Bisq Borsası: Bilmeniz Gereken Her Şey

Bisq borsası (eski adıyla Bitsquare), normal kripto para birimi değişim platformlarından farklıdır. Bu merkezi olmayan Bitcoin borsası, kullanıcıları ilk işlemlerinden sadece 10 dakika uzakta tutar. Ve hepsi% 100 anonimdir. Herhangi bir kimlik vermeden, hemen hemen tüm ana para birimlerini veya herhangi bir madeni parayı dakikalar içinde alıp satabilirsiniz. Ancak, güvenli bir şekilde ticaret yapmak ve bir dolandırıcılığın kurbanı olmadığınızdan emin olmak için bilmeniz gereken çok şey var. Açıkçası, okuduğum incelemelerin çoğunda güncel olmayan veya tamamen YANLIŞ bilgiler vardı. Bu yüzden kendi Bisq veya Bitsquare incelememi yapmaya karar verdim.

Bunun gibi son teknoloji teknoloji hala emekleme aşamasında. Kaydolmak, başlamak ve güvende kalmak için 2019 için bu yeni Bisq Bitcoin değişim incelemesini okuyun.

Bisq değişim eşler arası Bitcoin’in orijinal değerlerini kucaklayan (P2P) borsası: ademi merkeziyetçilik, anonimlik ve şeffaflık. Çoğu borsadan farklı olarak, merkezi bir otorite veya tek bir başarısızlık noktası yoktur, bu da “hacklemeyi” imkansız kılar (bundan sonra çok daha fazlası). Bir şirket olarak düşünmek yerine, bir topluluk olarak düşünün.

Eski Bitsquare ile diğer çoğu rakip arasındaki fark, akranların birbirleriyle doğrudan ticaret yaptığı bir ağ olmasıdır. Her şey açık kaynaklı ve% 100 şeffaftır. Her iki kullanıcı da kabul ettiği sürece, ulusal para birimleri veya diğer madeni paralar için Bitcoin alıp satabilirsiniz.

Ancak kripto topluluğu arasında bu kadar popülerse, neden bu kadar çok kişinin hala şüpheleri var? Güvenli ticaret protokolünden ücretlere, limitlere ve kamuoyuna kadar değişim hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayacağım..

NOT: Daha köklü bir P2P ağı arıyorsanız, okuyun CryptoPositive’den LocalBitcoins’in tam incelemesi. Aradığınız şey bu olabilir, ancak nasıl güvenli bir şekilde ticaret yapılacağını öğrenmelisiniz.

Bisq.network nedir (eski adıyla Bitsquare.io)

Avusturyalı kripto uzmanı Manfred Karrer tarafından 2014 yılında kurulan bu, alışkın olduğunuzdan tamamen farklı bir hayvan. Amacı, Bitcoin’in orijinal ruhunu canlı tutmaktı. Bitcoin, insanların merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan ticaret yapmalarına izin vermenin bir yolu olarak başlatıldı, ancak çoğu borsa, geleneksel finansal sisteme dayanan ve kimlik gerektiren şirketlerdir..

Bisq değil.

Şirket olmak yerine bir Merkezi Olmayan Anonim Kuruluş (DAO). DAO’lar, aracıya ihtiyaç duymadan işleyen ve dijital olarak kodlanmış kurallara sahip kuruluşlardır. İngilizcede bu, kurallarının dijital olarak uygulanmasının dışında, alışkın olduğunuz şirketlerle aynıdır. Bilgisayar, bir insanın yapabileceği gibi kuralları çiğneyemez. Ve merkezi bir otoriteye (bir karargah veya yönetim kurulu gibi) sahip olmak yerine, bu dijital kurallar dizisi ve onu çevreleyen bir topluluk tarafından yönetilir. Mantıklı?

Açık kaynak olmasının en iyi yanı, topluluk tarafından çalıştırılması ve desteklenmesidir..

Finansal sistem mem

DAO’ları ve değişim potansiyellerini daha iyi anlamak için, her şeyi, bir nevi… okumak Coindesk’ten bu ilginç makale.

Özellikleri

Güvenlik


Bisq exchange, güvenliği ciddiye alıyor ve sistemi maksimum tüccar güvenliği için tasarladı. Yine de, herhangi bir P2P ağı risklerle birlikte gelir. Ancak, merkezi olmadığı ve Bisq paranızın hiçbirini elinde tutmadığı için, hacklenme riski altında değilsiniz. Tek uyarım ters ibrazlara dikkat etmektir (bu konuda daha fazla bilgi için SSS bölümünde).

Gizlilik

Her şey% 100 anonimdir.

Kullanım kolaylığı

10 dakika kadar kısa bir sürede işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Madeni paralar

Bisq borsası DOGE, ETH, DASH, ZEN dahil düzinelerce altcoini destekler. Tam liste için bkz. destek SSS.

İşlevsellik

Hakem için biraz karmaşık, ancak işlevselliği sorunsuz. Ödeme seçeneğine bağlı olarak işlemler uzun sürüyor.

Ücretler

Depozito ve işlem başına yüksek ücretler, ticareti biraz dik tarafta yapıyor.

Genel

Bir P2P ağı kullanmakta rahatsanız ve biraz yüksek bir ücret ödüyorsanız, Bisq değişimi harikadır. % 100 anonim, merkezi olmayan ve güvenli – kriptomanyacıların seveceği bir şey gibi geliyor.

Bisq Borsası Nasıl Çalışır??

Bir web sitesinden geçmek yerine, bu değişim bir uygulama aracılığıyla yürütülür. 10 dakika kadar kısa bir sürede işlem yapmaya başlamanızı sağlar! Tek yapmanız gereken banka hesabınızı eklemek veya bir ödeme yöntemi seçmek; artık hazırsınız. P2P olduğu için HİÇBİR ŞEYİ DOĞRULAMAYA GEREK YOKTUR.

Diğer borsaların aksine, Bisq borsası tek bir sağlayıcıya bağlı değildir. Bankalar yalnızca ulusal para biriminizi diğer kullanıcıya transfer etmeye hizmet eder. Bu, kimsenin özel ticaretinizi iptal etmediği, kontrol etmediği veya karışmadığı anlamına gelir. Günümüzün finansal sistemiyle ilgili tüm sorunlardan kaçınmanın bir yolu olması amaçlanmıştır..

Takas şu şekilde çalışır:

 • Bir teklifte bulunmaya veya pazarda bir teklif kabul etmeye karar verirsiniz ve platform sizi iki muhabbet kuşunu birbirine bağlar..
 • Her iki kullanıcı da daha sonra 03 BTC artı işlem miktarını cüzdana yatırmalıdır. Depozito, her iki tarafın da kurallara uymasını sağlamak içindir. Bir şeylerin ters gitmesi durumunda teminat olarak kullanılır.
 • İşler ilerledikten sonra, depozito, ticaret tutarı ve madencilik ücreti (daha sonra açıklama) 3’te 2’ye yerleştirilir. multisig cüzdan.
 • Her şeyin doğru gittiğinden emin olmak için rastgele bir hakem seçilir (açıklama için aşağıya bakın).
 • Ticaret, 3 tarafın da doğru gittiğini onayladığında gerçekleştirilir..

** GÜVENLİK ÖZELLİĞİNİ OKUMALIDIR ** – Hakemler Nedir ?: Hakemler ticaretin doğru gitmesini sağlayan güvenilir bir 3. taraftır. 2 akran dışında tek diğer taraf onlar. Hakem güvenliği, şirketin ciddiye aldığı önemli bir konudur. Dürüst bir anlaşmayı garanti eden topluluk kullanıcılarıdır. Nasıl? Çünkü işi almak için megabucks yatırımı (2 Bitcoin!) Bir şey ters giderse, anlaşmazlık depozitoyla çözülür. % 100 güvendesin!

Bisq Borsası Güvenli mi? | Bisq Dolandırıcılıkları Nasıl Önler?

Herhangi bir eşler arası değiş tokuşta olduğu gibi, güvenlik büyük bir endişe kaynağıdır. Normalde, kullanıcının güvendiği bir şirket vardır. İlk başta, bir P2P ağı, merkezi bir borsaya kıyasla güvensiz gibi görünebilir; ancak bunun tersi doğrudur. Aslında geleneksel bir değişimden daha güvenlidirler. Nedeni şu:

 • Bisq Borsası YOK Fon Tutmuyor: Paranız sitenin hiçbir yerinde saklanmaz. Bu, saldırıya uğramayacağınız anlamına gelir. Geleneksel bir değişim, BTC’nizi kendi sitelerinde bir cüzdanda saklar. Bu, bir bilgisayar korsanı veya çalışanın kontrolü ele geçirmesi durumunda paranızın gittiği anlamına gelir. Paranız yalnızca bir işlem kabul edildikten sonra bir cüzdana girilir.
 • Acil Durumda Mevduat: Takas sırasında her zaman bir şeylerin ters gitme riski vardır. Böyle bir durumda, işlem depozitosu ile sigortalısınız.
 • Hakemler: İşlemleri denetlemek için rastgele 3. şahıslar seçilir.
 • Tek Hata Düğümü Yok: Geleneksel bir borsadan farklı olarak, Bisq borsası için tek bir saldırı noktası yoktur. Merkezi olmayan bir ağdır. Bir bilgisayar korsanı için “içeri girme” imkânı yoktur çünkü girilecek “giriş” yoktur (ve oraya erişecek hiçbir şey yoktur).
 • Saklanan Bilgi Yok: Kredi kartınızı veya hesabınızı bir borsaya bağlarsanız, bilgiler şirket içinde saklanır. Bir saldırı varsa, bu bilgi artık tehlikeye atılır. Bisq ile bilgileriniz yerel olarak depolanır ve yalnızca parçalar, ilgilendiğiniz diğer tarafla paylaşılır..

Dolayısıyla, geleneksel borsaların veya komisyoncuların aksine, bu tür borsalarda çok daha güvendesiniz çünkü çalınacak hiçbir şey yok. Güveninizi bir şirkete emanet etmek yerine, güvenlik kriptografik kanıtla belirlenir..

“İhtiyaç duyulan şey, güven yerine kriptografik kanıta dayalı bir elektronik ödeme sistemidir” – Satoshi Nakamoto

Bisq Para Yatırma Ücretleri, Hakem Ücretleri ve Ticaret Ücretleri Nelerdir??

Bisq değişim platformunu kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri, işlem yapmaya başlamak için ihtiyaç duyduğunuz sermaye miktarıdır. Ücretler kendileri yüksektir, ancak aynı zamanda büyük bir depozito ödemeniz gerekir. Size iade edilse bile, para yatırmak için elinizde 03 BTC (316 $ | 2-28-18) bulundurmak can sıkıcıdır. Ayda 500 dolara bir oda kiralamaya çalıştığınızı ama depozito olarak iki aylık kiraya ihtiyaç duyduğunuzu hayal edin. 500 dolarlık bir oda size bugün 1500 dolara mal oluyor. Bu bir acı.

Ücretler, diğer borsalara kıyasla son derece karmaşıktır. İşte bir döküm:

 • Maker / Taker Ticaret Ücreti: Piyasaya (yapıcı) likidite ekliyorsanız, son derece karmaşık bir algoritmaya dayalı olarak 002BTC veya o civardaki bir yerde ödersiniz. Likiditeyi (alıcı) elinizden alıyorsanız, çılgın bir formüle tabi olarak yine min. 002BTC ödersiniz. Sonunda, yaklaşık% 20’ye denk geliyor.
 • Madencilik Ücretleri: Madencilik ücretleri ödeyeceksiniz. Bu, küçük işlemler için bile 20 $ ‘a kadar çıkabilir. Site, ücretin.003BTC olduğunu iddia ediyor, ancak aslında ticarete konulan 3 ayrı madencilik ücreti var. Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.

Bisq değişim ücretleri

İşte bir Reddit kullanıcısının alım satımlarını detaylandıran bir ekran görüntüsü.

Bu nedenle, takas tutarı + depozito + ücret (% 0,20) + madencilik ücreti (% 0,95) ile ticareti finanse etmeniz gerekecektir. Madencilik ücreti ve depozito işlevsel olarak küçük alım satımları ZAMANINIZA DEĞİL.

Bisq’ın Ticaret Limitleri Nelerdir??

Bisq exchange, güvenlik amacıyla her ticarete ticaret sınırları koyar. Bu, suçluları caydırmak ve tüccarları bir depozito yoluyla korumak içindir (örneğin, ticaret 10BTC için olsaydı, o zaman 03BTC para yatırma suçluları caydırmazdı). Limit, ödeme yöntemine göre belirlenir. SEPA gibi daha yüksek riskli ödeme yöntemleri için, işlem başına 25BTC’dir. Alipay gibi düşük riskli olanlar için bu 5 BTC’dir. Altcoinler 1BTC kadar yüksektir.

İlk ayınız için ticaret limiti toplam limitin% 25’idir.

Kapsamlı bir sınır listesi için bkz. Sınırlar için SSS sayfası.

Bisq’de Bitcoin Ticareti Nasıl Yapılır

Bisq 10 dakika içinde işlem yapabileceğinizi söylediğinde, biraz iyimser davranıyorlar. Yine de deneyimim kusursuzdu. Başlamak son derece kolaydır. İşte yapmanız gerekenler.

1) Uygulamayı İndirin

Bisq borsası merkezi bir borsa değildir. Aslında masaüstünüzde çalışan bir istemcidir. Şuraya git Bisq.network ve başlamak için uygulamayı indirin.

Bisq exchange uygulaması

2) Banka Hesabınızı veya Kripto Cüzdanınızı Bağlayın

Para biriminizde bir hesap seçin veya cüzdanınızı borsaya bağlayın ve ardından hesabınıza para yatırın. Ne kadar para yatıracağınızı düşünürken depozito ve madencilik ücretlerini dikkate aldığınızdan emin olun..

3) Bitcoin Al veya Sat

Artık para hesabınızda olduğuna göre, para biriminizi satın alabilir veya satabilirsiniz. Piyasaları kontrol ettiğinizden ve her şeyi para birimine göre filtrelediğinizden emin olun. Bir teklif seçtikten sonra, ne kadar alış / satış yaptığınızı belirtmelisiniz.

Bisq'de bitcoin al ve sat

4) Bir Ticarete Girin ve Onaylayın

Yazılımın size verdiği istemleri takip etmeniz yeterlidir. Ücretleri otomatik olarak hesaplayacak ve anlaşmayı finanse etmenizi isteyecektir. Oradan, ticaretin başarıyla yapıldığını imzalamalısınız..

Değerlendirmeler – Bisq Yasal mı? | Kamuoyu

Bisq çevresinde benzersiz bir topluluk duygusu vardır. Sonuçta bu bir DAO. Gerçek bir merkezi otorite olmadığından şikayet edecek kimse de yoktur. Kullanıcılar tarafından kötü bir şirket olarak görülmediğinden, çoğu olumsuz basının hedefi değildir..

Genel olarak, kamuoyu oldukça yüksektir ve topluluk platforma güvenir. Bisq değişimi kesinlikle yasal. Hizmetle ilgili bazı yasal sıkıntılar var (biri için kafa karıştırıcı ücretler), ancak rapor edilen hackler, sağlam UX ve kesintisiz ticaret sırasında tam anonimlik olmadan, platformdan hoşlanmamak zor..

Bana göre kimsenin şikayet etmemesinin ana nedenlerinden biri, Bisq değişimini henüz çok fazla insanın kullanmamasıdır. Topluluk, P2P değişimlerinin harikalarını anlatan küçük ama kült benzeri bir adanmışlar çemberi..

Bisq Reddit dizisi oldukça boş

Bisq meme

Yalnızca 7 aktif okuyucu: /

R / Bisq nispeten sessiz. Göre Coinmarketcap, 24 saatlik ticaret hacmi 26.000 $ ‘ın (2-28-18) üzerinde bir gölgedir. Bu hiçbir şeyin yanında değil. Sadece not etmek gerekirse, bu kötü bir takas olduğu anlamına gelmez, henüz başlangıç ​​aşamasındadır..

Olumlu Yorumlar

Olumlu incelemeler, anonimlik, kayıt kolaylığı, doğrulama eksikliği ve platformun P2P doğasına odaklanır. BTC’nin felsefesini gerçekten benimseyenler için seçim değiş tokuşu.

Olumsuz Yorumlar

Orada birkaç olumsuz yorum var. Çoğu, yüksek ücretlere ve mevduata ve likidite eksikliğine odaklanır. İşlevsellikten şikayet eden çok sayıda insan var, ancak bunun nedeni platformun nasıl çalışacağına dair hiçbir fikirleri olmaması. Bir P2P borsası için çok az sayıda dolandırıcılık iddiası vardı.

Bisq yorumları

Hızlı bir Google araması herkesin en büyük endişesini ortaya çıkarır.

Borsa Karşılaştırması: Bisq ve LocalBitcoins | Hangisi Daha İyi P2P Ağı

% 100 anonim. Doğrulama yok. Aklınıza gelebilecek her türlü ödeme.

P2P ağları, Bitcoin’in olması gereken şeyi gerçekten benimsiyor: merkezi olmayan ve anonim. Bisq değişimi, Satoshi’nin gerçek hayaline en yakın olabilir, ancak piyasadaki tek eşler arası değişim olmaktan uzaktır. LocalBitcoins.com, Bitcoins’in “Craigslist” genç yeni başlayanların ağabeyidir. Maskenizin arkasına saklanmak ve biraz BTC satın almak için en iyi yerin hangisi olduğunu görmek için onları karşılaştıralım..

Bir Bakışta LocalBitcoins

LocalBitcoins, 2012 yılında Jeremias Kangas tarafından Finlandiya’da kuruldu. Bitcoin’in ruhunu kucaklayan başka, daha büyük bir uçtan uca ağdır. Global olarak mevcuttur ve kullanıcılara NEREDEYSE HER ŞEY ile Bitcoin satın alma olanağı sunar (hediye kartları dahildir). Olumsuz yanı, genellikle bir takas yapmak için ikinizin de buluşması gerektiğidir. Yine de web üzerinden yapmanın yolları var.

DİKKAT: LocalBitcoins.com yalnızca Bitcoin borsasıdır.

 • Tür: P2P Değişimi
 • Kurulmuş: 2012
 • Yer: Helsinki, Finlandiya
 • Kullanıcılar: 1.000.000
 • Para birimleri: Bitcoin
 • Ödeme: Sınırsız. Banka havalesinden hediye kartlarına kadar her şey
 • Mobil uygulama: Android
 • Doğrulama: LocalBitcoins.com tarafından gerekli değildir, ancak bazı kullanıcılar doğrulama gerektirebilir
 • API: Evet
 • Destek: İyi
 • Topluluk İtibarı: Oldukça iyi

Artıları:

 • Hızlı
 • Her Türlü Ödeme
 • % 100 Anonim

Eksileri:

 • Yalnızca Bitcoin
 • Çok Sayıda Dolandırıcılık

Kafa kafaya

Her ikisi de P2P ağı olsalar da, oldukça farklılar. Birbirlerine nasıl dayandıkları aşağıda açıklanmıştır.

 • Ücretler: LocalBitcoins
 • Madeni paralar: Bisq
 • Ödeme seçenekleri: LocalBitcoins
 • Güvenlik: Bisq
 • Likidite: LocalBitcoins
 • Arayüz: Yıkama
 • Kullanım kolaylığı: Bisq

Karar: Yıkama!

YERELBİTCOİNLERİ KULLANIN Bitcoin’i akla gelebilecek herhangi bir ödeme yöntemi ile takas etmek istiyorsanız. Dolandırıcılıklara dikkat ettiğinizden emin olun.

BISQ KULLANIN Daha az ödeme yöntemiyle (kart veya PayPal olmadan) diğer coinlerin daha güvenli ticareti için.

Bisq Borsası SSS

Bisq, gizemle örtülü bir değişimdir ve çoğunun alışkın olduğu gibi değildir. Bu yüzden cevaplanması gereken tonlarca sorunun ortalıkta dolaşmasına şaşmamalı. Bisq hakkında en sık sorulan soruları burada topladım ve sizin için cevapladım.

S: Bisq Exchange Kullanımı Güvenli mi?

A: Evet. Paranızın hiçbir yerde saklanmaması, bilgisayar korsanlarına karşı güvende olduğunuz anlamına gelir. Tek risk, işlemin kendisidir. Ancak, hakemler, büyük mevduatlar ve PayPal gibi tüm “yüksek riskli” ödeme yöntemlerinin yasaklanması bu riski etkili bir şekilde azaltır.

S: Nerede Bulunur??

A: Bisq, merkezi bir borsa değildir. Merkezi düğüm yoktur. Bir kullanıcı ağıdır ve tamamen açık kaynaklıdır..

S: Açık Kaynak Değişimi Ne Anlama Geliyor??

A: Açık kaynak derken, kodun herkesin görmesi ve değiştirmesi için açık olduğu anlamına gelir. Bilgilerinizin açık kaynak olduğu anlamına gelmez.

S: Bisq Hangi Madeni Para ve Para Birimlerini Destekliyor??

A: Bisq borsası hemen hemen tüm büyük itibari para birimlerini ve 100’den fazla farklı madeni parayı destekler. Görebilirsin tam liste burada.

S: Bisq PayPal’ı Kabul Ediyor mu?

A: Hayır, çok yüksek risk olarak kabul edilir.

S: Para Serbest Bırakıldıktan Sonra Biri Ters İbraz Başlatırsa Ne Olur??

A: Bu oldukça nadirdir, ancak tüccar tarafından bankasından bir ters ibraz başlatılması durumunda, yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bununla birlikte, bu Bisq protokolü tarafından neredeyse tamamen önlenebilir – kolayca ters ibraz edilebilir (yeni kelime?) Ödemelere, suçluları caydıran ticaret limitlerine, yaşa dayalı ticaret limitlerine vb. İzin vermez..

S: Alım Satım Ne Kadar Sürer?

A: Bu, ödeme yöntemine bağlıdır. SEPA ödemeleri en uzun olanıdır (6 gün) ve diğer yaygın ödeme yöntemleri aşağıdaki gibidir: Western Union – 4 Gün | Nakit Depozito – 4 Gün | Ulusal Banka Havalesi – 4 Gün | Alipay – 1 Gün.

Beğenme / Beğenmeme

Bisq exchange ile olan deneyimimiz şu ana kadar mükemmeldi, ancak platform mükemmel olmaktan uzak. CryptoPositive’nin bazı beğenileri ve hoşlanmadıkları şeyler. Sanırım benim yaptığım şeyi bulacaksın: eğer mahremiyeti seven bir kripto uzmanı iseniz, bu harika. Geleneksel yöntemleri tercih ediyorsanız, bu biraz korkutucu.

Seviyor:

Kullanım kolaylığı

Uygulamayı indirin, hesabınızı bağlayın ve 10 dakika içinde satın almaya başlayın. Bundan hoşlanmalısın.

Merkeziyetsizleştirme

Bitcoin’in orijinal felsefesine nasıl sadık kaldıklarını seviyorum. Merkezi düğüm olmadığından, hacklemenin yolu yoktur.

Ödeme seçenekleri

1-4 gün içinde gerçekleşen birçok kolay ödeme seçeneği vardır.

Anonimlik

Her şey% 100 anonimdir ve borsada hiçbir bilgi bulunmaz.

Bitcoin ticareti meme

Beğenmeme sayısı:

Ücretler

Ücret programı bir baş ağrısı ve madencilik ücretleri oldukça ağır. Bisq borsası küçük işlemler için değil.

Uzun İşlemler

Bazı alım satımların tamamlanması 4-6 gün kadar sürebilir.

Ters İbraz Riski

Ters ibrazlar nadirdir ancak yine de gerçekleşmektedir.

Bitsquare.io (şimdi Bisq.network) İyi Bir Bitcoin Borsası mı?

Tamamen ademi merkeziyetçi,% 100 anonim ve bilgisayar korsanları için aşılmaz – Bisq baştan beri ilgimizi çekti. Bir ton para birimi seçeneği, bir dizi ödeme, doğrulama yok ve kolay kurulum ile, hemen dalmak ve orijinal Bitcoin hayalini yaşamaya başlamak için harika bir yer. Daha likit bir pazara dönüştüğü anda, Bisq borsası harika bir P2P ağı olacak.

Ücretler, işlem süreleri ve ilgili riskler yeni tüccarlar için biraz fazla olabilir ve likidite eksikliği mideye zor gelebilir. Ama potansiyel kesinlikle orada.

Aşağıdaki durumlarda Bisq kullanın:

 • itibari parayı kolayca kripto ile değiştirmek istiyorum
 • paranızı tutmak için borsalara güvenmeyin
 • işlemlerin özel olması gerektiğine inanıyorum

Kripto Pozitif Karar: Çok fazla potansiyeli var, ancak zaman ayırmaya değer olması için daha fazla likiditeye ihtiyacı var.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map