Rebloc – Merkezi Olmayan Gayrimenkul Verilerinin Geleceği

Blockchain teknolojisinin faydalarından yararlanmayı amaçlayan her bir kripto para birimi projesinin ortak bir yönü vardır – hepsi gerçek dünyadaki bir sorunu çözmeyi amaçlar. ReBloc durumunda, ademi merkeziyet fenomeni aracılığıyla, temel amacımız gayrimenkul endüstrisi içinde veri paylaşımında devrim yaratmaktır. Esasen, bunu, emlak paydaşlarının tokenize dayalı bir teşvik modeliyle hem katkıda bulunmaları hem de verileri paylaşmaları için bir platform sağlayarak başaracağız. Kısa süre içinde buna geleceğiz – ancak önce, sektörün karşı karşıya olduğu soruna bir göz atalım..

Gayrimenkul Verilerine İlişkin Sorunlar

Küresel olarak trilyon dolarlık endüstri, gayrimenkul paydaşları büyük ölçüde verilere güveniyor. Bu, belirli bir bölgedeki mülk değerlemeleri, belirli bir mahalledeki boş evlerin miktarı, ipoteklerini temerrüde düşen ev sahiplerinin yüzdesi veya şehir bazında ortalama arazi maliyeti şeklinde olabilir. Bu veriler daha sonra işle ilgili karar alma süreçlerinde ilgili paydaşları destekler. Bununla birlikte, bu paydaşların karşılaştığı temel sorun, güvenilir verilerin elde edilmesinin son derece zor olmasıdır..

Şu anda, bir kuruluş belirli bir veri setine ihtiyaç duyuyorsa, genellikle almaya çalışabilecekleri üç yol vardır. İlk olarak, verilerin kamu malı olarak bulunma olasılığı çok düşüktür. Herkese açık verilerle ilgili temel sorunlar, genellikle oldukça güvenilmez olmasıdır. Verilerin doğru olmasını sağlamak için hiçbir önlem yoktur ve çoğu durumda, bu kamu platformlarını güncel tutmaları için motive edecek hiçbir teşvik yoktur. Buna bir örnek, çevrimiçi mülk değerleme platformudur Zillow.

Özetle, Zillow, milyonlarca ABD merkezli mülk için bir platform sağlayarak kullanıcıların tahmini değerlemelerini görüntülemelerine olanak tanır. Bununla birlikte, bu veriler, çoğu kişinin oldukça yanlış olduğunu iddia ettiği algoritmik bir hesaplamaya dayanmaktadır. Aslında, yakın tarihli bir Washington Post yayın, Zillow tahminleri bazen o kadar yanlıştır ki, genellikle% 20-30 çok düşük veya yüksektir – daha sonra kullanıcıları yanıltmaktadır..

Sonuç olarak, veriler ücretsiz olmasına rağmen, tahminler genellikle yanlış olduğu için bazıları gerçek dünya değeri sunmadığına inanıyor..

Emlak verisi arayanlar için mevcut olan ikinci seçenek, ücretli / abonelik sağlayıcıdır. Bu veri setleri zaman zaman değer sağlasa da, büyük sorun, verileri elde etmek için kullanılan yöntemle ilgili şeffaflığın olmamasıdır. Başka bir deyişle, alıcı verilerin güvenilir olduğunu nasıl biliyor??

Son olarak ve muhtemelen en önemlisi, endüstri liderleri tarafından tutulan verilerdir. Bunlar, gerçekten sektörde faaliyet gösteren kuruluşlardır ve emlakçıları, bankaları, eksperleri, ipotek kreditörlerini, inşaat firmalarını ve mimarları içerebilir. Bunun nedeni, bu paydaşların, özellikle günlük operasyonlarını merkez aldığı için birincil bir kaynaktan veri elde etmiş olmalarıdır..

Buradaki en önemli sorun, endüstri liderlerinin genellikle ellerinde tuttukları verileri biriktirmeleridir çünkü ne kamu malı ne de emlak meslektaşları ile paylaşmak için bir motivasyon yoktur..

Sonuç olarak, güncel, doğru ve güvenilir verilere erişilememesine yol açan yukarıda belirtilen faktörler, yalnızca veri paylaşanın güvenilirliğinin doğrulanamamasına ve bunları paylaşmak için teşvik edilmemesine dayanmaktadır. ReBloc’un nasıl bir çözüm sağlamayı planladığı aşağıda açıklanmıştır.

https://cdn-images-1.medium.com/max/800/1*xVjOFWTSShdAXU6TCbJMjQ.png

ReBlock Bir Gayrimenkul Tarih Paylaşımı Eko Sistemini Nasıl Yaratacak??

Rebloc, daha önce tartışılan sorunların çözümünün hem veri arayan hem de veri sağlayıcısına fayda sağlayacak kapasiteye sahip merkezi olmayan bir platform oluşturmak olduğuna inanıyor. Bu amaçla ekip, sahip oldukları verileri paylaşanları ödüllendirmek için bir teşvik modeli kurdu. Bu, blockchain protokolü aracılığıyla kolaylaştırılacağından, değişmez özellikleri, verilerin son derece güvenli olmasını sağlar..

Veriler depolandıktan sonra, veri arayanların satın alması mümkün olacaktır. ReBloc, tokenlaştırılmış bir eko-sistemi çalıştırdığından, alıcılar veriler için yerel bir ReBloc belirteci kullanarak ödeme yapacaklardır. Bununla birlikte, arayan kişi talep ettiği verileri almadan önce, temeldeki blok zinciri mekanizması ilk olarak verilerin doğruluğu konusunda fikir birliğine varmaya çalışacaktır. Mutabakata varılırsa, sağlayıcı jetonu alır ve ardından veri arayan, ödediği verileri alır. Aksine, blockchain protokolü sağlanan verilerin doğruluğu konusunda fikir birliğine varamazsa, alıcıdan herhangi bir ücret alınmayacaktır. Ayrıca, yanlış verilerin paylaşılmasından sorumlu olan kuruluş, platformun bütünlüğünü korumaya teşvik etme görüşüyle ​​küçük bir ceza alacaktı..

Gayrimenkul paydaşlarının böyle bir model için ne kadar iştahlı olacağına inandığımızı göstermek için ReBloc, Bank of Montreal, The Real Estate Board of New York dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, bir dizi önemli endüstri liderinden çoktan ilgi gördü Toronto Emlak Kurulu, MLS Long Island ve Canaccord Genuity. Ekip, sorunsuz, doğru ve son derece güvenilir gayrimenkul verileri için dünyanın en önemli platformunu oluşturma nihai amacı ile mümkün olduğunca çok gayrimenkul paydaşını dahil etmeyi umuyor.

 


Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map