Bitcoin Trading – Teknik Analiz Yol Haritası

Kripto grafiklerinin nasıl okunacağını öğrenmek, Bitcoin ile başarılı bir şekilde ticaret yapmak isteyen herkes için önemli bir beceridir. İlk bakışta, ticaret grafikleri yabancı bir dil gibi görünebilir. Tüm kafa karıştırıcı çizgiler, şekiller ve renkler, yeni başlayanlar için çok korkutucu görünmesine neden olabilir. Ek olarak, teknik analiz öğrenmek, ticaretle ilgili jargonu öğrenmeye başlamanızı gerektirir..

Neyse ki, kripto ticareti hisse senetlerine çok benzer. Aslında, tek gerçek fark varlıktır. Her iki varlık da aynı temelleri kullanır. Dünyanın en büyük hisse senedi tüccarlarından bazılarını inceleyebilir ve pazarda kendinize inanılmaz bir avantaj sağlayabilirsiniz..

Unutmayın, ticaret farklı olmakla ilgili değildir. Pazarın psikolojisini anlamakla ilgilidir. Diğer bir deyişle, tekerleği yeniden icat etmenize gerek yoktur. İlk başta, bu beceriyi yıllardır uygulayan yerleşik tüccarların yolunu izleyerek daha fazla başarı göreceksiniz. Harika haber şu ki, Bitcoin ticaretinin nasıl yapıldığını anladıktan sonra, çok çeşitli varlık sınıflarında ticaret yapabilirsiniz..

Nihai Bitcoin tüccarı olma yolculuğunuzun birinci adımı, ticaretin temellerine aşina olmaktır. Bugün kullanılan temel teorilere ve terminolojiye aşina olmanız gerekecek. Ayrıca farklı grafik türleri ve örüntü tanıma konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmak isteyeceksiniz..

Neyse ki, ticaret açısından, piyasa geçmişi kendini tekrar etme eğilimindedir. Sonuç olarak, analiz, bu eğilimleri tanımanıza ve bunları gelecekteki piyasa hareketleri hakkında bilinçli bir karar vermek için kullanmanıza olanak tanır..

Dow Teorisi Stratejisi

The Dow Teorisi Charles H. Dow. tarafından geliştirilen bir stratejidir, dolayısıyla adıdır. Dow, Edward Jones ve Charles Bergstresser ile birlikte Dow Jones’u kurdu & Company, Inc. Üçlü, 1896’da Dow Jones Endüstriyel Ortalamasını geliştirmeye devam etti..

Charles Henry Dow - Bitcoin Ticareti Bölüm 2

Charles Henry Dow – Bitcoin Ticareti Bölüm 2

Dow Teorisi, piyasa hareketleri hakkında size değerli bilgiler sağlar. Piyasa fiyatının her şeyi hesaba kattığını belirtir. Dış gelişmeler ve önceki, mevcut ve gelecekteki tüm ayrıntılar dahil olmak üzere her faktör, bir varlığın piyasa değerini belirlemek için birleşir..

Bu teori, deneyimli bir tüccar olarak piyasadaki birden fazla değişkeni izleyebilmeniz gerektiği anlamına gelir. Varlık topluluğunuzun mevcut, geçmiş ve gelecekteki taleplerini anlamayı öğreneceksiniz. Bu öğrenme, sürekli bir bilgi ve piyasa haberlerinin toplanmasından gelmelidir. Gelecekteki düzenlemelere her zaman özel dikkat göstermelisiniz.

Dow Teorisi, tüm fiyat hareketlerinin hiç rastgele olmadığı anlamına gelir, tam tersi. Fiyat hareketleri daha büyük eğilimleri takip eder. Bu eğilimler iki kategoriye ayrılabilir – kısa ve uzun vadeli eğilimler.

Bitcoin Piyasa Analizi

Teknik piyasa analizinde, özellikle bir madeni paranın fiyatına odaklanırsınız. Bu strateji, teknik göstergeleri kullanmanızı ve fiyata katkıda bulunan dış değişkenleri görmezden gelmenizi gerektirir. Bu şekilde, kararlarınızdan duyguları kaldırabilirsiniz..


Dow Teorisinin 6 İlkeleri

3 Piyasa Hareketleri

Ana Hareket – Ana hareket, şu anda devam etmekte olan ana eğilimdir. Bu eğilim, yıllarca süren piyasa faaliyetlerini kapsayacak. Örneğin, varlığın ticaret geçmişinin tamamına bakarsanız, Bitcoin’deki ana hareket yükseliş eğilimindedir. Ancak, analizinize dahil edilen zaman dilimine bağlı olarak ana hareketin düşüş veya yükseliş eğilimi gösterebileceğini anlamak önemlidir..

Orta Salıncak – Orta düzeyde bir salınım, ikincil bir piyasa tepkisidir. Bu reaksiyon üç aya kadar sürebilir. Orta dalgalanmalar, fiyat geri çekmelerini içerir. Geri izleme, Bitcoin’in piyasa hareketinin piyasa faaliyetinden önceki orijinal durumuna dönmeye başladığı zamandır. Çoğu durumda, yeniden izleme, orijinal piyasa değerinin% 30 -% 60’ına geri dönecektir..

Kısa Salıncak – Kısa dalgalanmalar günlük fiyat dalgalanmalarıdır. Bazı senaryolarda kısa bir dönüş bir aya kadar sürebilir. Bu küçük hareketler, piyasa spekülasyonu nedeniyle meydana gelir. Bu nedenle, Bitcoin hafta boyunca düzenli olarak kısa dalgalanmalar yaşar..

3 Pazar Aşaması

Birikim

Biriktirme aşaması, bilgili yatırımcılar, kendileriyle ilgili piyasa koşullarında önemli bir değişiklik olan bir tür değerli bilgi aldıklarında ortaya çıkar. Bu bilgiler, şirket içinden veya piyasayı etkileyebilecek diğer yollardan edinilen bilgileri içerebilir. Her iki durumda da sonuçlar aynıdır. Bu yatırımcılar, haber için pozisyon almak için varlıklarını satın almaya veya satmaya başlarlar..

Özellikle, piyasa hareketleri minimum düzeyde olduğu için bu aşamanın tespit edilmesi zordur. Minik piyasa ayarlamalarının nedeni, yatırımcıların çoğunluğunun ilk hareket edenlerin aldığı bilgileri bilmemesidir. Bu bilgilere çok az sayıda insan erişebildiğinden, bu satışlar günlük işlem hacmi arasında fark edilmeden kalmaktadır..

Emilim

Soğurma, genel halk ortaya çıkan piyasa eğilimini fark etmeye başladığında gerçekleşir. Bu katılım, daha fazla pazar faaliyetine yol açar. Sonuç olarak, harekete daha fazla yatırımcı atlıyor. Sonunda, bu senaryo FOMO tarafından beslenen spekülasyona yol açar (kaçırma korkusu).

İşte pazarın davranışını belirlemede duyguların önemli bir rol oynadığı yer burasıdır. Piyasa dibe vuruyorsa, yatırımcılar korkacak ve panik Bitcoin’lerini satarak fiyat düşüşünü daha da körükleyecektir. Aksine, Bitcoin’in değeri dik bir şekilde artmaya başlarsa, bir sonraki boğa koşusunu yakalamaya çalışan yeni yatırımcılar piyasaya girer..

Dağıtım

Bu aşamada, erken yatırımcılar birikmiş varlıklarını halka yeniden tanıtmaya başlarlar. Bu yatırımcılar zaten bir kar elde etti ve şimdi trend tersine dönmeden pozisyonlarından çıkıyorlar. Bu çıkış, piyasada fiyatların geri çekilmesine neden olan bir dalgalanmanın ortaya çıkmasına neden olur. Eğitimsiz yatırımcılar, trendin önünde olanların elinde kalıyor.

Piyasalar Hemen İndirimli Haber

Piyasa, bir varlıkla ilgili tüm bilgilere anında tepki verir. Bu reaksiyon, yatırımı çevreleyen tüm verileri kapsar. Varlığınızın değeri, tüm piyasanın tüm umutlarının, korkularının ve beklentilerinin toplamını yansıtır. Gelecekteki düzenlemeler, büyük kurumsal benimseme ve yeni finansal ürünlerin tanıtımı gibi haberler, Bitcoin’in fiyatlandırılmasında önemli bir rol oynar.

Mt.Gox Yatırımcısı 650.000 BTC Kaybolduktan Sonra

Mt.Gox Yatırımcısı 650.000 BTC Kaybolduktan Sonra

Ek olarak, Bitcoin ile ilgili olmayan sorunlar varlığınızın fiyatını etkileyebilir. Büyük seçimler gibi olaylar, gelecekte bir varlığın istikrarına ilişkin şüphe uyandırabilir. Bu senaryo, Bitcoin gibi yeni düzenlenmemiş varlıklarla konuşurken özellikle doğrudur. Ayrıca, savaş, doğal afetler veya salgınlar gibi büyük olaylar, varlıkların piyasa değerini de etkiler..

Hacim Eğilimleri Onaylıyor

Bir varlığın hacmi, yaşadığı piyasa aktivitesi miktarıdır. Bir boğa trendi olması durumunda, işlem hacminde sıçramalar fark etmelisiniz. Bu fiyat artışı, pazar hacmindeki artışa karşılık gelmelidir. Hacimde karşılık gelen artışlar olmadan fiyat sıçramaları gördüğünüzde, bu genellikle pompa olarak bilinen şeyin bir işaretidir. Bir pompada, büyük yatırımcılar, fiyat eğilimlerini başlatmak için ağırlıklarını kullanarak bir varlığın fiyatını manipüle ederler..

Trend Değişimleri

Bu kural, hareket halindeki bir piyasanın trendin tersine dönmesi gerçekleşene kadar hareket halinde kalacağını belirtir. Temel olarak, büyük ölçekli bir trend fark ederseniz, eğitimli yatırımcılar tarafından başka bir birikim döneminin başladığını fark edene kadar trendin devam etmesini bekleyebilirsiniz..

Ne yazık ki, bir trendin ne zaman tersine döndüğünü başarıyla belirlemek çok zor olabilir. Pazar her zaman küçük ve orta dalgalanmalara sahip olacaktır. Bu hareketler, bir hareketin aslında bir geri dönüşün başlangıcı olup olmadığını doğrulamayı son derece zor hale getirebilir. Tüm dış ticaret faktörlerinin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi, bu durumlarda doğru seçimi yapmanıza yardımcı olabilir.

Bitcoin Teknik Analizi

Teknik analiz, Bitcoin fiyatının yükselip düşmeyeceğini tahmin etmek için bir araç kombinasyonu kullanmanızı gerektirir. Daha da önemlisi, teknik analiz size piyasa hakkında daha fazla bilgi sağlar. Sonuç olarak, bunda ne kadar iyi olursanız, ticarette o kadar başarılı olursunuz. Teknik analizinizi basitleştirmek için anlamanız gereken bazı temel kavramlar..

Bitcoin Grafik Zaman Çerçeveleri

Zaman aralığı pencerelerini ve bunların kullanımının analizinizin sonuçlarını nasıl etkileyeceğini anlamanız gerekir. Bunlar, bugün Bitcoin borsalarında bulunan en popüler zaman dilimleridir

  • 15 dakika
  • Saatlik
  • 4 Saatlik Grafik
  • Günlük Grafik

Kullandığınız zaman çerçevesi büyük ölçüde ticaret tarzınıza bağlıdır. Örneğin, bir günlük işlemciyseniz, dakika işlem penceresine kadar saatlik olarak kullanacaksınız. Bu kararın nedeni basit. Mikro ticaret yaptığınız için en güncel bilgilere ihtiyacınız var.

Bitcoin Günü Ticareti

Günlük tüccarlar işlem pozisyonlarını dakikalar içinde açıp kapatabilirler. Ek olarak, gün boyunca sürekli ticaret yapabilirler. Bazı tüccarlar günde 50’den fazla işlem yapar. Bu eylemler için en güncel analizlere ihtiyacınız var.

Bitcoin Uzun Vadeli Tüccarlar

Uzun vadeli tüccarlar için durum tersine döndü. Bu tüccarlar pozisyonlarını aylarca ve hatta yıllarca tutmayı tercih ediyor. HODLers gibi bazı durumlarda (hayat boyu tutun), Bitcoin varlıklarını asla satma niyetinde olmayabilir..

Uzun vadeli tüccarlar uzun vadeli eğilimlere bağlıdır. Bu tüccarların daha büyük trendlere daha iyi bir genel bakış elde etmek için aylarca veriyi aynı anda incelemeleri gerekiyor. Uzun vadeli tüccarlara piyasadaki daha küçük dalgalanmaları incelemek için herhangi bir hizmet vermez. Aslında, tüccarın kararını ikinci kez tahmin etmesine neden olabileceği için ters etki yaratabilir..

Bitcoin Market Cap

Birinin “piyasa değeri” nden bahsettiğini duymadan önce kripto piyasasına on dakika dahil olmanız yeterlidir. Bitcoin piyasa değeri, şu anda her bir madeni paranın fiyatı X dolaşımdaki toplam coin miktarıdır. Sonuç olarak, piyasa değeri size belirli bir varlık hakkında çok şey söyler.

CoinMarketCap ile Piyasa Değeri

CoinMarketCap ile Piyasa Değeri

Bir varlığın istikrarı hakkında daha derin bir fikir edinmek için piyasa değerini inceleyebilirsiniz. Gibi web siteleri CoinMarketCap.com size çizgi grafik biçiminde gerçek zamanlı analitik sağlar. Piyasadaki eğilimleri görmek için bu grafikleri kullanabilirsiniz. Bitcoin durumunda, varlığın son 9 yılda önemli bir değer kazandığını fark edeceksiniz..

Bitcoin Mum Grafikleri

Şamdan grafikleri, günümüzde kripto alanında kullanılan en popüler grafik stilidir. İlk başta, bu grafikler, yabancı bir uzay aracının eğitimsiz bir göze kontrolleri kadar tuhaf görünebilir. Ancak, bu olağanüstü ticaret araçlarını anlamak yalnızca birkaç dakikanızı alır..

Şamdan Grafiği - Binance Ticaret Penceresi

Mum Çubuğu Grafiği – Binance Ticaret Penceresi

Mum grafikleri, size bir bakışta bol miktarda bilgi sağlar. Kırmızı ve yeşil şamdanların arka arkaya serildiğini fark edeceksiniz. Önemlisi, her mum size bir varlığın seçilen zaman dilimi boyunca fiyat hareketini gösterir..

Bitcoin Mum Çubukları Nasıl Okunur

Mum grafikleri, bir varlığın piyasa değerinin mevcut durumunu anlamak için bilmeniz gereken her şeyi size sağlar. Açılış ve kapanış fiyatlarını, günün en yüksek ve en düşük fiyatlarını görebilir ve bu bilgilerin hangi saat aralıklarında size gösterileceğine karar verebilirsiniz..

Yeşil bir mum çubuğu, Bitcoin’in dönem boyunca açılış değerinden daha yüksek kapandığını gösterir. Kırmızı bir mum gördüğünüzde, varlığın uğradığı bazı kayıplar olduğunu gösterir. Bu şekilde, telefonunuzdan bile piyasa aktivitesini izlemek kolaydır.

Mumların çoğunda bir vücut olduğunu fark edeceksiniz. Mumun ana gövdesinin başladığı yer, günün açılış fiyatıdır. Mum yeşil ise açılış fiyatı mum gövdesinin alt kısmı olacaktır. Mum kırmızıysa gövdenin üst kısmı açılış fiyatını size bildirir.

Üst veya alt kısmın her zaman grafikte devam eden mumla aynı hizada olduğunu fark edeceksiniz. Bu uyum, bir sonraki işlem gününün kapanışını ve açılışını temsil eder. Bu süre, seçtiğiniz ticaret aralığına göre değişebilir..

Gölgeler

Ayrıca mumun üstünden ve altından çıkan küçük çizgiler vardır. Bu çizgiler gölgeler olarak bilinir. Gölgeler günün en yüksek ve en düşük seviyelerini temsil eder. Bu şekilde, bir şamdan grafiğinden inanılmaz miktarda bilgiyi saniyeler içinde tespit edebilirsiniz..

Bu veriler daha sonra zamanında bir yatırım kararı vermenize yardımcı olabilir. Bazı mumlar trendlerin başlangıcını gösterebilir. Sonuç olarak, bu göstergeleri çevreleyen bütün bir terminoloji ortaya çıkmıştır. İşte Bitcoin ticareti yaparken göreceğiniz en yaygın mum çubuğu göstergeleri.

Şamdan Hile Sayfası - Jbmarwood

Şamdan Hile Sayfası – Jbmarwood

Çekiç

Çekiçli bir mum, yükselişin tersine döndüğünü gösterebilir. Mum, pazar açıldığında satıcıların fiyatı aniden düşürmeye zorladığını gösteriyor. Bu aşağı yönlü baskı, daha güçlü satın alma baskısıyla karşılandı. Bu baskı, momentumda bir kaymaya neden oldu.

Daha da önemlisi, momentum biraz aşağı çekildi, ancak gün kapanmadan önce değil. Çekiçler, bazen mumun gövdesinin 3 katı uzunluğunda bir gölge içerdikleri için kolayca fark edilirler. Çekiçler, alıcıların piyasada olduğunu ve günün fiyat hareketini kontrol ettiklerini bilmenizi sağlar..

Yıldız kayması

Kayan yıldız mum, çekiç mumunun tersidir. Bu mumları gördüğünüzde, alıcıların gün açıldığında piyasayı kontrol ettiği, ancak kapanıştan önce kazançlarının güçlü düşüş baskısıyla silindiği anlamına gelir. Buna karşılık, pazara daha fazla satış baskısının girdiğini tahmin edebilirsiniz. Kayan yıldızların alt gölgeleri çok küçüktür ve üst gölge mumun çoğunu oluşturur..

Yutan Boğa Formasyonu

Yükselen bir yutma paterni, yine piyasada satın alma baskısının güçlü olduğunu gösterir. Bu 2 mumluk modelde, satıcıların fiyatı önceki gün düşürmeye zorladığını görüyorsunuz. Ertesi gün, satıcılar kontrolü ele aldı ve önceki gün ayıların getirdiği kayıpları küçümsediler. Bu formasyon, aşağı yönlü bir mum ve ardından daha büyük bir boğa mumunu gösterir.

Yutan Ayı Deseni

Tersine, yutan düşüş paterni, satıcıların piyasaya sürüler halinde girdiğini bilmenizi sağlar. Bu modeldeki ilk mum, önceki günden kazançları gösterecektir. Bu modeldeki bir sonraki mum, kazançları tersine çevirecek ve daha da güçlü kayıplar gösterecektir..

Sabah Yıldızı Deseni

Bir sabah yıldızı modeli, pazar eğilimlerini belirlemek için üç mum kullanır. Sabah yıldızı, alıcılar ve satıcılar arasında ortaya çıkan bir mücadeleyi gösteren bir yükseliş dönüş modelidir. İlk gün, satıcıların pazar üzerinde tam kontrole sahip olduğunu görüyorsunuz. Bu satış baskısı ikinci günde karşılandı ve üçüncü günde tersine döndü.

Akşam yıldızı

Akşam yıldızı düzeni, bir sabah yıldızının tersidir. Burada iki günlük baskıdan sonra alıcıların yorulduğunu görüyorsunuz. İlk gün, alıcılar fiyatı kontrol edebildi. İkinci günde gelişmeler eşit baskı altında kaldı ve üçüncü gün piyasanın kontrolünü kaybettiler. Piyasanın her iki tarafındaki baskı eşit olduğu için vücutları olmadığı için yıldız trendlerini kolayca fark edebilirsiniz. Sabah yıldızı mumu, satıcıların artık arka koltukta olduğunu ve boğaların kontrolün elinde olduğunu gösteriyor. Akşam Yıldızları, ayıların şu anda pazarı yönettiğini gösteriyor.

Göreceli Güç Endeksi

Göreceli Güç Endeksi (RSI), piyasanın akımını ölçmek için kullanılan matematiksel bir formüldür. Formül, bir piyasanın fiyat hareketlerinin gücünü ve hızını alır ve bunları daha önce gerçekleşenlerle karşılaştırır. Formül şu şekilde okunur:

RSI = 100 – (100 / (1-RS))

RSI, mevcut ve geçmiş piyasa dalgalanmalarını ve yakın zamandaki kazançların büyüklüğünü yakın zamandaki kayıplarla karşılaştırarak, bir varlığın fazla alınıp alınmadığını veya değerinin altında değer biçilmediğini belirlemeye çalışır. Aşırı satın alınan bir varlık genellikle yakın gelecekte değer kaybeder. Düşük değerlenmiş bir varlığın gerçek değeri fark edildikçe fiyatı artacaktır..

RSI - Investopedia

RSI – Investopedia

RSI Sorumluluk Reddi

Herhangi bir grafik aracında olduğu gibi, RSI% 100 doğru değildir, hiçbir ticaret aracı değildir. Bu, sonuçlarınızı iyileştirmek için bu aracı diğer göstergelerle birlikte kullanmanız gerektiği anlamına gelir. RSI göstergeleri, yanlış satın alma ve yanlış satış sinyallerine eğilimlidir. Bitcoin piyasasında bir pompa veya hızlı satış olduğunda bunlar meydana gelebilir.

RSI okumak

RSI grafiği, 0 ile 100 arasında değişen bir çizgi grafiği gösterir. 70+ puan, aşırı satın alınan bir varlığı gösterir. Bu gösterge bir fiyat düşüşüne işaret edebilir. Tersine, 30 puan, değerinin düşük olduğunu gösterir. Bu puan, varlığın fiyat artışı yaşama ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir.

Bitcoin Destek ve Direnç Hatları

RSI önemlidir, ancak Bitcoin ticareti yapmak için kullandığınız tek araç değildir. Ayrıca destek ve direnç çizgilerini de anlamak isteyeceksiniz. Bu görünmez engelleri, eğilimin tersine dönmesinin genellikle meydana geldiği bir varlığın fiyatının önceden belirlenmiş seviyeleri olarak düşünün..

Destek ve direnç seviyelerini belirlemek kolaydır. Seviye atılımı olmadan birden fazla fiyat dokunuşu gördüğünüz grafikte noktaları arayın. Varlık bu engelleri karşıladığında ya itilir ya da bir sonraki destek / direnç seviyelerine geçer. Bir destek seviyesi kırıldığında, piyasanın akışını tersine çevirdiğini gösterir. Ek olarak, destek seviyeleri, Bitcoin fiyatının nerede geri dönebileceğini belirlemenize yardımcı olabilir..

Örneğin, Bitcoin’in 8500 dolarlık bir destek seviyesi varsa, Bitcoin’in bu seviyenin altındaysa bu fiyatı geçmesi daha zor olacaktır. Bu, direnç seviyesi olarak bilinen şeydir. Bitcoin bu seviyenin fiyatının üzerinde olsaydı, o zaman bir destek hattı olarak hizmet ederdi. Hat kesinlikle kesildiğinde, büyük piyasa hareketlerine işaret ediyor.

Bitcoin Piyasa Psikolojisi

Başarılı tüccarların etkin kalabilmek için piyasanın ana psikolojisini kavramaları gerekir. Diğer tüccarların fikirlerini anlamak, piyasanın yeni düzenlemeler gibi belirli gelişmeleri nasıl yansıtacağını daha iyi tahmin etmenize yardımcı olur. Bugün piyasada iş başında olan üç ana ticaret psikolojisi türü vardır.

İlk ticaret psikolojisi türü, uzun tüccarlarinkidir. Bunlar, varlıklarını satın alan ve çok daha sonraki bir tarihte fiyat yükselene kadar ellerinde tutmayı planlayan kişilerdir. Bu noktada, varlıklarını yeniden satacaklar ve karlarını alacaklar. Ayrıca “açığa çıkan” tüccarlarınız da var. Bunlar, Bitcoin fiyatının gelecekte düşmesini bekleyen tüccarlardır. Bu tüccarlar, karlarını en üst düzeye çıkarmak için genellikle kaldıraçlı vadeli işlemler gibi diğer finansal araçları kullanırlar. Son olarak, ortalama bir tüccarınız var. Bu, piyasadaki dalgalanmaları belirleyecek içgörüye sahip olmayan tüccar. Bu kategori çoğu yeni tüccarı içerir.

Özet – Bitcoin Ticaretinde Mastering

Artık Bitcoin ticaretinin temel bileşenleri hakkında sağlam bir anlayışa sahip olduğunuza göre, ticaret maceranıza başlamaya hazırsınız..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map