Yapay Zekaya (AI) Yatırım – Bilmeniz Gereken Her Şey

Yapay Zeka (AI), giriş gerektirmeyen bir alandır. Yapay zeka, Moore Yasası’nın arka kaplamalarına dayandı. eyaletler bilgisayarların hızının ve kapasitesinin iki yılda bir ikiye katlanmasının beklenebileceği. 2012’den bu yana, en büyük AI eğitim çalıştırmalarında kullanılan bilgi işlem miktarı, her 3 ila 4 ayda bir ikiye katlanıyor, Sonuç olarak, yapay zekaya ayrılan bilgi işlem kaynaklarının miktarı 2012’den beri 300.000 kat artmıştır. Başka hiçbir endüstri bu büyüme istatistikleriyle karşılaştıramaz..

Bu ivmeye hangi yapay zeka alanlarının öncülük ettiğini, hangi şirketlerin bu büyümeden yararlanmak için en iyi konumda olduğunu ve neden önemli olduğunu keşfedeceğiz..

Makine Öğrenimi Türleri

Makine öğrenme Yapay Zekanın bir alt alanıdır ve esasen öğrenilecek makineleri programlamaktır. Birden fazla makine öğrenimi algoritması türü vardır ve açık farkla en popüler olanı derin öğrenme, bu, verileri bir Yapay Sinir Ağı (YSA). YSA, insan beyninde bulunan sinir ağlarından esinlenen bir formatta bir araya getirilmiş çok yoğun bir matematiksel işlevler ağıdır..

Daha fazla Büyük veri YSA’ya beslenen bir YSA daha kesin hale gelir. Örneğin, kedi resimlerinin nasıl tanımlanacağını öğrenmek için bir YSA eğitmeye çalışıyorsanız, ağı 1000 kedi resmini beslerseniz, ağın küçük bir doğruluk seviyesi belki% 70 olacaktır; bunu 10000 resme yükseltirseniz, Doğruluk seviyesi% 80’e yükselebilir, eğer bunu 100.000 resim artırırsanız, ağın doğruluğunu% 90’a ve ileriye doğru artırmış olursunuz..

İşte fırsatlardan biri burada yatıyor, AI çip geliştirme alanına hakim olan şirketler doğal olarak büyüme için olgunlaşmış durumda..

Şunlar gibi umut vaat eden birçok başka makine öğrenimi türü vardır: pekiştirmeli öğrenme, bu, eylemlerin ve ilgili ödüllerin tekrarlanması yoluyla bir temsilciyi eğitmektir. Takviye öğrenmeyi kullanarak bir yapay zeka sistemi, performansını iyileştirmek amacıyla kendisiyle rekabet edebilir. Örneğin, satranç oynayan bir program tekrar tekrar kendi kendine karşı oynayacak ve oyunun her örneği bir sonraki oyunda nasıl performans gösterdiğini geliştirecektir..

Şu anda en iyi yapay zeka türleri, yaygın olarak adlandırılan alanda hem derin öğrenme hem de pekiştirmeli öğrenmenin bir kombinasyonunu kullanmaktadır. derin pekiştirmeli öğrenme. Tesla gibi dünyanın önde gelen AI şirketlerinin tümü, bir tür derin pekiştirmeli öğrenme kullanır.

Şu anda geliştirilmekte olan başka türden önemli makine öğrenimi sistemleri varken, örneğin meta öğrenme, basitlik uğruna derin öğrenme ve daha gelişmiş kuzen derin pekiştirmeli öğrenme, yatırımcıların en aşina olması gereken şeydir. Bu teknolojik ilerlemenin ön saflarında yer alan şirketler, AI’da şahit olduğumuz muazzam üstel büyümeden yararlanmak için en iyi şekilde konumlandırılacaktır..

Yapay Zekaya (AI) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey

Veri Bilimi & Büyük veri

Başarılı olacak ve pazar lideri olacak şirketler ile başarısız olacak şirketler arasında bir fark varsa o da Büyük veri. Tüm makine öğrenimi türleri büyük ölçüde veri bilimi, bu, en iyi şekilde, verilerdeki kalıplardan dünyayı anlama süreci olarak tanımlanır. Bu durumda AI, verilerden öğreniyor ve ne kadar fazla veri olursa, sonuçlar o kadar doğru olur. Adından dolayı bu kuralın bazı istisnaları vardır. aşırı uyum gösterme, ancak bu, yapay zeka geliştiricilerinin farkında olduğu ve telafi etmek için önlemler aldığı bir endişedir..

Büyük verinin önemi, otonom araç teknolojisi söz konusu olduğunda Tesla gibi şirketlerin açık bir pazar avantajına sahip olmasının nedenidir. Hareket halindeki ve otomatik pilot kullanan her Tesla, buluta veri besliyor. Bu, Tesla’nın genel otonom araç sistemini iyileştirmek için derin pekiştirmeli öğrenmeyi ve diğer algoritma ayarlamalarını kullanmasını sağlar..

Bu aynı zamanda Google gibi şirketlerin rakiplerinin tahtını indirmesi için bu kadar zor olmasının nedeni de budur. Her geçen gün Google’ın sayısız ürün ve hizmetinden veri topladığı bir gündür, buna arama sonuçları, Google Adsense, Android mobil cihaz, Chrome web tarayıcısı ve hatta Nest termostatı dahildir. Google boğuluyor dünyadaki herhangi bir şirketten daha fazla veri. Bu, dahil oldukları tüm ay çekimlerini saymıyor bile..


Derin öğrenmenin ve veri biliminin neden önemli olduğunu anlayarak, aşağıdaki şirketlerin neden bu kadar güçlü olduğunu anlayabiliriz..

Yatırım Yapacak Yapay Zeka Şirketleri

Meydan okuması çok zor olacak üç mevcut pazar lideri var.

Alphabet Inc (NASDAQ: GOOGL)

Alphabet Inc Google arama motorunu içeren tüm Google ürünlerinin şemsiye şirketidir. Yapay zeka konusunda neden bu kadar pazar lideri olduklarını açıklamak için kısa bir tarih dersi gereklidir. 2010 yılında bir İngiliz şirketi Derin Düşünce genel amaçlı öğrenme algoritmaları oluşturmaya yönelik çeşitli makine öğrenimi tekniklerini uygulamak amacıyla başlatıldı.

DeepMind, 2013 yılında dünya şampiyonu olmak da dahil olmak üzere çeşitli başarılarla dünyayı kasıp kavurdu. derin pekiştirmeli öğrenmeyi kullanarak yedi Atari oyunu.

2014’te Google DeepMind’ı 500 Milyon Dolara satın aldı, kısa bir süre sonra 2015 DeepMind’ın AlphaGo profesyonel bir insan Go oyuncusunu yenen ilk AI programı ve bir Go dünya şampiyonunu yenen ilk program oldu. Go’ya aşina olmayanlar için, çoğu kişi tarafından var olan en zorlu oyun olarak kabul edilir..

DeepMind şu anda bir Pazar lideri derin pekiştirmeli öğrenmede ve başarmak için önde gelen bir yarışmacıYapay Genel Zeka (AGI), nihayetinde insan seviyesinde zeka elde etme veya aşma hedefi olan fütüristik bir yapay zeka türü.

Hala Google’ın şu anda dahil olduğu diğer AI türlerini hesaba katmamız gerekiyor. Waymo, Otomon araç teknolojisinde pazar lideri, sadece Tesla’dan sonra ikinci ve şu anda Google arama motorunda kullanılan gizli yapay zeka sistemleri.

Google şu anda yapay zekanın o kadar çok seviyesinde yer alıyor ki, hepsini kapsayacak kapsamlı bir belge gerekiyor..

Tesla (NASDAQ: TSLA)

Daha önce de belirtildiği gibi Tesla oto-pilotundan veri toplamak için karayolu araç filosundaki büyük veriden yararlanıyor. Ne kadar çok veri toplanırsa, derin pekiştirmeli öğrenmeyi kullanarak o kadar iyileştirilebilir, bu özellikle uç durumlar olarak kabul edilenler için önemlidir, bu, gerçek hayatta sık olmayan senaryolar olarak bilinir..

Örneğin, trafiğe yuvarlanan bir bavul veya gökten düşen bir uçak gibi yolda meydana gelebilecek her türlü senaryoda tahmin ve programlama yapmak imkansızdır. Bu durumda çok az spesifik veri vardır ve sistemin birçok farklı senaryodan gelen verileri ilişkilendirmesi gerekir. Bu, büyük miktarda veriye sahip olmanın başka bir avantajıdır, ancak Houston’daki bir Tesla ilk kez bir senaryoyla karşılaştığında, Dubai’deki bir Tesla’nın benzer bir şeyle karşılaşmış olması mümkündür..

Tesla aynı zamanda pazar lideridir. pil teknolojisi, ve araçlar için elektrik teknolojisinde. Bunların her ikisi de, bir yeniden şarj gerekmeden önce bir aracın menzilini optimize etmek için AI sistemlerine güveniyor. Tesla, sık sık canlı güncellemeler Araç filosunun performansını ve menzilini birkaç yüzde puan artıran yapay zeka optimizasyonları ile.

Bu yeterli değilmiş gibi Tesla da kendi AI çiplerini tasarlama, bu, artık üçüncü taraf yongalara bağlı olmadığı ve yongaları tamamen kendi kendine sürüş yazılımlarıyla sıfırdan çalışacak şekilde optimize edebilecekleri anlamına gelir..

NVIDIA (NASDAQ: NVDA)

NVIDIA şu anda sorumlu oldukları için, GPU (Grafik işleme birimi) yongalarındaki mevcut talep artışından yararlanmak için en iyi konumlandırılmış şirkettir. Tüm GPU’nun% 80’i satış.

GPU’lar başlangıçta video oyunları için kullanılırken, AI endüstrisi tarafından benimsenmiştir özellikle derin öğrenme için. GPU’ların bu kadar önemli olmasının nedeni, yapay zeka hesaplamalarının hızının, hesaplamalar paralel olarak gerçekleştirildiğinde büyük ölçüde artmasıdır. Bir derin öğrenme YSA’sı eğitirken, girdiler gereklidir ve bu büyük ölçüde şunlara bağlıdır: matris çarpımları, paralelliğin önemli olduğu yer.

NVIDIA, AI araştırmacılarının farklı kullanım durumları ve gereksinimleri için optimize edilmiş yeni AI çiplerini sürekli olarak piyasaya sürmektedir. NVIDIA’yı pazar lideri olarak sürdüren şey, inovasyon için bu sürekli baskıdır.

Bir Hisse Senedi Komisyoncusu seçin

Yolculuğunuzun ilk adımı bir borsa komisyoncusu seçmek olmalıdır. Önerdiğimiz bir komisyoncu Firstrade.

Yapay Zekaya (AI) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Yapay Zekaya (AI) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey Yapay Zekaya (AI) Yatırım - Bilmeniz Gereken Her Şey
★★★★★ ★★★★★ Firstrade İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ M1 Finans İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

★★★★★ ★★★★★ Public.com İncelemesi

Securities.io derecelendirmeleri, editör ekibimiz tarafından belirlenir. Hisse senedi komisyoncuları için puanlama formülü, hesap ücretleri ve minimumlar, ticaret platformları, müşteri desteği, düzenleyici kurumlar ve yatırım seçenekleri dahil olmak üzere düzinelerce faktörü hesaba katar..

Ücretler

Sıfır Komisyon

Ücretler

Sıfır Komisyon

Ücretler

Sıfır Komisyon

Minimum Hesap

Yok

Minimum Hesap

100 $

Minimum Hesap

Yok

Promosyonlar

Bedava Hisse Senetleri *

* Ayrıntılar için web sitesine bakın.

Promosyonlar

Yok

Promosyon

Yok

Özet

Bir tür yapay zeka ile ilgili tüm şirketleri listelemek imkansızdır, önemli olan, endüstrinin tanık olduğu yenilik ve büyümenin çoğundan sorumlu olan makine öğrenimi teknolojilerini anlamaktır. 3 pazar liderini vurguladık, çok daha fazlası gelecek. AI’ya ayak uydurmak için güncel kalmalısınız AI haberleri, Yapay zeka heyecanından kaçının ve bu alanın sürekli geliştiğini anlayın.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map