliştirmesini sağlar.

Mevcut tekliflerinden bazıları, hızlı, yüksek kaliteli, örnekten veriye yeni nesil dizileme (NGS) hizmetlerine, örneğin RNA ve tüm genom dizileme hizmetlerine erişim içerir..

Bir Hisse Senedi Komisyoncusu seçin

Yolculuğunuzun ilk adımı bir borsa komisyoncusu seçmek olmalıdır. Önerdiğimiz bir komisyoncu Firstrade.

Genomik ve CRISPR'ye Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Genomik ve CRISPR'ye Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Genomik ve CRISPR'ye Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey
★★★★★ ★★★★★ Firstrade İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ M1 Finans İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Public.com İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

Ücretler

Sıfır Komisyon

Ücretler

Sıfır Komisyon

Ücretler

Sıfır Komisyon

Minimum Hesap

Yok

Minimum Hesap

100 $

Minimum Hesap

Yok

Promosyonlar

Bedava Hisse Senetleri *

* Ayrıntılar için web sitesine bakın.

Promosyonlar

Yok

Promosyon

Yok

Özet

Düşük maliyetli insan genom dizileme ve gen düzenlemeden yararlanan bazı birincil şirketleri listelemiş olsak da, umut vaat eden başka birçok şirket var. Sağlık sektörü kesintiye uğramaya hazır; Bu pazar liderlerinin bazılarında stratejik olarak hissedar olan yatırımcılar, yeni bir endüstrinin ortaya çıkması için en iyi şekilde konumlandırılacaktır. Yatırımcılar, CRISPR’ye özel bir vurgu yaparak genomiklere aşina olmalarını sağlamalıdır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map