Hong Kong, Kripto Borsalarına Lisans Getirdi

Tercihe dayalı çerçeve; sınırlı etki bekleniyor. Hala yalnızca PI.

Genel Bakış

Hong Kong, şehirdeki kripto para borsalarını resmi olarak düzenleme çabalarını artırıyor. 6 Kasım 2019’da Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, menkul kıymetler bekçisinin kripto ticaret platformlarına lisans vermesine izin veren yeni hazırlanmış bir düzenleyici çerçeve yayınladı. Bu, kripto endüstrisi için oyunun kurallarını değiştirebilir mi? Önde gelen bir küresel finans merkezi olarak, yeni rejim şehir için ne anlama geliyor??

Kapsamlı Bir Çerçeve

Bir yıl önce, SFC, fintech şirketlerinin düzenleyici yenilikleri ilerletmesi için sınırlı bir ortam sağlamanın ortasında bir düzenleyici sanal alan duyurdu. En son HK FinTech Haftasında bir yılın ardından, SFC başkanı Ashley Alder, şehrin menkul kıymetler gözlemcisinin artık Hong Kong’daki kripto para birimi borsaları için yeni bir kapsamlı düzenleme seti oluşturduğunu duyurdu..

Alder, kuralların kripto endüstrisi için özel olarak tasarlandığını ve varlıkların güvenli bir şekilde saklanması, KYC gereksinimleri, kara para aklama ve piyasa manipülasyonu dahil olmak üzere tüm önemli yatırımcı koruma endişelerini kapsadığını söyledi. Sıcak ve soğuk cüzdanlar, çatallar, airdrop’lar gibi geleneksel finans piyasalarında bulunmayan kavramlar da dahildir.

SFC lisanslı bir platformda işlem gören kripto para birimleri ve sanal varlıklar, geleneksel menkul kıymet teklifleri veya yatırım fonları için geçerli olan aynı tür düzenlemelere tabi olmayacaktır..

Ayrıca, tüm lisanslı platformların sanal varlıkların kaybolması veya çalınması riskini kapsayan bir sigortaya sahip olması gerekir..

“Sanal varlıkların geleneksel finans piyasalarına doğru ilerlediğini” vurguladı ve özellikle stabilcoinleri vurguladı ve bazı projelerin “küresel ölçekte son derece hızlı bir şekilde benimsenebildiğini” ve bunun “politikacılar ve merkez bankacıları arasında ciddi endişelere yol açtığını” söyledi. ve finansal düzenleyiciler. “

Exchange Lisanslama: İsteğe Bağlı Bir Çözüm

Yeni düzenleyici çerçeve, SFC’nin düzenlemeye katılmak isteyen değişim operatörlerine bir lisans vermesine izin verir. Diğer bir deyişle, şehirdeki kripto borsalarının faaliyet izni alması şart değil. Alder, tercihli bir çözüm seçmenin nedeninin, mevcut mevzuatın kripto dünyası düşünülerek tasarlanmadığını açıkladı. Pazarların, herhangi bir zaman çizelgesi sağlanmamasına rağmen, yeni mevzuatın tüm sanal varlık sektörünü kapsayana kadar bekleyebileceğine inanıyor..

Büyük kripto para borsası operatörlerinin çoğunun Hong Kong’da var olduğu göz önüne alındığında, bir avuç borsanın SFC’nin düzenleme planına dahil olma daveti alacağına inanıyoruz, ancak çok sayıda görmeyi beklemiyoruz. düzenleme ağına giren borsaların oranı.

Yalnızca Profesyonel Yatırımcılar, Perakende Yok

Yeni lisans programı, borsa operatörlerinin yalnızca profesyonel yatırımcılara hizmet verebileceğini, bu da perakende hizmetlerinin hala sağlanamayacağı anlamına geldiğini belirtti. Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler (Profesyonel Yatırımcı) Kuralları (Başlık 571D) uyarınca, “profesyonel yatırımcı”

– İlgili tarihte veya herhangi bir döviz cinsinden karşılığı 8 milyon HKD’den az olmamak üzere portföyü olan veya ilgili tarihten 12 ay önce düzenlenen veya sunulan aşağıdaki belgelerden birine veya birkaçına atıfta bulunularak tespit edilen kişi.

– Bir veya daha fazla tröst altında emanet edilen ve ilgili tarihte toplam varlıkları 40 milyon HKD’den veya herhangi bir döviz cinsinden eşdeğerinden az olmamak üzere mütevelli olarak hareket eden bir vakıf şirketi.


Bu, tanımın yalnızca bir parçasıdır, ancak bu, herhangi bir perakende yatırımcının dahil olacağı anlamına gelmez. Yeni kurallar, Hong Kong’da yalnızca küçük bir yatırımcı grubuna kripto para ticareti yapmaya devam ediyor. Alder, bunun arkasındaki nedenin halka yapılan sanal varlık vadeli işlem sözleşmeleri, özellikle kaldıraçlı sözleşmeler olduğunu, bunların değişken olduğunu ve “son derece riskli” olabileceğini vurguladı..

Bitcoin ve Diğerleri: Menkul Kıymet Değil

SFC’nin bitcoin ve diğer kripto varlıkların doğasını nasıl gördüğü, duyurunun bir başka vurgusu. Alder açıkça “Bitcoin ve diğer, daha tanıdık kripto varlıkları menkul kıymetler değildir” dedi. Ve SFC’nin “yalnızca yasal” menkul kıymetler “veya” vadeli işlem sözleşmeleri “olan sanal varlıkları veya jetonları alıp satan bir platformu düzenleme gücüne sahip olduğunu. SFC’nin duruşu, ABD’deki SEC gibi dünyadaki diğer düzenleyici kurumlarla büyük ölçüde uyumludur..

Sonuç

SFC kripto borsası düzenleme duyurusu, Çin’in blockchain girişimlerinden sonra geldi ve blockchain tabanlı kripto geliştirme söz konusu olduğunda Çin’in ve genel olarak Asya’nın ön ve merkez olmasını bekleyebiliriz. Kripto yatırımı daha yaygın hale geldikçe ve sanal varlıkların günlük uygulaması ve kullanımı hızla artarken, hiç şüphesiz kripto varlıklarının eksiksiz bir düzenlemesine çok ihtiyaç vardır. İyi düzenlenmiş bir ortamın hem yatırımcılara hem de kripto endüstrisi paydaşlarına fayda sağlayacağına inanıyoruz. Hong Kong’daki düzenleyici gelişme, genel kripto endüstrisi için olumlu bir hareket olarak görülüyor.

SON

OKEx hakkında

Dünyanın en büyük ve en çeşitli kripto para piyasası olan OKEx, küresel kripto tüccarlarının, madencilerin ve kurumsal yatırımcıların kripto varlıklarını yönetmek, yatırım fırsatlarını geliştirmek ve risklerden korunmak için geldiği yerdir. Büyük kripto para birimlerinin vadeli işlemleri, kalıcı takasları ve seçenekleri dahil olmak üzere spot ve türev alım satımı sağlıyoruz ve yatırımcılara kazançları en üst düzeye çıkarmak ve riskleri azaltmak için stratejilerini formüle etmede büyük esneklik sunuyoruz..

Medya bağlantısı:

Vivien Choi

E-posta: [e-posta korumalı]

@hayalhanemersin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map